at-spi2-core - en to sr@latin translation catalogue (169 entries)

en: The application no longer exists
sr@latin: Program ne postoji više

en: Attempted synchronous call where prohibited
sr@latin: Pokušan je usaglašeni poziv gde je zabranjen

en: Selected Link
sr@latin: Izabrana veza

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
sr@latin: Određuje da li je izabran objekat Atk Hiperveze

en: Number of Anchors
sr@latin: Broj smernica

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
sr@latin: Broj smernica objekta Atk Hiperveze

en: End index
sr@latin: Završni indeks

en: The end index of the AtkHyperlink object
sr@latin: Završni indeks objekta Atk Hiperveze

en: Start index
sr@latin: Početni indeks

en: The start index of the AtkHyperlink object
sr@latin: Početni indeks objekta Atk Hiperveze

en: invalid
sr@latin: neispravno

en: accelerator label
sr@latin: oznaka prečice

en: alert
sr@latin: upozorenje

en: animation
sr@latin: animacija

en: arrow
sr@latin: strelica

en: calendar
sr@latin: kalendar

en: canvas
sr@latin: slika

en: check box
sr@latin: kućica za označavanje

en: check menu item
sr@latin: stavka menija za označavanje

en: color chooser
sr@latin: izbor boje

en: column header
sr@latin: zaglavlje kolone

en: combo box
sr@latin: kombinovana kućica

en: dateeditor
sr@latin: uređivač datuma

en: desktop icon
sr@latin: ikonica radne površi

en: desktop frame
sr@latin: okvir radne površi

en: dial
sr@latin: pozovi

en: dialog
sr@latin: prozorče

en: directory pane
sr@latin: lista direktorijuma

en: drawing area
sr@latin: površina za crtanje

en: file chooser
sr@latin: izbor datoteke

en: filler
sr@latin: punjač

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
sr@latin: izbor slovnog lika

