at-spi2-core master - en to el translation catalogue (171 entries)

en: The application no longer exists
el: Η εφαρμογή δεν υπάρχει πλέον

en: Attempted synchronous call where prohibited
el: Απόπειρα συγχρονισμένης κλήσης όπου απαγορεύεται

en: Selected Link
el: Επιλεγμένος σύνδεσμος

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
el: Διευκρινίζει αν το αντικείμενο AtkHyperlink είναι επιλεγμένο

en: Number of Anchors
el: Αριθμός αγκυρών

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
el: Ο αριθμός αγκυρών που συνδέονται με το αντικείμενο AtkHyperlink

en: End index
el: Τέλος ευρετηρίου

en: The end index of the AtkHyperlink object
el: Το τέλος ευρετηρίου του αντικειμένου AtkHyperlink

en: Start index
el: Αρχή ευρετηρίου

en: The start index of the AtkHyperlink object
el: Η αρχή ευρετηρίου του αντικειμένου AtkHyperlink

en: invalid
el: άκυρο

en: accelerator label
el: ετικέτα επιταχυντή

en: alert
el: ειδοποίηση

en: animation
el: κινούμενο σχέδιο

en: arrow
el: βέλος

en: calendar
el: ημερολόγιο

en: canvas
el: καμβάς

en: check box
el: πλαίσιο επιλογής

en: check menu item
el: αντικείμενο μενού επιλογής

en: color chooser
el: επιλογέας χρώματος

en: column header
el: κεφαλίδα στήλης

en: combo box
el: πλαίσιο πολλαπλών επιλογών

en: dateeditor
el: επεξεργαστής ημερομηνίας

en: desktop icon
el: εικονίδιο επιφάνειας εργασίας

en: desktop frame
el: πλαίσιο επιφάνειας εργασίας

en: dial
el: καντράν

en: dialog
el: διάλογος

en: directory pane
el: παράθυρο καταλόγου

en: drawing area
el: περιοχή σχεδίασης

en: file chooser
el: επιλογέας αρχείου

en: filler
el: συμπληρωτής

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
el: επιλογέας γραμματοσειράς

