atk - en to uk translation catalogue (171 entries)

en: Selected Link
uk: Посилання вибрано

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
uk: Вказує, чи виділений об'єкт AtkHyperlink

en: Number of Anchors
uk: Кількість якорів

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
uk: Кількість якорів, пов'язаних з об'єктом AtkHyperlink

en: End index
uk: Кінцевий індекс

en: The end index of the AtkHyperlink object
uk: Кінцевий індекс об'єкта AtkHyperlink

en: Start index
uk: Початковий індекс

en: The start index of the AtkHyperlink object
uk: Початковий індекс об'єкта AtkHyperlink

en: invalid
uk: неприпустимий

en: accelerator label
uk: позначка комбінації клавіш

en: alert
uk: тривога

en: animation
uk: анімація

en: arrow
uk: стрілка

en: calendar
uk: календар

en: canvas
uk: полотно

en: check box
uk: кнопка-прапорець

en: check menu item
uk: елемент-прапорець меню

en: color chooser
uk: вибір кольору

en: column header
uk: заголовок стовпчика

en: combo box
uk: поле зі списком

en: dateeditor
uk: редактор дати

en: desktop icon
uk: значок робочого столу

en: desktop frame
uk: рамка робочого столу

en: dial
uk: набір номера

en: dialog
uk: діалогове вікно

en: directory pane
uk: панель каталогу

en: drawing area
uk: область малювання

en: file chooser
uk: вибір файлів

en: filler
uk: заповнювач

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
uk: вибір шрифту

en: frame
uk: рамка

en: glass pane
uk: прозора панель

en: html container
uk: контейнер з html вмістом

en: icon
uk: значок

en: image
uk: зображення

en: internal frame
uk: внутрішня рамка

en: label
uk: позначка

en: layered pane
uk: панель з рівнями

en: list
uk: список

en: list item
uk: елемент списку

en: menu
uk: меню

en: menu bar
uk: рядок меню

en: menu button
uk: кнопка меню

en: menu item
uk: елемент меню

en: option pane
uk: панель параметрів

en: page tab
uk: вкладка сторінки

en: page tab list
uk: список вкладок сторінки

en: panel
uk: панель

en: password text
uk: пароль

en: popup menu
uk: контекстне меню

en: progress bar
uk: індикатор поступу

en: push button
uk: звичайна кнопка

en: radio button
uk: кнопка-перемикач

en: radio menu item
uk: елемент-перемикач меню

en: root pane
uk: коренева панель

en: row header
uk: заголовок рядка

en: scroll bar
uk: смуга прокрутки

en: scroll pane
uk: панель прокрутки

en: separator
uk: розділювач

en: slider
uk: повзунок

en: split pane
uk: розділена панель

en: spin button
uk: кнопка обертання

en: statusbar
uk: рядок стану

en: table
uk: таблиця

en: table cell
uk: клітинка таблиці

en: table column header
uk: заголовок стовпчика таблиці

en: table row header
uk: заголовок рядка таблиці

en: tear off menu item
uk: рухомий елемент меню

en: terminal
uk: термінал

en: text
uk: текст

en: toggle button
uk: кнопка-перемикач

en: tool bar
uk: панель інструментів

en: tool tip
uk: підказка

en: tree
uk: дерево

en: tree table
uk: таблиця у вигляді дерева

en: unknown
uk: невідомий

en: viewport
uk: область перегляду

en: window
uk: вікно

en: header
uk: заголовок

en: footer
uk: нижній колонтитул

en: paragraph
uk: абзац

en: ruler
uk: лінійка

en: application
uk: програма

en: autocomplete
uk: автодоповнення

en: edit bar
uk: рядок редагування

en: embedded component
uk: вбудований компонент

en: entry
uk: запис

en: chart
uk: діаграма

en: caption
uk: заголовок

en: document frame
uk: рамка документа

en: heading
uk: заголовок

en: page
uk: сторінка

en: section
uk: розділ

en: redundant object
uk: зайвий аргумент

en: form
uk: форма

en: link
uk: посилання

en: input method window
uk: вікно методу вводу

en: table row
uk: рядок таблиці

en: tree item
uk: об'єкт дерева

en: document spreadsheet
uk: документ електронної таблиці

en: document presentation
uk: документ презентації

en: document text
uk: документ тексту

en: document web
uk: документ інтернету

en: document email
uk: документ пошти

en: comment
uk: коментар

en: list box
uk: список

en: grouping
uk: групування

en: image map
uk: зображування

en: notification
uk: сповіщення

en: info bar
uk: інформаційна панель

en: level bar
uk: смужка рівня

en: title bar
uk: смужка заголовка

en: block quote
uk: цитата

en: audio
uk: звук

en: video
