coreutils 7.2 - en to el translation catalogue (174 entries)

en: invalid argument %s for %s
el: μη έγκυρο όρισμα %s για %s

en: ambiguous argument %s for %s
el: ασαφές όρισμα %s για %s

en: Valid arguments are:
el: Έγκυρα ορίσματα είναι:

en: error closing file
el: σφάλμα κατά το κλείσιμο του αρχείου

en: write error
el: σφάλμα εγγραφής

en: Unknown system error
el: Άγνωστο σφάλμα συστήματος

en: regular empty file
el: κανονικό κενό αρχείο

en: regular file
el: κανονικό αρχείο

en: directory
el: κατάλογος

en: symbolic link
el: συμβολικός σύνδεσμος

en: message queue
el: ουρά μηνυμάτων

en: semaphore
el: σημαφόρος

en: block special file
el: ειδικό αρχείο μπλοκ

en: character special file
el: ειδικό αρχείο χαρακτήρων

en: fifo
el: φίφο

en: socket
el: υποδοχέας

en: weird file
el: παράξενο αρχείο

en: Temporary failure in name resolution
el: Προσωρινό σφάλμα κατά την ανάλυση ονόματος

en: Non-recoverable failure in name resolution
el: Μη-επανορθώσιμη αποτυχία κατά την ανάλυση ονόματος

en: Memory allocation failure
el: Σφάλμα κατά την καταχώριση μνήμης

en: No address associated with hostname
el: Δεν υπάρχει διεύθυνση συσχετισμένη με το όνομα κόμβου

en: System error
el: Σφάλμα συστήματος

en: Processing request in progress
el: Η επεξεργασία της αίτησης είναι σε εξέλιξη

en: Request canceled
el: Η αίτηση ακυρώθηκε

en: Request not canceled
el: Η αίτηση δεν ακυρώθηκε

en: Parameter string not correctly encoded
el: Η συμβολοσειρά των παραμέτρων δεν είναι κωδικοποιημένη σωστά

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: cannot change permissions of %s
el: αδύνατη η αλλαγή δικαιωμάτων του %s

en: cannot create directory %s
el: αδύνατη η δημιουργία καταλόγου %s

en: memory exhausted
el: η μνήμη εξαντλήθηκε

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
el: «

en: '
el: »

en: %s: end of file
el: %s: τέλος αρχείου

en: %s: read error
el: %s: σφάλμα ανάγνωσης

en: Success
el: Επιτυχία

en: Memory exhausted
el: Η μνήμη εξαντλήθηκε

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
el: ^[yYνΝ]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
el: ^[nNοΟ]

en: invalid user
el: μη έγκυρος χρήστης

en: invalid group
el: μη έγκυρη ομάδα

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
el: Γραμμένο από τον/την %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
el: Γράφτηκε από τον/την %s και %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
el: Γράφτηκε από τον/την %s, %s, και %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
el: Γράφτηκε από τον/την %s, %s, %s,
    και %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
el: Γράφτηκε από τον/την %s, %s, %s,
    %s, και %s.

en: string comparison failed
el: η σύγκριση των συμβολοσειρών απέτυχε

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
el: Θέστε LC_ALL='C' για να παρακάμψετε το πρόβλημα.

en: The strings compared were %s and %s.
el: Οι συμβολοσειρές που συγκρίθηκαν ήταν οι %s και %s

en: read error
el: σφάλμα ανάγνωσης

en: invalid input
el: Μη έγκυρη είσοδος

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΕΣ]... [ΑΡΧΕΙΟ]...

en: standard output
el: κανονική έξοδος

en: %s: input file is output file
el: %s: το αρχείο εισόδου είναι το αρχείο εξόδου

en: missing operand after %s
el: λείπει τελεστής μετά το %s

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
el: ούτε ο συμβολικός σύνδεσμος %s ούτε το αναφερόμενο αρχείο αλλάχτηκαν

