coreutils 8.31.90 - en to nl translation catalogue (1658 entries)

en: invalid argument %s for %s
nl: ongeldig argument %s van %s

en: ambiguous argument %s for %s
nl: argument %s van %s is niet eenduidig

en: Valid arguments are:
nl: Geldige argumenten zijn:

en: error closing file
nl: fout bij sluiten van bestand

en: write error
nl: fout bij schrijven

en: preserving permissions for %s
nl: behouden van toegangsrechten van %s

en: Unknown system error
nl: Onbekende systeemfout

en: regular empty file
nl: leeg normaal bestand

en: regular file
nl: normaal bestand

en: directory
nl: map

en: symbolic link
nl: symbolische koppeling

en: message queue
nl: berichtenwachtrij

en: semaphore
nl: semafoor

en: shared memory object
nl: gedeeld geheugenobject

en: typed memory object
nl: zelfstandig geheugenobject

en: block special file
nl: blok-apparaat

en: character special file
nl: byte-apparaat

en: contiguous data
nl: aaneengesloten gegevens

en: multiplexed block special file
nl: gemultiplexed blok-apparaat

en: multiplexed character special file
nl: gemultiplexed byte-apparaat

en: multiplexed file
nl: gemultiplexed bestand

en: named file
nl: benoemd bestand

en: network special file
nl: netwerkapparaat

en: migrated file with data
nl: gemigreerd bestand met gegevens

en: migrated file without data
nl: gemigreerd bestand zonder gegevens

en: port
nl: poort

en: weird file
nl: merkwaardig bestand

en: Address family for hostname not supported
nl: Adresfamilie voor hostnaam wordt niet ondersteund

en: Temporary failure in name resolution
nl: Tijdelijk probleem in naamsherleiding

en: Bad value for ai_flags
nl: Ongeldige waarde voor 'ai_flags'

en: Non-recoverable failure in name resolution
nl: Onherstelbaar probleem in naamsherleiding

en: ai_family not supported
nl: 'ai_family' wordt niet ondersteund

en: Memory allocation failure
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: No address associated with hostname
nl: Aan hostnaam is geen adres verbonden

en: Name or service not known
nl: Naam of dienst is onbekend

en: Servname not supported for ai_socktype
nl: Servicenaam wordt niet ondersteund voor 'ai_socktype'

en: ai_socktype not supported
nl: 'ai_socktype' wordt niet ondersteund

en: System error
nl: Systeemfout

en: Argument buffer too small
nl: Argumentenbuffer is te klein

en: Processing request in progress
nl: Bezig met verwerken van verzoek

en: Request canceled
nl: Verzoek is geannuleerd

en: Request not canceled
nl: Verzoek is niet geannuleerd

en: All requests done
nl: Alle verzoeken zijn gedaan

en: Interrupted by a signal
nl: Onderbroken door een signaal

en: Parameter string not correctly encoded
nl: Parametertekst is niet juist gecodeerd

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
nl: %s: optie '%s%s' is niet eenduidig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
nl: %s: optie '%s%s' is niet eenduidig; mogelijkheden zijn:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
nl: %s: onbekende optie '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie '%s%s' staat geen argument toe

en: %s: option '%s%s' requires an argument
nl: %s: optie '%s%s' vereist een argument

en: %s: invalid option -- '%c'
nl: %s: ongeldige optie -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nl: %s: optie vereist een argument -- '%c'

en: cannot stat %s
nl: kan status van %s niet opvragen

en: cannot change permissions of %s
nl: kan de toegangsrechten van %s niet veranderen

en: cannot create directory %s
nl: kan map %s niet aanmaken

en: memory exhausted
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: unable to record current working directory
nl: kan de huidige werkmap niet vastleggen

en: failed to return to initial working directory
nl: kan niet terugkeren naar de oorspronkelijke werkmap

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
nl: ‘

en: '
nl: ’

en: %s: end of file
nl: %s: einde van bestand

en: %s: read error
nl: %s: fout bij lezen

en: Success
nl: Gelukt

en: No match
nl: Geen overeenkomsten

en: Invalid regular expression
nl: Ongeldige reguliere expressie

en: Invalid collation character
nl: Ongeldig samengesteld teken

en: Invalid character class name
nl: Ongeldige tekenklassenaam

en: Trailing backslash
nl: Backslash aan het eind

en: Invalid back reference
nl: Ongeldige terugverwijzing

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
nl: Ongepaarde [, [^, [:, [., of [=

en: Unmatched ( or \(
nl: Ongepaarde ( of \(

en: Unmatched \{
nl: Ongepaarde \{

en: Invalid content of \{\}
nl: Ongeldige inhoud van \{\}

en: Invalid range end
nl: Ongeldig bereikeinde

en: Memory exhausted
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: Invalid preceding regular expression
nl: Ongeldige voorafgaande reguliere expressie

en: Premature end of regular expression
nl: Voortijdig einde van reguliere expressie

en: Regular expression too big
nl: Reguliere expressie is te groot

en: Unmatched ) or \)
nl: Ongepaarde ) of \)

en: No previous regular expression
nl: Geen eerdere reguliere expressie

en: it is dangerous to operate recursively on %s
nl: het is gevaarlijk om recursief op %s te werken

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
nl: het is gevaarlijk om recursief op %s te werken (hetzelfde als %s)

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
nl: gebruik '--no-preserve-root' om deze drempel te omzeilen

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
nl: ^[jJyY]

en: setting permissions for %s
nl: instellen van toegangsrechten van %s

en: Hangup
nl: Opgehangen

en: Interrupt
nl: Onderbroken

en: Quit
nl: Afgesloten

en: Illegal instruction
nl: Ongeldige instructie

en: Trace/breakpoint trap
nl: Traceer-/breekpunt-instructie

en: Aborted
nl: Afgebroken

en: Floating point exception
nl: Drijvendekomma-berekeningsfout

en: Killed
nl: Geëlimineerd

en: Bus error
nl: Busfout

en: Segmentation fault
nl: Segmentatiefout

en: Broken pipe
nl: Gebroken pijp

en: Alarm clock
nl: Wekker

en: Terminated
nl: Beëindigd

en: Urgent I/O condition
nl: Urgente in-/uitvoertoestand

en: Stopped (signal)
nl: Gepauzeerd (signaal)

en: Stopped
nl: Gepauzeerd

en: Continued
nl: Doorgegaan

en: Child exited
nl: Dochterproces is afgesloten

en: Stopped (tty input)
nl: Gepauzeerd (terminalinvoer)

en: Stopped (tty output)
nl: Gepauzeerd (terminaluitvoer)

en: I/O possible
nl: In-/uitvoer is mogelijk

en: CPU time limit exceeded
nl: Limiet op processortijd is overschreden

en: File size limit exceeded
nl: Limiet op bestandsgrootte is overschreden

en: Virtual timer expired
nl: Virtuele timer is afgelopen

en: Profiling timer expired
nl: Timer voor profilering is afgelopen

en: Window changed
nl: Venster is veranderd

en: User defined signal 1
nl: Gebruikergedefinieerd signaal 1

en: User defined signal 2
nl: Gebruikergedefinieerd signaal 2

en: EMT trap
nl: EMT-instructie

en: Bad system call
nl: Onjuiste systeemaanroep

en: Stack fault
nl: Stack-fout

en: Information request
nl: Verzoek om informatie

en: Power failure
nl: Stroomstoring

en: Resource lost
nl: Hulpbron verloren

en: Real-time signal %d
nl: Realtime-signaal %d

en: Unknown signal %d
nl: Onbekend signaal %d

en: iconv function not usable
nl: de functie iconv() is onbruikbaar

en: iconv function not available
nl: de functie iconv() is niet beschikbaar

en: character out of range
nl: teken ligt buiten toegestaan bereik

en: cannot convert U+%04X to local character set
nl: kan U+%04X niet converteren naar de lokale tekenset

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
nl: kan U+%04X niet converteren naar de lokale tekenset: %s

en: invalid user
nl: ongeldige gebruiker

en: invalid group
nl: ongeldige groep

en: invalid spec
nl: ongeldige aanduiding

en: unable to display error message
nl: kan foutmelding niet tonen

en: Packaged by %s (%s)
nl: In pakketvorm gebracht door %s (%s)

en: Packaged by %s
nl: In pakketvorm gebracht door %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
nl: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nl: Dit is vrije software: u mag het vrijelijk wijzigen en verder verspreiden.
    De precieze licentie is GPL-3+: GNU General Public License versie 3 of later.
    Zie <%s> voor de volledige (Engelse) tekst.
    Deze software kent GEEN GARANTIE, voor zover de wet dit toestaat.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
nl: Geschreven door %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
nl: Geschreven door %s en %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s en %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s
    en %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s en %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s en %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s en %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    en %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s en %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s en anderen.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
nl: Rapporteer gebreken in het programma aan <%s>;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: Report %s bugs to: %s
nl: Rapporteer gebreken in het programma '%s' aan <%s>;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: %s home page: <%s>
nl: Webpagina van %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
nl: Algemene hulp bij gebruik van GNU-software: <%s>

en: failed to set file descriptor text/binary mode
nl: kan tekst-/binaire modus van bestandsdescriptor niet instellen

en: string comparison failed
nl: vergelijken van tekenreeksen is mislukt

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
nl: Zet LC_ALL='C' om het probleem te omzeilen.

en: The strings compared were %s and %s.
nl: De te vergelijken tekenreeksen waren %s en %s.

en: cannot perform formatted output
nl: kan geen opgemaakte uitvoer aanmaken

en: invalid %s%s argument '%s'
nl: ongeldig argument '%3$s' van %1$s%2$s

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
nl: ongeldig achtervoegsel in argument '%3$s' van %1$s%2$s

en: %s%s argument '%s' too large
nl: argument '%3$s' van %1$s%2$s is te groot

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION... NAME...
nl: Gebruik:  %s NAAM [ACHTERVOEGSEL]
         of:  %s OPTIE... NAAM...

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
nl: Toont de NAAM zonder de voorafgaande mapcomponenten.
    Indien gegeven, wordt ook het ACHTERVOEGSEL verwijderd.

en:   -a, --multiple       support multiple arguments and treat each as a NAME
      -s, --suffix=SUFFIX  remove a trailing SUFFIX; implies -a
      -z, --zero           end each output line with NUL, not newline
nl:   -a, --multiple        meerdere argumenten toestaan en elk als NAAM behandelen
      -s, --suffix=VOEGSEL  dit achtervoegsel verwijderen; impliceert '-a'
      -z, --zero            elke regel afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort          -> "sort"
      %s include/stdio.h .h     -> "stdio"
      %s -s .h include/stdio.h  -> "stdio"
      %s -a any/str1 any/str2   -> "str1" followed by "str2"
nl: 
    Voorbeelden:
      %s /usr/bin/sort          -> "sort"
      %s include/stdio.h .h     -> "stdio"
      %s -s .h include/stdio.h  -> "stdio"
      %s -a een/rks1 een/rks2   -> "rks1" gevolgd door "rks2"

en: missing operand
nl: ontbrekend argument

en: extra operand %s
nl: overtollig argument: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [BESTAND]

en: basenc encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
nl: Codeert of decodeert het gegeven BESTAND (of standaardinvoer)
    volgens de 'basenc'-methode naar standaarduitvoer.

en: Base%d encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
nl: Codeert of decodeert het gegeven BESTAND (of standaardinvoer)
    volgens de 'base%d'-methode naar standaarduitvoer.

en: 
    When decoding, the input may contain newlines in addition to the bytes of
    the formal alphabet.  Use --ignore-garbage to attempt to recover
    from any other non-alphabet bytes in the encoded stream.
nl: 
    Bij decodering mag de invoer naast de bytes van het formele alfabet ook nog
    nieuweregel-tekens bevatten.  Met '--ignore-garbage' kunt u proberen over
    andere niet-alfabetische bytes in de gecodeerde reeks tekens te stappen.

en: 
    The data are encoded as described for the %s alphabet in RFC 4648.
    When decoding, the input may contain newlines in addition to the bytes of
    the formal %s alphabet.  Use --ignore-garbage to attempt to recover
    from any other non-alphabet bytes in the encoded stream.
nl: 
    De gegevens zijn gecodeerd in het %s-alfabet zoals beschreven in RFC 4648.
    Bij decodering mag de invoer naast de formele tekens van het %s-alfabet
    ook nog nieuweregel-tekens bevatten.  Met '--ignore-garbage' kunt u proberen
    over andere niet-alfabetische tekens in de gecodeerde reeks bytes te stappen.

