at-spi2-core master - en to an translation catalogue (166 entries)

en: The application no longer exists
an: L'aplicacion ya no existe

en: Attempted synchronous call where prohibited
an: S'ha prohibiu l'intento de gritada sincrona

en: Selected Link
an: Vinclo seleccionau

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
an: Especifica si l'obchecto AtlHyperlink ye seleccionau

en: Number of Anchors
an: Numero d'ancoras

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
an: O numero d'ancoras asociadas con un obchecto AtkHyperlink

en: End index
an: Indiz final

en: The end index of the AtkHyperlink object
an: L'indiz final d'un obchecto AtkHyperlink

en: Start index
an: Indiz inicial

en: The start index of the AtkHyperlink object
an: L'indiz inicial d'un obchecto AtkHyperlink

en: invalid
an: no valido

en: accelerator label
an: etiqueta de combinación de teclas

en: alert
an: alvertencia

en: animation
an: animación

en: arrow
an: flecha

en: calendar
an: calandario

en: canvas
an: lienzo

en: check box
an: caixeta de verificación

en: check menu item
an: elemento de menú de verificación

en: color chooser
an: selector de color

en: column header
an: capitero d'a columna

en: combo box
an: caixa combinada

en: dateeditor
an: editor de calendata

en: desktop icon
an: icono de l'escritorio

en: desktop frame
an: marco de l'escritorio

en: dial
an: marcador

en: dialog
an: dialogo

en: directory pane
an: panel de directorio

en: drawing area
an: aria de dibuixo

en: file chooser
an: selector de fichers

en: filler
an: replenador

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
an: selector de fuents

en: frame
an: marco

en: glass pane
an: panel transparent

en: html container
an: contenedor html

en: icon
an: icono

en: image
an: imachen

en: internal frame
an: marco interno

en: label
an: etiqueta

en: layered pane
an: panel supermeso

en: list
an: lista

en: list item
an: elemento de lista

en: menu
an: menú

en: menu bar
an: barra de menú

en: menu item
an: elemento de menú

en: option pane
an: panel d'opcions

en: page tab
an: pestanya de pachina

en: page tab list
an: lista de pestanyas de pachina

en: password text
an: texto de clau

en: popup menu
an: menú emerchent

en: progress bar
an: barra de progreso

en: push button
an: botón de pulsación

en: radio button
an: botón de radio

en: radio menu item
an: elemento de menú de mena radio

en: root pane
an: panel radiz

en: row header
an: capitero d'a ringlera

en: scroll bar
an: barra de desplazamiento

en: scroll pane
an: panel de desplazamiento

en: separator
an: separador

en: slider
an: eslizador

en: split pane
an: panel divisible

en: spin button
an: botón chirant

en: statusbar
an: barra d'estau

en: table
an: tabla

en: table cell
an: celda de tabla

en: table column header
an: capitero de columna de tabla

en: table row header
an: capitero de ringlera de tabla

en: tear off menu item
an: elemento de menú desprendible

en: text
an: texto

en: toggle button
an: botón de selección

en: tool bar
an: barra de ferramientas

en: tool tip
an: sucherencia

en: tree
an: arbol

en: tree table
an: tabla d'arbol

en: unknown
an: desconoixiu

en: viewport
an: puerto de visión

en: window
an: finestra

en: header
an: capitero

en: footer
an: piet

en: paragraph
an: paragrafo

en: ruler
an: regle

en: application
an: aplicación

en: autocomplete
an: autocompletau

en: edit bar
an: barra d'edición

en: embedded component
an: component encrustau

en: entry
an: dentrada

en: chart
an: diagrama

en: caption
an: leyenda

en: document frame
an: marco de documento

en: heading
an: capitero

en: page
an: pachina

en: section
an: sección

en: redundant object
an: obchecto redundant

en: form
an: formulario

en: link
an: vinclo

en: input method window
an: finestra de dentrada de metodo

en: table row
an: ringlera de tabla

en: tree item
an: elemento d'arbol

en: document spreadsheet
an: documento de fuella de calculo

en: document presentation
an: documento de presentación

en: document text
an: documento de texto

en: document web
an: documento web

en: document email
an: documento de correu electronico

en: comment
an: comentario

en: list box
an: caixa de lista

en: grouping
an: agrupación

en: image map
an: mapa d'imachen