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
el: τα δικαιώματα του %s διατηρούνται ως έχουν, δηλαδή %04lo (%s)

en: %s: new permissions are %s, not %s
el: %s: τα νέα δικαιώματα είναι %s, και όχι %s

en: failed to change ownership of %s to %s
el: αποτυχία αλλαγής ιδιοκτησίας από %s σε %s

en: failed to change group of %s to %s
el: αποτυχία αλλαγής της ομάδας από %s σε %s

en: group of %s retained as %s
el: η ομάδα του %s έχει παραμείνει σε %s

en: invalid group %s
el: μη έγκυρη ομάδα %s

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΑΡΧΕΙΟ1 ΑΡΧΕΙΟ2

en: total
el: σύνολο

en: error reading %s
el: σφάλμα ανάγνωσης %s

en: error writing %s
el: σφάλμα εγγραφής %s

en: cannot open %s for reading
el: αδυναμία ανοίγματος του %s προς ανάγνωση

en: preserving times for %s
el: διατήρηση ωρών στο %s

en: %s: overwrite %s?
el: %s: αντικατάσταση %s;

en:  (backup: %s)
el:  (αντίγραφο ασφαλείας: %s)

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
el: αδύνατη η μετακίνηση του καταλόγου σε κάτι που δεν είναι κατάλογος: %s -> %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
el: αδύνατη η αντιγραφή του καταλόγου %s μέσα στον εαυτό του, %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
el: αδύνατη η μετακίνηση του %s σε υποκατάλογο του εαυτού του, %s

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
el: %s: δυνατότητα δημιουργίας σχετικών συμβολικών συνδέσμων μόνο στο τρέχον κατάλογο

en: cannot create special file %s
el: αδυναμία δημιουργίας του ειδικού αρχείου %s

en: %s -> %s (unbackup)
el: %s -> %s (χρήση αντιγράφου ασφαλείας)

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
el: 
    Σαν ειδική περίπτωση, η cp δημιουργεί αντίγραφα της ΠΗΓΗΣ όταν οι επιλογές
    και τα ΠΗΓΗ και ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ έχουν το ίδιο όνομα, για ένα υπάρχον, κανονικό αρχείο.

en: cannot make both hard and symbolic links
el: αδυναμία δημιουργίας σθεναρών(hard) και συμβολικών συνδέσμων

en: backup type
el: είδος αντιγράφου ασφάλειας

en: input disappeared
el: η είσοδος εξαφανίστηκε

en: %s: line number out of range
el: %s: αριθμός γραμμής έξω από τα όρια

en: error in regular expression search
el: σφάλμα στην ανεύρεση μέσω κανονικής έκφρασης

en: %s: integer expected after delimiter
el: %s: αναμενόταν ακέραιος μετά τον οριοθέτη

en: %s: invalid regular expression: %s
el: %s: μη έγκυρη κανονική έκφραση: %s

en: %s: invalid pattern
el: %s: μη έγκυρη μορφή

en: %s: line number must be greater than zero
el: %s: ο αριθμός γραμμής πρέπει να είναι μεγαλύτερος από το μηδέν

en: missing conversion specifier in suffix
el: έχει παραληφθεί ο δηλωτής μετατροπής στην κατάληξη

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
el: μη έγκυρος δηλωτής μετατροπής στην κατάληξη: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
el: μη έγκυρος δηλωτής μετατροπής στην κατάληξη: \%.3o

en: too many %% conversion specifications in suffix
el: πάρα πολλές δηλώσεις μετατροπής στην κατάληξη

en: missing %% conversion specification in suffix
el: έχει παραληφθεί η δήλωση μετατροπής %% στην κατάληξη

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΡΦΗ...

en: only one type of list may be specified
el: μόνο ένα είδος λίστας μπορεί να οριστεί

en: the delimiter must be a single character
el: ο διαχωριστής πρέπει να είναι ένας μόνο χαρακτήρας

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
el: πρέπει να ορίσετε λίστα από bytes, χαρακτήρες ή πεδία

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
el: η απόκρυψη γραμμών που δεν έχουν διαχωριστές έχει νόημα
    	μόνο όταν λειτουργούμε με πεδία

en: standard input
el: κανονική είσοδος

en: the options to print and set the time may not be used together
el: Οι επιλογές για να εκτυπωθεί και να οριστεί η ώρα δεν μπορούν να
    χρησιμοποιηθούν παράλληλα.

en: cannot set date
el: Δεν μπορεί να τεθεί η ημερομηνία.