en: invalid input (length must be multiple of 4 characters)
nl: ongeldige invoer (de lengte moet een veelvoud van vier tekens zijn)

en: read error
nl: fout bij lezen

en: invalid input
nl: ongeldige invoer

en: invalid wrap size
nl: ongeldige waarde van optie '-w'/'--wrap'

en: missing encoding type
nl: ontbrekend coderingstype

en: closing standard input
nl: sluiten van standaardinvoer

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Torbjorn Granlund
nl: Torbjörn Granlund

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [BESTAND...]

en: Concatenate FILE(s) to standard output.
nl: Stuurt gegeven BESTAND(en achter elkaar) naar standaarduitvoer.

en: 
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonempty output lines, overrides -n
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      suppress repeated empty output lines
nl: 
      -A, --show-all           hetzelfde als '-vET'
      -b, --number-nonblank    niet-blanco uitvoerregels nummeren (negeert '-n')
      -e                       hetzelfde als '-vE'
      -E, --show-ends          een $ weergeven aan het einde van elke regel
      -n, --number             alle uitvoerregels nummeren
      -s, --squeeze-blank      opeenvolgende blanco regels comprimeren tot één

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
nl:   -t                       hetzelfde als '-vT'
      -T, --show-tabs          tab-tekens weergeven met ^I
      -u                       (genegeerde optie)
      -v, --show-nonprinting   notatie met ^ en M- gebruiken, behalve voor LF/TAB

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
nl: 
    Voorbeelden:
      %s f - g   Toont de inhoud van f, dan standaardinvoer, dan de inhoud van g.
      %s         Kopieert standaardinvoer naar standaarduitvoer.

en: cannot do ioctl on %s
nl: kan geen ioctl() doen op %s

en: standard output
nl: standaarduitvoer

en: %s: input file is output file
nl: %s: invoerbestand is gelijk aan uitvoerbestand

en: failed to create security context: %s
nl: kan beveiligingscontext %s niet aanmaken

en: failed to set %s security context component to %s
nl: kan component %s van beveiligingscontext niet instellen op %s

en: failed to get security context of %s
nl: kan de beveiligingscontext van %s niet verkrijgen

en: can't apply partial context to unlabeled file %s
nl: kan gedeeltelijke context niet toepassen op ongelabeld bestand %s

en: failed to change context of %s to %s
nl: kan de context van %s niet veranderen naar %s

en: cannot access %s
nl: kan geen toegang krijgen tot %s

en: cannot read directory %s
nl: kan map %s niet lezen

en: changing security context of %s
nl: veranderen van beveiligingscontext van %s

en: fts_read failed
nl: fts_read() is mislukt

en: fts_close failed
nl: fts_close() is mislukt

en: Usage: %s [OPTION]... CONTEXT FILE...
      or:  %s [OPTION]... [-u USER] [-r ROLE] [-l RANGE] [-t TYPE] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] CONTEXT BESTAND...
         of:  %s [OPTIE...] [-u GBRKR] [-r ROL] [-l BEREIK] [-t TYPE] BESTAND...
         of:  %s [OPTIE...] --reference=REFERENTIEBESTAND BESTAND...

en: Change the SELinux security context of each FILE to CONTEXT.
    With --reference, change the security context of each FILE to that of RFILE.
nl: Verandert de SELinux-beveiligingscontext van elk gegeven BESTAND naar CONTEXT.
    
    Als '--reference' gegeven is, dan wordt de beveiligingscontext van elk BESTAND
    veranderd naar die van REFERENTIEBESTAND.

en:       --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
nl:       --dereference      niet de symbolische koppelingen bewerken maar
                               de bestanden waarnaar ze verwijzen (standaard)
      -h, --no-dereference   de symbolische koppelingen zelf bewerken in plaats
                               van de bestanden waarnaar ze verwijzen

en:   -u, --user=USER        set user USER in the target security context
      -r, --role=ROLE        set role ROLE in the target security context
      -t, --type=TYPE        set type TYPE in the target security context
      -l, --range=RANGE      set range RANGE in the target security context
nl:   -u, --user=GEBRUIKER   deze gebruiker instellen in doel-beveiligingscontext
      -r, --role=ROL         deze rol instellen in de doel-beveiligingscontext
      -t, --type=TYPE        dit type instellen in de doel-beveiligingscontext
      -l, --range=BEREIK     dit bereik instellen in de doel-beveiligingscontext

en:       --no-preserve-root  do not treat '/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on '/'
nl:       --no-preserve-root  '/' niet speciaal behandelen (standaard)
          --preserve-root     op '/' niet recursief werken

en:       --reference=RFILE  use RFILE's security context rather than specifying
                             a CONTEXT value
nl:       --reference=REFBESTAND  de beveiligingscontext van REFBESTAND gebruiken
                                    in plaats van een CONTEXT-waarde

en:   -R, --recursive        operate on files and directories recursively
nl:   -R, --recursive        bestanden en mappen recursief behandelen

en:   -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
nl:   -v, --verbose          een melding geven voor elk gezien bestand

en: 
    The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
nl: 
    De volgende opties veranderen de wijze van doorlopen van de mappenhiërarchie
    als optie '-R' gegeven is.  Bij meerdere van deze opties, geldt de laatste.
    
      -H      als een argument op de opdrachtregel een symbolische koppeling
              naar een map is, dan deze map doorlopen
      -L      elke symbolische koppeling naar een map volgen
      -P      symbolische koppelingen niet volgen (standaard)

en: -R --dereference requires either -H or -L
nl: de combinatie '-R --dereference' vereist of '-H' of '-L'

en: -R -h requires -P
nl: de combinatie '-R -h' vereist '-P'

en: missing operand after %s
nl: ontbrekend argument na %s

en: invalid context: %s
nl: ongeldige context: %s

en: conflicting security context specifiers given
nl: conflicterende specificaties voor beveiligingscontext gegeven

en: failed to get attributes of %s
nl: kan de eigenschappen van %s niet verkrijgen

en: invalid group: %s
nl: ongeldige groep: %s

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] GROEP BESTAND...
         of:  %s [OPTIE...] --reference=REFERENTIEBESTAND BESTAND...

en: Change the group of each FILE to GROUP.
    With --reference, change the group of each FILE to that of RFILE.
nl: De groep van elk gegeven BESTAND veranderen naar de gegeven GROEP,
    of naar de groep van REFERENTIEBESTAND.

en:   -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
nl:   -c, --changes            een melding geven voor elk veranderd bestand
      -f, --silent, --quiet    de meeste foutmeldingen onderdrukken
      -v, --verbose            een melding geven voor elk gezien bestand

en:                          (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
nl:                             (alleen nuttig op systemen waar de eigenaar van
                                 een symbolische koppeling veranderd kan worden)

en:       --reference=RFILE  use RFILE's group rather than specifying a
                             GROUP value
nl:       --reference=RFBSTND  de groep van RFBSTND gebruiken i.p.v. GROEP-waarde

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s team /w       Verandert de groep van /w naar "team".
      %s -hR team /w   Verandert de groep van /w en subbestanden naar "team".

en: getting new attributes of %s
nl: verkrijgen van nieuwe eigenschappen van %s

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
nl: noch de symbolische koppeling %s noch waar deze naar verwijst is veranderd

en: mode of %s changed from %04lo (%s) to %04lo (%s)
nl: modus van %s is veranderd van %04lo (%s) naar %04lo (%s)

en: failed to change mode of %s from %04lo (%s) to %04lo (%s)
nl: kan modus van %s niet veranderen van %04lo (%s) naar %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
nl: modus van %s blijft %04lo (%s)

en: cannot operate on dangling symlink %s
nl: kan niet werken op loze symbolische koppeling %s

en: changing permissions of %s
nl: veranderen van toegangsrechten van %s

en: %s: new permissions are %s, not %s
nl: %s: nieuwe toegangsrechten zijn %s, niet %s

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] MODUS[,MODUS...] BESTAND
         of:  %s [OPTIE...] OCTALE_MODUS BESTAND...
         of:  %s [OPTIE...] --reference=REFERENTIEBESTAND BESTAND...

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    With --reference, change the mode of each FILE to that of RFILE.
nl: De modus van elk gegeven BESTAND veranderen naar de gegeven MODUS,
    of naar de modus van REFERENTIEBESTAND.

en:       --reference=RFILE  use RFILE's mode instead of MODE values
nl:       --reference=RFBSTND  modus van RFBSTND gebruiken i.p.v. een MODUS-waarde

en:   -R, --recursive        change files and directories recursively
nl:   -R, --recursive        bestanden en mappen recursief behandelen

en: 
    Each MODE is of the form '[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+|[-+=][0-7]+'.
nl: 
    Iedere MODUS is van de vorm '[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+|[-+=][0-7]+'.

en: cannot combine mode and --reference options
nl: een expliciete modus gaat niet samen met optie '--reference'

en: invalid mode: %s
nl: ongeldige modus: %s

en: changed ownership of %s from %s to %s
nl: de eigenaar van %s is veranderd van %s naar %s

en: changed group of %s from %s to %s
nl: de groep van %s is veranderd van %s naar %s

en: no change to ownership of %s
nl: de eigenaar van %s is onveranderd

en: failed to change ownership of %s from %s to %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen van %s naar %s

en: failed to change group of %s from %s to %s
nl: kan de groep van %s niet veranderen van %s naar %s

en: failed to change ownership of %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen

en: failed to change ownership of %s to %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen naar %s

en: failed to change group of %s to %s
nl: kan de groep van %s niet veranderen naar %s

en: ownership of %s retained as %s
nl: de eigenaar van %s blijft %s

en: group of %s retained as %s
nl: de groep van %s blijft %s

en: ownership of %s retained
nl: de eigenaar van %s blijft dezelfde

en: cannot dereference %s
nl: kan symbolische koppeling %s niet volgen

en: changing ownership of %s
nl: veranderen van de eigenaar van %s

en: changing group of %s
nl: veranderen van de groep van %s

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [EIGENAAR][:[GROEP]] BESTAND...
         of:  %s [OPTIE...] --reference=REFERENTIEBESTAND BESTAND...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    With --reference, change the owner and group of each FILE to those of RFILE.
nl: De eigenaar en/of groep van elk gegeven BESTAND veranderen naar de gegeven
    EIGENAAR en/of GROEP, of naar de eigenaar en groep van REFERENTIEBESTAND.

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute
nl:       --from=HUIDIGE_EIGENAAR:HUIDIGE_GROEP
                               eigenaar en/of groep van een bestand alleen wijzigen
                               als huidige eigenaar en groep overeenkomen met de
                               hier gegeven; één van de elementen mag weggelaten
                               worden, een overeenkomst daarmee is dan niet vereist

en:       --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             specifying OWNER:GROUP values
nl:       --reference=RFBSTND  de eigenaar en groep van RFBSTND gebruiken

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a ':' following a symbolic OWNER.
    OWNER and GROUP may be numeric as well as symbolic.
nl: 
    Als EIGENAAR ontbreekt, blijft deze onveranderd.
    Als GROEP ontbreekt, blijft deze onveranderd, tenzij met een ':'
    na een symbolische EIGENAAR impliciet de inloggroep gegeven is.
    Verder mogen EIGENAAR en GROEP zowel numeriek als symbolisch zijn.

en: 
    Examples:
      %s root /u        Change the owner of /u to "root".
      %s root:staff /u  Likewise, but also change its group to "staff".
      %s -hR root /u    Change the owner of /u and subfiles to "root".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s root /w        Verandert de eigenaar van /w naar "root".
      %s root:team /w   Idem, maar verandert ook de groep naar "team".
      %s -hR root /w    Verandert de eigenaar van /w en subbestanden naar "root".

en: invalid group %s
nl: ongeldige groep: %s

en: invalid group list %s
nl: ongeldige groepslijst: %s

en: Usage: %s [OPTION] NEWROOT [COMMAND [ARG]...]
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] DOELMAP [COMMANDO [ARGUMENT...]]
         of:  %s OPTIE

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
nl: Voert het gegeven COMMANDO (plus ARGUMENTEN) uit, met DOELMAP als basismap.

en: 
    If no command is given, run '"$SHELL" -i' (default: '/bin/sh -i').
nl: 
    Als geen commando gegeven is, dan '"$SHELL" -i' uitvoeren (standaard: '/bin/sh -i').

