coreutils 8.31.90 - en to fi translation catalogue (910 entries)

en: invalid argument %s for %s
fi: virheellinen argumentti %s %s:lle

en: ambiguous argument %s for %s
fi: moniselitteinen argumentti %s %s:lle

en: Valid arguments are:
fi: Kelvolliset argumentit:

en: error closing file
fi: virhe tiedoston sulkemisessa

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

en: preserving permissions for %s
fi: säilytettäessä tiedoston %s oikeuksia

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: regular empty file
fi: tavallinen tyhjä tiedosto

en: regular file
fi: tavallinen tiedosto

en: directory
fi: hakemisto

en: symbolic link
fi: symbolinen linkki

en: message queue
fi: viestijono

en: semaphore
fi: semafori

en: shared memory object
fi: jaettu muistiobjekti

en: typed memory object
fi: tyypitetty muistiobjekti

en: block special file
fi: lohkoerikoistiedosto

en: character special file
fi: merkkierikoistiedosto

en: contiguous data
fi: yhtenäistä dataa

en: fifo
fi: putkitiedosto

en: door
fi: ovi

en: multiplexed block special file
fi: limitetty lohkoerikoistiedosto

en: multiplexed character special file
fi: limitetty merkkierikoistiedosto

en: multiplexed file
fi: limitetty tiedosto

en: named file
fi: nimetty tiedosto

en: network special file
fi: verkkoerikoistiedosto

en: migrated file with data
fi: datallinen siirretty tiedosto

en: migrated file without data
fi: dataton siirretty tiedosto

en: port
fi: portti

en: socket
fi: pistoke

en: whiteout
fi: himmeä

en: weird file
fi: outo tiedosto

en: Address family for hostname not supported
fi: Konenimen osoiteperhe ei ole tuettu

en: Temporary failure in name resolution
fi: Väliaikainen häiriö nimenselvityksessä

en: Bad value for ai_flags
fi: Väärä arvo kentälle ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
fi: Korjautumaton häiriö nimenselvityksessä

en: ai_family not supported
fi: ai_family ei ole tuettu

en: Memory allocation failure
fi: Muistinvarausvirhe

en: No address associated with hostname
fi: Konenimeen ei liity osoitetta

en: Name or service not known
fi: Nimi tai palvelu on tuntematon

en: Servname not supported for ai_socktype
fi: ”Servname” ei ole tuettu ”ai_socktype”:lle

en: ai_socktype not supported
fi: ai_socktype ei ole tuettu

en: System error
fi: Järjestelmävirhe

en: Argument buffer too small
fi: Argumenttipuskuri on liian pieni

en: Processing request in progress
fi: Pyynnön käsittely käynnissä

en: Request canceled
fi: Pyyntö peruttu

en: Request not canceled
fi: Pyyntöä ei peruttu

en: All requests done
fi: Kaikki pyynnöt suoritettu

en: Interrupted by a signal
fi: Signaalin keskeyttämä

en: Parameter string not correctly encoded
fi: Parametrimerkkijono on väärin koodattu

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen; vaihtoehdot:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ”%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” ei salli argumenttia

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” vaatii argumentin

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ”%c”

en: cannot stat %s
fi: tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: cannot change permissions of %s
fi: kohteen %s oikeuksien muuttaminen ei onnistu

en: cannot create directory %s
fi: hakemiston %s luominen ei onnistu

en: memory exhausted
fi: muisti loppu

en: unable to record current working directory
fi: nykyistä työhakemistoa ei kyetä tallentamaan

en: failed to return to initial working directory
fi: alkuperäiseen työhakemistoon palaaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fi: ”

en: '
fi: ”

en: %s: end of file
fi: %s: tiedoston loppu

en: %s: read error
fi: %s: lukuvirhe

en: Success
fi: Onnistui

en: No match
fi: Ei vastaavuutta

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen vertailumerkki

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokan nimi

en: Trailing backslash
fi: Kenoviiva lopussa

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen takaisinviittaus

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
fi: Pariton [, [^, [:, [. tai [=

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}:n sisältö

en: Invalid range end
fi: Virheellinen välin loppu

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppu

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Regular expression too big
fi: Liian suuri säännöllinen lauseke

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: No previous regular expression
fi: Ei aiempaa säännöllistä lauseketta

en: it is dangerous to operate recursively on %s
fi: on vaarallista toimia rekursiivisesti hakemistossa %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
fi: on vaarallista toimia rekursiivisesti hakemistossa %s (sama kuin %s)

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
fi: käytä valitsinta --no-preserve-root tämän varmistuksen ohittamiseksi

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
fi: ^[kKyY]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
fi: ^[eEnN]

en: setting permissions for %s
fi: asetettaessa tiedoston %s oikeuksia

en: Hangup
fi: Linjankatkaisu

en: Interrupt
fi: Keskeytys

en: Quit
fi: Lopetettu

en: Illegal instruction
fi: Virheellinen käsky

en: Trace/breakpoint trap
fi: Jäljitys-/katkaisupisteansa

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Floating point exception
fi: Liukulukupoikkeus

en: Killed
fi: Tapettu

en: Bus error
fi: Väylävirhe

en: Segmentation fault
fi: Muistialueen ylitys

en: Broken pipe
fi: Katkennut putki

en: Alarm clock
fi: Herätyskello

en: Terminated
fi: Päätetty

en: Urgent I/O condition
fi: Kiireellinen I/O-ehto

en: Stopped (signal)
fi: Pysäytetty (signaali)

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Continued
fi: Jatkettu

en: Child exited
fi: Lapsi lopetti

en: Stopped (tty input)
fi: Pysäytetty (päätteen syöte)

en: Stopped (tty output)
fi: Pysäytetty (päätteen tuloste)

en: I/O possible
fi: I/O mahdollista

en: CPU time limit exceeded
fi: Suoritinaikaraja ylittynyt

en: File size limit exceeded
fi: Tiedoston kokoraja ylitetty

en: Virtual timer expired
fi: Virtuaaliajastin vanhentunut

en: Profiling timer expired
fi: Profilointiajastin vanhentunut

en: Window changed
fi: Ikkuna vaihtunut

en: User defined signal 1
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 1

en: User defined signal 2
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 2

en: EMT trap
fi: EMT-ansa

en: Bad system call
fi: Virheellinen järjestelmäkutsu

en: Stack fault
fi: Pinovirhe

en: Information request
fi: Tietopyyntö

en: Power failure
fi: Sähkökatko

en: Resource lost
fi: Resurssi menetetty

en: Real-time signal %d
fi: Reaaliaikasignaali %d

en: Unknown signal %d
fi: Tuntematon signaali %d

en: iconv function not usable
fi: iconv-funktio ei ole käyttökelpoinen

en: iconv function not available
fi: iconv-funktio ei ole saatavilla

en: character out of range
fi: merkki sallitun välin ulkopuolella

en: cannot convert U+%04X to local character set
fi: merkin U+%04X muunnos paikalliseen merkistöön ei onnistu

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
fi: merkin U+%04X muunnos paikalliseen merkistöön ei onnistu: %s

en: invalid user
fi: virheellinen käyttäjä

en: invalid group
fi: virheellinen ryhmä

en: invalid spec
fi: virheellinen määrittely

en: unable to display error message
fi: ei voi näyttää virhesanomaa

en: Packaged by %s (%s)
fi: Paketoinut %s (%s)

en: Packaged by %s
fi: Paketoinut %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fi: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai myöhäisempi <%s>.
    Tämä on vapaa ohjelma: voit vapaasti muuttaa ja jakaa sitä edelleen.
    Ohjelmalla EI OLE TAKUUTA siinä laajuudessa kuin laki sen sallii.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fi: Kirjoittanut %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fi: Kirjoittaneet %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ja muut.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
fi: Lähetä ilmoitukset ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen: %s

en: Report %s bugs to: %s
fi: Ilmoita %s-vioista (englanniksi) osoitteeseen: %s.

en: %s home page: <%s>
fi: %s-kotisivu: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
fi: Yleisohjeita GNU-ohjelmistojen käyttöön: <%s>

en: failed to set file descriptor text/binary mode
fi: tiedostokahvan teksti-/binääritilan asettaminen epäonnistui

en: string comparison failed
fi: merkkijonovertailu epäonnistui

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
fi: Aseta LC_ALL='C' ongelman kiertämiseksi.

en: The strings compared were %s and %s.
fi: Vertaillut merkkijonot olivat %s ja %s.

en: cannot perform formatted output
fi: muotoiltua tulostusta ei voitu suorittaa

en: invalid %s%s argument '%s'
fi: virheellinen %s%s-argumentti ”%s”

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
fi: virheellinen loppuliite %s%s-argumentissa ”%s”

en: %s%s argument '%s' too large
fi: %s%s-argumentti ”%s” on liian suuri

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION... NAME...
fi: Käyttö: %s NIMI [PÄÄTE]
      tai:  %s VALITSIN... NIMI...

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort          -> "sort"
      %s include/stdio.h .h     -> "stdio"
      %s -s .h include/stdio.h  -> "stdio"
      %s -a any/str1 any/str2   -> "str1" followed by "str2"
fi: 
    Esimerkkejä:
      %s /usr/bin/sort          -> "sort"
      %s include/stdio.h .h     -> "stdio"
      %s -s .h include/stdio.h  -> "stdio"
      %s -a any/str1 any/str2   -> "str1", jota seuraa "str2"

en: missing operand
fi: operandi puuttuu

en: extra operand %s
fi: ylimääräinen operandi %s

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TIEDOSTO]

en:       --base64          same as 'base64' program (RFC4648 section 4)
fi:       --base64          sama kuin base64-ohjelma (RFC4648 kohta 4)

en:       --base64url       file- and url-safe base64 (RFC4648 section 5)
fi:       --base64url       tiedosto- ja URL-turvallinen base64 (RFC4648 osa 5)

en:       --base32          same as 'base32' program (RFC4648 section 6)
fi:       --base32          sama kuin base32-ohjelma (RFC4648 kohta 6)

en:       --base32hex       extended hex alphabet base32 (RFC4648 section 7)
fi:       --base32hex       laajennettu heksa-aakkosto base32 (RFC4648 kohta 7)

en: read error
fi: lukuvirhe

en: invalid input
fi: virheellinen syöte

en: closing standard input
fi: suljetaan vakiosyöte

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Torbjorn Granlund
fi: Torbjörn Granlund

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TIEDOSTO]...

en: Concatenate FILE(s) to standard output.
fi: Ketjuta TIEDOSTO(t) vakiotulosteeseen.

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
fi:   -t                       sama kuin -vT
      -T, --show-tabs          näytä sarkaimet merkinnällä ^I
      -u                       (ei huomioida)
      -v, --show-nonprinting   käytä merkintöjä ^ ja M- muille kuin rivinvaihdolle
                                 ja sarkaimelle

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
fi: 
    Esimerkkejä:
      %s f - g  Tulosta f:n sisältö, sitten vakiosyöte, sitten g:n sisältö.
      %s        Kopioi vakiosyötteestä vakiotulosteeseen.

en: cannot do ioctl on %s
fi: tiedostolle %s ei voi käyttää ioctl:ää

en: standard output
fi: vakiotuloste

en: %s: input file is output file
fi: %s: syötetiedosto on tulostiedosto

en: cannot access %s
fi: tiedostoa %s ei voi käsitellä

en: cannot read directory %s
fi: hakemistoa %s ei voi lukea

en: fts_read failed
fi: fts_read epäonnistui

en: fts_close failed
fi: fts_close epäonnistui

en: -R --dereference requires either -H or -L
fi: -R --dereference vaatii joko -H:n tai -L:n

en: -R -h requires -P
fi: -R -h vaatii -P:n

en: missing operand after %s
fi: %s:n perästä puuttuu operandi

en: invalid context: %s
fi: virheellinen konteksti: %s

en: failed to get attributes of %s
fi: tiedoston %s ominaisuuksien hakeminen ei onnistu

en: invalid group: %s
fi: virheellinen ryhmä: %s

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... RYHMÄ TIEDOSTO...
      tai:  %s [VALITSIN]... --reference=VTIED TIEDOSTO...

en:                          (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
fi:                          (käyttökelpoinen vain järjestelmissä, joissa
                             symlinkin omistajuutta voi muuttaa)

