at-spi2-core - en to tr translation catalogue (168 entries)

en: Selected Link
tr: Seçili Bağ

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
tr: AtkHyperlink nesnesinin seçili olup olmadığını belirtir

en: Number of Anchors
tr: Çıpa Sayısı

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
tr: Çıpaların sayısı AtkHyperlınk nesnesi ile ilişkilidir

en: End index
tr: Son dizin

en: The end index of the AtkHyperlink object
tr: AtkHyperlink nesnesinin son dizini

en: Start index
tr: Başlama dizini

en: The start index of the AtkHyperlink object
tr: AtkHyperlink nesnesinin başlama dizini

en: invalid
tr: geçersiz

en: accelerator label
tr: hızlandırıcı etiketi

en: alert
tr: uyarı

en: animation
tr: canlandırma

en: arrow
tr: ok

en: calendar
tr: takvim

en: canvas
tr: tuval

en: check box
tr: denetim kutusu

en: check menu item
tr: denetim menü ögesi

en: color chooser
tr: renk seçici

en: column header
tr: sütun başlığı

en: combo box
tr: çoklu kutu

en: dateeditor
tr: veri düzenleyicisi

en: desktop icon
tr: masaüstü simgesi

en: desktop frame
tr: masaüstü çerçevesi

en: dial
tr: çevir

en: dialog
tr: iletişim kutusu

en: directory pane
tr: dizin bölmesi

en: drawing area
tr: çizim bölgesi

en: file chooser
tr: dosya seçici

en: filler
tr: doldurucu

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
tr: yazı tipi seçici

en: frame
tr: çerçeve

en: glass pane
tr: cam panel

en: html container
tr: html kabı

en: icon
tr: simge

en: image
tr: resim

en: internal frame
tr: iç çerçeve

en: label
tr: etiket

en: layered pane
tr: katmanlı bölme

en: list
tr: liste

en: list item
tr: liste öğesi

en: menu
tr: menü

en: menu bar
tr: menü çubuğu

en: menu button
tr: menü düğmesi

en: menu item
tr: menu öğesi

en: option pane
tr: seçenek bölmesi

en: page tab
tr: sayfa sekmesi

en: page tab list
tr: sayfa sekme listesi

en: password text
tr: parola metni

en: popup menu
tr: açılır menü

en: progress bar
tr: ilerleme çubuğu

en: push button
tr: düğme

en: radio button
tr: radyo düğmesi

en: radio menu item
tr: radyo düğmesi öğesi

en: root pane
tr: kök bölmesi

en: row header
tr: satır başlığı

en: scroll bar
tr: kaydırma çubuğu

en: scroll pane
tr: kaydırma bölmesi

en: separator
tr: ayraç

en: slider
tr: kaydırıcı

en: split pane
tr: ayrık panel

en: spin button
tr: çevirme düğmesi

en: statusbar
tr: durum çubuğu

en: table
tr: tablo

en: table cell
tr: tablo hücresi

en: table column header
tr: tablo sütun başlığı

en: table row header
tr: tablo satır başlığı

en: tear off menu item
tr: menü öğesini ayır

en: text
tr: metin

en: toggle button
tr: aç/kapat düğmesi

en: tool bar
tr: araç çubuğu

en: tool tip
tr: ipucu

en: tree
tr: ağaç

en: tree table
tr: ağaç tablosu

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: viewport
tr: görüş alanı

en: window
tr: pencere

en: header
tr: başlık

en: footer
tr: dipnot

en: paragraph
tr: paragraf

en: ruler
tr: cetvel

en: application
tr: uygulama

en: autocomplete
tr: kendiliğinden doldur

en: edit bar
tr: düzenleme çubuğu

en: embedded component
tr: gömülü bileşen

en: entry
tr: girdi

en: chart
tr: grafik

en: caption
tr: başlık

en: document frame
tr: belge çerçevesi

en: heading
tr: başlık

en: page
tr: sayfa

en: section
tr: bölüm

en: redundant object
tr: gereksiz nesne

en: form
tr: biçim

en: link
tr: bağ

en: input method window
tr: giriş yöntemi penceresi

en: table row
tr: tablo satırı

en: tree item
tr: ağaç ögesi

en: document spreadsheet
tr: belge hesap tablosu

en: document presentation
tr: belge sunum

en: document text
tr: belge metin

en: document web
tr: belge web

en: document email
tr: belge e-posta

en: comment
tr: yorum

en: list box
tr: liste kutusu

en: grouping
tr: kümeleme

en: image map
tr: görüntü eşlem

en: notification
tr: bildirim

en: info bar
tr: bilgi çubuğu

en: level bar
tr: düzey çubuğu

en: title bar
tr: başlık çubuğu

en: block quote
tr: öbek alıntı

en: audio
tr: ses

en: definition
tr: tanımlama

en: article