en: option --skip-chdir only permitted if NEWROOT is old %s
nl: optie '--skip-chdir' is alleen toegestaan wanneer DOELMAP de ouwe %s is

en: cannot change root directory to %s
nl: kan '%s' niet als basismap instellen

en: cannot chdir to root directory
nl: kan hoofdmap niet als huidige map instellen

en: no group specified for unknown uid: %d
nl: geen groep opgegeven voor onbekend UID: %d

en: failed to get supplemental groups
nl: kan aanvullende groepen niet achterhalen

en: failed to set supplemental groups
nl: instellen van aanvullende groepen is mislukt

en: failed to set group-ID
nl: instellen van groeps-ID is mislukt

en: failed to set user-ID
nl: instellen van gebruikers-ID is mislukt

en: failed to run command %s
nl: kan commando %s niet uitvoeren

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] BESTAND1 BESTAND2

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
nl: Vergelijkt de gesorteerde bestanden BESTAND1 en BESTAND2 regel voor regel.

en: 
    When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
nl: 
    Wanneer BESTAND1 of BESTAND2 (niet beide) '-' is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
nl: 
    Zonder opties worden drie kolommen getoond.  De eerste kolom bevat de regels
    die uniek zijn voor BESTAND1, de tweede kolom de regels die uniek zijn voor
    BESTAND2, en de derde kolom de regels die in beide bestanden voorkomen.

en: 
    Note, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
nl: 
    Opmerking: het vergelijken volgt de regels gespecificeerd door 'LC_COLLATE'.

en: 
    Examples:
      %s -12 file1 file2  Print only lines present in both file1 and file2.
      %s -3 file1 file2  Print lines in file1 not in file2, and vice versa.
nl: 
    Voorbeelden:
      %s -12 bestand1 bestand2   Alleen regels die in beide bestanden voorkomen.
      %s -3  bestand1 bestand2   Regels die alleen in één van de bestanden staan.

en: file %d is not in sorted order
nl: bestand %d is niet gesorteerd

en: total
nl: totaal

en: multiple output delimiters specified
nl: meer dan één scheiding gegeven

en: input is not in sorted order
nl: invoer is niet gesorteerd

en: cannot lseek %s
nl: kan geen 'lseek' doen op %s

en: error deallocating %s
nl: fout bij vrijgeven van %s

en: error reading %s
nl: fout bij lezen van %s

en: error writing %s
nl: fout bij schrijven van %s

en: overflow reading %s
nl: overloop bij lezen van %s

en: %s: write failed
nl: %s: schrijven is mislukt

en: failed to extend %s
nl: kan %s niet uitbreiden

en: clearing permissions for %s
nl: wissen van toegangsrechten van %s

en: failed to preserve ownership for %s
nl: behouden van eigenaar van %s is mislukt

en: failed to lookup file %s
nl: kan bestand %s niet vinden

en: failed to preserve authorship for %s
nl: behouden van het auteurschap van %s is mislukt

en: failed to set default file creation context to %s
nl: kan de standaard aanmaakcontext niet instellen op %s

en: failed to set default file creation context for %s
nl: kan de standaard aanmaakcontext niet instellen op %s

en: failed to set the security context of %s
nl: kan de beveiligingscontext van %s niet instellen

en: cannot open %s for reading
nl: kan %s niet openen om te lezen

en: cannot fstat %s
nl: kan status van %s niet opvragen

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
nl: bestand %s wordt overgeslagen, omdat het werd vervangen tijdens het kopiëren

en: cannot remove %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: removed %s
nl: %s is verwijderd

en: not writing through dangling symlink %s
nl: zal niet schrijven via loze symbolische koppeling %s

en: cannot create regular file %s
nl: kan het normale bestand %s niet aanmaken

en: failed to clone %s from %s
nl: kan %2$s niet klonen naar %1$s

en: preserving times for %s
nl: behouden van tijdsstempels van %s

en: failed to close %s
nl: sluiten van %s is mislukt

en: %s: replace %s, overriding mode %04lo (%s)?
nl: %s: %s toch vervangen, modus %04lo (%s) negeren?

en: %s: unwritable %s (mode %04lo, %s); try anyway?
nl: %s: %s is onschrijfbaar (modus %04lo, %s); toch proberen?

en: %s: overwrite %s?
nl: %s: %s overschrijven?

en:  (backup: %s)
nl:  (reservekopie: %s)

en: failed to restore the default file creation context
nl: kan de standaard aanmaakcontext niet herstellen

en: cannot create hard link %s to %s
nl: kan geen harde koppeling %s maken naar %s

en: -r not specified; omitting directory %s
nl: optie '-r' is niet gegeven; map %s wordt overgeslagen

en: omitting directory %s
nl: map %s wordt overgeslagen

en: warning: source file %s specified more than once
nl: waarschuwing: bronbestand %s is meerdere keren opgegeven

en: %s and %s are the same file
nl: %s en %s zijn hetzelfde bestand

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
nl: kan niet-map %s niet overschrijven met map %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
nl: zal zojuist aangemaakte %s niet overschrijven met %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
nl: kan map %s niet overschrijven met een niet-map

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
nl: kan een map niet verplaatsen naar een niet-map: %s -> %s

en: backing up %s might destroy source;  %s not moved
nl: een reservekopie maken van %s kan de bron vernietigen;  %s is niet verplaatst

en: backing up %s might destroy source;  %s not copied
nl: een reservekopie maken van %s kan de bron vernietigen;  %s is niet gekopieerd

en: cannot backup %s
nl: kan geen reservekopie maken van %s

en: will not copy %s through just-created symlink %s
nl: zal %s niet kopiëren via zojuist gemaakte symbolische koppeling %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
nl: kan map %s niet kopiëren naar binnen zichzelf (%s)

en: warning: source directory %s specified more than once
nl: waarschuwing: bronmap %s is meerdere keren opgegeven

en: will not create hard link %s to directory %s
nl: zal geen harde koppeling %s maken naar map %s

en: renamed
nl: hernoemd

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
nl: kan %s niet verplaatsen naar een submap van zichzelf, %s

en: cannot move %s to %s
nl: kan %s niet verplaatsen naar %s

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
nl: verplaatsing tussen apparaten is mislukt: %s naar %s;  kan het doel niet verwijderen

en: copied
nl: gekopieerd

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
nl: kan cyclische symbolische koppeling %s niet kopiëren

en: created directory %s
nl: map %s is aangemaakt

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
nl: %s: kan relatieve symbolische koppelingen alleen in huidige map maken

en: cannot create symbolic link %s to %s
nl: kan symbolische koppeling %s naar %s niet aanmaken

en: cannot create fifo %s
nl: kan fifo %s niet aanmaken

en: cannot create special file %s
nl: kan speciaal bestand %s niet aanmaken

en: cannot read symbolic link %s
nl: kan symbolische koppeling %s niet lezen

en: cannot create symbolic link %s
nl: kan symbolische koppeling %s niet aanmaken

en: %s has unknown file type
nl: %s heeft onbekend bestandstype

en: cannot un-backup %s
nl: kan %s niet uit reservekopie herstellen

en: %s -> %s (unbackup)
nl: %s -> %s (uit reservekopie hersteld)

en: Usage: %s --coreutils-prog=PROGRAM_NAME [PARAMETERS]...
nl: Gebruik:  %s --coreutils-prog=PROGRAMMA [ARGUMENTEN]

en: Execute the PROGRAM_NAME built-in program with the given PARAMETERS.
nl: Voert het gegeven ingebouwde PROGRAMMA uit met de gegeven ARGUMENTEN.

en: 
    Use: '%s --coreutils-prog=PROGRAM_NAME --help' for individual program help.
nl: 
    Typ '%s --coreutils-prog=PROGRAMMANAAM --help' voor hulp bij een programma.

en: unknown program %s
nl: onbekend programma %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [-T] BRON BESTEMMING
         of:  %s [OPTIE...] BRON... MAP
         of:  %s [OPTIE...] -t MAP BRON...

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
nl: Kopieert een BRON naar een BESTEMMING, of BRON(nen) naar een MAP.

en:   -a, --archive                same as -dR --preserve=all
          --attributes-only        don't copy the file data, just the attributes
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=links
nl:   -a, --archive             hetzelfde als '-dR --preserve=all'
          --attributes-only     alleen eigenschappen kopiëren, niet bestandsinhoud
          --backup[=METHODE]    van elk bestemmingsbestand een reservekopie maken
      -b                        als '--backup', maar accepteert geen argument
          --copy-contents       de inhoud van speciale bestanden kopiëren als er
                                  recursief gekopieerd wordt
      -d                        hetzelfde als '--no-dereference --preserve=links'

en:   -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again (this option
                                     is ignored when the -n option is also used)
      -i, --interactive            prompt before overwrite (overrides a previous -n
                                      option)
      -H                           follow command-line symbolic links in SOURCE
nl:   -f, --force               als bestaand bestemmingsbestand niet geopend kan
                                  worden, het verwijderen en het opnieuw proberen
                                  (wordt genegeerd als ook optie '-n' gegeven is)
      -i, --interactive         voor overschrijven om toestemming vragen
                                  (gaat boven een eerdere optie '-n')
      -H                        gegeven symbolische koppelingen in BRON volgen

en:   -l, --link                   hard link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links in SOURCE
nl:   -l, --link                harde koppelingen maken in plaats van kopieën
      -L, --dereference         symbolische koppelingen in BRON altijd volgen

en:   -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file (overrides
                                     a previous -i option)
      -P, --no-dereference         never follow symbolic links in SOURCE
nl:   -n, --no-clobber          bestaande bestanden niet overschrijven
                                  (gaat boven een eerdere optie '-i')
      -P, --no-dereference      geen symbolische koppelingen in BRON volgen

en:   -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: context, links, xattr,
                                     all
nl:   -p                        hetzelfde als '--preserve=mode,ownership,timestamps'
          --preserve[=LIJST]    de genoemde eigenschappen indien mogelijk behouden
                                  (standaard zijn: mode,ownership,timestamps --
                                  oftewel modus, eigenaar en tijdsstempels; verdere
                                  mogelijkheden zijn: context, links, xattr, all)

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
nl:       --no-preserve=LIJST   de genoemde eigenschappen juist niet behouden
          --parents             volledige naam gebruiken van bronbestand onder MAP

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --reflink[=WHEN]         control clone/CoW copies. See below
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
nl:   -R, -r, --recursive          mappen recursief kopiëren
          --reflink[=WHEN]         kloon/CoW-kopieën controleren; zie hieronder
          --remove-destination     elke bestaande doelmap verwijderen voordat
                                     u deze probeert te openen (anders dan '--force')

en:       --sparse=WHEN            control creation of sparse files. See below
          --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
nl:       --sparse=WANNEER          het aanmaken van bestanden met gaten
                                      controleren; zie hieronder
          --strip-trailing-slashes  schuine strepen achter elk BRON-argument
                                      verwijderen

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
nl:   -s, --symbolic-link           symbolische koppeling maken i.p.v. kopie
      -S, --suffix=SUFFIX           te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën
      -t, --target-directory=MAP    alle BRON-argumenten naar MAP kopiëren
      -T, --no-target-directory     BESTEMMING behandelen als een normaal bestand

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
nl:   -u, --update             alleen kopiëren als BRON nieuwer is dan bestemming
                                 of wanneer dit bestand niet bestaat
      -v, --verbose            tonen wat er gedaan wordt
      -x, --one-file-system    binnen dit bestandssysteem blijven

en:   -Z                           set SELinux security context of destination
                                     file to default type
          --context[=CTX]          like -Z, or if CTX is specified then set the
                                     SELinux or SMACK security context to CTX
nl:   -Z                       de SELinux-beveiligingscontext van doelbestand op
                                 standaard instellen
          --context[=CNTXT]    de beveiligingscontext van doelbestand op standaard
                                 instellen (of op CNTXT indien gegeven)

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
nl: 
    BRON-bestanden met gaten worden standaard via een vuistregel gedetecteerd,
    waarna de overeenkomstige BESTEMMING-bestanden ook met gaten worden gemaakt.
    Dit is het gedrag dat geselecteerd wordt met '--sparse=auto'.
    Specificeer '--sparse=always' om een BESTEMMING-bestand met gaten te maken
    wanneer het BRON-bestand een voldoend lange reeks nul-bytes bevat.  Gebruik
    '--sparse=never' om het aanmaken van bestanden met gaten te voorkomen.

en: 
    When --reflink[=always] is specified, perform a lightweight copy, where the
    data blocks are copied only when modified.  If this is not possible the copy
    fails, or if --reflink=auto is specified, fall back to a standard copy.
    Use --reflink=never to ensure a standard copy is performed.
nl: 
    Als '--reflink[=always]' is gespecificeerd, dan wordt een lichtgewicht
    kopieeropdracht uitgevoerd, waar de datablokken alleen worden gekopieerd
    als ze zijn gewijzigd.  Als dat niet mogelijk is, dan mislukt het kopiëren
    of, als '--reflink=auto' is gespecificeerd, wordt teruggevallen op standaard
    kopiëren.  Gebruik '--reflink=never' om standaard kopiëren af te dwingen.