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
fi: 
    Esimerkkejä:
      %s hlokunta /u      Vaihda /u:n ryhmäksi ”hlokunta”.
      %s -hR hlokunta /u  Vaihda /u:n ja alitiedostojen ryhmäksi ”hlokunta”.

en: getting new attributes of %s
fi: haettaessa tiedoston %s uusia ominaisuuksia

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
fi: symbolista linkkiä %s tai sen viittaamaa tiedostoa ei muutettu

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
fi: tiedoston %s oikeuksina säilytettiin %04lo (%s)

en: cannot operate on dangling symlink %s
fi: rikkinäistä symlinkkiä %s ei voi käyttää

en: changing permissions of %s
fi: muutettaessa tiedoston %s oikeuksia

en: %s: new permissions are %s, not %s
fi: %s: uudet oikeudet ovat %s, ei %s

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... OIKEUDET[,OIKEUDET]... TIEDOSTO...
      tai:  %s [VALITSIN]... OKTAALI-OIKEUDET TIEDOSTO...
      tai:  %s [VALITSIN]... --reference=VTIED TIEDOSTO...

en: invalid mode: %s
fi: virheelliset oikeudet: %s

en: no change to ownership of %s
fi: tiedoston %s omistajuus ei muuttunut

en: failed to change ownership of %s
fi: tiedoston %s omistajuuden muuttaminen epäonnistui

en: failed to change ownership of %s to %s
fi: tiedoston %s omistajan vaihtaminen arvoon %s epäonnistui

en: failed to change group of %s to %s
fi: tiedoston %s ryhmän vaihtaminen arvoon %s epäonnistui

en: ownership of %s retained as %s
fi: tiedoston %s omistajana säilytettiin %s

en: group of %s retained as %s
fi: tiedoston %s ryhmänä säilytettiin %s

en: ownership of %s retained
fi: tiedoston %s omistajuus säilytettiin ennallaan

en: changing ownership of %s
fi: vaihdettaessa tiedoston %s omistajuutta

en: changing group of %s
fi: vaihdettaessa tiedoston %s ryhmää

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [OMISTAJA][:[RYHMÄ]] TIEDOSTO...
      tai:  %s [VALITSIN]... --reference=VTIED TIEDOSTO...

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a ':' following a symbolic OWNER.
    OWNER and GROUP may be numeric as well as symbolic.
fi: 
    Jos omistaja puuttuu, sitä ei muuteta. Jos ryhmä puuttuu, se muutetaan
    kirjautumisryhmäksi siinä tapauksessa, että symbolisen OMISTAJAn perässä
    on ”:”. OMISTAJA ja RYHMÄ voivat olla joko numeerisia tai symbolisia.

en: 
    Examples:
      %s root /u        Change the owner of /u to "root".
      %s root:staff /u  Likewise, but also change its group to "staff".
      %s -hR root /u    Change the owner of /u and subfiles to "root".
fi: 
    Esimerkkejä:
      %s root /u          Vaihda /u:n omistajaksi ”root”.
      %s root:hlokunta /u Sama kuin yllä, lisäksi ryhmäksi ”hlokunta”.
      %s -hR root /u      Vaihda /u:n ja alitiedostojen omistajaksi ”root”.

en: invalid group %s
fi: virheellinen ryhmä %s

en: invalid group list %s
fi: virheellinen ryhmälista %s

en: Usage: %s [OPTION] NEWROOT [COMMAND [ARG]...]
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] UUSIJUURI [KOMENTO [ARG]...]
      tai:  %s VALITSIN

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
fi: Aja KOMENTO siten, että UUSIJUURI on asetettuna juurihakemistoksi.

en: 
    If no command is given, run '"$SHELL" -i' (default: '/bin/sh -i').
fi: 
    Jos komentoa ei anneta, ajetaan '"${SHELL}" -i' (oletus: '/bin/sh -i').

en: cannot change root directory to %s
fi: hakemiston %s asettaminen juurihakemistoksi ei onnistu

en: cannot chdir to root directory
fi: juurihakemistoon siirtyminen ei onnistu

en: failed to set group-ID
fi: ryhmä-ID:n asettaminen epäonnistui

en: failed to set user-ID
fi: käyttäjä-ID:n asettaminen epäonnistui

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... TIEDOSTO1 TIEDOSTO2

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
fi: Vertaa lajiteltuja tiedostoja TIEDOSTO1 ja TIEDOSTO2 rivi riviltä.

en: 
    When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
fi: 
    Jos joko TIEDOSTO1 tai TIEDOSTO2 on -, luetaan vakiosyötettä.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
fi: 
    Ilman valitsimia tuotetaan kolmen sarakkeen tuloste. Sarake yksi sisältää
    ainoastaan TIEDOSTO1:ssä esiintyvät rivit, sarake kaksi ainoastaan
    TIEDOSTO2:ssa esiintyvät rivit, ja sarake kolme molemmissa esiintyvät rivit.

en: 
    Note, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
fi: 
    Huomaa, että vertailut ”LC_COLLATE”:n määrittelemiä sääntöjä.

en: file %d is not in sorted order
fi: tiedosto %d ei ole lajitellussa järjestyksessä

en: total
fi: yhteensä

en: input is not in sorted order
fi: syöte ei ole lajitellussa järjestyksessä

en: cannot lseek %s
fi: siirtyminen tiedostossa %s ei onnistu

en: error reading %s
fi: virhe luettaessa tiedostoa %s

en: error writing %s
fi: virhe kirjoitettaessa tiedostoa %s

en: %s: write failed
fi: %s: kirjoittaminen epäonnistui

en: clearing permissions for %s
fi: tyhjennetään tiedoston %s oikeudet

en: failed to preserve ownership for %s
fi: tiedoston %s omistajuuden säilytys ei onnistu

en: failed to lookup file %s
fi: tiedostoa %s ei löytynyt

en: failed to preserve authorship for %s
fi: tiedoston %s tekijän tietojen säilytys ei onnistunut

en: cannot open %s for reading
fi: tiedostoa %s ei voi avata lukemista varten

en: cannot fstat %s
fi: tiedoston %s tilan lukeminen ei onnistu

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
fi: ohitetaan tiedosto %s, sillä se korvattiin kopioinnin aikana

en: cannot remove %s
fi: tiedostoa %s ei voi poistaa

en: removed %s
fi: poistettiin tiedosto %s

en: not writing through dangling symlink %s
fi: ei kirjoiteta rikkinäisen symlinkin %s kautta

en: cannot create regular file %s
fi: tavallisen tiedoston %s luominen ei onnistu

en: preserving times for %s
fi: säilytettäessä tiedoston %s aikoja

en: failed to close %s
fi: %s: sulkeminen epäonnistui

en: %s: replace %s, overriding mode %04lo (%s)?
fi: %s: korvataanko tiedosto %s, ohittaen oikeudet %04lo (%s)?

en: %s: overwrite %s?
fi: %s: korvataanko tiedosto %s?

en:  (backup: %s)
fi:  (varmuuskopio: %s)

en: cannot create hard link %s to %s
fi: kovan linkin %s luominen tiedostoon %s ei onnistu

en: omitting directory %s
fi: ohitetaan hakemisto %s

en: warning: source file %s specified more than once
fi: varoitus: lähdetiedosto %s annettu useammin kuin kerran

en: %s and %s are the same file
fi: %s ja %s ovat sama tiedosto

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
fi: ei-hakemistoa %s ei voi korvata hakemistolla %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
fi: ei korvata juuri luotua tiedostoa %s tiedostolla %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
fi: hakemistoa %s ei voi korvata ei-hakemistolla

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
fi: hakemistoa ei voi siirtää ei-hakemistoon: %s -> %s

en: cannot backup %s
fi: tiedostoa %s ei voi varmuuskopioida

en: will not copy %s through just-created symlink %s
fi: ei kopioida tiedostoa %s juuri luodun symlinkin %s kautta

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
fi: hakemistoa, %s, ei voi kopioida itseensä, %s

en: will not create hard link %s to directory %s
fi: ei luoda kovaa linkkiä %s hakemistoon %s

en: renamed
fi: uudelleennimetty

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
fi: hakemistoa %s ei voi siirtää omaan alihakemistoonsa, %s

en: cannot move %s to %s
fi: tiedostoa %s ei voi siirtää kohteeseen %s

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
fi: laitteiden välinen siirto epäonnistui: %s -> %s; kohdetta ei voi poistaa

en: copied
fi: kopioitu

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
fi: kiertävää symbolista linkkiä %s ei voi kopioida

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
fi: %s: suhteellisia symbolisia linkkejä voi tehdä vain nykyisessä hakemistossa

en: cannot create symbolic link %s to %s
fi: kohteeseen %2$s ei voi luoda symbolista linkkiä %1$s

en: cannot create fifo %s
fi: nimettyä putkea %s ei voi luoda

en: cannot create special file %s
fi: erikoistiedostoa %s ei voi luoda

en: cannot read symbolic link %s
fi: symbolista linkkiä %s ei voi lukea

en: cannot create symbolic link %s
fi: symbolisen linkin %s luominen ei onnistu

en: %s has unknown file type
fi: tiedostolla %s on tuntematon tiedostotyyppi

en: cannot un-backup %s
fi: tiedoston %s varmuuskopion palautus ei onnistu

en: %s -> %s (unbackup)
fi: %s -> %s (varmuuskopion palautus)

en: unknown program %s
fi: tuntematon ohjelma %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [-T] LÄHDE KOHDE
      tai:  %s [VALITSIN]... LÄHDE... HAKEMISTO
      tai:  %s [VALITSIN]... -t HAKEMISTO LÄHDE...

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
fi: Kopioi LÄHDE KOHTEEseen, tai useita LÄHTEitä HAKEMISTOon.

en:   -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file (overrides
                                     a previous -i option)
      -P, --no-dereference         never follow symbolic links in SOURCE
fi:   -n, --no-clobber             älä ylikirjoita olemassa olevaa tiedostoa
                                     (kumoaa aiemman -i-valitsimen)
      -P, --no-dereference         älä koskaan seuraa LÄHTEEN symbolisia linkkejä

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
fi:       --no-preserve=OMIN.LUETT älä säilytä annettuja ominaisuuksia
          --parents                lisää lähdepolku HAKEMISTOon

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
fi:   -s, --symbolic-link          tee symbolisia linkkejä kopioinnin sijaan
      -S, --suffix=JÄLKILIITE      syrjäytä tavanomainen varmuuskopion jälkiliite
      -t, --target-directory=HAK   siirrä kaikki LÄHDE-argumentit HAKemistoon
      -T, --no-target-directory    käsittele KOHDE normaalina tiedostona

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
fi:   -u, --update                 kopioi vain jos LÄHDEtiedosto on uudempi kuin
                                     kohde, tai jos kohdetiedosto puuttuu
      -v, --verbose                selitä mitä tapahtuu
      -x, --one-file-system        pysy tässä tiedostojärjestelmässä

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
fi: 
    Erikoistapaus: cp tekee varmuuskopion LÄHTEestä, jos force- ja backup-
    valitsimet on annettu, ja LÄHDE ja KOHDE ovat sama nimi olemassaolevalle
    tavalliselle tiedostolle.

en: failed to preserve times for %s
fi: tiedoston %s aikojen säilyttäminen ei onnistu

en: failed to preserve permissions for %s
fi: tiedoston %s oikeuksien säilyttäminen ei onnistu

en: cannot make directory %s
fi: hakemiston %s luominen ei onnistu

en: %s exists but is not a directory
fi: %s on olemassa, mutta ei ole hakemisto

en: missing file operand
fi: puuttuva tiedosto-operandi

en: missing destination file operand after %s
fi: tiedoston %s perästä puuttuu kohdetiedosto-operandi

en: cannot combine --target-directory (-t) and --no-target-directory (-T)
fi: valitsimia --target-directory (-t) ja --no-target-directory (-T) ei voi yhdistää

en: target %s is not a directory
fi: kohde %s ei ole hakemisto

en: cannot make both hard and symbolic links
fi: linkit eivät voi olla sekä kovia että symbolisia

en: backup type
fi: varmuuskopiotyyppi

en: input disappeared
fi: syöte katosi

en: %s: line number out of range
fi: %s: rivinumero sallitun välin ulkopuolella

en: %s: %s: line number out of range
fi: %s: %s: rivinumero sallitun välin ulkopuolella

en:  on repetition %s
fi:  kierroksella %s

en: %s: %s: match not found
fi: %s: %s: täsmäävyyttä ei löydy

en: error in regular expression search
fi: virhe säännöllisen lausekkeen haussa

en: write error for %s
fi: virhe kirjoitettaessa tiedostoa %s

en: %s: integer expected after delimiter
fi: %s: rajoittimen jälkeen odotetaan kokonaislukua

en: %s: '}' is required in repeat count
fi: %s: toistomäärässä tarvitaan merkki ”}”

en: %s}: integer required between '{' and '}'
fi: %s}: kokonaisluku vaaditaan ”{”:n ja ”}”:n väliin

en: %s: closing delimiter '%c' missing
fi: %s: sulkeva rajoitin ”%c” puuttuu

en: %s: invalid regular expression: %s
fi: %s: virheellinen säännöllinen lauseke: %s

en: %s: invalid pattern
fi: %s: virheellinen hahmo

en: %s: line number must be greater than zero
fi: %s: rivinumeron on oltava suurempi kuin nolla

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
fi: rivinumero %s on pienempi kuin edeltävä rivinumero %s

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
fi: varoitus: rivinumero %s on sama kuin edeltävä rivinumero

en: missing conversion specifier in suffix
fi: puuttuva muunnostarkennin jälkiliitteessä

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
fi: virheellinen muunnostarkennin jälkiliitteessä: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
fi: virheellinen muunnostarkennin jälkiliitteessä: \%.3o

en: too many %% conversion specifications in suffix
fi: liian monta %%-muunnosmääritystä jälkiliitteessä

en: missing %% conversion specification in suffix
fi: puuttuva %%-muunnosmääritys jälkiliitteessä

en: invalid number
fi: virheellinen luku

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... TIEDOSTO HAHMO...

en: 
    Read standard input if FILE is -
fi: 
    Lue vakiosyötettä jos TIEDOSTO on -.

