atk - en to ru translation catalogue (171 entries)

en: Selected Link
ru: Выбранная ссылка

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
ru: Определяет, выделен ли объект AtkHyperlink

en: Number of Anchors
ru: Число якорей

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
ru: Число якорей, связанных с текущим объектом AtkHypertext

en: End index
ru: Конец индекса

en: The end index of the AtkHyperlink object
ru: Конец индекса объекта AtkHyperlink

en: Start index
ru: Начало индекса

en: The start index of the AtkHyperlink object
ru: Начало индекса объекта AtkHyperlink

en: invalid
ru: недопустима

en: accelerator label
ru: метка ускорителя

en: alert
ru: тревога

en: animation
ru: анимация

en: arrow
ru: стрелка

en: calendar
ru: календарь

en: canvas
ru: канва

en: check box
ru: кнопка-флажок

en: check menu item
ru: элемент-флажок меню

en: color chooser
ru: выбор цвета

en: column header
ru: заголовок столбца

en: combo box
ru: выпадающий список с возможностью ввода

en: dateeditor
ru: редактор даты

en: desktop icon
ru: значок рабочего стола

en: desktop frame
ru: рамка рабочего стола

en: dial
ru: набор номера

en: dialog
ru: диалог

en: directory pane
ru: панель каталога

en: drawing area
ru: область рисования

en: file chooser
ru: выбор файлов

en: filler
ru: заполнитель

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
ru: выбор шрифта

en: frame
ru: рамка

en: glass pane
ru: прозрачная панель

en: html container
ru: содержимое с языком html

en: icon
ru: значок

en: image
ru: изображение

en: internal frame
ru: внутренняя рамка

en: label
ru: метка

en: layered pane
ru: панель с уровнями

en: list
ru: список

en: list item
ru: элемент списка

en: menu
ru: меню

en: menu bar
ru: строка меню

en: menu button
ru: кнопка меню

en: menu item
ru: элемент меню

en: option pane
ru: панель опций

en: page tab
ru: вкладка страницы

en: page tab list
ru: список вкладок страницы

en: panel
ru: панель

en: password text
ru: пароль

en: popup menu
ru: всплывающее меню

en: progress bar
ru: индикатор выполнения

en: push button
ru: нажимаемая кнопка

en: radio button
ru: радио-кнопка

en: radio menu item
ru: радио-элемент меню

en: root pane
ru: корневая панель

en: row header
ru: заголовок строки

en: scroll bar
ru: полоса прокрутки

en: scroll pane
ru: панель прокрутки

en: separator
ru: разделитель

en: slider
ru: бегунок

en: split pane
ru: двойная панель

en: spin button
ru: кнопка вращения

en: statusbar
ru: строка состояния

en: table
ru: таблица

en: table cell
ru: ячейка таблицы

en: table column header
ru: заголовок столбца таблицы

en: table row header
ru: заголовок строки таблицы

en: tear off menu item
ru: неразрывный элемент меню

en: terminal
ru: терминал

en: text
ru: текст

en: toggle button
ru: кнопка-переключатель

en: tool bar
ru: панель инструментов

en: tool tip
ru: подсказка

en: tree
ru: дерево

en: tree table
ru: таблица в виде дерева

en: unknown
ru: неизвестна

en: viewport
ru: область просмотра

en: window
ru: окно

en: header
ru: заголовок

en: footer
ru: подвал

en: paragraph
ru: абзац

en: ruler
ru: линейка

en: application
ru: приложение

en: autocomplete
ru: автодополнение

en: edit bar
ru: строка редактирования

en: embedded component
ru: внедрённый компонент

en: entry
ru: запись

en: chart
ru: диаграмма

en: caption
ru: заголовок

en: document frame
ru: рамка документа

en: heading
ru: заголовок

en: page
ru: страница

en: section
ru: раздел

en: redundant object
ru: избыточный объект

en: form
ru: форма

en: link
ru: ссылка

en: input method window
ru: окно метода ввода

en: table row
ru: строка таблицы

en: tree item
ru: элемент дерева

en: document spreadsheet
ru: документ электронной таблицы

en: document presentation
ru: документ презентации

en: document text
ru: текстовый документ

en: document web
ru: веб-документ

en: document email
ru: документ электронного сообщения

en: comment
ru: комментарий

en: list box
ru: списочный блок

en: grouping
ru: группировка

en: image map
ru: карта изображения

en: notification
ru: уведомление

en: info bar
ru: информационная полоса

en: level bar
ru: индикатор выполнения

en: title bar
ru: панель заголовка

en: block quote
ru: блок цитирования

en: audio
ru: звук

en: video
ru: видео

en: definition