en: notification
an: notificación

en: info bar
an: barra d'información

en: level bar
an: barra de libel

en: title bar
an: barra de titol

en: block quote
an: cita de bloque

en: definition
an: definición

en: article
an: articlo

en: landmark
an: marca

en: log
an: rechistro

en: marquee
an: marquesina

en: math
an: formula matematica

en: rating
an: puntuación

en: timer
an: temporizador

en: description list
an: lista de descripción

en: description term
an: termín de descripción

en: description value
an: valorde descripción

en: Accessible Name
an: Nombre accesible

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
an: O nombre d'a instancia de l'obchecto formateyau pa l'acceso ta discapacitados

en: Accessible Description
an: Descripción accesible

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
an: Descripción d'un obchecto, formateyau pa l'acceso ta discapacitados

en: Accessible Parent
an: Pai accesible

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
an: Pai de l'accesible actual tal como lo torna atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
an: Valor accesible

en: Is used to notify that the value has changed
an: Se fa servir ta notificar que a valor ha cambiau

en: Accessible Role
an: Paper accesible

en: The accessible role of this object
an: O paper d'accesibilidat d'iste obchecto

en: Accessible Layer
an: Capa accesible

en: The accessible layer of this object
an: A capa d'accesibilidat d'iste obchecto

en: Accessible MDI Value
an: Valor MDI accesible

en: The accessible MDI value of this object
an: A valor accesible MDI d'iste obchecto

en: Accessible Table Caption
an: Leyenda accesible d'a tabla

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
an: Se fa servir ta notificar que a descripción d'a tabla ha cambiau; ista propiedat no debería usar-se. Cal fer servir accesible-table-caption-object en cuenta

en: Accessible Table Column Header
an: Capitero de columna accesible d'a tabla

en: Is used to notify that the table column header has changed
an: Se fa servir ta notificar que o capitero de columna d'a tabla ha cambiau

en: Accessible Table Column Description
an: Descripción accesible d'a columna d'a tabla

en: Is used to notify that the table column description has changed
an: Se fa servir ta notificar que a descripción d'a columna d'a tabla ha cambiau

en: Accessible Table Row Header
an: Capitero accesible d'a ringlera d'a tabla

en: Is used to notify that the table row header has changed
an: Se fa servir ta notificar que a ringlera d'o capitero d'a tabla ha cambiau

en: Accessible Table Row Description
an: Descripción accesible d'a ringlera d'a tabla

en: Is used to notify that the table row description has changed
an: Se fa servir ta notificar que a ringlera d'a descripción ha cambiau

en: Accessible Table Summary
an: Resumen accesible d'a tabla

en: Is used to notify that the table summary has changed
an: Se fa servir ta notificar que o resumen d'a tabla ha cambiau

en: Accessible Table Caption Object
an: Obchecto de leyenda d'a tabla accesible

en: Is used to notify that the table caption has changed
an: Se fa servir ta notificar que a leyenda d'a tabla ha cambiau

en: Number of Accessible Hypertext Links
an: Numero de vinclos d'hipertexto accesibles

en: The number of links which the current AtkHypertext has
an: O numero de vinclos que l'AtkHypertext actual tien

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
an: muit feble

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
an: feble

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
an: fuerte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
an: muit fuerte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
an: muit baixo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
an: meyo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
an: alto

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
an: muit alto

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
an: muit malo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
an: malo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
an: bueno

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
an: muit bueno

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
an: o millor