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
fi:   -n, --digits=MÄÄRÄ         käytä annettua numeromäärää 2:n sijaan
      -s, --quiet, --silent      älä tulosta tulostiedostojen kokoja
      -z, --elide-empty-files    poista tyhjät tulostiedostot

en: Usage: %s OPTION... [FILE]...
fi: Käyttö: %s VALITSIN... [TIEDOSTO]...

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
fi: Tulosta kunkin TIEDOSTOn valitut osat vakiotulosteeseen.

en:   -b, --bytes=LIST        select only these bytes
      -c, --characters=LIST   select only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
fi:   -b, --bytes=LUETTELO    tulosta vain nämä tavut
      -c, --characters=LUETTELO  tulosta vain nämä merkit
      -d, --delimiter=RAJOIT  käytä RAJOITinta kenttien rajana sarkaimen sijaan

en:   -f, --fields=LIST       select only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
fi:   -f, --fields=LUETTELO   tulosta vain nämä kentät; tulosta myös rajoitinta
                                sisältämättömät rivit ellei valitsinta -s ole
                                annettu
      -n                      (ei huomioida)

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
fi:   -s, --only-delimited    älä tulosta rajoitinta sisältämättömiä rivejä
          --output-delimiter=MERKKIJ  käytä MERKKIJonoa tulosteen rajoittimena
                                oletus on käyttää syötteen rajoitinta

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Selected input is written
    in the same order that it is read, and is written exactly once.
fi: 
    Käytä tasan yhtä valitsimista -b, -c ja -f. Kukin LUETTELO koostuu
    yhdestä välistä tai useasta pilkuin erotetusta välistä. Valittu syöte
    kirjoitetaan lukujärjestyksessa, täsmälleen kerran.

en: only one type of list may be specified
fi: voidaan antaa vain yhden tyyppinen luettelo

en: the delimiter must be a single character
fi: rajoittimen on oltava yksittäinen merkki

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
fi: on annettava luettelo tavuista, merkeistä tai kentistä

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
fi: syöterajoitin voidaan antaa vain käsiteltäessä kenttiä

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
fi: ei-rajoitettujen rivien vaiennus on mahdollista
    	vain käsiteltäessä kenttiä

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [+MUOTOILU]
      tai:  %s [-u|--utc|--universal] [KKPPttmm[[CC]VV][.ss]]

en:   %A   locale's full weekday name (e.g., Sunday)
      %b   locale's abbreviated month name (e.g., Jan)
      %B   locale's full month name (e.g., January)
      %c   locale's date and time (e.g., Thu Mar  3 23:05:25 2005)
fi:   %A   maa-asetuksen pitkä viikonpäivän nimi (esim. sunnuntai)
      %b   maa-asetuksen lyhennetty kuukauden nimi (esim. tammi ) [huonoa suomea]
      %B   maa-asetuksen pitkä kuukauden nimi (esim. tammikuu)
      %c   maa-asetuksen päivämäärä ja aika (esim. la  3. maaliskuuta 2005 23:05:25)

en:   %F   full date; like %+4Y-%m-%d
      %g   last two digits of year of ISO week number (see %G)
      %G   year of ISO week number (see %V); normally useful only with %V
fi:   %F   pitkä päivämäärä; kuin %+4Y-%m-%d
      %g   ISO-viikkonumeron vuoden kaksi viimeistä numeroa (ks. %G)
      %G   ISO-viikkonumeron vuosi (ks. %V); käytetään yleensä vain %V:n kanssa

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
fi:   %h   sama kuin %b
      %H   tunti (00-23)
      %I   tunti (01-12)
      %j   vuoden päivä (001-366)

en:   %k   hour, space padded ( 0..23); same as %_H
      %l   hour, space padded ( 1..12); same as %_I
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
fi:   %k   tunti, välilyöntitasattu ( 0-23); sama kuin %_H
      %l   tunti, välilyöntitasattu ( 1-12); sama kuin %_I
      %m   kuukausi (01-12)
      %M   minuutti (00-59)

en:   %S   second (00..60)
      %t   a tab
      %T   time; same as %H:%M:%S
      %u   day of week (1..7); 1 is Monday
fi:   %S   sekunti (00–60)
      %t   sarkain
      %T   aika; sama kuin %H:%M:%S
      %u   viikonpäivä (1–7); 1 on maanantai

en:   %U   week number of year, with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   ISO week number, with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6); 0 is Sunday
      %W   week number of year, with Monday as first day of week (00..53)
fi:   %U   viikon numero, sunnuntai viikon ensimmäinen päivä (00–53)
      %V   viikon numero (ISO), maanantai viikon ensimmäinen päivä (01–53)
      %w   viikonpäivä (0–6); 0 on sunnuntai
      %W   viikon numero, maanantai viikon ensimmäinen päivä (00–53)

en:   %x   locale's date representation (e.g., 12/31/99)
      %X   locale's time representation (e.g., 23:13:48)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year
fi:   %x   maa-asetuksen päivämääräesitys (esim. 31.12.1999)
      %X   maa-asetuksen aikaesitys (esim. 23:13:48)
      %y   vuosiluvun kaksi viimeistä numeroa (00­–99)
      %Y   vuosiluku

en: standard input
fi: vakiosyöte

en: invalid date %s
fi: virheellinen päiväys %s

en: multiple output formats specified
fi: useita tulostusmuotoja annettu

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
fi: päiväyksen tulostusta määräävät valitsimet ovat toisensa poissulkevia

en: the options to print and set the time may not be used together
fi: ajan tulostus- ja asetusvalitsimia ei saa käyttää yhtä aikaa

en: cannot set date
fi: ajan asetus ei onnistu

en: time %s is out of range
fi: aika %s on sallitun välin ulkopuolella

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s [OPERANDI]...
      tai:  %s VALITSIN

en:   excl      fail if the output file already exists
      nocreat   do not create the output file
      notrunc   do not truncate the output file
      noerror   continue after read errors
      fdatasync  physically write output file data before finishing
      fsync     likewise, but also write metadata
fi:   excl      fail if the output file already exists
      nocreat   do not create the output file
      notrunc   älä typistä tulostiedostoa
      noerror   jatka lukuvirheistä huolimatta
      fdatasync  physically write output file data before finishing
      fsync     likewise, but also write metadata

en: 
    Sending a %s signal to a running 'dd' process makes it
    print I/O statistics to standard error and then resume copying.
    
    Options are:
fi: 
    %s-signaalin lähettäminen käynnissä olevalle ”dd”-prosessille
    saa sen tulostamaan I/O-tilastoja vakiovirhetulosteeseen ja
    jatkamaan sitten kopiointia.
    
    Valitsimet ovat:

en: Infinity
fi: Ääretön

en: %<PRIuMAX> byte copied, %s, %s | %<PRIuMAX> bytes copied, %s, %s
fi[0]: %<PRIuMAX> tavu kopioitu, %s, %s
fi[1]: %<PRIuMAX> tavua kopioitu, %s, %s

en: %<PRIuMAX> bytes (%s) copied, %s, %s
fi: %<PRIuMAX> tavua (%s) kopioitu, %s, %s

en: %<PRIuMAX> bytes (%s, %s) copied, %s, %s
fi: %<PRIuMAX> tavua (%s, %s) kopioitu, %s, %s

en: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records in
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records out
fi: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> tietuetta sisään
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> tietuetta ulos

en: %<PRIuMAX> truncated record
     | %<PRIuMAX> truncated records
fi[0]: %<PRIuMAX> typistetty tietue
fi[1]: %<PRIuMAX> typistettyä tietuetta

en: closing input file %s
fi: suljetaan syötetiedosto %s

en: closing output file %s
fi: suljetaan tulostiedosto %s

en: failed to turn off O_DIRECT: %s
fi: O_DIRECTin poiskytkeminen epäonnistui: %s

en: writing to %s
fi: kirjoitettaessa tiedostoon %s

en: unrecognized operand %s
fi: tunnistamaton operandi %s

en: invalid conversion
fi: virheellinen muunnos

en: invalid input flag
fi: virheellinen syötelippu

en: invalid output flag
fi: virheellinen tulostelippu

en: setting flags for %s
fi: asetettaessa lippuja tiedostolle %s

en: fdatasync failed for %s
fi: %s: fdatasync epäonnistui

en: fsync failed for %s
fi: %s: fsync epäonnistui

en: failed to open %s
fi: tiedoston %s avaaminen epäonnistui

en: failed to discard cache for: %s
fi: välimuistin hylkääminen epäonnistui: %s

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: blocks
fi: lohkot

en: Used
fi: Käyt

en: Available
fi: Vapaana

en: Use%
fi: Käy%

en: Inodes
fi: I-solmut

en: IUsed
fi: IKäyt

en: IFree
fi: IJälj

en: IUse%
fi: IKäy%

en: Mounted on
fi: Liitospiste

en: File
fi: Tiedosto

en: Size
fi: Koko

en: Avail
fi: Vapaa

en: Capacity
fi: Käytetty

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
fi:   -i, --inodes          näytä i-solmutiedot lohkotietojen sijaan
      -k                    kuten --block-size=1K
      -l, --local           rajoita listaus paikallisiin tiedostojärjestelmiin
          --no-sync         älä kutsu synciä ennen tilatietojen selvittämistä (oletus)

en: options %s and %s are mutually exclusive
fi: valitsimet %s ja %s ovat toisensa poissulkevat

en: file system type %s both selected and excluded
fi: tiedostojärjestelmätyyppi %s on sekä valittu että jätetty pois

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: cannot read table of mounted file systems
fi: liitettyjen tiedostojärjestelmien taulua ei voi lukea

en: no file systems processed
fi: tiedostojärjestelmiä ei käsitelty

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
fi: Tulosta komennot LS_COLORS-ympäristömuuttujan asettamiseksi.
    
    Tulosteen muodon valinta:
      -b, --sh, --bourne-shell    tulosta Bourne shell -tyyppistä koodia
      -c, --csh, --c-shell        tulosta C shell -tyyppistä koodia
      -p, --print-database        tulosta oletukset

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run 'dircolors --print-database'.
fi: 
    Jos TIEDOSTO on annettu, sitä lukemalla selvitetään, mitä värejä käytetään
    millekin tiedostotyypille ja -tunnisteelle. Muussa tapauksessa käytetään
    ennalta luotua tietokantaa. Näiden tiedostojen muodosta saa tietoa
    suorittamalla komennon ”dircolors --print-database”.