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
nl: 
    Speciaal geval: 'cp' maakt een reservekopie van BRON als de opties
    '--force' en '--backup' gegeven zijn én BRON en BESTEMMING dezelfde
    naam van een bestaand gewoon bestand zijn.

en: failed to preserve times for %s
nl: behouden van de tijdsstempels van %s is mislukt

en: failed to preserve permissions for %s
nl: behouden van de toegangsrechten van %s is mislukt

en: cannot make directory %s
nl: kan map %s niet aanmaken

en: %s exists but is not a directory
nl: %s bestaat maar is geen map

en: failed to access %s
nl: kan geen toegang krijgen tot %s

en: missing file operand
nl: geen bestand opgegeven

en: missing destination file operand after %s
nl: ontbrekende bestemming na %s

en: cannot combine --target-directory (-t) and --no-target-directory (-T)
nl: opties '--target-directory' (-t) en '--no-target-directory' (-T) gaan niet samen

en: target %s is not a directory
nl: doel %s is geen map

en: with --parents, the destination must be a directory
nl: met '--parents' moet de bestemming een map zijn

en: multiple target directories specified
nl: meer dan één bestemmingsmap opgegeven

en: warning: ignoring --context; it requires an SELinux-enabled kernel
nl: Waarschuwing: optie '--context' (-Z) wordt genegeerd;
    het vereist een kernel met SELinux.

en: cannot make both hard and symbolic links
nl: kan niet zowel harde als symbolische koppelingen maken

en: options --backup and --no-clobber are mutually exclusive
nl: de opties '--backup' en '--no-clobber' sluiten elkaar uit

en: --reflink can be used only with --sparse=auto
nl: optie '--reflink' kan alleen worden gebruikt met '--sparse=auto'

en: backup type
nl: reservekopiemethode

en: cannot set target context and preserve it
nl: kan doelcontext niet zowel instellen als behouden

en: cannot preserve security context without an SELinux-enabled kernel
nl: kan beveiligingscontext niet behouden zonder een kernel met SELinux

en: cannot preserve extended attributes, cp is built without xattr support
nl: kan de uitgebreide eigenschappen niet behouden;
    'cp' is gecompileerd zonder ondersteuning voor 'xattr'

en: input disappeared
nl: invoer is verdwenen

en: %s: line number out of range
nl: %s: regelnummer valt buiten bereik

en: %s: %s: line number out of range
nl: %s: %s: regelnummer valt buiten bereik

en:  on repetition %s
nl:  tijdens herhaling %s

en: %s: %s: match not found
nl: %s: %s: geen overeenkomst gevonden

en: error in regular expression search
nl: fout in zoeken met reguliere expressie

en: write error for %s
nl: fout bij schrijven naar %s

en: %s: integer expected after delimiter
nl: %s: geheel getal verwacht na scheidingsteken

en: %s: '}' is required in repeat count
nl: %s: '}' is vereist bij een herhalingsaantal

en: %s}: integer required between '{' and '}'
nl: %s}: geheel getal is vereist tussen '{' en '}'

en: %s: closing delimiter '%c' missing
nl: %s: afsluitend scheidingsteken '%c' ontbreekt

en: %s: invalid regular expression: %s
nl: %s: ongeldige reguliere expressie: %s

en: %s: invalid pattern
nl: %s: ongeldig patroon

en: %s: line number must be greater than zero
nl: %s: regelnummer moet groter zijn dan nul

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
nl: regelnummer %s is kleiner dan het voorgaande regelnummer, %s

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
nl: waarschuwing: regelnummer %s is gelijk aan het voorgaande regelnummer

en: missing conversion specifier in suffix
nl: specificatie voor conversie ontbreekt in achtervoegsel

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
nl: ongeldige conversiespecificatie in achtervoegsel: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
nl: ongeldige conversiespecificatie in achtervoegsel: \%.3o

en: invalid flags in conversion specification: %%%c%c
nl: ongeldige vlaggen in conversiespecificatie: %%%c%c

en: too many %% conversion specifications in suffix
nl: te veel specificaties voor %%-conversie in achtervoegsel

en: missing %% conversion specification in suffix
nl: ontbrekende specificatie voor %%-conversie in achtervoegsel

en: invalid number
nl: ongeldig getal

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] BESTAND PATROON...

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files 'xx00', 'xx01', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
nl: Deelt het gegeven BESTAND op aan de hand van het gegeven PATROON of de gegeven
    patronen, schrijft de delen naar de bestanden 'xx00', 'xx01', 'xx02', enz.,
    en toont het aantal bytes van elk deel op standaarduitvoer.

en: 
    Read standard input if FILE is -
nl: 
    Als BESTAND '-' is, dan wordt van standaardinvoer gelezen.

en:   -b, --suffix-format=FORMAT  use sprintf FORMAT instead of %02d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of 'xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
nl:   -b, --suffix-format=OPMAAK  te gebruiken sprintf-opmaak in plaats van '%02d'
      -f, --prefix=VOORVOEGSEL    te gebruiken voorvoegsel in plaats van 'xx'
      -k, --keep-files            uitvoerbestanden niet verwijderen bij fouten

en:       --suppress-matched     suppress the lines matching PATTERN
nl:       --suppress-matched      regels die overeenkomen met PATROON onderdrukken

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
nl:   -n, --digits=AANTAL         te gebruiken aantal cijfers in plaats van 2
      -s, --quiet, --silent       de lengte van de uitvoerbestanden niet tonen
      -z, --elide-empty-files     lege uitvoerbestanden verwijderen

en: 
    Each PATTERN may be:
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required '+' or '-' followed by a positive integer.
nl: 
    Elk PATROON mag zijn:
      NUMMER             kopiëren tot het gegeven regelnummer (niet tot en met)
      /REGEXP/[POSITIE]  kopiëren tot de overeenkomende regel (niet tot en met)
      %REGEXP%[POSITIE]  overslaan tot de overeenkomende regel (niet tot en met)
      {AANTAL}           het voorgaande patroon dit aantal keren herhalen
      {*}                het voorgaande patroon zo vaak als mogelijk herhalen
    
    Een regel-POSITIE is een '+' of '-' gevolgd door een positief geheel getal.

en: Usage: %s OPTION... [FILE]...
nl: Gebruik:  %s OPTIE... [BESTAND...]

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
nl: Stuurt de geselecteerde delen van regels uit elk BESTAND naar standaarduitvoer.

en:   -b, --bytes=LIST        select only these bytes
      -c, --characters=LIST   select only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
nl:   -b, --bytes=LIJST       alleen deze bytes tonen
      -c, --characters=LIJST  alleen deze tekens tonen
      -d, --delimiter=TEKEN   dit veldscheidingsteken gebruiken in plaats van TAB

en:   -f, --fields=LIST       select only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
nl:   -f, --fields=LIJST      alleen deze velden tonen; ook alle regels tonen die
                                geen scheidingsteken bevatten, tenzij '-s' gegeven
      -n                      (genegeerde optie)

en:       --complement        complement the set of selected bytes, characters
                                or fields
nl:       --complement        het complement maken van de set van geselecteerde
                                bytes, tekens of velden

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
nl:   -s, --only-delimited    alleen regels tonen die scheidingstekens bevatten
          --output-delimiter=TEKST  deze tekst als uitvoerscheiding gebruiken;
                                      standaard het invoerscheidingsteken

en:   -z, --zero-terminated    line delimiter is NUL, not newline
nl:   -z, --zero-terminated     regels afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Selected input is written
    in the same order that it is read, and is written exactly once.
nl: 
    Van de opties '-b', '-c' en '-f' mag er slechts één gegeven worden.
    Een LIJST bestaat uit één of meer bereiken gescheiden door komma's,
    bijvoorbeeld: 1-4,7,9,12-15.  Geselecteerde invoer wordt uitgevoerd
    in dezelfde volgorde als ze gelezen werd en slechts precies één keer.

en: Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
nl: Een bereik kan zijn:
      N     N-de byte, teken of veld (tellend vanaf 1)
      N-    van N-de byte, teken of veld, tot het einde van de regel
      N-M   van N-de tot en met M-de byte, teken of veld
      -M    van eerste tot en met M-de byte, teken of veld

en: only one type of list may be specified
nl: er mag slechts één soort lijst worden opgegeven

en: the delimiter must be a single character
nl: het scheidingsteken moet een enkel teken zijn

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
nl: u moet een lijst van bytes, tekens, of velden geven

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
nl: een scheidingsteken mag alleen gegeven worden als met velden gewerkt wordt

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
nl: het onderdrukken van onbegrensde regels heeft
         alleen zin als met velden gewerkt wordt

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [+OPMAAK]
         of:  %s [-u|--utc|--universal] MMDDuumm[[EE]JJ][.ss]

en: Display the current time in the given FORMAT, or set the system date.
nl: Toont de huidige datum en/of tijd (in de gegeven OPMAAK),
    of stelt de systeemdatum en/of -tijd in (Maand, Dag, uren, minuten).

en:   -d, --date=STRING          display time described by STRING, not 'now'
nl:   -d, --date=DATUMTIJD         deze DATUMTIJD tonen i.p.v. de huidige tijd

en:       --debug                annotate the parsed date,
                                  and warn about questionable usage to stderr
nl:       --debug                de begrepen datum annoteren, en waarschuwen op
                                   standaardfoutuitvoer voor dubieus gebruik

en:   -f, --file=DATEFILE        like --date; once for each line of DATEFILE
nl:   -f, --file=DATUMTIJDBESTAND  als '--date', voor elke regel in DATUMTIJDBESTAND

en:   -I[FMT], --iso-8601[=FMT]  output date/time in ISO 8601 format.
                                   FMT='date' for date only (the default),
                                   'hours', 'minutes', 'seconds', or 'ns'
                                   for date and time to the indicated precision.
                                   Example: 2006-08-14T02:34:56-06:00
nl:   -I[PRECISIE], --iso-8601[=PRECISIE]  datum en tijd in ISO 8601-opmaak tonen;
                                     PRECISIE kan zijn: 'date' voor alleen de datum
                                     (standaard), 'hours', 'minutes', 'seconds' of
                                     'ns' voor datum+tijd in de aangegeven precisie;
                                     bijvoorbeeld: 2006-08-14T02:34:56-06:00

en:   -R, --rfc-email            output date and time in RFC 5322 format.
                                   Example: Mon, 14 Aug 2006 02:34:56 -0600
nl:   -R, --rfc-email              datum en tijd in RFC 5322-opmaak tonen;
                                     bijvoorbeeld: Mon, 14 Aug 2006 02:34:56 -0600

en:       --rfc-3339=FMT         output date/time in RFC 3339 format.
                                   FMT='date', 'seconds', or 'ns'
                                   for date and time to the indicated precision.
                                   Example: 2006-08-14 02:34:56-06:00
nl:       --rfc-3339=SOORT         datum en tijd in RFC 3339-opmaak tonen;
                                     'date' toont alleen de datum, 'seconds' toont
                                     ook de tijd, 'ns' toont ook de nanoseconden;
                                     bijvoorbeeld: 2006-08-14 02:34:56-06:00

en:   -r, --reference=FILE       display the last modification time of FILE
nl:   -r, --reference=BESTAND      de laatste wijzigingstijd van dit bestand tonen

en:   -s, --set=STRING           set time described by STRING
      -u, --utc, --universal     print or set Coordinated Universal Time (UTC)
nl:   -s, --set=DATUMTIJD          deze tijd en/of datum instellen
      -u, --utc, --universal       de standaard wereldtijd (UTC) gebruiken

en: 
    FORMAT controls the output.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (e.g., Sun)
nl: 
    OPMAAK bestuurt de uitvoer.  Begrepen codes zijn:
    
