at-spi2-core master - en to ms translation catalogue (162 entries)

en: The application no longer exists
ms: Aplikasi telah tiada

en: Attempted synchronous call where prohibited
ms: Panggilan segerak yang dicuba adalah terlarang

en: Selected Link
ms: Pautan Terpilih

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
ms: Nyatakan sama ada objek AtkHyperlink terpilih

en: Number of Anchors
ms: Bilangan Penambat

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
ms: Bilangan penambat yang dikaitkan dengan objek AtkHyperlink

en: End index
ms: Penghujung indeks

en: The end index of the AtkHyperlink object
ms: Penghujung indeks bagi objek AtkHyperlink

en: Start index
ms: Permulaan indeks

en: The start index of the AtkHyperlink object
ms: Permulaan indeks bagi objek AtkHyperlink

en: invalid
ms: tidak sah

en: accelerator label
ms: label pemecut

en: alert
ms: awas

en: animation
ms: animasi

en: arrow
ms: anak panah

en: calendar
ms: kalendar

en: canvas
ms: kanvas

en: check box
ms: kotak semak

en: check menu item
ms: item menu semak

en: color chooser
ms: pemilih warna

en: column header
ms: pengepala lajur

en: combo box
ms: kotak kombo

en: dateeditor
ms: penyunting tarikh

en: desktop icon
ms: ikon atas meja

en: desktop frame
ms: bingkai atas meja

en: dial
ms: dail

en: directory pane
ms: anak tetingkap direktori

en: drawing area
ms: kawasan lukisan

en: file chooser
ms: pemilih fail

en: filler
ms: pengisi

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
ms: pemilih fon

en: frame
ms: bingkai

en: glass pane
ms: anak tetingkap kaca

en: html container
ms: bekas html

en: icon
ms: ikon

en: image
ms: imej

en: internal frame
ms: bingkai dalaman

en: layered pane
ms: anak tetingkap berlapis

en: list
ms: senarai

en: list item
ms: item senarai

en: menu bar
ms: palang menu

en: menu item
ms: item menu

en: option pane
ms: anak tetingkap pilihan

en: page tab
ms: tab halaman

en: page tab list
ms: senarai tab halaman

en: password text
ms: teks kata laluan

en: popup menu
ms: menu timbul

en: progress bar
ms: palang kemajuan

en: push button
ms: butang tekan

en: radio button
ms: butang radio

en: radio menu item
ms: item menu radio

en: root pane
ms: anak tetingkap root

en: row header
ms: pengepala baris

en: scroll bar
ms: palang tatal

en: scroll pane
ms: anak tetingkap tatal

en: separator
ms: pemisah

en: slider
ms: pelungsur

en: split pane
ms: anak tetingkap terpisah

en: spin button
ms: butang angka

en: statusbar
ms: palang status

en: table
ms: jadual

en: table cell
ms: sel jadual

en: table column header
ms: pengepala lajur jadual

en: table row header
ms: pengepala baris jadual

en: tear off menu item
ms: item menu terkoyak

en: text
ms: teks

en: toggle button
ms: butang togol

en: tool bar
ms: palang alat

en: tool tip
ms: petua alat

en: tree
ms: pepohon

en: tree table
ms: jadual pepohon

en: unknown
ms: tidak diketahui

en: viewport
ms: port pandang

en: window
ms: tetingkap

en: header
ms: pengepala

en: footer
ms: pengaki

en: paragraph
ms: perenggan

en: ruler
ms: pembaris

en: application
ms: aplikasi

en: autocomplete
ms: auto-lengkap

en: edit bar
ms: palang sunting

en: embedded component
ms: komponen terbenam

en: entry
ms: masukan

en: chart
ms: carta

en: caption
ms: kapsyen

en: document frame
ms: bingkai dokumen

en: heading
ms: tajuk

en: page
ms: halaman

en: section
ms: seksyen

en: redundant object
ms: objek lewah

en: form
ms: borang

en: link
ms: pautan

en: input method window
ms: tetingkap kaedah input

en: table row
ms: baris jadual

en: tree item
ms: item pepohon

en: document spreadsheet
ms: hamparan dokumen

en: document presentation
ms: persembahan dokumen

en: document text
ms: teks dokumen

en: document web
ms: sesawang dokumen

en: document email
ms: emel dokumen

en: comment
ms: ulasan

en: list box
ms: kotak senarai

en: grouping
ms: pengelompokan

en: image map
ms: peta imej

en: notification
ms: pemberitahuan

en: info bar
ms: palang maklumat

en: level bar
ms: palang aras

en: title bar