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
fi: %s:%lu: virheellinen rivi; toinen symboli puuttuu

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
fi: %s:%lu: tunnistamaton avainsana %s

en: <internal>
fi: <sisäinen>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
fi: valitsimet dircolors:in sisäiseen tietokannan tulostamiseksi
    ja kuorisyntaksin valitsemiseksi ovat toisensa poissulkevat

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
fi: SHELL-ympäristömuuttujaa ei ole, eikä annettu kuoren tyyppivalitsinta

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] NIMI...

en: Output each NAME with its last non-slash component and trailing slashes
    removed; if NAME contains no /'s, output '.' (meaning the current directory).
fi: Tulosta kukin NIMI loppuosa katkaistuna viimeisestä /-merkistä alkaen; jos
    NIMI ei sisällä /-merkkejä, tulostetaan ”.” (tarkoittaen nykyistä hakemistoa).

en:   -z, --zero     end each output line with NUL, not newline
fi:   -z, --zero-terminated     päätä rivit NUL-tavuun, ei rivinvaihtoon

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/          -> "/usr"
      %s dir1/str dir2/str  -> "dir1" followed by "dir2"
      %s stdio.h            -> "."
fi: 
    Esimerkkejä:
      %s /usr/bin/           -> ”/usr”
      %s hak1/nimi hak2/nimi -> ”dir1” ja sen jälkeen ”dir2”
      %s stdio.h             -> ”.”

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TIEDOSTO]...
      tai:  %s [VALITSIN]... --files0-from=T

en: fts_read failed: %s
fi: fts_read epäonnistui: %s

en: invalid maximum depth %s
fi: virheellinen enimmäissyvyys %s

en: cannot both summarize and show all entries
fi: yhteenvetoa ja kaikkia merkintöjä ei voi näyttää samaan aikaan

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
fi: varoitus: yhteenvedon teko on sama asia kuin --max-depth=0

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
fi: varoitus: yhteenvedon teko on ristiriidassa valitsimen --max-depth=%lu kanssa

en: file operands cannot be combined with --files0-from
fi: tiedosto-operandeja ei voi yhdistää valitsimella --files0-from

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
fi: %s-tiedostonimi ei ole sallittu luettaessa tiedostonimiä vakiosyötteestä

en: invalid zero-length file name
fi: virheellinen tyhjä tiedostonimi

en: Usage: %s [SHORT-OPTION]... [STRING]...
      or:  %s LONG-OPTION
fi: Käyttö: %s [LYHYT-VALITSIN]... [MERKKIJONO]...
      tai:  %s PITKÄ-VALITSIN

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n             do not output the trailing newline
fi: Kaiuta MERKKIJONO(t) vakiotulosteeseen.
    
      -n             älä lisää rivinvaihtoa loppuun

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [-] [NIMI=ARVO]... [KOMENTO [ARGUMENTTI]...]

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
fi: 
    Pelkkä ”-” tekee saman kuin -i. Ilman KOMENTOa tulostetaan seurauksena
    saatava ympäristö.

en: %s: invalid signal
fi: %s: virheellinen signaali

en: invalid option -- '%c'
fi: virheellinen valitsin -- ”%c”

en: tabs are too far apart
fi: sarkaimet ovat liian kaukana toisistaan

en: tab stop is too large %s
fi: sarkainasetin %s on liian suuri

en: tab size contains invalid character(s): %s
fi: sarkainkoko sisältää virheellisen merkin(/merkkejä): %s

en: tab size cannot be 0
fi: sarkaimen koko ei voi olla 0

en: tab sizes must be ascending
fi: sarkainkokojen on oltava nousevia

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
fi: Muunna kunkin TIEDOSTOn sisältämät sarkaimet välilyönneiksi, kirjoittaen
    vakiotulosteeseen.

en: input line is too long
fi: syöterivi on liian pitkä

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s LAUSEKE
      tai:  %s VALITSIN

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
fi: 
    Tulosta LAUSEKKEen arvo vakiotulosteeseen. Tyhjä rivi alla erottaa
    kasvavat laskujärjestysryhmät. LAUSEKE voi olla:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 jos se ei ole tyhjä eikä 0, muutoin ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 jos kumpikaan ei ole tyhjä eikä 0, muutoin 0

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
fi: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 on pienempi kuin ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 on pienempi tai yhtäsuuri kuin ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 on yhtäsuuri kuin ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 on erisuuri kuin ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 on suurempi tai yhtäsuuri kuin ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 on suurempi kuin ARG2

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
fi: 
      ARG1 + ARG2       ARG1:n ja ARG2:n aritmeettinen summa
      ARG1 - ARG2       ARG1:n ja ARG2:n aritmeettinen erotus

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
fi: 
      ARG1 * ARG2       aritmeettinen tulo ARG1 kerrottuna ARG2:lla
      ARG1 / ARG2       aritmeettinen osamäärä ARG1 jaettuna ARG2:lla
      ARG1 % ARG2       aritmeettinen jakojäännös ARG1 jaettuna ARG2:lla

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
fi: 
      MERKKIJONO : SÄÄNNLAUS    ankkuroitu SÄÄNNLAUSeen mallihaku MERKKIJONOsta
    
      match MERKKIJONO SÄÄNNLAUS          sama kuin MERKKIJONO : SÄÄNNLAUS
      substr MERKKIJONO SIJA PITUUS  MERKKIJONOn osajono, SIJA 1:stä alkaen
      index MERKKIJONO MERKIT        MERKKIJONOn kohta missä jokin MERKEISTÄ on tai 0
      length MERKKIJONO              MERKKIJONOn pituus

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
fi: 
    Huomaa, että monet operaattorit täytyy suojata kuorilta.
    Vertailut ovat numeerisille argumenteille aritmeettisia, muille 
    sanakirjamaisia.
    Mallihaut palauttavat merkkien \( ja \) väliin täsmäävän merkkijonon tai
    tyhjän. Merkkien \( ja \) puuttuessa palautuu täsmäävien merkkien määrä tai 0.

en: division by zero
fi: nollalla jako

en: set LC_ALL='C' to work around the problem
fi: aseta LC_ALL='C' ongelman kiertämiseksi

en: the strings compared were %s and %s
fi: vertaillut merkkijonot olivat %s ja %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Niels Moller
fi: Niels Möller

en: squfof queue overflow
fi: squfof-jonon ylivuoto

en: %s is not a valid positive integer
fi: %s ei ole kelvollinen positiivinen kokonaisluku

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s [LUKU]...
      tai:  %s VALITSIN

en: Print the prime factors of each specified integer NUMBER.  If none
    are specified on the command line, read them from standard input.
fi: Näytä kokonaisLUKUjen alkutekijät. Jos lukuja ei anneta komentorivillä,
    ne luetaan vakiosyötteestä.

en: cannot get current directory
fi: työhakemiston selvittäminen ei onnistu

en: cannot change to directory %s
fi: hakemistoon %s ei voi siirtyä

en: cannot stat current directory (now %s)
fi: nykyisen hakemiston (%s) tilaa ei voi lukea

en: Usage: %s [-WIDTH] [OPTION]... [FILE]...
fi: Käyttö: %s [-LEVEYS] [VALITSIN]... [TIEDOSTO]...

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    The option -WIDTH is an abbreviated form of --width=DIGITS.
fi: Muotoile kukin TIEDOSTO(je)n sisältämä kappale, kirjoittaen vakiotulosteeseen.
    Valitsin -LEVEYS on lyhyemmin sama kuin --width=LEVEYS.

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
fi: virheellinen valitsin – %c; -LEVEYS tunnistetaan vain, kun se on ensimmäinen
    valitsin; käytä -w N sen sijaan

en: invalid width
fi: virheellinen leveys

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
fi:   -b, --bytes         laske tavuja, ei sarakkeita
      -s, --spaces        katkaise välien kohdalta
      -w, --width=LEVEYS  käytä sarakeleveytenä LEVEYttä oletusarvon 80 sijaan

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: failed to get groups for user %s
fi: käyttäjän %s ryhmien noutaminen epäonnistui

en: failed to get groups for the current process
fi: nykyisen prosessin ryhmien noutaminen epäonnistui

en: cannot find name for group ID %lu
fi: ryhmä-ID:tä %lu vastaavaa nimeä ei löydy

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [KÄYTTÄJÄTUNNUS]...

en: %s: no such user
fi: %s: käyttäjää ei ole

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
fi:   -q, --quiet, --silent    älä koskaan tulosta tiedostonimen sisältäviä otsakkeita
      -v, --verbose            tulosta aina tiedostonimen sisältävät otsakkeet

en: %s: file has shrunk too much
fi: %s: tiedosto on kutistunut liikaa

en: %s: cannot seek to offset %s
fi: %s: siirtyminen kohtaan %s ei onnistu

en: %s: cannot seek to relative offset %s
fi: %s: siirtyminen suhteelliseen siirtymään %s ei onnistu

en: %s: number of bytes is too large
fi: %s: tavumäärä on liian suuri

en: invalid number of lines
fi: virheellinen rivimäärä

en: invalid number of bytes
fi: virheellinen tavumäärä

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
fi: Käyttö: %s [NIMI]
      tai:  %s VALITSIN
    Tulosta tai aseta järjestelmän konenimi.

en: cannot set name to %s
fi: konenimen %s asettaminen järjestelmälle ei onnistu

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
fi: konenimen asetus ei onnistu; tässä järjestelmässä ei ole tätä toimintoa

en: cannot determine hostname
fi: järjestelmän konenimen määritys ei onnistu

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TUNNUS]...

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
fi: 
    Ilman VALITSIMIA tulostetaan jokin sovelias kokoelma tunnistettua tietoa.

en: cannot print only names or real IDs in default format
fi: pelkkien nimien tai todellisten ID:iden tulostus oletusmuodossa ei onnistu

en:  groups=
fi:  ryhmät=

en: creating directory %s
fi: luodaan hakemisto %s

en: cannot change ownership of %s
fi: tiedoston %s omistajuuden muuttaminen ei onnistu

en: fork system call failed
fi: järjestelmäkutsu fork epäonnistui

en: waiting for strip
fi: odotettaessa strip-ohjelman päättymistä

en: invalid user %s
fi: virheellinen käyttäjä %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
      or:  %s [OPTION]... -d DIRECTORY...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [-T] LÄHDE KOHDE
      tai:  %s [VALITSIN]... LÄHDE... HAKEMISTO
      tai:  %s [VALITSIN]... -t HAKEMISTO LÄHDE...
      tai:  %s [VALITSIN]... -d HAKEMISTO...

en:       --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -C, --compare       compare each pair of source and destination files, and
                            in some cases, do not modify the destination at all
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
fi:       --backup[=MENETELMÄ]  varmuuskopioi jokainen olemassaoleva
                            kohdetiedosto
      -b                  kuten --backup, mutta ei hyväksy argumenttia
      -c                  (ei huomioida)
      -C, --compare       vertaile jokaista lähde-kohdetiedostoparia, ja
                            älä muuta kohdetta lainkaan joissakin tapauksissa
      -d, --directory     kohtele kaikkia argumentteja hakemistoniminä; luo
                            kaikki annetut hakemistot alihakemistoineen

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables
          --strip-program=PROGRAM  program used to strip binaries
      -S, --suffix=SUFFIX  override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory  treat DEST as a normal file
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
fi:   -p, --preserve-timestamps   käytä LÄHDEtiedostojen käyttö/muutosaikoja
                            vastaaviin kohdetiedostoihin
      -s, --strip         riisu symbolitaulut
          --strip-program=OHJELMA  binäärien riisumiseen käytettävä ohjelma
      -S, --suffix=JÄLKILIITE  kumoa tavanomainen varmuuskopion jälkiliite
      -t, --target-directory=HAKEMISTO  kopioi kaikki LÄHDEargumentit HAKEMISTOon
      -T, --no-target-directory  käsittele KOHDEtta normaalina tiedostona
      -v, --verbose       tulosta kunkin hakemiston nimi luotaessa

en: cannot unlink %s
fi: tiedoston %s linkitystä ei voi poistaa

en: the strip option may not be used when installing a directory
fi: strip-valitsinta ei voi käyttää asennettaessa hakemistoa

en: target directory not allowed when installing a directory
fi: kohdehakemisto ei ole sallittu asennettaessa hakemistoa

en: invalid mode %s
fi: virheelliset oikeudet %s

en: %s:%<PRIuMAX>: is not sorted: %.*s
fi: %s:%<PRIuMAX>: ei ole lajiteltu: %.*s

en: invalid field number: %s
fi: virheellinen sarakenumero: %s

en: invalid field specifier: %s
fi: virheellinen saraketarkennin: %s

en: invalid file number in field spec: %s
fi: virheellinen tiedostonumero sarakemäärityksessä: %s

en: incompatible join fields %lu, %lu
fi: epäyhteensopivat liitossarakkeet %lu, %lu

en: conflicting empty-field replacement strings
fi: ristiriitaiset tyhjän kentän korvaavat merkkijonot

en: multi-character tab %s
fi: monimerkkinen sarkain %s

en: incompatible tabs
fi: epäyhteensopivat sarkaimet

en: both files cannot be standard input
fi: vakiosyötettä ei voi käyttää molempina tiedostoina

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
fi: Käyttö: %s [-s SIGNAALI | -SIGNAALI] PID...
      tai:  %s -l [SIGNAALI]...
      tai:  %s -t [SIGNAALI]...