      %%   het procentteken
      %a   de afkorting van de dag volgens de taalregio (bijv. zo)

en:   %A   locale's full weekday name (e.g., Sunday)
      %b   locale's abbreviated month name (e.g., Jan)
      %B   locale's full month name (e.g., January)
      %c   locale's date and time (e.g., Thu Mar  3 23:05:25 2005)
nl:   %A   de volledige naam van de dag volgens de taalregio, (bijv. zondag)
      %b   de afgekorte naam van de maand volgens de taalregio (bijv. jan)
      %B   de volledige naam van de maand volgens de taalregio (bijv. januari)
      %c   de datum/tijd volgens de taalregio (bijv. za 01 okt 2005 16:57:09 CEST)

en:   %C   century; like %Y, except omit last two digits (e.g., 20)
      %d   day of month (e.g., 01)
      %D   date; same as %m/%d/%y
      %e   day of month, space padded; same as %_d
nl:   %C   de eeuw; als %Y maar zonder de laatste twee cijfers (bijv. 20)
      %d   de dag in de maand (bijv. 01)
      %D   de datum op Amerikaanse manier; hetzelfde als %m/%d/%y
      %e   de dag in de maand, met voorloopspatie; hetzelfde als %_d

en:   %F   full date; like %+4Y-%m-%d
      %g   last two digits of year of ISO week number (see %G)
      %G   year of ISO week number (see %V); normally useful only with %V
nl:   %F   de volledige datum op ISO-manier; hetzelfde als %+4Y-%m-%d
      %g   de laatste twee cijfers van het jaar van het ISO-weeknummer (zie %G)
      %G   het jaar van het ISO-weeknummer (zie %V); normaal alleen nuttig met %V

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
nl:   %h   hetzelfde als %b
      %H   het uur (00...23)
      %I   het uur (01...12)
      %j   de dag in het jaar (001...366)

en:   %k   hour, space padded ( 0..23); same as %_H
      %l   hour, space padded ( 1..12); same as %_I
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
nl:   %k   het uur, met voorloopspatie ( 0...23); hetzelfde als %_H
      %l   het uur, met voorloopspatie ( 1...12); hetzelfde als %_I
      %m   de maand (01...12)
      %M   de minuut (00...59)

en:   %S   second (00..60)
      %t   a tab
      %T   time; same as %H:%M:%S
      %u   day of week (1..7); 1 is Monday
nl:   %S   de seconde (00...60) (60 kan ook, vanwege schrikkelseconde)
      %t   een horizontale tab
      %T   de tijd; hetzelfde als %H:%M:%S
      %u   de dag van de week (1...7); 1 is maandag

en:   %U   week number of year, with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   ISO week number, with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6); 0 is Sunday
      %W   week number of year, with Monday as first day of week (00..53)
nl:   %U   weeknummer in het jaar, met zondag als eerste dag van de week (00...53)
      %V   ISO-weeknummer, met maandag als eerste dag van de week (01...53)
      %w   de dag van de week (0...6); 0 is zondag
      %W   weeknummer in het jaar, met maandag als eerste dag van de week (00...53)

en:   %x   locale's date representation (e.g., 12/31/99)
      %X   locale's time representation (e.g., 23:13:48)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year
nl:   %x   de datumweergave volgens de taalregio (bijv. 31-12-05)
      %X   de tijdweergave volgens de taalregio (bijv. 23:13:48)
      %y   de laatste twee cijfers van het jaar (00...99)
      %Y   het jaar

en:   %z   +hhmm numeric time zone (e.g., -0400)
      %:z  +hh:mm numeric time zone (e.g., -04:00)
      %::z  +hh:mm:ss numeric time zone (e.g., -04:00:00)
      %:::z  numeric time zone with : to necessary precision (e.g., -04, +05:30)
      %Z   alphabetic time zone abbreviation (e.g., EDT)
    
    By default, date pads numeric fields with zeroes.
nl:   %z     numerieke tijdzone in de vorm +hhmm (bijv. -0400)
      %:z    numerieke tijdzone in de vorm +hh:mm (bijv. -04:00)
      %::z   numerieke tijdzone in de vorm +hh:mm:ss (bijv. -04:00:00)
      %:::z  numerieke tijdzone zonder onnodige nakomende nullen (bijv. -04)
      %Z     Engelse letterafkorting voor de tijdzone (bijv. CEST)
    
    Standaard gebruikt 'date' voorloopnullen bij numerieke velden.

en: The following optional flags may follow '%':
    
      -  (hyphen) do not pad the field
      _  (underscore) pad with spaces
      0  (zero) pad with zeros
      +  pad with zeros, and put '+' before future years with >4 digits
      ^  use upper case if possible
      #  use opposite case if possible
nl: De volgende opmaakcodes mogen direct na elke '%' ingevoegd worden:
    
      -  (een koppelteken:) geen voorloop gebruiken
      _  (een liggend streepje:) voorloopspaties gebruiken
      0  (een nul:) voorloopnullen gebruiken (standaard)
      +  voorloopnullen gebruiken, en '+' voor toekomstjaren met meer dan vier cijfers
      ^  hoofdletters gebruiken, indien mogelijk
      #  hoofd- in kleine letters wijzigen en omgekeerd, indien mogelijk

en: 
    After any flags comes an optional field width, as a decimal number;
    then an optional modifier, which is either
    E to use the locale's alternate representations if available, or
    O to use the locale's alternate numeric symbols if available.
nl: 
    Na een opmaakcode mag nog een veldbreedte (een decimaal getal) volgen.
    Bij sommige opmaakletters mag nog een aanpasser gebruikt worden:
    een E betekent alternatieve representaties uit de taalregio gebruiken,
    en een O betekent alternatieve cijfers uit de taalregio te gebruiken,
    waarbij voor beide geldt: indien beschikbaar.

en: standard input
nl: standaardinvoer

en: invalid date %s
nl: ongeldige datum: %s

en: multiple output formats specified
nl: meer dan één uitvoeropmaak opgegeven

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
nl: de gegeven opties om datums te tonen gaan niet samen

en: the options to print and set the time may not be used together
nl: de opties om de tijd te tonen of in te stellen gaan niet samen

en: the argument %s lacks a leading '+';
    when using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with '+'
nl: het argument %s begint niet met een plusteken;
    als een optie gebruikt wordt om een datum op te geven,
    moet een gewoon argument een opmaaktekenreeks zijn die begint met '+'

en: cannot set date
nl: kan datum niet instellen

en: time %s is out of range
nl: tijd %s valt buiten bereik

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [ARGUMENT...]
         of:  %s OPTIE

en: Copy a file, converting and formatting according to the operands.
    
      bs=BYTES        read and write up to BYTES bytes at a time (default: 512);
                      overrides ibs and obs
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=CONVS      convert the file as per the comma separated symbol list
      count=N         copy only N input blocks
      ibs=BYTES       read up to BYTES bytes at a time (default: 512)
nl: Een bestand kopiëren, converteren en opmaken aan de hand van de argumenten.
    
      bs=BYTES         aantal tegelijk te lezen en te schrijven bytes (standaard: 512);
                         dit overstijgt 'ibs' en 'obs'
      cbs=BYTES        steeds dit aantal bytes tegelijk converteren
      conv=CONVERSIES  bestand converteren volgens deze kommagescheiden methodes
      count=BLOKKEN    slechts dit aantal invoerblokken kopiëren
      ibs=BYTES        aantal tegelijk te lezen bytes (standaard: 512)

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      iflag=FLAGS     read as per the comma separated symbol list
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time (default: 512)
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      oflag=FLAGS     write as per the comma separated symbol list
      seek=N          skip N obs-sized blocks at start of output
      skip=N          skip N ibs-sized blocks at start of input
      status=LEVEL    The LEVEL of information to print to stderr;
                      'none' suppresses everything but error messages,
                      'noxfer' suppresses the final transfer statistics,
                      'progress' shows periodic transfer statistics
nl:   if=BESTAND       uit dit bestand lezen i.p.v. van standaardinvoer
      iflag=VLAGGEN    lezen met deze kommagescheiden eigenschappen
      obs=BYTES        aantal tegelijk te schrijven bytes (standaard: 512)
      of=BESTAND       naar dit bestand schrijven i.p.v. naar standaarduitvoer
      oflag=VLAGGEN    schrijven met deze kommagescheiden eigenschappen
      seek=BLOKKEN     dit aantal 'obs'-blokken aan begin van uitvoer overslaan
      skip=BLOKKEN     dit aantal 'ibs'-blokken aan begin van invoer overslaan
      status=WOORD     bepaalde informatie naar standaardfoutuitvoer sturen;
                         'progress' toont regelmatig verplaatsingsstatistieken;
                         'noxfer' onderdrukt de slot-verplaatsingsstatistieken;
                         'none' onderdrukt alles behalve foutmeldingen

en: 
    N and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    c=1, w=2, b=512, kB=1000, K=1024, MB=1000*1000, M=1024*1024, xM=M,
    GB=1000*1000*1000, G=1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Binary prefixes can be used, too: KiB=K, MiB=M, and so on.
    
    Each CONV symbol may be:
nl: 
    BLOKKEN en BYTES kunnen de volgende vermenigvuldigingsachtervoegsels krijgen:
    c =1, w =2, b =512, kB =1000, K =1024, MB =1000*1000, M =1024*1024, xM =M,
    GB =1000*1000*1000, G =1024*1024*1024, en zo verder voor T, P, E, Z en Y.
    
    Mogelijke CONVERSIES zijn:

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternate EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
      ucase     change lower case to upper case
      sparse    try to seek rather than write all-NUL output blocks
      swab      swap every pair of input bytes
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
nl:   ascii      van EBCDIC naar ASCII
      ebcdic     van ASCII maar EBCDIC
      ibm        van ASCII naar alternatieve EBCDIC
      block      met LF afgesloten records met spaties uitvullen tot 'cbs'-lengte
      unblock    nakomende spaties in records met 'cbs'-lengte vervangen door LF
      lcase      hoofdletters vervangen door kleine letters
      ucase      kleine letters vervangen door hoofdletters
      sparse     blokken met enkel NUL-tekens overspringen i.p.v. te schrijven
      swab       elke twee invoerbytes van positie omwisselen
      sync       elk invoerblok uitvullen met NUL-tekens tot 'ibs'-lengte; wanneer
                   samen met 'block' of 'unblock', dan uitvullen met spaties

en:   excl      fail if the output file already exists
      nocreat   do not create the output file
      notrunc   do not truncate the output file
      noerror   continue after read errors
      fdatasync  physically write output file data before finishing
      fsync     likewise, but also write metadata
nl:   excl       weigeren als het uitvoerbestand al bestaat
      nocreat    het uitvoerbestand niet aanmaken
      notrunc    het uitvoerbestand niet verkorten
      noerror    doorgaan ook na leesfouten
      fdatasync  het uitvoerbestand fysiek naar schijf schrijven vóór afsluiten
      fsync      idem, maar ook de metagegevens schrijven

en: 
    Each FLAG symbol may be:
    
      append    append mode (makes sense only for output; conv=notrunc suggested)
nl: 
    VLAGGEN is een kommagescheiden lijst uit de volgende eigenschappen:
    
      append     achtervoegen (alleen zinvol bij uitvoer; suggestie: conv=notrunc)

en:   cio       use concurrent I/O for data
nl:   cio        gelijktijdige I/O gebruiken voor de gegevens

en:   direct    use direct I/O for data
nl:   direct     directe I/O gebruiken voor de gegevens

en:   directory  fail unless a directory
nl:   directory  weigeren als het geen map is

en:   dsync     use synchronized I/O for data
nl:   dsync      gesynchroniseerde I/O gebruiken voor de gegevens

en:   sync      likewise, but also for metadata
nl:   sync       idem, maar ook voor de metagegevens

en:   fullblock  accumulate full blocks of input (iflag only)
nl:   fullblock  volledige blokken invoer verzamelen (alleen bij 'iflag')

en:   nonblock  use non-blocking I/O
nl:   nonblock   niet-blokkerende I/O gebruiken

en:   noatime   do not update access time
nl:   noatime    toegangstijdsstempels niet wijzigen

en:   nocache   Request to drop cache.  See also oflag=sync
nl:   nocache    om het vergeten van cache verzoeken; zie ook 'oflag=sync'

en:   noctty    do not assign controlling terminal from file
nl:   noctty     bestand is geen besturende terminal

en:   nofollow  do not follow symlinks
nl:   nofollow   symbolische koppelingen niet volgen

en:   nolinks   fail if multiply-linked
nl:   nolinks    weigeren als bestand meer dan één harde koppeling heeft

en:   binary    use binary I/O for data
nl:   binary     binaire I/O gebruiken voor de gegevens

en:   text      use text I/O for data
nl:   text       tekst-I/O gebruiken voor de gegevens

en:   count_bytes  treat 'count=N' as a byte count (iflag only)
nl:   count_bytes  'count=N' als een byte-aantal begrijpen (alleen 'iflag')

en:   skip_bytes  treat 'skip=N' as a byte count (iflag only)
nl:   skip_bytes   'skip=N' als een byte-aantal begrijpen (alleen 'iflag')

en:   seek_bytes  treat 'seek=N' as a byte count (oflag only)
nl:   seek_bytes   'seek=N' als een byte-aantal begrijpen (alleen 'oflag')

en: 
    Sending a %s signal to a running 'dd' process makes it
    print I/O statistics to standard error and then resume copying.
    