en: frame
sr@latin: okvir

en: glass pane
sr@latin: staklena zona

en: html container
sr@latin: html sadržalac

en: icon
sr@latin: ikonica

en: image
sr@latin: slika

en: internal frame
sr@latin: unutrašnji okvir

en: label
sr@latin: oznaka

en: layered pane
sr@latin: poslagane ploče

en: list
sr@latin: spisak

en: list item
sr@latin: stavka spiska

en: menu
sr@latin: meni

en: menu bar
sr@latin: glavni meni

en: menu item
sr@latin: stavka menija

en: option pane
sr@latin: ploča opcija

en: page tab
sr@latin: list

en: page tab list
sr@latin: spisak listova

en: password text
sr@latin: tekst lozinke

en: popup menu
sr@latin: iskačući meni

en: progress bar
sr@latin: linija napredovanja

en: push button
sr@latin: dugme

en: radio button
sr@latin: isključivo dugme

en: radio menu item
sr@latin: isključiva stavka menija

en: root pane
sr@latin: korena ploča

en: row header
sr@latin: zaglavlje reda

en: scroll bar
sr@latin: linija za pomeranje

en: scroll pane
sr@latin: ploča za pomeranje

en: separator
sr@latin: razdvajač

en: slider
sr@latin: klizač

en: split pane
sr@latin: ploča za razdvajanje

en: spin button
sr@latin: vrteće dugme

en: statusbar
sr@latin: linija stanja

en: table
sr@latin: tabela

en: table cell
sr@latin: polje tabele

en: table column header
sr@latin: zaglavlje kolone tabele

en: table row header
sr@latin: zaglavlje reda tabele

en: tear off menu item
sr@latin: odvojiva stavka menija

en: text
sr@latin: tekst

en: toggle button
sr@latin: prekidač dugme

en: tool bar
sr@latin: linija alatki

en: tool tip
sr@latin: oblačić obaveštenja

en: tree
sr@latin: stablo

en: tree table
sr@latin: tabela stabla

en: unknown
sr@latin: nepoznato

en: viewport
sr@latin: pogled

en: window
sr@latin: prozor

en: header
sr@latin: zaglavlje

en: footer
sr@latin: podnožje

en: paragraph
sr@latin: pasus

en: ruler
sr@latin: lenjir

en: application
sr@latin: program

en: autocomplete
sr@latin: samodopunjavanje

en: edit bar
sr@latin: polje za unos

en: embedded component
sr@latin: ugnježdeni sastojak

en: entry
sr@latin: stavka

en: chart
sr@latin: tabela

en: caption
sr@latin: natpis

en: document frame
sr@latin: okvir dokumenta

en: heading
sr@latin: kurs

en: page
sr@latin: strana

en: section
sr@latin: odeljak

en: redundant object
sr@latin: ponovljeni objekat

en: form
sr@latin: formular

en: link
sr@latin: veza

en: input method window
sr@latin: prozor načina unosa

en: table row
sr@latin: red tabele

en: tree item
sr@latin: stavka stabla

en: document spreadsheet
sr@latin: tablica dokumenta

en: document presentation
sr@latin: prezentacija dokumenta

en: document text
sr@latin: tekst dokumenta

en: document web
sr@latin: veb dokumenta

en: document email
sr@latin: e-pošta dokumenta

en: comment
sr@latin: primedba

en: list box
sr@latin: lista

en: grouping
sr@latin: grupisanje

en: image map
sr@latin: mapa slike

en: notification
sr@latin: obaveštenje

en: info bar
sr@latin: linija obaveštenja

en: level bar
sr@latin: traka nivoa

en: title bar
sr@latin: traka naslova

en: block quote
sr@latin: blok citata

en: audio
sr@latin: zvuk

en: video
sr@latin: snimak

en: definition
sr@latin: odrednica

en: article
sr@latin: članak

en: landmark
sr@latin: orjentir

en: log
sr@latin: dnevnik

en: marquee
sr@latin: reklama

en: math
sr@latin: matiš

en: rating
sr@latin: plasman

en: timer
sr@latin: odbrojavač

en: description list
sr@latin: spisak opisa

en: description term
sr@latin: termin opisa

en: description value
sr@latin: vrednost opisa

en: Accessible Name
sr@latin: Pristupačno ime

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
sr@latin: Ime instance objekta prilagođeno pristupu pomoću tehnologija za ispomoć

en: Accessible Description
sr@latin: Pristupačan opis

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
sr@latin: Opis objekta prilagođen pristupu pomoću tehnologija za ispomoć

en: Accessible Parent
sr@latin: Pristupačan sadržalac

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
sr@latin: Sadržalac trenutnog pristupačnog kako ga daje „atk_object_get_parent()“

en: Accessible Value
sr@latin: Pristupačna vrednost

en: Is used to notify that the value has changed
sr@latin: Koristi se za obaveštavanje da je vrednost izmenjena

en: Accessible Role
sr@latin: Pristupačna uloga

en: The accessible role of this object
sr@latin: Pristupačna uloga ovog objekta

en: Accessible Layer
sr@latin: Sloj pristupačnosti

en: The accessible layer of this object
sr@latin: Sloj pristupačnosti ovog objekta

en: Accessible MDI Value
sr@latin: Pristupačna MDI vrednost

en: The accessible MDI value of this object
sr@latin: Pristupačna MDI vrednost ovog objekta

en: Accessible Table Caption
sr@latin: Pristupačan naslov tabele

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
sr@latin: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen naslov tabele; ne treba koristiti ovu osobinu, već „accessible-table-caption-object“.

en: Accessible Table Column Header
sr@latin: Pristupačno zaglavlje kolone tabele

en: Is used to notify that the table column header has changed
sr@latin: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjeno zaglavlje kolone u tabeli

en: Accessible Table Column Description
sr@latin: Pristupačan opis kolone tabele

en: Is used to notify that the table column description has changed
sr@latin: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen opis kolone u tabeli

en: Accessible Table Row Header
sr@latin: Pristupačno zaglavlje reda tabele

en: Is used to notify that the table row header has changed
sr@latin: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjeno zaglavlje reda u tabeli

en: Accessible Table Row Description
sr@latin: Pristupačan opis reda tabele

en: Is used to notify that the table row description has changed
sr@latin: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen opis reda u tabeli

en: Accessible Table Summary
sr@latin: Pristupačan sažetak tabele

en: Is used to notify that the table summary has changed
sr@latin: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen sažetak tabele

en: Accessible Table Caption Object
sr@latin: Pristupačan objekat naslova tabele

en: Is used to notify that the table caption has changed
sr@latin: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen naslov tabele

en: Number of Accessible Hypertext Links
sr@latin: Broj pristupačnih veza u nadtekstu

en: The number of links which the current AtkHypertext has
sr@latin: Koliko veza sadrži tekući Atk Hipertekst

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
sr@latin: vrlo slabo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
sr@latin: slabo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
sr@latin: prihvatljivo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
sr@latin: jako

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
sr@latin: vrlo jako

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
sr@latin: vrlo nisko

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
sr@latin: srednje

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
sr@latin: visoko

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
sr@latin: vrlo visoko

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
sr@latin: vrlo loše

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
sr@latin: loše

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
sr@latin: dobro

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
sr@latin: vrlo dobro

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
sr@latin: najbolje