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
fi:   -s, --signal=SIGNAALI, -SIGNAALI
                       anna välitettävän signaalin nimi tai numero
      -l, --list       luettele signaalien nimet tai muunna niitä numeroiksi/niistä numeroita
      -t, --table      tulosta tietoja signaaleista taulukkomuodossa

en: %s: invalid process id
fi: %s: virheellinen prosessi-ID

en: invalid option -- %c
fi: virheellinen valitsin – %c

en: %s: multiple signals specified
fi: %s: useita signaaleja annettu

en: multiple -l or -t options specified
fi: useita -l tai -t -valitsimia annettu

en: cannot combine signal with -l or -t
fi: signaalin yhdistäminen valitsimen -l tai -t kanssa ei onnistu

en: no process ID specified
fi: prosessi-ID:tä ei ole annettu

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s TIED1 TIED2
      tai:  %s VALITSIN

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
fi: Kutsu linkitysfunktiota linkin TIED2 luomiseksi olemassaolevaan TIED1:een.

en: cannot create link %s to %s
fi: linkkiä %s kohteeseen %s ei voi luoda

en: %s: hard link not allowed for directory
fi: %s: kova linkki ei ole sallittu hakemistolle

en: %s: cannot overwrite directory
fi: %s: hakemistoa ei voi korvata

en: %s: replace %s?
fi: %s: korvataanko tiedosto %s?

en: failed to create symbolic link %s
fi: symbolisen linkin %s luominen epäonnistui

en: failed to create symbolic link %s -> %s
fi: symbolisen linkin %s -> %s luominen epäonnistui

en: failed to create hard link %s
fi: kovan linkin %s luominen epäonnistui

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
fi:       --backup[=MENETELMÄ]    varmuuskopioi jokainen olemassaoleva
                                    kohdetiedosto
      -b                          kuten --backup, mutta ei hyväksy parametria
      -d, -F, --directory         salli pääkäyttäjän yrittää hakemistojen
                                    kovalinkitystä (huom: todennäköisesti
                                    epäonnistuu järjestelmän rajoitusten vuoksi
                                    myös pääkäyttäjältä)
      -f, --force                 poista olemassaolevat kohdetiedostot

en: cannot combine --target-directory and --no-target-directory
fi: valitsimia --target-directory ja --no-target-directory ei voi yhdistää

en: target %s
fi: kohde %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: FIXME: unknown
fi: KORJAATÄMÄ: tuntematon

en: Usage: %s [OPTION]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]

en: no login name
fi: ei sisäänkirjautumistunnusta

note: TRANSLATORS: ls output needs to be aligned for ease of reading, so be wary of using variable width fields from the locale. Note %b is handled specially by ls and aligned correctly. Note also that specifying a width as in %5b is erroneous as strftime will count bytes rather than characters in multiby
en: %b %e  %Y
fi: %_e.%_m.  %Y

note: TRANSLATORS: ls output needs to be aligned for ease of reading, so be wary of using variable width fields from the locale. Note %b is handled specially by ls and aligned correctly. Note also that specifying a width as in %5b is erroneous as strftime will count bytes rather than characters in multiby
en: %b %e %H:%M
fi: %_e.%_m. %H:%M

en: invalid line width
fi: virheellinen rivileveys

en: invalid tab size
fi: virheellinen sarkainkoko

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
fi: ei huomioida virheellistä leveyttä ympäristömuuttujassa COLUMNS: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
fi: ei huomioida virheellistä sarkainkokoa ympäristömuuttujassa TABSIZE: %s

en: invalid time style format %s
fi: virheellinen ajan muoto %s

en: Valid arguments are:
fi: Kelvolliset argumentit ovat:

en: unrecognized prefix: %s
fi: tunnistamaton etuliite: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
fi: jäsentymätön arvo LS_COLORS-ympäristömuuttujalle

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
fi: ei huomioida virheellistä arvoa ympäristömuuttujassa QUOTING_STYLE: %s

en: cannot open directory %s
fi: hakemiston %s avaaminen ei onnistu

en: cannot determine device and inode of %s
fi: hakemiston %s laitetta ja i-solmua ei voida määrittää

en: %s: not listing already-listed directory
fi: %s: ei luetella jo lueteltua hakemistoa

en: reading directory %s
fi: luetaan hakemistoa %s

en: closing directory %s
fi: suljetaan hakemisto %s

en: cannot compare file names %s and %s
fi: tiedostonimiä %s ja %s ei voi vertailla

en:   -g                         like -l, but do not list owner
fi:   -g                         kuten -l, mutta älä näytä omistajia

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
fi:   -l                         käytä pitkää luettelumuotoa
      -L, --dereference          näytettäessä symbolisen linkin tietoja,
                                   näytä linkin kohteen tiedot, ei linkin
                                   itsensä tietoja
      -m                         näytä tiedostonimet pilkuilla erotettuna
                                   luettelona

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print the allocated size of each file, in blocks
fi:   -r, --reverse              käännä lajittelun järjestys
      -R, --recursive            luettele alihakemistot rekursiivisesti
      -s, --size                 tulosta kunkin tiedoston varaama koko lohkoina

en: %s: too many checksum lines
fi: %s: liian monta tarkistussummariviä

en: %s: %<PRIuMAX>: improperly formatted %s checksum line
fi: %s: %<PRIuMAX>: väärin muotoiltu %s-tarkistussummarivi

en: FAILED open or read
fi: avaaminen tai luku EPÄONNISTUI

en: FAILED
fi: EI TÄSMÄÄ

en: WARNING: %<PRIuMAX> line is improperly formatted | WARNING: %<PRIuMAX> lines are improperly formatted
fi[0]: VAROITUS: %<PRIuMAX> väärin muotoiltu rivi
fi[1]: VAROITUS: %<PRIuMAX> väärin muotoiltua riviä

en: invalid length
fi: virheellinen pituus

en: invalid length: %s
fi: virheellinen pituus: %s

en: length is not a multiple of 8
fi: pituus ei ole 8:n kerrannainen

en: the --tag option is meaningless when verifying checksums
fi: valitsin --tag on merkityksetön tarkastettaessa tarkistussummia

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
fi: valitsimet --binary ja --text ovat merkityksettömiä tarkastettaessa tarkistussummia

en: the --ignore-missing option is meaningful only when verifying checksums
fi: valitsin --ignore-missing on merkityksellinen vain tarkastettaessa tarkistussummia

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
fi: valitsin --status on merkityksellinen vain tarkastettaessa tarkistussummia

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
fi: valitsin --warn on merkityksellinen vain tarkastettaessa tarkistussummia

en: the --quiet option is meaningful only when verifying checksums
fi: valitsin --quiet on merkityksellinen vain tarkastettaessa tarkistussummia

en: the --strict option is meaningful only when verifying checksums
fi: valitsin --strict on merkityksellinen vain tarkastettaessa tarkistussummia

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... HAKEMISTO...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
fi: Luo HAKEMISTO(t), elleivät ne ole jo olemassa.

en: created directory %s
fi: luotiin hakemisto %s

en: warning: ignoring --context; it requires an SELinux/SMACK-enabled kernel
fi: varoitus: ohitetaan --context; se vaatii SELinux/SMACK-kykyisen ytimen

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... NIMI...

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
fi: Luo nimettyjä putkia (FIFOja) annetuilla NIMIllä.

en: invalid mode
fi: virheelliset oikeudet

en: cannot set permissions of %s
fi: tiedoston %s oikeuksien asettaminen ei onnistu

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... NIMI TYYPPI [MAJOR MINOR]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
fi: Luo TYYPIn mukainen erikoistiedosto NIMI.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
fi: 
    Sekä MAJOR- että MINOR-arvo on annettava, jos TYYPPI on b, c tai u, ja ne
    on jätettävä antamatta, jos tyyppi on p. Jos MAJOR tai MINOR alkaa merkeillä
    0x tai 0X, se tulkitaan heksadesimaaliluvuksi; jos numerolla 0, oktaaliluvuksi;
    muussa tapauksessa kymmenkantaiseksi luvuksi. TYYPPI voi olla:

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
fi: 
      b      luo lohkoerikoistiedosto (puskuroitu)
      c, u   luo merkkierikoistiedosto (puskuroimaton)
      p      luo FIFO-putki

en: Special files require major and minor device numbers.
fi: Major- ja minor-laitearvot on annettava luotaessa
    erikoistiedostoja.

en: Fifos do not have major and minor device numbers.
fi: FIFO-putkilla ei ole major- ja minor-laitearvoja.

en: block special files not supported
fi: lohkoerikoistiedostot eivät ole tuettuja

en: character special files not supported
fi: merkkierikoistiedostot eivät ole tuettuja

en: invalid major device number %s
fi: virheellinen laitteen major-arvo %s

en: invalid minor device number %s
fi: virheellinen laitteen minor-arvo %s

en: invalid device %s %s
fi: virheellinen laite %s %s

en: invalid device type %s
fi: virheellinen laitetyyppi %s

en: Usage: %s [OPTION]... [TEMPLATE]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [POHJA]

en:       --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
fi:       --strip-trailing-slashes poista /-merkit jokaisen LÄHDEargumentin
                                     perästä
      -S, --suffix=JÄLKILIITE      korvaa tavanomainen varmuuskopioiden jälkiliite

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] [KOMENTO [ARG]...]

en: invalid adjustment %s
fi: virheellinen argumentti %s

en: a command must be given with an adjustment
fi: kun säätöarvo on annettu, on komento pakollinen

en: line number overflow
fi: rivinumeroinnin ylivuoto

en: invalid header numbering style: %s
fi: virheellinen otsakkeen numerointityyli: %s

en: invalid body numbering style: %s
fi: virheellinen rungon numerointityyli: %s

en: invalid footer numbering style: %s
fi: virheellinen alatunnisteen numerointityyli: %s

en: invalid starting line number
fi: virheellinen aloitusrivin numero

en: invalid line number increment
fi: virheellinen rivinumeron lisäys

en: invalid line number of blank lines
fi: virheellinen tyhjien rivien määrä

en: invalid line number field width
fi: virheellinen rivinumerokentän leveys

en: invalid line numbering format: %s
fi: virheellinen rivinumerointimuoto: %s

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s KOMENTO [ARGUMENTTI]...
      tai:  %s VALITSIN

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
fi: Aja KOMENTO jättäen linjankatkaisusignaalit huomiotta.

en: 
    If standard input is a terminal, redirect it from an unreadable file.
    If standard output is a terminal, append output to 'nohup.out' if possible,
    '$HOME/nohup.out' otherwise.
    If standard error is a terminal, redirect it to standard output.
    To save output to FILE, use '%s COMMAND > FILE'.
fi: 
    Jos vakiosyöte on pääte, ohjaa se uudelleen lukukelvottomasta tiedostosta.
    Jos vakiotuloste on pääte, tulosta mahdollisuuksien mukaan ”nohup.out”-
    tiedoston perään, muussa tapauksessa tiedostoon ”$HOME/nohup.out”.
    Jos vakiovirhetuloste on pääte, ohjaa se vakiotulosteeseen.
    Jos haluat tallentaa tulosteen TIEDOSTOon, suorita ”%s KOMENTO > TIEDOSTO”.

en: ignoring input
fi: jätetään syöte huomiotta

en: ignoring input and redirecting stderr to stdout
fi: jätetään syöte huomioimatta ja ohjataan vakiovirhetuloste vakiotulosteeseen

en: redirecting stderr to stdout
fi: ohjataan vakiovirhetuloste vakiotulosteeseen

en: failed to redirect standard error
fi: vakiovirhetulosteen uudelleenohjaus epäonnistui

en: Usage: %s [OPTION]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]...