    Options are:
nl: 
    Het zenden van een %s-signaal naar een draaiend 'dd'-proces
    maakt dat het in-/uitvoerstatistieken naar standaardfoutuitvoer
    stuurt en dan doorgaat met kopiëren.
    
    Opties zijn:

en: memory exhausted by input buffer of size %<PRIuMAX> bytes (%s)
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar voor invoerbuffer van %<PRIuMAX> bytes (%s)

en: memory exhausted by output buffer of size %<PRIuMAX> bytes (%s)
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar voor uitvoerbuffer van %<PRIuMAX> bytes (%s)

en: Infinity
nl: oneindig

en: %<PRIuMAX> byte copied, %s, %s | %<PRIuMAX> bytes copied, %s, %s
nl[0]: %<PRIuMAX> byte gekopieerd, %s, %s
nl[1]: %<PRIuMAX> bytes gekopieerd, %s, %s

en: %<PRIuMAX> bytes (%s) copied, %s, %s
nl: %<PRIuMAX> bytes (%s) gekopieerd, %s, %s

en: %<PRIuMAX> bytes (%s, %s) copied, %s, %s
nl: %<PRIuMAX> bytes (%s, %s) gekopieerd, %s, %s

en: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records in
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records out
nl: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records gelezen
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records geschreven

en: %<PRIuMAX> truncated record
     | %<PRIuMAX> truncated records
nl[0]: %<PRIuMAX> afgebroken record
nl[1]: %<PRIuMAX> afgebroken records

en: closing input file %s
nl: sluiten van invoerbestand %s

en: closing output file %s
nl: sluiten van uitvoerbestand %s

en: failed to turn off O_DIRECT: %s
nl: uitschakelen van O_DIRECT is mislukt: %s

en: writing to %s
nl: schrijven naar %s

en: warning: %s is a zero multiplier; use %s if that is intended
nl: waarschuwing: %s is nulvermenigvuldiger; gebruik %s als dat de bedoeling is

en: unrecognized operand %s
nl: niet-herkend argument: %s

en: invalid conversion
nl: ongeldige conversie

en: invalid input flag
nl: ongeldige invoervlag

en: invalid output flag
nl: ongeldige uitvoervlag

en: invalid status level
nl: ongeldig argument van 'status'

en: cannot combine any two of {ascii,ebcdic,ibm}
nl: slechts één van {ascii,ebcdic,ibm} is mogelijk

en: cannot combine block and unblock
nl: 'block' en 'unblock' gaan niet samen

en: cannot combine lcase and ucase
nl: 'lcase' en 'ucase' gaan niet samen

en: cannot combine excl and nocreat
nl: 'excl' en 'nocreat' gaan niet samen

en: cannot combine direct and nocache
nl: 'direct' en 'nocache' gaan niet samen

en: %s: cannot skip
nl: %s: kan niet overslaan

en: %s: cannot seek
nl: %s: kan geen 'seek' doen

en: offset overflow while reading file %s
nl: positie werd te groot tijdens lezen van bestand %s

en: warning: invalid file offset after failed read
nl: waarschuwing: positie in bestand klopt niet meer na mislukte leesopdracht

en: cannot work around kernel bug after all
nl: kan toch niet om de kernelfout heen werken

en: setting flags for %s
nl: instellen van vlaggen voor %s

en: %s: cannot skip to specified offset
nl: %s: kan niet naar de gegeven positie springen

en: failed to truncate to %<PRIdMAX> bytes in output file %s
nl: afkorten op %<PRIdMAX> bytes van uitvoerbestand %s is mislukt

en: fdatasync failed for %s
nl: 'fdatasync' is mislukt voor %s

en: fsync failed for %s
nl: 'fsync' is mislukt voor %s

en: failed to open %s
nl: openen van %s is mislukt

en: offset too large: cannot truncate to a length of seek=%<PRIuMAX> (%lu-byte) blocks
nl: positie is te groot: kan niet afkorten tot een lengte van seek=%<PRIuMAX> (%lu-byte) blokken

en: failed to truncate to %<PRIuMAX> bytes in output file %s
nl: afkorten op %<PRIuMAX> bytes van uitvoerbestand %s is mislukt

en: failed to discard cache for: %s
nl: verwerpen van cache voor %s is mislukt

en: Filesystem
nl: Bestandssysteem

en: blocks
nl: blokken

en: Used
nl: Gebruikt

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Use%
nl: Geb%

en: Inodes
nl: I-nodes

en: IUsed
nl: IGebr

en: IFree
nl: IVrij

en: IUse%
nl: IGeb%

en: Mounted on
nl: Aangekoppeld op

en: File
nl: Bestand

en: option --output: field %s unknown
nl: optie '--output': veld %s is onbekend

en: option --output: field %s used more than once
nl: optie '--output': veld %s is meerdere keren opgegeven

en: Size
nl: Grootte

en: Avail
nl: Besch

en: Capacity
nl: Vulgraad

en: cannot access %s: over-mounted by another device
nl: kan geen toegang krijgen tot %s: een ander apparaat is eroverheen aangekoppeld

en: Show information about the file system on which each FILE resides,
    or all file systems by default.
nl: Toont gebruikte en beschikbare ruimte van alle aangekoppelde bestandssystemen,
    of van de bestandssystemen waarop de gegeven BESTANDen zich bevinden.

note: TRANSLATORS: The thousands and decimal separators are best adjusted to an appropriate default for your locale.
en:   -a, --all             include pseudo, duplicate, inaccessible file systems
      -B, --block-size=SIZE  scale sizes by SIZE before printing them; e.g.,
                               '-BM' prints sizes in units of 1,048,576 bytes;
                               see SIZE format below
      -h, --human-readable  print sizes in powers of 1024 (e.g., 1023M)
      -H, --si              print sizes in powers of 1000 (e.g., 1.1G)
nl:   -a, --all                 ook pseudo-, duplicaat, en ontoegankelijke
                                  bestandssystemen tonen
      -B, --block-size=GROOTTE  de te tonen groottes schalen naar deze waarde;
                                  '-BM' bijvoorbeeld toont de groottes in eenheden
                                  van 1.048.576 bytes; zie hieronder voor meer info
      -h, --human-readable      groottes in machten van 1024 tonen (bijv. 234M)
      -H, --si                  groottes in machten van 1000 tonen (bijv. 245M)

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
nl:   -i, --inodes              inode-informatie tonen in plaats van blokgebruik
      -k                        hetzelfde als '--block-size=1K'
      -l, --local               de opsomming beperken tot lokale bestandssystemen
          --no-sync             geen 'sync' doen vóór ophalen van info (standaard)

en:       --output[=FIELD_LIST]  use the output format defined by FIELD_LIST,
                                   or print all fields if FIELD_LIST is omitted.
      -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
nl:       --output[=VELDENLIJST]    de gegeven uitvoeropmaak gebruiken, of
                                      alle velden tonen als VELDENLIJST ontbreekt
      -P, --portability         de POSIX-uitvoeropmaak gebruiken
          --sync                een 'sync' doen vóór het ophalen van gebruiksinfo

en:       --total           elide all entries insignificant to available space,
                              and produce a grand total
nl:       --total               alle items die irrelevant zijn voor de beschikbare
                                  ruimte weglaten en een eindtotaal tonen

en:   -t, --type=TYPE       limit listing to file systems of type TYPE
      -T, --print-type      print file system type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to file systems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
nl:   -t, --type=TYPE           alleen bestandssystemen van dit type tonen
      -T, --print-type          van elk bestandssysteem ook het type tonen
      -x, --exclude-type=TYPE   bestandssystemen van dit type niet tonen
      -v                        (genegeerde optie)

en: 
    FIELD_LIST is a comma-separated list of columns to be included.  Valid
    field names are: 'source', 'fstype', 'itotal', 'iused', 'iavail', 'ipcent',
    'size', 'used', 'avail', 'pcent', 'file' and 'target' (see info page).
nl: 
    VELDENLIJST is een kommagescheiden lijst van te tonen kolommen.  Geldige
    veldnamen zijn: 'source', 'fstype', 'itotal', 'iused', 'iavail', 'ipcent',
    'size', 'used', 'avail', 'pcent', 'file' en 'target' (zie de Info-pagina).

en: options %s and %s are mutually exclusive
nl: de opties '%s' en '%s' sluiten elkaar uit

en: file system type %s both selected and excluded
nl: bestandssysteemtype %s is zowel gekozen als uitgesloten

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: cannot read table of mounted file systems
nl: kan tabel van aangekoppelde bestandssystemen niet lezen

en: no file systems processed
nl: geen bestandssystemen verwerkt

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
nl: Toont de commando's voor het instellen van de omgevingsvariabele LS_COLOR.
    
      -b, --sh, --bourne-shell    Bourne shell-code tonen
      -c, --csh, --c-shell        C shell-code tonen
      -p, --print-database        de standaard kleurenlijst tonen

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run 'dircolors --print-database'.
nl: 
    Als BESTAND gegeven is, wordt dat gelezen om te bepalen welke kleuren voor
    welke bestandstypes gebruikt moeten worden.  Anders wordt een standaardlijst
    gebruikt.  Typ 'dircolors -p' voor details over de opmaak van deze bestanden.

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
nl: %s:%lu: ongeldige regel;  tweede token ontbreekt

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
nl: %s:%lu: niet-herkend sleutelwoord %s

en: <internal>
nl: <intern>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
nl: de opties voor syntax en kleurenlijst gaan niet samen

en: file operands cannot be combined with --print-database (-p)
nl: optie '--print-database' (-p) gaat niet samen met bestanden

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
nl: geen omgevingsvariabele SHELL en geen shell-optie gegeven

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] NAAM...

en: Output each NAME with its last non-slash component and trailing slashes
    removed; if NAME contains no /'s, output '.' (meaning the current directory).
nl: Toont elke gegeven NAAM zonder het laatste '/...'-element;
    als NAAM geen '/' bevat, dan '.' (de huidige map) tonen.

en:   -z, --zero     end each output line with NUL, not newline
nl:   -z, --zero     elke regel afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/          -> "/usr"
      %s dir1/str dir2/str  -> "dir1" followed by "dir2"
      %s stdio.h            -> "."
nl: 
    Voorbeelden:
      %s /usr/bin/          -> "/usr"
      %s map1/rks map2/rks  -> "map1" gevolgd door "map2"
      %s stdio.h            -> "."

