at-spi2-core - en to it translation catalogue (166 entries)

en: The application no longer exists
it: L'applicazione non esiste più

en: Attempted synchronous call where prohibited
it: Proibito tentativo di chiamata sincrona

en: Selected Link
it: Collegamento selezionato

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
it: Specifica se l'oggetto AtkHyperlink è selezionato

en: Number of Anchors
it: Numero di anchor

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
it: Il numero di anchor associate all'oggetto AtkHyperlink

en: End index
it: Indice finale

en: The end index of the AtkHyperlink object
it: L'indice finale dell'oggetto AtkHyperlink

en: Start index
it: Indice iniziale

en: The start index of the AtkHyperlink object
it: L'indice iniziale dell'oggetto AtkHyperlink

en: invalid
it: non valido

en: accelerator label
it: etichetta acceleratore

en: alert
it: allerta

en: animation
it: animazione

en: arrow
it: freccia

en: calendar
it: calendario

en: canvas
it: tela

en: check box
it: casella di spunta

en: check menu item
it: voce di menù di spunta

en: color chooser
it: selettore colore

en: column header
it: intestazione di colonna

en: combo box
it: casella combinata

en: dateeditor
it: editor di date

en: desktop icon
it: icona della scrivania

en: desktop frame
it: cornice della scrivania

en: dial
it: rotella

en: dialog
it: dialogo

en: directory pane
it: riquadro directory

en: drawing area
it: area di disegno

en: file chooser
it: selettore file

en: filler
it: riempitore

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
it: selettore tipo di carattere

en: frame
it: cornice

en: glass pane
it: riquardo trasparente

en: html container
it: contenitore html

en: icon
it: icona

en: image
it: immagine

en: internal frame
it: cornice interna

en: label
it: etichetta

en: layered pane
it: riquadro a livelli

en: list
it: elenco

en: list item
it: voce di elenco

en: menu
it: menù

en: menu bar
it: barra dei menù

en: menu item
it: voce di menù

en: option pane
it: riquadro opzioni

en: page tab
it: scheda

en: page tab list
it: elenco di schede

en: panel
it: pannello

en: password text
it: testo password

en: popup menu
it: menù a comparsa

en: progress bar
it: barra di avanzamento

en: push button
it: pulsante

en: radio button
it: pulsante radio

en: radio menu item
it: voce di menù radio

en: root pane
it: riquadro radice

en: row header
it: intestazione di riga

en: scroll bar
it: barra di scorrimento

en: scroll pane
it: riquadro a scorrimento

en: separator
it: separatore

en: slider
it: controllo scorrevole

en: split pane
it: riquadro diviso

en: spin button
it: controllo di selezione

en: statusbar
it: barra di stato

en: table
it: tabella

en: table cell
it: cella di tabella

en: table column header
it: intestazione di colonna per tabella

en: table row header
it: intestazione di riga per tabella

en: tear off menu item
it: voce di menù staccabile

en: terminal
it: terminale

en: text
it: testo

en: toggle button
it: pulsante di commutazione

en: tool bar
it: barra degli strumenti

en: tool tip
it: suggerimento

en: tree
it: albero

en: tree table
it: tabella ad albero

en: unknown
it: sconosciuto

en: viewport
it: area visibile

en: window
it: finestra

en: header
it: intestazione

en: footer
it: piè di pagina

en: paragraph
it: paragrafo

en: ruler
it: righello

en: application
it: applicazione

en: autocomplete
it: completamento automatico

en: edit bar
it: barra di modifica

en: embedded component
it: componente incorporato

en: entry
it: campo inserimento

en: chart
it: diagramma

en: caption
it: didascalia

en: document frame
it: cornice documento

en: heading
it: intestazione

en: page
it: pagina

en: section
it: sezione

en: redundant object
it: oggetto ridondante

en: form
it: modulo

en: link
it: collegamento

en: input method window
it: finestra metodo di input

en: table row
it: riga di tabella

en: tree item
it: elemento albero

en: document spreadsheet
it: documento foglio di calcolo

en: document presentation
it: documento presentazione

en: document text
it: documento testo

en: document web
it: documento web

en: document email
it: documento email

en: comment
it: commento

en: list box
it: casella elenco

en: grouping
it: raggruppamento

en: image map
it: mappa immagine

en: notification
it: notifica

en: info bar
it: barra delle informazioni

en: level bar
it: barra di livello

en: title bar
it: barra del titolo

en: definition
it: definizione

en: article
it: articolo

en: landmark
it: punto di riferimento

en: log
it: registro

en: math
it: matematica

en: rating
it: valutazione

en: description list
it: elenco descrizione

en: description term
it: termine descrizione

en: description value
it: valore descrizione

en: Accessible Name
it: Nome accessibile

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
it: Il nome dell'istanza dell'oggetto formattato per l'accesso tramite tecnologia assistiva

en: Accessible Description
it: Descrizione accessibile

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
it: Descrizione di un oggetto, formattata per l'accesso tramite tecnologia assistiva

en: Accessible Parent
it: Genitore accessibile

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
it: Genitore dell'attuale accessibile come restituito da atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
it: Valore accessibile

en: Is used to notify that the value has changed
it: Usato per notificare che il valore è cambiato

en: Accessible Role
it: Ruolo accessibile

en: The accessible role of this object
it: Il ruolo accessibile di questo oggetto

en: Accessible Layer
it: Livello accessibile

en: The accessible layer of this object
it: Il livello accessibile di questo oggetto

en: Accessible MDI Value
it: Valore MDI accessibile

en: The accessible MDI value of this object
it: Il valore MDI accessibile di questo oggetto

en: Accessible Table Caption
it: Didascalia accessibile della tabella

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
it: Usato per notificare che la descrizione della tabella è cambiata; questa proprietà non dovrebbe essere usata. Dovrebbe essere usata accessible-table-caption-object al suo posto.

en: Accessible Table Column Header
it: Intestazione accessibile della colonna della tabella

en: Is used to notify that the table column header has changed
it: Usato per notificare che l'intestazione della colonna della tabella è cambiata

en: Accessible Table Column Description
it: Descrizione accessibile della colonna della tabella

en: Is used to notify that the table column description has changed
it: Usata per notificare che la descrizione della colonna della tabella è cambiata

en: Accessible Table Row Header
it: Intestazione accessibile della riga della tabella

en: Is used to notify that the table row header has changed
it: Usato per notificare che l'intestazione della riga della tabella è cambiata

en: Accessible Table Row Description
it: Descrizione accessibile della riga della tabella

en: Is used to notify that the table row description has changed
it: Usata per notificare che la descrizione della riga della tabella è cambiata

en: Accessible Table Summary
it: Riassunto accessibile della tabella

en: Is used to notify that the table summary has changed
it: Usato per notificare che il riassunto della tabella è cambiato

en: Accessible Table Caption Object
it: Oggetto didascalia accessibile della tabella

en: Is used to notify that the table caption has changed
it: Usato per notificare che la didascalia della tabella e cambiata

en: Number of Accessible Hypertext Links
it: Numero di collegamenti accessibili nell'ipertesto

en: The number of links which the current AtkHypertext has
it: Il numero di collegamenti presenti nell'AtkHypertext attuale

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
it: molto debole

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
it: debole

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
it: accettabile

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
it: robusta

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
it: molto robusta

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
it: molto fragile

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
it: media

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
it: elevata

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
it: molto elevata

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
it: molto brutta

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
it: brutta

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
it: buona

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
it: molto buona

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
it: migliore