en: invalid unit size: %s
fi: virheellinen yksikön koko: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [NUMBER]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [LUKU...]

en: invalid format %s (width overflow)
fi: virheellinen muotoilu %s (leveyden ylivuoto)

en: format %s ends in %%
fi: muotoilu %s päättyy %%:iin

en: format %s has too many %% directives
fi: muotoilussa %s on liikaa %%-direktiivejä

en: invalid padding value %s
fi: virheellinen tasausarvo %s

en: invalid header value %s
fi: virheellinen otsakearvo %s

en: error reading input
fi: virhe luettaessa syötettä

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [-abcdfilosx]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b]]
      or:  %s --traditional [OPTION]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TIEDOSTO]...
      tai:  %s [-abcdfilosx]... [TIEDOSTO] [[+]SIIRTYMÄ[.][b]]
      tai:  %s --traditional [VALITSIN]... [TIEDOSTO] [[+]SIIRTYMÄ[.][b]
                   [+][NIMIÖ][.][b]]

en:   -f   same as -t fF, select floats
      -i   same as -t dI, select decimal ints
      -l   same as -t dL, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal 2-byte units
      -s   same as -t d2, select decimal 2-byte units
      -x   same as -t x2, select hexadecimal 2-byte units
fi:   -f   sama kuin -t fF, valitse liukuluvut
      -i   sama kuin -t dI, valitse 10-kantaiset kokonaisluvut
      -l   sama kuin -t dL, valitse 10-kantaiset pitkät kokonaisluvut
      -o   sama kuin -t o2, valitse 8-kantaiset 2:n tavun yksiköt
      -s   sama kuin -t d2, valitse 10-kantaiset 2:n tavun yksiköt
      -x   sama kuin -t x2, valitse 16-kantaiset 2:n tavun yksiköt

en: invalid type string %s
fi: virheellinen tyyppimerkkijono %s

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
fi: virheellinen tyyppi %s;
    järjestelmä ei tarjoa %lu-tavuista perustyyppiä

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
fi: virheellinen tyyppi %s;
    järjestelmä ei tarjoa %lu-tavuista liukulukutyyppiä

en: invalid character '%c' in type string %s
fi: virheellinen merkki ”%c” tyyppimerkkijonossa %s

en: cannot skip past end of combined input
fi: yhdistetyn syötteen lopun yli ei voi ohittaa

en: %s is too large
fi: %s on liian suuri

en: no type may be specified when dumping strings
fi: tyyppiä ei voi antaa merkkijonoja vedostettaessa

en: compatibility mode supports at most one file
fi: yhteensopivuustila tukee korkeintaan yhtä tiedostoa

en: skip-bytes + read-bytes is too large
fi: ohitettavat-tavut + luettavat-tavut on liian suuri

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
fi: varoitus: virheellinen leveys %lu; käytetään arvoa %d

en: standard input is closed
fi: vakiosyöte on suljettu

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
fi: Kirjoita peräkkäisiä vastaavia rivejä kustakin TIEDOSTOsta vakiotulosteeseen,
    sarkaimilla erotettuna.

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
fi:   -d, --delimiters=LUETTELO  käytä uudelleen LUETTELOn merkkejä sarkainten
                                sijaan
      -s, --serial            liitä yksi tiedosto kerrallaan rinnakkaisuuden
                                sijaan

en: empty file name
fi: tyhjä tiedostonimi

en: %s: unable to determine maximum file name length
fi: %s: tiedostonimen enimmäispituuden selvittäminen epäonnistui

en: Login name:
fi: Tunnus:

en: In real life:
fi: Tosielämässä:

en: Directory:
fi: Hakemisto:

en: Shell:
fi: Kuori:

en: Project:
fi: Projekti:

en: Plan:
fi: Suunnitelma:

en: Login
fi: Tunnus

en: Name
fi: Nimi

en: Idle
fi: Jouten

en: When
fi: Milloin

en: Where
fi: Missä

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
fi: 
      -l              tuota pitkän mallin tuloste annetuille TUNNUKSILLE
      -b              älä näytä kotihakemistoa ja kuorta pitkässä mallissa
      -h              älä näytä project-tiedostoa pitkässä mallissa
      -p              älä näytä plan-tiedostoa pitkässä mallissa
      -s              lyhyen mallin tuloste, tämä on oletus

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
fi:   -f              älä näytä otsakeriviä lyhyessä mallissa
      -w              älä näytä käyttäjän koko nimeä lyhyessä mallissa
      -i              älä näytä käyttäjän koko nimeä ja etäkonetta lyhyessä
                      mallissa
      -q              älä näytä käyttäjän koko nimeä, etäkonetta ja joutenoloaikaa
                      lyhyessä mallissa

en: 
    A lightweight 'finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
fi: 
    Kevyt ”finger”-ohjelma; näyttää käyttäjätietoja.
    utmp-tiedostona on %s.

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
fi: käyttäjänimeä ei annettu; valitsin -l vaatii vähintään yhden käyttäjänimen

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Roland Huebner
fi: Roland Hübner

en: integer overflow
fi: kokonaisluvun ylivuoto

en: invalid page range %s
fi: virheellinen sivuväli %s

en: cannot specify number of columns when printing in parallel
fi: palstojen määrää ei voi antaa tulostettaessa rinnakkain

en: page width too narrow
fi: sivun leveys on liian pieni

en: starting page number %<PRIuMAX> exceeds page count %<PRIuMAX>
fi: aloitussivunumero %<PRIuMAX> on suurempi kuin sivujen kokonaismäärä %<PRIuMAX>

en: page number overflow
fi: sivunumeroinnin ylivuoto

en: Page %<PRIuMAX>
fi: Sivu %<PRIuMAX>

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
fi:   -a, --across      tulosta rivit palstoitettuna vaaka-, ei pystysuunnassa,
                        käytetään yhdessä valitsimen -PALSTA kanssa
      -c, --show-control-chars
                        käytä hattumerkintää (^G) ja oktaalista kenoviivamerkintää
      -d, --double-space
                        tulosta käyttäen kaksinkertaista riviväliä

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
fi:   -D, --date-format=MUOTO
                        käytä MUOTOa otsakkeen päiväyksessä
      -e[MERKKI[LEVEYS]], --expand-tabs[=MERKKI[LEVEYS]]
                        laajenna syöteMERKIT (sarkaimet) sarkainLEVEYTeen (8)
      -F, -f, --form-feed
                        käytä arkinsyöttöä rivinvaihtojen sijaan sivujen
                        erottamiseen (3-rivisellä sivuotsakkeella valitsimen -F
                        kanssa, tai 5-rivisellä ja otsakkeella ja lopukkeella
                        ilman valitsinta -F)

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
fi: varoitus: %s: merkkivakiota seuraavat merkit on jätetty huomiotta

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s MUOTOILU [ARGUMENTTI]...
      tai:  %s VALITSIN

en: %s: expected a numeric value
fi: %s: odotettiin numeerista arvoa

en: %s: value not completely converted
fi: %s: arvoa ei muunnettu kokonaisuudessaan

en: missing hexadecimal number in escape
fi: puuttuva heksadesimaaliluku ohjauskoodissa

en: invalid universal character name \%c%0*x
fi: virheellinen universaali merkin nimi \%c%0*x

en: invalid field width: %s
fi: virheellinen kenttäleveys: %s

en: invalid precision: %s
fi: virheellinen tarkkuus: %s

note: TRANSLATORS: Please translate "F. Pinard" to "François Pinard" if "ç" (c-with-cedilla) is available in the translation's character set and encoding. This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: F. Pinard
fi: François Pinard

en: %s (for regexp %s)
fi: %s (säännölliselle lausekkeelle %s)

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [SYÖTE]...   (ilman valitsinta -G)
      tai:  %s -G [VALITSIN]... [SYÖTE [TULOSTE]]

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
fi: Tulosta kontekstin sisältävä permutoitu luettelo syötetiedostojen sanoista.

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
fi:   -W, --word-regexp=SÄÄNNLAUS    käytä SÄÄNNLAUSetta kunkin avainsanan
                                       täsmäämiseen
      -b, --break-file=TIEDOSTO      sanankatkaisumerkit tässä TIEDOSTOssa
      -f, --ignore-case              älä huomioi kirjainkokoa
      -g, --gap-size=MÄÄRÄ           tuloskenttien välin koko sarakkeina
      -i, --ignore-file=TIEDOSTO     lue huomioimatta jätettävät sanat TIEDOSTOsta
      -o, --only-file=TIEDOSTO       lue ainoiden sanojen luettelo tästä TIEDOSTOsta

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
fi:   -r, --references               kunkin rivin ensimmäinen kenttä on viite
      -t, --typeset-mode               - ei ole toteutettu -
      -w, --width=MÄÄRÄ              tulosteleveys sarakkeina, viite poistettuna

en: invalid line width: %s
fi: virheellinen rivileveys: %s

en: Print the full filename of the current working directory.
fi: Tulosta työhakemiston täydellinen nimi.

en: failed to chdir to %s
fi: siirtyminen hakemistoon %s epäonnistui

en: ignoring non-option arguments
fi: jätetään huomiotta argumentit, jotka eivät ole valitsimia

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... TIEDOSTO...

en: generating relative path
fi: luodaan suhteellinen polku

en: %s: descend into write-protected directory %s?
fi: %s: edetäänkö kirjoitussuojattuun hakemistoon %s?

en: %s: descend into directory %s?
fi: %s: edetäänkö hakemistoon %s?

note: TRANSLATORS: In the next two strings the second %s is replaced by the type of the file.  To avoid grammatical problems, it may be more convenient to translate these strings instead as: "%1$s: %3$s is write-protected and is of type '%2$s' -- remove it? ".
en: %s: remove write-protected %s %s?
fi: %s: poistetaanko kirjoitussuojattu %s %s?

en: %s: remove %s %s?
fi: %s: poistetaanko %s %s?

en: removed directory %s
fi: poistettiin hakemisto %s

en: skipping %s, since it's on a different device
fi: ohitetaan %s, koska se on toisella laitteella

en: removing directory, %s
fi: poistetaan hakemisto %s

en: failed to remove directory %s
fi: hakemiston %s poistaminen epäonnistui

en: multiple roles
fi: useita rooleja

en: multiple types
fi: useita tyyppejä

en: multiple users
fi: useita käyttäjiä

en: you must specify -c, -t, -u, -l, -r, or context
fi: on annettava -c, -t, -u, -l, -r tai konteksti

en: no command specified
fi: komentoa ei annettu

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... LOPPU
      tai:  %s [VALITSIN]... ALKU LOPPU
      tai:  %s [VALITSIN]... ALKU LISÄYS LOPPU

en: invalid floating point argument: %s
fi: virheellinen liukulukuargumentti: %s

en: invalid %s argument: %s
fi: virheellinen %s-argumentti: %s

en: format string may not be specified when printing equal width strings
fi: muotoilua ei voi määritellä kun tulostetaan tasalevyisiä lukuja

en: field number %s is too large
fi: kenttänumero %s on liian suuri

en: invalid field value %s
fi: virheellinen kenttäarvo %s

en: missing list of fields
fi: kenttälista puuttuu

en: %s: fdatasync failed
fi: %s: fdatasync epäonnistui

en: %s: fsync failed
fi: %s: fsync epäonnistui

en: %s: cannot rewind
fi: %s: taaksepäin siirtyminen ei onnistu

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
fi: %s: ylikirjoituskerta %lu/%lu (%s)...

en: %s: error writing at offset %s
fi: %s: virhe kirjoitettaessa siirtymässä %s

en: %s: lseek failed
fi: %s: lseek epäonnistui

en: %s: file too large
fi: %s: tiedosto on liian suuri

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
fi: %s: ylikirjoituskerta %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
fi: %s: ylikirjoituskerta %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: fstat failed
fi: %s: fstat epäonnistui

en: %s: invalid file type
fi: %s: virheellinen tiedostotyyppi

en: %s: file has negative size
fi: %s: tiedoston koko on negatiivinen

en: %s: error truncating
fi: %s: virhe typistettäessä

en: %s: fcntl failed
fi: %s: fcntl epäonnistui

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
fi: %s: vain lisäykseen soveltuvaa tiedostokahvaa ei voi silputa

en: %s: removing
fi: %s: poistetaan

en: %s: renamed to %s
fi: %s: nimettiin uudelleen nimelle %s

en: %s: failed to remove
fi: %s: poisto epäonnistui

en: %s: removed
fi: %s: poistettu

en: %s: failed to close
fi: %s: sulkeminen epäonnistui

en: %s: failed to open for writing
fi: %s: avaaminen kirjoitustilassa epäonnistui

en: multiple random sources specified
fi: useita satunnaisuuden lähteitä annettu

en: invalid file size
fi: virheellinen tiedostokoko

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
      or:  %s -e [OPTION]... [ARG]...
      or:  %s -i LO-HI [OPTION]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TIEDOSTO]
      tai:  %s -e [VALITSIN]... [ARG]
      tai:  %s -i ALA-YLÄ [VALITSIN]...