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
el: Χρήση: %s [ΤΕΛΕΣΤΗΣ]...
      ή:  %s ΕΠΙΛΟΓΗ

en: unrecognized operand %s
el: άγνωστος τελεστής %s

en: invalid output flag
el: μη έγκυρη σημαία εξόδου

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: <internal>
el: <εσωτερικό>

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
el: δεν υπάρχει μεταβλητή περιβάλλοντος SHELL, και δεν δόθηκε είδος φλοιού

en: cannot both summarize and show all entries
el: δεν είναι δυνατό να δειχτεί περίληψη και να εμφανιστούν όλες οι καταχωρίσεις

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
el: προειδοποίηση: η περίληψη είναι όμοιο με --max-depth=0

en: tab size cannot be 0
el: το μέγεθος στηλογνώμονα δε μπορεί να είναι 0

en: tab sizes must be ascending
el: τα μεγέθη του στηλογνώμονα πρέπει να είναι κατά αύξουσα σειρά

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
el: 
    Προσέχτε οτι πολλοί τελεστές(operators) χρειάζονται χαρακτήρες διαφυγής ή
    εισαγωγικά για τα κελύφη (shells).
    Οι συγκρίσεις είναι αριθμητικές εάν και οι δυο ΠΑΡΑΜετροι είναι αριθμοί,
    ή αλλιώς λεξικογραφικοί.
    Το ταίριασμα με πρότυπο επιστρέφει την αλυσίδα που βρέθηκε μεταξύ
    \( και \) ή κενό. Εαν \( και \) δεν χρησιμοποιήθηκαν, τοτε επιστρέφει
    τον αριθμό των χαρακτήρων που ταίριαξαν ή 0.

en: invalid number of lines
el: μη έγκυρος αριθμός από γραμμές

en: invalid number of bytes
el: μη έγκυρος αριθμός από bytes

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
el: Δεν μπορεί να τεθεί το όνομα συστήματος. Λείπει αυτή η λειτουργία απο το
    σύστημα

en: cannot determine hostname
el: Δεν μπορεί να καθοριστεί το όνομα του συστήματος

en: cannot print only names or real IDs in default format
el: Δεν μπορεί να εκτυπωθούν μόνο ονόματα ή πραγματική ταυτότητα(read ID) σε
    τυπική μορφή

en:  groups=
el:  ομάδες=

en: both files cannot be standard input
el: και τα δύο αρχεία δε μπορεί να είναι η κανονική είσοδος

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
el: αγνοείται μη έγκυρο πλάτος στη μεταβλητή περιβάλλοντος COLUMNS: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
el: αγνοείται μη έγκυρο μέγεθος οριζόντιου στηλοθέτη στη μεταβλητή περιβάλλοντος TABSIZE: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
el: τιμή που δε μπορεί να αναγνωριστεί στη μεταβλητή περιβάλλοντος LS_COLORS

en: FAILED
el: ΑΝΕΠΙΤΥΧΕΣ

en: OK
el: ΕΝΤΑΞΕΙ

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
el: οι επιλογές --binary και --text δεν έχουν σημασία όταν επιβεβαιώνονται αθροίσματα ελέγχου

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
el: η επιλογή --status έχει έννοια μόνο στην επιβεβαίωση αθροισμάτων ελέγχου

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
el: η επιλογή --warn έχει έννοια μόνο στην επιβεβαίωση αθροισμάτων ελέγχου

en: a command must be given with an adjustment
el: Μια εντολή πρέπει να δίνεται με μια προσαρμογή (προτεραιότητας).

en: cannot skip past end of combined input
el: αδυναμία προσπέρασης μετά το τέλος της συνδυασμένης εισόδου

en: %s is too large
el: το %s είναι πολύ μεγάλο

en: no type may be specified when dumping strings
el: κανένα είδος δε μπορεί να δηλωθεί όταν τυπώνονται αλφαριθμητικά

en: standard input is closed
el: η κανονική είσοδος είναι κλεισμένη

en: page width too narrow
el: το πλάτος σελίδας είναι πολύ στενό

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: %s: οι χαρακτήρες που ακολουθούσαν τον χαρακτήρα σταθερά αγνοήθηκαν.

en: %s: expected a numeric value
el: %s: αναμενόταν αριθμητική τιμή.

en: %s: value not completely converted
el: %s: η τιμή δεν έχει πλήρως μετατραπεί.