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [BESTAND...]
         of:  %s [OPTIE...] --files0-from=LIJSTBESTAND

en:   -B, --block-size=SIZE  scale sizes by SIZE before printing them; e.g.,
                               '-BM' prints sizes in units of 1,048,576 bytes;
                               see SIZE format below
      -b, --bytes           equivalent to '--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference only symlinks that are listed on the
                              command line
      -d, --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
nl:   -B, --block-size=GROOTTE  de te tonen groottes schalen naar deze waarde;
                                '-BM' bijvoorbeeld toont de groottes in eenheden
                                van 1.048.576 bytes; zie hieronder voor meer info
      -b, --bytes             hetzelfde als '--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total             een eindtotaal tonen
      -D, --dereference-args  alleen direct gegeven symbolische koppelingen volgen
      -d, --max-depth=N       het totaal voor een map (of een bestand, met '--all')
                                alleen tonen als deze N of minder niveaus onder het
                                opdrachtregelargument ligt;
                                '--max-depth=0' is hetzelfde als '--summarize'

en:   -k                    like --block-size=1K
      -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -m                    like --block-size=1M
nl:   -k                      hetzelfde als '--block-size=1K'
      -L, --dereference       alle symbolische koppelingen volgen
      -l, --count-links       de grootte tellen voor elke harde koppeling
      -m                      hetzelfde als '--block-size=1M'

en:   -P, --no-dereference  don't follow any symbolic links (this is the default)
      -S, --separate-dirs   for directories do not include size of subdirectories
          --si              like -h, but use powers of 1000 not 1024
      -s, --summarize       display only a total for each argument
nl:   -P, --no-dereference    symbolische koppelingen niet volgen (standaard)
      -S, --separate-dirs     bij mappen de grootte van submappen niet meetellen
          --si                als '-h', maar machten van 1000 i.p.v. 1024 gebruiken
      -s, --summarize         voor elk gegeven argument alleen een totaal tonen

en:   -t, --threshold=SIZE  exclude entries smaller than SIZE if positive,
                              or entries greater than SIZE if negative
          --time            show time of the last modification of any file in the
                              directory, or any of its subdirectories
          --time=WORD       show time as WORD instead of modification time:
                              atime, access, use, ctime or status
          --time-style=STYLE  show times using STYLE, which can be:
                                full-iso, long-iso, iso, or +FORMAT;
                                FORMAT is interpreted like in 'date'
nl:   -t, --threshold=GROOTTE   items weglaten die kleiner zijn dan GROOTTE indien
                                positief, of groter dan GROOTTE indien negatief
          --time              tijden van laatste wijziging tonen
          --time=SOORT        te tonen soort tijd in plaats van wijzigingstijd;
                              mogelijke waarden zijn 'atime', 'access', 'use',
                              'ctime' of 'status'
          --time-style=STIJL  te gebruiken opmaak voor tijdsstempels; mogelijke
                              waarden zijn 'iso', 'long-iso', 'full-iso', of
                              '+OPMAAK' (zie bij 'date' voor de mogelijkheden)

en:   -X, --exclude-from=FILE  exclude files that match any pattern in FILE
          --exclude=PATTERN    exclude files that match PATTERN
      -x, --one-file-system    skip directories on different file systems
nl:   -X, --exclude-from=BESTAND   bestanden weglaten die overeenkomen met een
                                   patroon in BESTAND
          --exclude=PATROON    bestanden weglaten die overeenkomen met PATROON
      -x, --one-file-system    mappen op andere bestandssystemen overslaan

en: fts_read failed: %s
nl: fts_read() is mislukt: %s

en: invalid maximum depth %s
nl: ongeldige maximum diepte %s

en: invalid --threshold argument '-0'
nl: ongeldig argument van '--threshold': '-0'

en: cannot both summarize and show all entries
nl: kan niet zowel alleen totalen tonen als alle items tonen

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
nl: opmerking: totalen tonen is hetzelfde als '--max-depth=0'

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
nl: fout: totalen tonen gaat niet samen met '--max-depth=%lu'

en: warning: options --apparent-size and -b are ineffective with --inodes
nl: waarschuwing: de opties '--apparent-size' en '-b' hebben geen effect samen met '--inodes'

en: file operands cannot be combined with --files0-from
nl: bestandsargumenten gaan niet samen met de optie '--files0-from'

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
nl: bij het lezen van bestandsnamen van standaardinvoer is bestandsnaam %s niet toegestaan

en: invalid zero-length file name
nl: ongeldige bestandsnaam (lengte nul)

en: Usage: %s [SHORT-OPTION]... [STRING]...
      or:  %s LONG-OPTION
nl: Gebruik:  %s [KORTE_OPTIE...] [TEKST...]
         of:  %s LANGE_OPTIE

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n             do not output the trailing newline
nl: Stuurt de gegeven TEKENREEKS(en) naar standaarduitvoer.
    
      -n    geen nieuweregel-teken achtervoegen

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes (default)
      -E             disable interpretation of backslash escapes
nl:   -e    interpretatie van onderstaande codes inschakelen (standaard)
      -E    interpretatie van onderstaande codes uitschakelen

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes
      -E             disable interpretation of backslash escapes (default)
nl:   -e    interpretatie van backslash escape-tekens inschakelen
      -E    interpretatie van backslash escape-tekens uitschakelen (standaard)

en: 
    If -e is in effect, the following sequences are recognized:
nl: 
    Bij '-e' worden de volgende codes herkend en uitgevoerd:

en:   \\      backslash
      \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \e      escape
      \f      form feed
      \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
nl:   \\     een backslash
      \a     geluidssignaal
      \b     backspace
      \c     geen verdere uitvoer produceren
      \e     escape
      \f     nieuwe pagina (FF-teken)
      \n     nieuwe regel (LF-teken)
      \r     naar begin van regel (CR-teken)
      \t     horizontale tab
      \v     verticale tab

en:   \0NNN   byte with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
nl:   \0NNN  byte met octale waarde NNN (1 tot 3 cijfers)
      \xHH   byte met hexadecimale waarde HH (1 tot 2 cijfers/letters)

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [-] [NAAM=WAARDE]... [COMMANDO [ARGUMENT...]]

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
nl: Kent de gegeven WAARDE aan omgevingsvariabele NAAM toe en voert COMMANDO uit.

en:   -i, --ignore-environment  start with an empty environment
      -0, --null           end each output line with NUL, not newline
      -u, --unset=NAME     remove variable from the environment
nl:   -i, --ignore-environment   alle ongenoemde omgevingsvariabelen verwijderen
      -0, --null            elke regel afsluiten met een 0-byte, niet met nieuweregel
      -u, --unset=NAAM      de genoemde variabele uit de omgeving verwijderen

en:   -C, --chdir=DIR      change working directory to DIR
nl:   -C, --chdir=MAP       huidige map wijzigen naar MAP

en:   -S, --split-string=S  process and split S into separate arguments;
                            used to pass multiple arguments on shebang lines
nl:   -S, --split-string=T  deze tekenreeks in aparte argumenten opsplitsen;
                            nuttig voor de '#!'-regel in scripts

en:       --block-signal[=SIG]    block delivery of SIG signal(s) to COMMAND
nl:       --block-signal[=SIG]    signalen (of dit signaal) aan COMMANDO blokkeren

en:       --default-signal[=SIG]  reset handling of SIG signal(s) to the default
nl:       --default-signal[=SIG]  afhandeling van signalen (of van dit signaal)
                                  terugzetten op de standaard

en:       --list-signal-handling  list non default signal handling to stderr
nl:       --list-signal-handling  de niet-standaard signaalafhandelingen tonen

en:   -v, --debug          print verbose information for each processing step
nl:   -v, --debug          gedetailleerde informatie weergeven voor elke stap

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
nl: 
    Een losse '-' betekent hetzelfde als '-i'.
    Zonder COMMANDO wordt de resulterende omgeving getoond.

en: 
    SIG may be a signal name like 'PIPE', or a signal number like '13'.
    Without SIG, all known signals are included.  Multiple signals can be
    comma-separated.
nl: 
    SIGNAAL mag een signaalnaam zijn zoals 'PIPE', of een signaalnummer zoals '13'.
    Zonder SIGNAAL worden all bekende signalen genomen.  Meerdere signalen kunnen
    gegeven worden gescheiden door komma's.

en: cannot unset %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: '\c' must not appear in double-quoted -S string
nl: '\c' mag niet voorkomen in een '-S'-tekenreeks met dubbele aanhalingstekens

en: invalid backslash at end of string in -S
nl: ongeldige backslash aan het eind van tekenreeks in -S

en: invalid sequence '\%c' in -S
nl: ongeldige reeks '\%c' in -S

en: only ${VARNAME} expansion is supported, error at: %s
nl: alleen ${VARNAAM}-expansie wordt ondersteund; fout bij: %s

en: no terminating quote in -S string
nl: geen afsluitend aanhalingsteken in -S

en: %s: invalid signal
nl: ongeldig signaal: %s

en: failed to get signal action for signal %d
nl: kan de signaalactie voor signaal %d niet verkrijgen

en: failed to set signal action for signal %d
nl: kan de signaalactie voor signaal %d niet instellen

en: failed to get signal process mask
nl: kan het signaalprocesmasker niet verkrijgen

en: failed to set signal process mask
nl: kan het signaalprocesmasker niet instellen

en: invalid option -- '%c'
nl: ongeldige optie -- '%c'

en: use -[v]S to pass options in shebang lines
nl: gebruik -[v]S om opties op te geven in '#!'-regels

en: cannot set %s
nl: kan %s geen waarde geven

en: cannot specify --null (-0) with command
nl: optie '--null' (-0) gaat niet samen met een commando

en: must specify command with --chdir (-C)
nl: met '--chdir' (-C) moet een commado gegeven worden

en: cannot change directory to %s
nl: kan map niet wijzigen naar '%s'

en: tabs are too far apart
nl: tabposities zijn te ver uit elkaar

en: '/' specifier only allowed with the last value
nl: '/' is alleen toegestaan bij de laatste waarde

en: '+' specifier only allowed with the last value
nl: '+' is alleen toegestaan bij de laatste waarde

en: '/' specifier not at start of number: %s
nl: '/' staat niet aan begin van getal: %s

en: '+' specifier not at start of number: %s
nl: '+' staat niet aan begin van getal: %s

en: tab stop is too large %s
nl: tab-positie is te groot: %s

en: tab size contains invalid character(s): %s
nl: tab-grootte of -positie bevat ongeldig(e) teken(s): %s

en: tab size cannot be 0
nl: tab-grootte of -positie mag niet 0 zijn

en: tab sizes must be ascending
nl: tab-posities moeten toenemen

en: '/' specifier is mutually exclusive with '+'
nl: '/' gaat niet samen met '+'

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
nl: Stuurt elk BESTAND naar standaarduitvoer met tabs geconverteerd naar spaties.

en:   -i, --initial    do not convert tabs after non blanks
      -t, --tabs=N     have tabs N characters apart, not 8
nl:   -i, --initial       tabs na niet-witruimte niet converteren
      -t, --tabs=GETAL    te gebruiken tabbreedte in plaats van 8

en: input line is too long
nl: invoerregel is te lang

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s EXPRESSIE
         of:  %s OPTIE

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
nl: 
    De waarde van EXPRESSIE naar standaarduitvoer sturen.  EXPRESSIE mag zijn
    (een lege regel scheidt groepen met verschillende, oplopende voorrang):
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 als deze niet leeg of 0 is, anders ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 als beide argumenten noch leeg noch 0 zijn, anders 0

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
nl: 
      ARG1 < ARG2       1 als ARG1 kleiner is dan ARG2, anders 0
      ARG1 <= ARG2      1 als ARG1 kleiner of gelijk is aan ARG2, anders 0
      ARG1 = ARG2       1 als ARG1 gelijk is aan ARG2, anders 0 ('==' = '=')
      ARG1 != ARG2      1 als ARG1 niet gelijk is aan ARG2, anders 0
      ARG1 >= ARG2      1 als ARG1 groter of gelijk is aan ARG2, anders 0
      ARG1 > ARG2       1 als ARG1 groter is dan ARG2, anders 0

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
nl: 
      ARG1 + ARG2       rekenkundige som van ARG1 en ARG2
      ARG1 - ARG2       rekenkundig verschil van ARG1 en ARG2

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
nl: 
      ARG1 * ARG2       rekenkundig product van ARG1 en ARG2
      ARG1 / ARG2       rekenkundig quotient van ARG1 gedeeld door ARG2
      ARG1 % ARG2       rekenkundige rest van ARG1 gedeeld door ARG2

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
nl: 
      TEKENREEKS : REGEXP   de tekens vanaf het begin van de TEKENREEKS die
                            voldoen aan de reguliere expressie REGEXP
    
      match TEKENREEKS REGEXP           hetzelfde als 'TEKENREEKS : REGEXP'
      substr TEKENREEKS POSITIE LENGTE  subreeks van TEKENREEKS; POSITIE telt van 1
      index TEKENREEKS TEKENS           laagste index in TEKENREEKS waar een teken
                                        uit TEKENS gevonden is, anders 0
      length TEKENREEKS                 de lengte van de TEKENREEKS

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like 'match' or an operator like '/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
nl:   + SYMBOOL             SYMBOOL als tekenreeks interpreteren, zelfs als het
                            een sleutelwoord of operator is, zoals 'match' of '/'
    