en: too many input lines
fi: liian monta syöteriviä

en: invalid input range
fi: virheellinen syöteväli

en: multiple output files specified
fi: useita tulostiedostoja annettu

en: cannot combine -e and -i options
fi: valitsimia -e ja -i ei voi käyttää yhdessä

en: invalid time interval %s
fi: ajanjakso ei kelpaa: %s

en: cannot read realtime clock
fi: tosiaikaisen kellon luku ei onnistu

en: Ordering options:
fi: Lajitteluvalitsimet:

en: Other options:
fi: Muut valitsimet:

en: open failed
fi: avaaminen epäonnistui

en: fflush failed
fi: puskurin tyhjennys epäonnistui

en: close failed
fi: sulkeminen epäonnistui

en: couldn't create temporary file
fi: tilapäistä tiedostoa ei voitu luoda

en: warning: cannot remove: %s
fi: varoitus: ei voida poistaa: %s

en: invalid --%s argument %s
fi: virheellinen %s-argumentti %s

en: stat failed
fi: tiedoston tilan lukeminen epäonnistui

en: read failed
fi: lukeminen epäonnistui

en: string transformation failed
fi: merkkijonomuunnos epäonnistui

en: the untransformed string was %s
fi: muuntamaton merkkijono oli %s

en: option '-%s' is ignored | options '-%s' are ignored
fi[0]: valitsinta ”-%s” ei huomioida
fi[1]: valitsimia ”-%s” ei huomioida

en: write failed
fi: kirjoitus epäonnistui

en: %s: %s:%s: disorder:
fi: %s: %s:%s: epäjärjestys:

en: standard error
fi: vakiovirhe

en: cannot read
fi: ei voida lukea

en: %s: invalid field specification %s
fi: %s: virheellinen kenttämääritys %s

en: options '-%s' are incompatible
fi: valitsimet ”-%s” -s eivät ole yhteensopivia

en: %s: invalid count at start of %s
fi: %s: virheellinen määrä merkkijonon %s alussa

en: invalid number after '-'
fi: virheellinen luku ”-”:n jäljessä

en: invalid number after '.'
fi: virheellinen luku ”.”:n jäljessä

en: stray character in field spec
fi: outo merkki kenttämäärityksessä

en: invalid number at field start
fi: virheellinen lukuarvo kentän alussa

en: field number is zero
fi: kentän numero on nolla

en: character offset is zero
fi: merkin siirtymä on nolla

en: invalid number after ','
fi: virheellinen luku ”,”:n jäljessä

en: empty tab
fi: tyhjä sarkain

en: %s:%lu: invalid zero-length file name
fi: %s:%lu: virheellinen tyhjä tiedostonimi

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE [PREFIX]]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [SYÖTE [ETULIITE]]

en:       --verbose           print a diagnostic just before each
                                output file is opened
fi:       --verbose           näytä ilmoitus juuri ennen kunkin
                                tulostiedoston avaamista

en: output file suffixes exhausted
fi: tulostiedostojen päätteet käytetty loppuun

en: creating file %s
fi: luodaan tiedostoa %s

en: failed to create pipe
fi: putken luominen epäonnistui

en: closing output pipe
fi: suljetaan tulosteputki

en: moving input pipe
fi: siirretään syöteputki

en: closing input pipe
fi: suljetaan syöteputki

en: failed to close input pipe
fi: syöteputken sulkeminen epäonnistui

en: waiting for child process
fi: odotetaan lapsiprosessia

en: cannot split in more than one way
fi: voidaan jakaa vain yhdellä tavalla

en: invalid number of chunks
fi: virheellinen lohkojen määrä

en: invalid chunk number
fi: virheellinen lohkon numero

en: invalid suffix length
fi: virheellinen jälkiliitteen pituus

en: line count option -%s%c... is too large
fi: rivimäärävalitsin -%s%c... on liian suuri

en: %s: invalid directive
fi: %s: säännös ei kelpaa

en: warning: backslash at end of format
fi: varoitus: kenoviiva muotoilun lopussa

en: cannot read file system information for %s
fi: tiedostojärjestelmän tietojen lukeminen tiedostolle %s ei onnistu

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Context: %C
fi: Konteksti: %C

en: Access: %x
    Modify: %y
    Change: %z
     Birth: %w
fi:   Käyttö: %x
    Muokkaus: %y
      Muutos: %z
     Syntymä: %w

en: Usage: %s OPTION... COMMAND
fi: Käyttö: %s VALITSIN... KOMENTO

en: Print or change terminal characteristics.
fi: Näytä tai muuta päätteen ominaisuuksia.

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
fi: 
    Valinnainen ”-” ennen ASETUSta tarkoittaa vastakohtaa. Ei-POSIX-asetukset
    on merkitty *:lla. Käytettävissä olevat asetukset riippuvat alustasta.

en: 
    Special characters:
fi: 
    Erikoismerkit:

en: on
fi: päällä

en: off
fi: pois

en:  * [-]iutf8      assume input characters are UTF-8 encoded
fi:  * [-]iutf8      oleta syötemerkit UTF-8-koodatuiksi

en: 
    Output settings:
fi: 
    Tulosteen asetukset:

en: 
    Combination settings:
fi: 
    Yhdistelmäasetukset:

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
fi:    oddp          sama kuin parenb parodd cs7
       -oddp         sama kuin -parenb cs8
       [-]parity     sama kuin [-]evenp
       pass8         sama kuin -parenb -istrip cs8
       -pass8        sama kuin parenb istrip cs7

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
fi: 
    Käsittele vakiosyötteeseen liitettyä tty:tä. Ilman argumentteja
    tulostaa nopeuden baudeina, rivikurin ja poikkeamat stty sane'istä.
    Asetuksissa MERKKI annetaan sellaisenaan tai koodattuna, esim. ^c,
    0x37, 0177 tai 127; erikoisarvoja ”^-” ja ”undef” käytetään kun halutaan
    erikoismerkit pois käytöstä.

en: missing argument to %s
fi: %s vaatii argumentin

en: invalid argument %s
fi: virheellinen argumentti %s

en: only one device may be specified
fi: vain yhden laitteen voi määritellä

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
fi: valitsimet verbose ja stty-readable -tulostetyyleille
    ovat toisensa poissulkevat

en: when specifying an output style, modes may not be set
fi: tiloja ei voi asettaa, kun tulostetyyli on määriteltynä

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
fi: %s: ei-estävän tilan uudelleenasetus ei onnistunut

en: %s: unable to perform all requested operations
fi: %s: kaikkia pyydettyjä toimenpiteitä ei voida suorittaa

en: %s: no size information for this device
fi: %s: ei kokotietoja tälle laitteelle

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] [TIEDOSTO]...

en: 
    NOTE: your shell may have its own version of %s, which usually supersedes
    the version described here.  Please refer to your shell's documentation
    for details about the options it supports.
fi: 
    HUOM: käytössä oleva kuori saattaa sisältää oman %s-versionsa,
    joka yleensä korvaa korvaa tässä kuvatun version. Kuoren tukemista
    ominaisuuksista saa lisää tietoa kuoren dokumentaatiosta.

en:       --help     display this help and exit
fi:       --help     näytä tämä ohje ja poistu

en:       --version  output version information and exit
fi:       --version  tulosta versiotiedot ja poistu

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
fi: 
    Jos TIEDOSTOa ei ole annettu, tai se on ”-”, luetaan vakiosyötettä.

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
fi: 
    Pitkien valitsinten pakolliset argumentit ovat pakollisia myös lyhyille.

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
fi:   none, off       älä varmuuskopioi koskaan (vaikka --backup olisi annettu)
      numbered, t     tee numeroituja varmuuskopioita
      existing, nil   numeroituja jos sellaisia on jo olemassa, muuten yksinkertaisia
      simple, never   tee aina yksinkertaisia varmuuskopiota

en: Try '%s --help' for more information.
fi: Komento ”%s --help” antaa lisää tietoa.

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
fi: VAROITUS: Kehämäinen hakemistorakenne.
    Tiedostojärjestelmä on lähes varmasti turmeltunut.
    ILMOITA ASIASTA JÄRJESTELMÄN YLLÄPITÄJÄLLE.
    Seuraava hakemisto on osa kehää:
      %s

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
fi:   -b, --before             liitä erotin tekstin eteen, ei perään
      -r, --regex              tulkitse erotin säännöllisenä lausekkeena
      -s, --separator=MERKKIJ  käytä MERKKIJonoa erottimena rivinvaihdon sijaan

en: %s: seek failed
fi: %s: siirtyminen epäonnistui

en: record too large
fi: tietue on liian suuri

en: failed to open %s for writing
fi: ei voitu avata kohdetta %s kirjoittamista varten

en: %s: write error
fi: %s: kirjoitusvirhe

en: failed to open %s for reading
fi: ei voitu avata kohdetta %s lukemista varten

en: separator cannot be empty
fi: erotin ei voi olla tyhjä

en: closing %s (fd=%d)
fi: suljetaan %s (fd=%d)

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
fi: %s: siirtyminen siirtymään %s suhteessa loppuun ei onnistu

en: %s has become inaccessible
fi: %s ei ole enää käytettävissä

en: %s has become accessible
fi: %s on nyt käytettävissä

en: %s has appeared;  following new file
fi: %s on ilmaantunut; seurataan uutta tiedostoa

en: %s: cannot change nonblocking mode
fi: %s: ei-estävän tilan muuttaminen ei onnistu

en: %s: file truncated
fi: %s: tiedosto typistynyt

en: no files remaining
fi: tiedostoja ei ole jäljellä

en: inotify resources exhausted
fi: inotify-resurssit lopussa

en: %s was replaced
fi: %s korvattiin

en: invalid PID
fi: virheellinen PID

en: invalid number of seconds: %s
fi: virheellinen sekuntimäärä: %s

en: option used in invalid context -- %c
fi: valitsinta käytetty virheellisessä asiayhteydessä – %c

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
fi: warning: ei huomioida PID:tä; --pid=PID on käyttökelpoinen vain seurattaessa

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
fi: varoitus: --pid=PID ei ole tuettu tässä järjestelmässä

en: cannot follow %s by name
fi: tiedostoa %s ei voi seurata nimen perusteella

en: warning: following standard input indefinitely is ineffective
fi: varoitus: vakiosyötteen seuraaminen ikuisesti on tehotonta

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
fi: Kopioi vakiosyöte jokaiseen TIEDOSTOon sekä vakiotulosteeseen.
    
      -a, --append              lisää TIEDOSTOjen perään, älä korvaa
      -i, --ignore-interrupts   jätä keskeytyssignaalit huomiotta

en: missing argument after %s
fi: %s vaatii argumentin

en: invalid integer %s
fi: virheellinen kokonaisluku %s

en: -nt does not accept -l
fi: -nt ei hyväksy -l -lauseketta

en: -ef does not accept -l
fi: -ef ei hyväksy -l -lauseketta

en: -ot does not accept -l
fi: -ot ei hyväksy -l -lauseketta

en: %s: unary operator expected
fi: %s: odotettiin unaarista operaattoria

en: %s: binary operator expected
fi: %s: odotettiin binääristä operaattoria

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  test
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ ]
      or:  [ OPTION
fi: Käyttö: test LAUSEKE
      tai: test
      tai:  [ LAUSEKE ]
      tai:  [ ]
      tai:  [ VALITSIN

en: Exit with the status determined by EXPRESSION.
fi: Poistu tilakoodilla, jonka LAUSEKE määrittelee.