tr: makale

en: landmark
tr: işaret

en: log
tr: günlük

en: marquee
tr: kayan yazı

en: math
tr: matematik

en: rating
tr: derecelendirme

en: timer
tr: zamanlayıcı

en: description list
tr: açıklama listesi

en: description term
tr: açıklama terimi

en: description value
tr: açıklama değeri

en: Accessible Name
tr: Ulaşılabilir Ad

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
tr: Nesne ögesinin adı, yardımcı teknoloji ulaşımı için biçimlendi

en: Accessible Description
tr: Ulaşılabilir Tanım

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
tr: Nesnenin tanımı, yardımcı teknoloji ulaşımı için biçimlendi

en: Accessible Parent
tr: Ulaşılabilir Ebeveyn

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
tr: atk_object_get_parent() tarafından döndürülen şu anki ulaşılabilir ebeveyni

en: Accessible Value
tr: Ulaşılabilir Değer

en: Is used to notify that the value has changed
tr: Değerin değiştiğini uyarmak için kullanılır

en: Accessible Role
tr: Ulaşılabilir Rol

en: The accessible role of this object
tr: Bu nesnenin uyaşılabilir rolü

en: Accessible Layer
tr: Ulaşılabilir Katman

en: The accessible layer of this object
tr: Bu nesnenin ulaşılabilir katmanı

en: Accessible MDI Value
tr: Ulaşılabilir MDI Değeri

en: The accessible MDI value of this object
tr: Bu nesnenin ulaşılabilir MDI değeri

en: Accessible Table Caption
tr: Ulaşılabilir Tablo Başlığı

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
tr: Tablo başlığının değiştiğini uyarmak için kullanılır; bu özellik kullanılmamalıdır. Bunun yerine accessible-table-caption-object kullanılmalıdır

en: Accessible Table Column Header
tr: Ulaşılabilir Tablo Sütun Başlığı

en: Is used to notify that the table column header has changed
tr: Tablo sütun başlığının değiştiğini uyarmak için kullanılır

en: Accessible Table Column Description
tr: Ulaşılabilir Tablo Sütun Tanımı

en: Is used to notify that the table column description has changed
tr: Tablo sütun tanımının değiştiğini uyarmak için kullanılır

en: Accessible Table Row Header
tr: Ulaşılabilir Tablo Sıra Başlığı

en: Is used to notify that the table row header has changed
tr: Tablo sıra başlığının değiştiğini uyarmak için kullanılır

en: Accessible Table Row Description
tr: Ulaşılabilir Tablo Sıra Tanımı

en: Is used to notify that the table row description has changed
tr: Tablo sıra tanımının değiştiğini uyarmak için kullanılır

en: Accessible Table Summary
tr: Ulaşılabilir Tablo Özeti

en: Is used to notify that the table summary has changed
tr: Tablo özetinin değiştiğini uyarmak için kullanılır

en: Accessible Table Caption Object
tr: Ulaşılabilir Tablo Başlık Nesnesi

en: Is used to notify that the table caption has changed
tr: Tablo başlığının değiştiğini uyarmak için kullanılır

en: Number of Accessible Hypertext Links
tr: Ulaşılabilir Hiper Metin Bağ Sayısı

en: The number of links which the current AtkHypertext has
tr: Şu anki AtkHypertext’in sahip olduğu bağ sayısı

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
tr: çok zayıf

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
tr: zayıf

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
tr: kabul edilebilir

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
tr: güçlü

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
tr: çok güçlü

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
tr: çok düşük

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
tr: orta

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
tr: yüksek

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
tr: çok yüksek

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
tr: çok kötü

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
tr: kötü

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
tr: iyi

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
tr: çok iyi

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
tr: en iyi

en: The application no longer exists
tr: Artık böyle bir uygulama bulunmuyor