en: frame
el: πλαίσιο

en: glass pane
el: γυάλινο παράθυρο

en: html container
el: περιέκτης html

en: icon
el: εικονίδιο

en: image
el: εικόνα

en: internal frame
el: εσωτερικό πλαίσιο

en: label
el: ετικέτα

en: layered pane
el: παράθυρο με στρώσεις

en: list
el: λίστα

en: list item
el: αντικείμενο λίστας

en: menu
el: μενού

en: menu bar
el: εργαλειοθήκη μενού

en: menu item
el: αντικείμενο μενού

en: option pane
el: παράθυρο επιλογών

en: page tab
el: στήλη σελίδας

en: page tab list
el: λίστα στηλών σελίδας

en: panel
el: πίνακας

en: password text
el: κείμενο κωδικού πρόσβασης

en: popup menu
el: αναδυόμενο μενού

en: progress bar
el: γραμμή προόδου

en: push button
el: πιεζόμενο κουμπί

en: radio button
el: κουμπί επιλογής

en: radio menu item
el: αντικείμενο μενού επιλογής

en: root pane
el: αρχικό παράθυρο

en: row header
el: κεφαλίδα γραμμής

en: scroll bar
el: γραμμή κύλισης

en: scroll pane
el: παράθυρο κύλισης

en: separator
el: διαχωριστής

en: slider
el: γραμμή κύλισης

en: split pane
el: παράθυρο διαχωρισμού

en: spin button
el: κουμπί αυξομείωσης

en: statusbar
el: γραμμή κατάστασης

en: table
el: πίνακας

en: table cell
el: κελί πίνακα

en: table column header
el: κεφαλίδα στήλης πίνακα

en: table row header
el: κεφαλίδα γραμμής πίνακα

en: tear off menu item
el: αντικείμενο αποσπώμενου μενού

en: terminal
el: τερματικό

en: text
el: κείμενο

en: toggle button
el: κουμπί εναλλαγής

en: tool bar
el: εργαλειοθήκη

en: tool tip
el: αναδυόμενη συμβουλή

en: tree
el: δένδρο

en: tree table
el: πίνακας δένδρου

en: unknown
el: άγνωστο

en: viewport
el: περιοχή προβολής

en: window
el: παράθυρο

en: header
el: κεφαλίδα

en: footer
el: υποσέλιδο

en: paragraph
el: παράγραφος

en: ruler
el: κανόνας

en: application
el: εφαρμογή

en: autocomplete
el: αυτόματη συμπλήρωση

en: edit bar
el: γραμμή επεξεργασίας

en: embedded component
el: ενσωματωμένο στοιχείο

en: entry
el: καταχώρηση

en: chart
el: γράφημα

en: caption
el: λεζάντα

en: document frame
el: πλαίσιο εγγράφου

en: heading
el: κεφαλίδα

en: page
el: σελίδα

en: section
el: ενότητα

en: redundant object
el: πλεονάζον αντικείμενο

en: form
el: φόρμα

en: link
el: σύνδεσμος

en: input method window
el: παράθυρο μεθόδου εισαγωγής

en: table row
el: γραμμή πίνακα

en: tree item
el: αντικείμενο δένδρου

en: document spreadsheet
el: έγγραφο λογιστικού φύλλου

en: document presentation
el: εγγράφο παρουσίασης

en: document text
el: έγγραφο κειμένου

en: document web
el: έγγραφο ιστού

en: document email
el: έγγραφο ηλεκτρονικής αλληλογγραφίας

en: comment
el: σχόλιο

en: list box
el: πλαίσιο λίστας

en: grouping
el: ομαδοποίηση

en: image map
el: χάρτης εικόνας

en: notification
el: ειδοποίηση

en: info bar
el: γραμμή πληροφοριών

en: level bar
el: γραμμή επιπέδου

en: title bar
el: γραμμή τίτλου

en: block quote
el: μεγάλη παράθεση

en: audio
el: ήχος

en: video
el: βίντεο

en: definition
el: ορισμός

en: article
el: άρθρο

en: landmark
el: ορόσημο

en: log
el: καταγραφή

en: marquee
el: κυλιόμενο κείμενο

en: math
el: μαθηματικά

en: rating
el: αξιολόγηση

en: timer
el: χρονόμετρο

en: description list
el: λίστα περιγραφής

en: description term
el: όρος περιγραφής

en: description value
el: τιμή περιγραφής

en: Accessible Name
el: Προσβάσιμο όνομα

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
el: Το όνομα του αντίτυπου του αντικειμένου, μορφοποιημένο για πρόσβαση μέσω βοηθητικής τεχνολογίας

en: Accessible Description
el: Προσβάσιμη περιγραφή

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
el: Περιγραφή αντικειμένου, μορφοποιημένη για πρόσβαση μέσω βοηθητικής τεχνολογίας

en: Accessible Parent
el: Προσβάσιμο γονικό

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
el: Το γονικό του τρέχοντος προσβάσιμου όπως επιστρέφεται από το atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
el: Προσβάσιμη τιμή

en: Is used to notify that the value has changed
el: Χρησιμοποιείται για ειδοποίηση ότι η τιμή έχει αλλάξει

en: Accessible Role
el: Προσβάσιμος ρόλος

en: The accessible role of this object
el: Ο προσβάσιμος ρόλος του αντικειμένου

en: Accessible Layer
el: Προσβάσιμο στρώμα

en: The accessible layer of this object
el: Το προσβάσιμο στρώμα του αντικειμένου

en: Accessible MDI Value
el: Προσβάσιμη τιμή MDI

en: The accessible MDI value of this object
el: Η προσβάσιμη τιμή MDI του αντικειμένου

en: Accessible Table Caption
el: Προσβάσιμη λεζάντα πίνακα

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
el: Χρησιμοποιείται για να ενημερώσει ότι η λεζάντα πίνακα έχει αλλάξει· αυτή η ιδιότητα δεν πρέπει να χρησιμοποιείται. Αντ' αυτής, χρησιμοποιήστε το accessible-table-caption-object

en: Accessible Table Column Header
el: Προσβάσιμη κεφαλίδα στήλης πίνακα

en: Is used to notify that the table column header has changed
el: Χρησιμοποιείται για να ενημερώσει ότι η κεφαλίδα στήλης πίνακα έχει αλλάξει

en: Accessible Table Column Description
el: Προσβάσιμη περιγραφή στήλης πίνακα

en: Is used to notify that the table column description has changed
el: Χρησιμοποιείται για να ενημερώσει ότι η περιγραφή στήλης πίνακα έχει αλλάξει

en: Accessible Table Row Header
el: Προσβάσιμη κεφαλίδα γραμμής πίνακα

en: Is used to notify that the table row header has changed
el: Χρησιμοποιείται για να ενημερώσει ότι η κεφαλίδα γραμμής πίνακα έχει αλλάξει

en: Accessible Table Row Description
el: Προσβάσιμη περιγραφή γραμμής πίνακα

en: Is used to notify that the table row description has changed
el: Χρησιμοποιείται για να ενημερώσει ότι η περιγραφή γραμμής πίνακα έχει αλλάξει

en: Accessible Table Summary
el: Προσβάσιμη περίληψη πίνακα

en: Is used to notify that the table summary has changed
el: Χρησιμοποιείται για να ενημερώσει ότι η περίληψη πίνακα έχει αλλάξει

en: Accessible Table Caption Object
el: Προσβάσιμο αντικείμενο λεζάντας πίνακα

en: Is used to notify that the table caption has changed
el: Χρησιμοποιείται για να ενημερώσει ότι η λεζάντα πίνακα έχει αλλάξει

en: Number of Accessible Hypertext Links
el: Αριθμός προσβάσιμων συνδέσμων υπερκειμένου

en: The number of links which the current AtkHypertext has
el: Ο αριθμός των συνδέσμων που έχει το τρέχον AtkHypertext

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
el: πολύ ασθενές

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
el: ασθενές

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
el: αποδεκτό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
el: ισχυρό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
el: πολύ ισχυρό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
el: πολύ χαμηλό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
el: μεσαίο

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
el: υψηλό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
el: πολύ υψηλό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
el: πολύ κακό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
el: κακό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
el: καλό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
el: πολύ καλό

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
el: το καλύτερο