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
fi: 
      ( LAUSEKE )               LAUSEKE on tosi
      ! LAUSEKE                 LAUSEKE on epätosi
      LAUSEKE1 -a LAUSEKE2      sekä LAUSEKE1 että LAUSEKE2 ovat tosia
      LAUSEKE1 -o LAUSEKE2      joko LAUSEKE1 tai LAUSEKE2 on tosi

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
fi: 
      KOK.LUKU1 -eq KOK.LUKU2  KOK.LUKU1 on yhtäsuuri kuin KOK.LUKU2
      KOK.LUKU1 -ge KOK.LUKU2  KOK.LUKU1 on suurempi tai yhtäsuuri kuin KOK.LUKU2
      KOK.LUKU1 -gt KOK.LUKU2  KOK.LUKU1 on suurempi kuin KOK.LUKU2
      KOK.LUKU1 -le KOK.LUKU2  KOK.LUKU1 on pienempi tai yhtäsuuri kuin KOK.LUKU2
      KOK.LUKU1 -lt KOK.LUKU2  KOK.LUKU1 on pienempi kuin KOK.LUKU2
      KOK.LUKU1 -ne KOK.LUKU2  KOK.LUKU1 on erisuuri kuin KOK.LUKU2

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
fi: 
      TIEDOSTO1 -ef TIEDOSTO2   tiedostoilla on sama laite ja sama inode-numero
      TIEDOSTO1 -nt TIEDOSTO2   TIEDOSTO1 on uudempi (muokkauspäiväys) kuin TIEDOSTO2
      TIEDOSTO1 -ot TIEDOSTO2   TIEDOSTO1 on vanhempi kuin TIEDOSTO2

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
fi: 
      -b TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on lohkolaitetiedosto
      -c TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on merkkilaitetiedosto
      -d TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on hakemisto
      -e TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa

en: test and/or [
fi: test ja/tai [

en: missing %s
fi: puuttuva %s

en: extra argument %s
fi: ylimääräinen argumentti %s

en: warning: timer_settime
fi: varoitus: timer_settime

en: warning: timer_create
fi: varoitus: timer_create

en: warning: sigprocmask
fi: varoitus: sigprocmask

en: error waiting for command
fi: virhe odotettaessa komentoa

en: invalid date format %s
fi: virheellinen päiväyksen muoto %s

en: cannot touch %s
fi: tiedostoa %s ei voi koskettaa

en: setting times of %s
fi: asetettaessa tiedoston %s aikoja

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
fi: 
    Huomaa, että valitsimien -d ja -t hyväksymät aika-päiväysmuodot ovat
    erilaisia.

en: cannot specify times from more than one source
fi: aika voidaan määrittää vain yhdestä lähteestä

en: warning: 'touch %s' is obsolete; use 'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
fi: varoitus: ”touch %s” on vanhentunut; käytä komentoa ”'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d”

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... JOUKKO1 [JOUKKO2]

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, -C, --complement    use the complement of SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace each sequence of a repeated character
                                that is listed in the last specified SET,
                                with a single occurrence of that character
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
fi: Vaihda, purista, ja/tai poista merkkejä vakiosyötteestä, kirjoittaen
    vakiotulosteeseen.
    
      -c, -C, --complement    käytä JOUKKO1:n komplementtia
      -d, --delete            poista JOUKKO1:ssä esiintyvät merkit, älä vaihda
      -s, --squeeze-repeats   korvaa JOUKKO1:ssä luetellun merkin toistuvat
                                syötesarjat yhdellä kappaleella kyseistä merkkiä
      -t, --truncate-set1     typistä ensin JOUKKO1 JOUKKO2:n pituuteen

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
fi: 
    JOUKOTt ovat merkkijonoja. Useimmat merkit edustavat itseään.
    Tulkittavat sarjat ovat:
    
      \NNN            merkki, jonka oktaaliarvo on NNN (1–3 oktaalinumeroa)
      \\              kenoviiva
      \a              merkkiääni (BEL)
      \b              askelpalautin
      \f              paperinsyöttö
      \n              rivinvaihto
      \r              palautus
      \t              vaakasarkain

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
fi:   \v              pystysarkain
      MERK1-MERK2     kaikki merkit MERK1:stä MERK2:een nousevassa järjestyksessä
      [MERK*]         JOUKKO2:ssa, MERKin kopioita JOUKKO1:n pituuteen asti
      [MERK*TOISTO]   TOISTO kopiota MERKistä, TOISTO 8-järjestelmässä jos alussa 0
      [:alnum:]       kaikki kirjaimet ja numerot
      [:alpha:]       kaikki kirjaimet
      [:blank:]       kaikki vaakasuuntaiset tyhjeet
      [:cntrl:]       kaikki ohjausmerkit
      [:digit:]       kaikki numerot

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
fi:   [:graph:]       kaikki tulostuvat merkit, pois lukien välilyönti
      [:lower:]       kaikki pienet kirjaimet
      [:print:]       kaikki tulostuvat merkit, mukaan lukien välilyönti
      [:punct:]       kaikki välimerkit
      [:space:]       kaikki vaaka- tai pystysuuntaiset tyhjeet
      [:upper:]       kaikki isot kirjaimet
      [:xdigit]       kaikki 16-järjestelmän numerot
      [=MERK=]        kaikki merkit, jotka ovat yhtäläisiä MERKin kanssa

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, %c
fi: varoitus: moniselitteinen oktaalisuojaus \%c%c%c tulkitaan
    	2-tavuiseksi sarjaksi \0%c%c, %c

en: invalid repeat count %s in [c*n] construct
fi: virheellinen toistomäärä %s [c*n]-rakenteessa

en: missing character class name '[::]'
fi: puuttuva merkkiluokan nimi '[::]'

en: missing equivalence class character '[==]'
fi: puuttuva yhtäläisyysluokan merkki ”[==]”

en: invalid character class %s
fi: virheellinen merkkiluokka %s

en: %s: equivalence class operand must be a single character
fi: %s: yhtäläisyysluokan operandin on oltava yksittäinen merkki

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
fi: väärin aseteltu [:upper:]- ja/tai [:lower:]-rakenne

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
fi: toistorakenne [c*] ei saa esiintyä merkkijono1:ssä

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
fi: toistorakenne [c*] saa esiintyä vain kerran merkkijono2:ssa

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
fi: [=c=]-lausekkeita ei saa esiintyä merkkijono2:ssa vaihdettaessa

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
fi: ellei typistetä joukko1:tä, merkkijono2 ei saa olla tyhjä

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
fi: merkkijono2:n on kuvattava kaikki määrittelyjoukon merkit yhdeksi
    vaihdettaessa käyttäen täydennettyjä merkkiluokkia

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
fi: rakenne [c*] saa esiintyä merkkijono2:ssa vain muunnettaessa

en: Two strings must be given when both deleting and squeezing repeats.
fi: Sekä poistettaessa että puristettaessa toistoja on annettava kaksi merkkijonoa.

en: Two strings must be given when translating.
fi: Vaihdettaessa on annettava kaksi merkkijonoa.

en: Only one string may be given when deleting without squeezing repeats.
fi: Poistettaessa puristamatta toistoja voidaan antaa vain yksi merkkijono.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s [huomiotta jätettävät komentoriviargumentit]
      tai:  %s VALITSIN

en: Exit with a status code indicating success.
fi: Lopeta onnistumista ilmaisevalla tilakoodilla.

en: Usage: %s OPTION... FILE...
fi: Käyttö: %s VALITSIN... TIEDOSTO...

en: Invalid number
fi: Virheellinen määrä

en: cannot open %s for writing
fi: tiedostoa %s ei voi avata kirjoitusta varten

en: %s: input contains an odd number of tokens
fi: %s: syöte sisältää parittoman määrän symboleja

en: %s: input contains a loop:
fi: %s: syöte sisältää silmukan:

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
fi: Tulosta vakiosyötteeseen kytketyn päätteen tiedostonimi.
    
      -s, --silent, --quiet   ei tulostetta, pelkkä poistumisen tilakoodin palautus

en: not a tty
fi: ei ole tty

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order,
                                 except omit -p and -i if unknown:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
fi: Näytä tiettyjä järjestelmätietoja. Komento ilman VALITSINta on sama
    kuin -s.
    
      -a, --all                näytä kaikki tiedot seuraavassa järjestyksessä
                                 (paitsi -p ja -i, jos tuntemattomia):
      -s, --kernel-name        näytä ytimen nimi
      -n, --nodename           näytä koneen nimi verkossa
      -r, --kernel-release     näytä ytimen versionumero

en: Print machine architecture.
fi: Näytä koneen arkkitehtuuri.

en: cannot get system name
fi: järjestelmän nimen haku ei onnistu

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [SYÖTE [TULOSTE]]

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
fi:   -w, --check-chars=N   vertaa vain rivien N:ää ensimmäistä merkkiä

en: too many repeated lines
fi: liian monta toistunutta riviä

en: invalid number of fields to skip
fi: virheellinen ohitettavien kenttien määrä

en: invalid number of bytes to skip
fi: virheellinen ohitettavien tavujen määrä

en: invalid number of bytes to compare
fi: virheellinen verrattavien tavujen määrä

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
fi: kaikkien vähintään kahteen kertaan esiintyvien rivien ja esiintymiskertojen määrän tulostaminen on merkityksetöntä

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s TIEDOSTO
      tai:  %s VALITSIN

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
fi: Kutsu unlink-funktiota annetun TIEDOSTOn poistamiseksi.

en: couldn't get boot time
fi: käynnistysajan haku ei onnistu

en: up ???? days ??:??,
fi: käynnissä ???? vrk ??:??,

en: up %ld day %2d:%02d,   | up %ld days %2d:%02d,
fi[0]: käynnissä %ld vrk %2d:%02d,
fi[1]: käynnissä %ld vrk %2d:%02d,

en: up  %2d:%02d,
fi: käynnissä %2d:%02d,

en: %lu user | %lu users
fi[0]: %lu käyttäjä
fi[1]: %lu käyttäjää

en: ,  load average: %.2f
fi: , keskimääräinen kuorma: %.2f

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
fi: Näytä kellonaika, järjestelmän käynnissäoloaika, järjestelmään
    kirjautuneiden käyttäjien määrä sekä ajojonon töiden keskimääräinen
    lukumäärä viimeisten 1, 5 ja 15 minuutin ajalta.

en: If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
fi: Jos TIEDOSTOa ei ole annettu, käytä %s. %s TIEDOSTOna on yleinen.

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
fi: Näytä kirjautuneet käyttäjät TIEDOSTOn mukaan.
    Oletustiedosto on %s. %s on yleinen TIEDOSTOna.

en:  old
fi:  vanha

en: system boot
fi: järjestelmän käynnistys

en: term=
fi: sulj=

en: exit=
fi: pois=

en: clock change
fi: kellon siirto

en: run-level
fi: käyttötaso

en: last=
fi: edell=

en: 
    # users=%lu
fi: 
    # käyttäjiä=%lu

en: NAME
fi: NIMI

en: LINE
fi: YHTEYS

en: TIME
fi: AIKA

en: IDLE
fi: JOUTEN

en: COMMENT
fi: KOMMENTTI

en: EXIT
fi: POIS

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [ TIEDOSTO | ARG1 ARG2 ]

en: Print information about users who are currently logged in.
fi: Näytä tietoa kirjautuneina olevista käyttäjistä.

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
fi: 
      -a, --all         sama kuin -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        viimeisimmän käynnistyksen aika
      -d, --dead        näytä kuolleet prosessit
      -H, --heading     näytä otsikkorivi

en:       --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
fi:       --lookup      yritä selvittää palvelinnimet DNS:n avulla
      -m                vain koneen nimi ja vakiosyötteeseen liittyvä tunnus
      -p, --process     näytä aktiiviset prosessit, jotka init on käynnistänyt

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
fi:   -q, --count       tunnukset ja kirjautuneena olevien käyttäjien määrä
      -r, --runlevel    näytä voimassa oleva käyttötaso
      -s, --short       näytä vain nimi, yhteys ja aika (oletus)
      -t, --time        näytä viimeisin järjestelmäkellon muutosaika

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
fi:   -T, -w, --mesg    näytä myös tunnuksen viestitila merkeillä +, - tai ?
      -u, --users       luettele kirjautuneet käyttäjät
          --message     sama kuin -T
          --writable    sama kuin -T

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s [MERKKIJONO]...
      tai:  %s VALITSIN

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or 'y'.
fi: Tulosta toistuvasti riviä, jolla on kaikki annetut MERKKIJONO(t) tai ”y”.