ru: определение

en: article
ru: статья

en: landmark
ru: ориентир

en: log
ru: журнал

en: marquee
ru: бегущая строка

en: math
ru: математическое выражение

en: rating
ru: оценка

en: timer
ru: таймер

en: description list
ru: список описаний

en: description term
ru: терм описания

en: description value
ru: значение описания

en: Accessible Name
ru: Облегчённое имя

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
ru: Имя экземпляра объекта для доступа с использованием облегчающих технологий

en: Accessible Description
ru: Облегчённое описание

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ru: Описание объекта для доступа с использованием облегчающих технологий

en: Accessible Parent
ru: Облегчённый предок

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
ru: Родитель текущего облегчённого объекта, возвращаемый atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
ru: Облегчённое значение

en: Is used to notify that the value has changed
ru: Используется для уведомления, что значение изменилось

en: Accessible Role
ru: Облегчённая роль

en: The accessible role of this object
ru: Роль этого объекта в облегчающих технологиях

en: Accessible Layer
ru: Облегчённый уровень

en: The accessible layer of this object
ru: Уровень этого объекта в облегчающих технологиях

en: Accessible MDI Value
ru: Облегчённое значение MDI

en: The accessible MDI value of this object
ru: Значение MDI этого объекта в облегчающих технологиях

en: Accessible Table Caption
ru: Облегчённый заголовок таблицы

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
ru: Используется для уведомления о том, что заголовок таблицы изменился; это свойство не должно использоваться. Вместо него должно использоваться свойство accessible-table-caption-object

en: Accessible Table Column Header
ru: Облегчённый заголовок столбца таблицы

en: Is used to notify that the table column header has changed
ru: Используется для уведомления о том, что заголовок столбца таблицы изменился

en: Accessible Table Column Description
ru: Облегчённое описание столбца таблицы

en: Is used to notify that the table column description has changed
ru: Используется для уведомления о том, что описание столбца таблицы изменилось

en: Accessible Table Row Header
ru: Облегчённый заголовок строки таблицы

en: Is used to notify that the table row header has changed
ru: Используется для уведомления о том, что заголовок строки таблицы изменился

en: Accessible Table Row Description
ru: Облегчённое описание строки таблицы

en: Is used to notify that the table row description has changed
ru: Используется для уведомления о том, что описание строки таблицы изменилось

en: Accessible Table Summary
ru: Облегчённая сводка таблицы

en: Is used to notify that the table summary has changed
ru: Используется для уведомления о том, что сводка таблицы изменилась

en: Accessible Table Caption Object
ru: Облегчённый объект заголовка таблицы

en: Is used to notify that the table caption has changed
ru: Используется для уведомления о том, что заголовок таблицы изменился

en: Number of Accessible Hypertext Links
ru: Число облегчённых гипертекстовых ссылок

en: The number of links which the current AtkHypertext has
ru: Число ссылок, которые имеет текущий объект AtkHypertext

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
ru: очень слабо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
ru: слабо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
ru: приемлемо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
ru: надёжно

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
ru: очень надёжно

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
ru: очень низко

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
ru: средне

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
ru: высоко

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
ru: очень высоко

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
ru: очень плохо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
ru: плохо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
ru: хорошо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
ru: очень хорошо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
ru: наилучшее

en: The application no longer exists
ru: Приложение больше не существует