ms: palang tajuk

en: block quote
ms: petikan blok

en: definition
ms: takrifan

en: article
ms: artikel

en: landmark
ms: mercu tanda

en: math
ms: matematik

en: rating
ms: penarafan

en: timer
ms: pemasa

en: description list
ms: senarai keterangan

en: description term
ms: terma keterangan

en: description value
ms: nilai keterangan

en: Accessible Name
ms: Nama Boleh Capai

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
ms: Nama tika objek terformat untuk capaian teknologi bantuan

en: Accessible Description
ms: Keterangan Boleh Capai

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ms: Keterangan bagi satu objek, terformat untuk capaian teknologi bantuan

en: Accessible Parent
ms: Induk Boleh Capai

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
ms: Induk bagi boleh capai semasa sebagai dikembalikan oleh atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
ms: Nilai Boleh Capai

en: Is used to notify that the value has changed
ms: Digunakan untuk maklumkan nilai telah berubah

en: Accessible Role
ms: Peranan Boleh Capai

en: The accessible role of this object
ms: Peranan boleh capai bagi objek ini

en: Accessible Layer
ms: Lapisan Boleh Capai

en: The accessible layer of this object
ms: Lapisan boleh capai bagi objek ini

en: Accessible MDI Value
ms: Nilai MDI Boleh Capai

en: The accessible MDI value of this object
ms: Nilai MDI boleh capai bagi objek ini

en: Accessible Table Caption
ms: Kapsyen Jadual Boleh Capai

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
ms: Digunakan untuk maklumkan kapsyen jadual telah berubah; sifat ini sepatutnya tidak digunakan. accessible-table-caption-object patut digunakan sebagai ganti

en: Accessible Table Column Header
ms: Pengepala Lajur Jadual Boleh Capai

en: Is used to notify that the table column header has changed
ms: Digunakan untuk maklumkan pengepala lajur jadual telah berubah

en: Accessible Table Column Description
ms: Keterangan Lajur Jadual Boleh Capai

en: Is used to notify that the table column description has changed
ms: Digunakan untuk maklumkan keterangan lajur jadual telah berubah

en: Accessible Table Row Header
ms: Pengepala Baris Jadual Boleh Capai

en: Is used to notify that the table row header has changed
ms: Digunakan untuk maklumkan pengepala baris jadual telah berubah

en: Accessible Table Row Description
ms: Keterangan Baris Jadual Boleh Capai

en: Is used to notify that the table row description has changed
ms: Digunakan untuk maklumkan keterangan baris jadual telah berubah

en: Accessible Table Summary
ms: Ringkasan Jadual Boleh Capai

en: Is used to notify that the table summary has changed
ms: Digunakan untuk maklumkan ringkasan jadual telah berubah

en: Accessible Table Caption Object
ms: Objek Kapsyen Jadual Boleh Capai

en: Is used to notify that the table caption has changed
ms: Digunakan untuk maklumkan kapsyen jadual telah berubah

en: Number of Accessible Hypertext Links
ms: Bilangan Pautan Hiperteks Boleh Capai

en: The number of links which the current AtkHypertext has
ms: Bilangan pautan ada pada AtkHypertext semasa

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
ms: sangat lemah

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
ms: lemah

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
ms: boleh terima

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
ms: kuat

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
ms: sangat kuat

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
ms: sangat rendah

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
ms: sederhana

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
ms: tinggi

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
ms: sangat tinggi

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
ms: sangat teruk

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
ms: teruk

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
ms: baik

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
ms: sangat baik

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
ms: terbaik