en: missing hexadecimal number in escape
el: Λείπει ο δεκαεξαδικός αριθμός στον χαρακτήρα διαφυγής.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΕΙΣΟΔΟΣ]...   (χωρίς -G)
       ή:  %s -G [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΕΙΣΟΔΟΣ [ΕΞΟΔΟΣ]]

en: missing list of fields
el: έχει παραληφθεί η λίστα με τα πεδία

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
el: %s: πέρασμα %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
el: %s: πέρασμα %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: file has negative size
el: %s: το αρχείο έχει αρνητικό μέγεθος

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
el: %s: αδυναμία διάλυσης μόνο-προσθήκη περιγραφέα αρχείου

en: %s: removing
el: %s: διαγράφεται

en: %s: removed
el: %s: διεγράφει

en: open failed
el: αποτυχία ανοίγματος

en: read failed
el: αποτυχία ανάγνωσης

en: string transformation failed
el: Η μετατροπή της συμβολοσειράς απέτυχε

en: write failed
el: αποτυχία εγγραφής

en: standard error
el: κανονικό σφάλμα

en: cannot split in more than one way
el: δεν είναι δυνατό να γίνει διαχωρισμός σε περισσότερους από ένα τρόπο

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
el: 
    Χειρίζεται την 'tty' γραμμή που συνδέεται με την τυπική είσοδο.  Χωρίς
    παραμέτρους, εκτυπώνει την ταχύτητα, την κατάσταση της γραμμής, και
    τις εφαρμοσμένες μετατροπές από το 'stty sane'.  Στις επιλογές, ο
    ΧΑΡακτήρας εκλαμβάνεται κυριολεκτικά, ή κωδικοποιείται οπως ^c, 0x37, 0177
    ή 127. Eιδικές τιμές όπως ^- ή το undef απενεργοποιούσαν τους ειδικούς
    χαρακτήρες.

en: when specifying an output style, modes may not be set
el: Οταν καθορίζεται ένας τύπος εξόδου, οι καταστάσεις λειτουργίας (modes)
    δεν είναι δυνατόν να οριστούν

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] [ΑΡΧΕΙΟ]...

en:       --help     display this help and exit
el:       --help       εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος

en: separator cannot be empty
el: ο διαχωριστής δε μπορεί να είναι κενός

en: closing %s (fd=%d)
el: κλείσιμο του %s (fd=%d)

en: no files remaining
el: δεν υπολείπονται αρχεία

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
el: προειδοποίηση: ο περιγραφέας διεργασίας αγνοείτε· το --pid=PID είναι χρήσιμο μόνο σε παρακολούθηση

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
el: προειδοποίηση: το --pid=PID δεν υποστηρίζεται σε αυτό το σύστημα

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΣΥΝΟΛΟ1 [ΣΥΝΟΛΟ2]

en: %s: equivalence class operand must be a single character
el: %s: ο τελεστής ισοδυναμίας τάξης πρέπει να είναι ένας μόνο χαρακτήρας

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
el: κακώς στοιχισμένη δομή [:upper:] και/ή [:lower:]

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
el: η δομή επανάληψης [c*] δε μπορεί να εμφανίζεται στο αλφαριθμητικό1

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
el: μόνο μια δομή επανάληψης [c*] μπορεί να εμφανιστεί στο αλφαριθμητικό2

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
el: εκφράσεις [=c=] δεν μπορούν να εμφανίζονται στο αλφαριθμητικό 2 στη μετάφραση

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
el: όταν δεν αποκόπτεται το σύνολο1, το αλφαριθμητικό 2 πρέπει να μην είναι κενό

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
el: όταν γίνεται μετάφραση με συμπλήρωμα τάξης χαρακτήρων,
    το αλφαριθμητικό 2 πρέπει να αντιστοιχίζει όλους τους χαρακτήρες στην περιοχή με ένα

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
el: η δομή [c*] μπορεί να εμφανιστεί στο αλφαριθμητικό2 μόνο στη μετάφραση

en: %s: input contains a loop:
el: %s: η είσοδος περιέχει βρόχο:

en: not a tty
el: δεν είναι tty'

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΕΙΣΟΔΟΣ [ΕΞΟΔΟΣ]]

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
el: εκτύπωση όλων των διπλών γραμμών και μετρητών επαναλήψεων δεν έχει έννοια

en: couldn't get boot time
el: Δεν είναι δυνατόν να βρεθεί η ώρα εκκίνησης

en: ,  load average: %.2f
el: ,  Μέσος όρος φόρτου: %.2f

en:  old
el: παλιά

en: LINE
el: ΓΡΑΜΜΗ