uk: відео

en: definition
uk: визначення

en: article
uk: стаття

en: landmark
uk: орієнтир

en: log
uk: журнал

en: marquee
uk: область

en: math
uk: математичний вираз

en: rating
uk: оцінка

en: timer
uk: таймер

en: description list
uk: список опису

en: description term
uk: термін опису

en: description value
uk: значення опису

en: Accessible Name
uk: Назва об'єкта

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
uk: Назва екземпляру об'єкта для доступу з використанням допоміжних технологій

en: Accessible Description
uk: Опис об'єкта

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
uk: Опис об'єкта для доступу з використанням допоміжних технологій

en: Accessible Parent
uk: Батьківський об'єкт

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
uk: Батьківський елемент поточного доступного елемента, який повертатиме atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
uk: Значення об'єкта

en: Is used to notify that the value has changed
uk: Використовується для сповіщення, що значення змінились

en: Accessible Role
uk: Роль об'єкта

en: The accessible role of this object
uk: Роль цього об'єкта у допоміжних технологіях

en: Accessible Layer
uk: Рівень об'єкта

en: The accessible layer of this object
uk: Рівень цього об'єкта в допоміжних технологіях

en: Accessible MDI Value
uk: Допоміжне значення MDI

en: The accessible MDI value of this object
uk: Значення MDI цього об'єкта у допоміжних технологіях

en: Accessible Table Caption
uk: Допоміжний заголовок таблиці

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
uk: Використовується для сповіщення про зміну заголовку таблиці. Ця властивість не повинна використовуватись. Натомість повинна використовуватись властивість accessible-table-caption-object.

en: Accessible Table Column Header
uk: Допоміжний заголовок стовпчика таблиці

en: Is used to notify that the table column header has changed
uk: Використовується для сповіщення про зміну заголовку стовпця

en: Accessible Table Column Description
uk: Допоміжний опис стовпця таблиці

en: Is used to notify that the table column description has changed
uk: Використовується для сповіщення про зміну опису стовпця

en: Accessible Table Row Header
uk: Допоміжний заголовок рядка таблиці

en: Is used to notify that the table row header has changed
uk: Використовується для сповіщення про зміну заголовку рядка таблиці

en: Accessible Table Row Description
uk: Допоміжний опис рядка таблиці

en: Is used to notify that the table row description has changed
uk: Використовується для сповіщення про зміну опису рядка таблиці

en: Accessible Table Summary
uk: Допоміжний підсумок таблиці

en: Is used to notify that the table summary has changed
uk: Використовується для сповіщення про зміну підсумку таблиці

en: Accessible Table Caption Object
uk: Допоміжний об'єкт заголовку таблиці

en: Is used to notify that the table caption has changed
uk: Використовується для сповіщення про зміну заголовку таблиці

en: Number of Accessible Hypertext Links
uk: Кількість допоміжних гіпертекстових посилань

en: The number of links which the current AtkHypertext has
uk: Кількість посилань, які має поточний об'єкт AtkHypertext

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
uk: дуже простий

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
uk: простий

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
uk: прийнятний

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
uk: складний

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
uk: дуже складний

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
uk: дуже низька

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
uk: середня

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
uk: висока

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
uk: дуже висока

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
uk: дуже погано

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
uk: погано

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
uk: добре

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
uk: дуже добре

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
uk: якнайкраще

en: The application no longer exists
uk: Програми більше не існує