      ( EXPRESSIE )         waarde van EXPRESSIE

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
nl: 
    Wees erop bedacht dat in de meeste shells veel operatoren op de een of andere
    manier aangehaald moeten worden.  Vergelijkingen zijn rekenkundig als beide
    argumenten getallen zijn, anders lexicografisch.  Patroonovereenkomsten geven
    de gevonden tekenreeks tussen \( en \) terug of een lege tekenreeks; zonder
    \( en \) geven ze het aantal overeenkomende tekens terug, of 0.

en: 
    Exit status is 0 if EXPRESSION is neither null nor 0, 1 if EXPRESSION is null
    or 0, 2 if EXPRESSION is syntactically invalid, and 3 if an error occurred.
nl: 
    De afsluitwaarde is 0 als EXPRESSIE noch leeg noch 0 is, 1 als EXPRESSIE leeg
    of 0 is, 2 als EXPRESSIE syntactisch ongeldig is, en 3 als er een fout optrad.

en: syntax error: unexpected argument %s
nl: syntaxfout: onverwacht argument %s

en: syntax error: missing argument after %s
nl: syntaxfout: ontbrekend argument na %s

en: error in regular expression matcher
nl: fout in zoeken met reguliere expressie

en: syntax error: expecting ')' after %s
nl: syntaxfout: verwachtte ')' na %s

en: syntax error: expecting ')' instead of %s
nl: syntaxfout: verwachtte ')' in plaats van %s

en: syntax error: unexpected ')'
nl: syntaxfout: onverwachte ')'

en: non-integer argument
nl: argument is geen geheel getal

en: division by zero
nl: deling door nul

en: set LC_ALL='C' to work around the problem
nl: zet LC_ALL='C' om het probleem te omzeilen

en: the strings compared were %s and %s
nl: de te vergelijken tekenreeksen waren %s en %s

en: Lucas prime test failure.  This should not happen
nl: De Lucas-priemgetaltest is mislukt.  Dit hoort niet te gebeuren.

en: squfof queue overflow
nl: wachtrij-overloop in SQUFOF

en: %s is not a valid positive integer
nl: %s is geen geldig positief geheel getal

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [GETAL...]
         of:  %s OPTIE

en: Print the prime factors of each specified integer NUMBER.  If none
    are specified on the command line, read them from standard input.
nl: Toont de priemgetallen waaruit elk gegeven GETAL is opgebouwd.
    Als geen GETAL gegeven is, dan worden getallen gelezen van standaardinvoer.

en: cannot get current directory
nl: kan huidige map niet opvragen

en: cannot change to directory %s
nl: kan niet naar map %s gaan

en: cannot stat current directory (now %s)
nl: kan status van huidige map %s niet opvragen

en: Usage: %s [-WIDTH] [OPTION]... [FILE]...
nl: Gebruik:  %s [-BREEDTE] [OPTIE...] [BESTAND...]

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    The option -WIDTH is an abbreviated form of --width=DIGITS.
nl: Stuurt elk BESTAND naar standaarduitvoer met de alinea's opnieuw ingedeeld.
    De optie -BREEDTE is een afkorting van --width=BREEDTE.

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       reformat only lines beginning with STRING,
                                  reattaching the prefix to reformatted lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
nl:   -c, --crown-margin        inspringing van eerste twee regels behouden
      -p, --prefix=TEKST        alleen regels die beginnen met deze TEKST opnieuw
                                  indelen, daarbij TEKST opnieuw voorvoegen
      -s, --split-only          lange regels splitsen maar niet opnieuw uitvullen

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
      -g, --goal=WIDTH          goal width (default of 93% of width)
nl:   -t, --tagged-paragraph    inspringing van eerste regel verschilt van tweede
      -u, --uniform-spacing     één spatie tussen woorden, twee na een zin
      -w, --width=GETAL         maximale regelbreedte (standaard is 75)
      -g, --goal=GETAL          doelbreedte (standaard 93% van maximale regelbreedte)

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
nl: ongeldige optie: '%c';  -GETAL wordt alleen herkend als
    het het eerste argument is; gebruik anders '-w GETAL'

en: invalid width
nl: ongeldige breedte

en: Wrap input lines in each FILE, writing to standard output.
nl: Stuurt elk BESTAND naar standaarduitvoer met de regels op een bepaalde lengte
    afgebroken.

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
nl:   -b, --bytes         bytes tellen in plaats van tekens
      -s, --spaces        bij voorkeur afbreken op spaties
      -w, --width=GETAL   te gebruiken afbreekbreedte in plaats van 80

en: invalid number of columns
nl: ongeldig aantal kolommen

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Padraig Brady
nl: Pádraig Brady

en: Usage: %s
nl: Gebruik:  %s

en: Output platform dependent limits in a format useful for shell scripts.
nl: Toont platformafhankelijke limieten in een opmaak die bruikbaar is in shell-scripts.

en: failed to get groups for user %s
nl: kan de groepen van gebruiker %s niet verkrijgen

en: failed to get groups for the current process
nl: kan de groepen van het huidige proces niet verkrijgen

en: cannot find name for group ID %lu
nl: kan geen naam vinden bij groeps-ID %lu

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [GEBRUIKERSNAAM]

en: Print group memberships for each USERNAME or, if no USERNAME is specified, for
    the current process (which may differ if the groups database has changed).
nl: Voor elke GEBRUIKERSNAAM de groepen tonen waar deze lid van is.  Als
    geen naam gegeven is, dan de groepen van het huidige proces tonen.

en: cannot get real UID
nl: kan werkelijke UID niet verkrijgen

en: cannot get effective GID
nl: kan effectieve GID niet verkrijgen

en: cannot get real GID
nl: kan werkelijke GID niet verkrijgen

en: %s: no such user
nl: %s: onbekende gebruiker

en: Print the first %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
nl: Kopieert de eerste %d regels van elk gegeven BESTAND naar standaarduitvoer.
    Als meer dan één BESTAND gegeven is, wordt de uitvoer van elk bestand
    voorafgegaan door een kopje met de bestandsnaam.

en:   -c, --bytes=[-]NUM       print the first NUM bytes of each file;
                                 with the leading '-', print all but the last
                                 NUM bytes of each file
      -n, --lines=[-]NUM       print the first NUM lines instead of the first %d;
                                 with the leading '-', print all but the last
                                 NUM lines of each file
nl:   -c, --bytes=[-]AANTAL    de eerste AANTAL bytes van elk bestand tonen;
                                 met een minteken, allen behalve de laatste AANTAL
      -n, --lines=[-]AANTAL    de eerste AANTAL regels tonen (i.p.v. de eerste %d);
                                 met een minteken, allen behalve de laatste AANTAL

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
nl:   -q, --quiet, --silent    geen bestandsnaamkopjes tonen
      -v, --verbose            altijd bestandsnaamkopjes tonen

en: 
    NUM may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Binary prefixes can be used, too: KiB=K, MiB=M, and so on.
nl: 
    Het GETAL mag gevolgd worden door een vermenigvuldigingsachtervoegsel:
    b = 512, kB = 1000, K = 1024, MB = 1000*1000, M = 1024*1024,
    GB = 1000*1000*1000, G = 1024*1024*1024, en zo verder voor T, P, E, Z en Y.
    Ook binaire voorvoegsels mogen gebruikt worden: KiB = K, MiB = M, enzovoort.

en: %s: file has shrunk too much
nl: %s: bestand is te veel geslonken

en: %s: cannot seek to offset %s
nl: %s: kan niet naar positie %s springen

en: %s: cannot seek to relative offset %s
nl: %s: kan niet naar relatieve positie %s springen

en: %s: number of bytes is too large
nl: %s: aantal bytes is te groot

en: invalid number of lines
nl: ongeldig aantal regels

en: invalid number of bytes
nl: ongeldig aantal bytes

en: invalid trailing option -- %c
nl: ongeldige optie aan het eind: %c

en: Usage: %s [OPTION]
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]
    
    Toont de numerieke aanduiding (in hexadecimaal) van de huidige host.

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
nl: Gebruik:  %s [NAAM]
         of:  %s OPTIE
    
    Toont de hostnaam van het huidige systeem of stelt deze in.

en: cannot set name to %s
nl: kan de naam niet wijzigen naar %s

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
nl: kan de hostnaam niet instellen; dit systeem biedt deze functionaliteit niet

en: cannot determine hostname
nl: kan de hostnaam niet achterhalen

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [GEBRUIKER...]

en: Print user and group information for each specified USER,
    or (when USER omitted) for the current user.
nl: Toont gebruikers- en groepsinformatie voor de gegeven GEBRUIKER
    of (als geen GEBRUIKER gegeven is) voor de huidige gebruiker.

en:   -a             ignore, for compatibility with other versions
      -Z, --context  print only the security context of the process
      -g, --group    print only the effective group ID
      -G, --groups   print all group IDs
      -n, --name     print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real     print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user     print only the effective user ID
      -z, --zero     delimit entries with NUL characters, not whitespace;
                       not permitted in default format
nl:   -a              (genegeerde optie, voor compatibiliteit met andere versies)
      -g, --group     alleen het groeps-ID tonen
      -G, --groups    alleen alle groeps-ID's tonen
      -n, --name      namen in plaats van nummers tonen (bij -g, -G of -u)
      -r, --real      echte ID in plaats van effectieve ID tonen (bij -g, -G of -u)
      -u, --user      alleen het gebruikers-ID tonen
      -Z, --context   alleen de beveiligingscontext van het proces tonen
      -z, --zero      items scheiden met een 0-byte, niet met witruimte;
                        (niet toegestaan in standaardopmaak)

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
nl: 
    Zonder enige OPTIE wordt een nuttige set identificatie-informatie getoond.

en: --context (-Z) works only on an SELinux/SMACK-enabled kernel
nl: optie '--context' (-Z) werkt alleen in een kernel met SELinux of SMACK

en: --context (-Z) works only on an SELinux-enabled kernel
nl: optie '--context' (-Z) werkt alleen in een kernel met SELinux

en: cannot print security context when user specified
nl: kan beveiligingscontext niet tonen als een gebruikersnaam gegeven is

en: cannot print "only" of more than one choice
nl: kan niet meer dan één ding "alleen" tonen

en: cannot print only names or real IDs in default format
nl: kan in standaardinformatie niet alleen namen noch alleen echte ID's tonen

en: option --zero not permitted in default format
nl: optie '--zero' is niet toegestaan bij standaardopmaak

en: can't get process context
nl: kan de context van het proces niet verkrijgen

en: cannot get effective UID
nl: kan effectieve UID niet verkrijgen

en: cannot find name for user ID %s
nl: kan geen naam vinden bij gebruikers-ID %s

en: uid=%s
nl: UID=%s

en:  gid=%s
nl:  GID=%s

en:  euid=%s
nl:  EUID=%s

en:  egid=%s
nl:  EGID=%s

en:  groups=
nl:  groepen=

en: warning: %s: failed to change context to %s
nl: waarschuwing: %s: kan beveiligingscontext niet veranderen naar %s

en: creating directory %s
nl: aanmaken van map %s

en: failed to set default creation context for %s
nl: kan de standaard aanmaakcontext voor %s niet instellen

en: failed to restore context for %s
nl: kan de context voor %s niet herstellen

en: cannot change ownership of %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen

en: cannot set timestamps for %s
nl: kan de tijdsstempels van %s niet instellen

en: fork system call failed
nl: kan geen nieuw proces starten

en: cannot run %s
nl: kan %s niet uitvoeren

en: waiting for strip
nl: wachten op 'strip'

en: strip process terminated abnormally
nl: het proces 'strip' is abnormaal afgesloten

en: invalid user %s
nl: ongeldige gebruiker: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
      or:  %s [OPTION]... -d DIRECTORY...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [-T] BRON DOEL
         of:  %s [OPTIE...] BRON... MAP
         of:  %s [OPTIE...] -t MAP BRON...
         of:  %s [OPTIE...] -d MAP...

en: 
    This install program copies files (often just compiled) into destination
    locations you choose.  If you want to download and install a ready-to-use
    package on a GNU/Linux system, you should instead be using a package manager
    like yum(1) or apt-get(1).
    
    In the first three forms, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the 4th form, create all components of the given DIRECTORY(ies).
nl: 
    Dit programma kopieert bestanden (vaak zojuist gecompileerd) naar door u
    gekozen bestemmingen.  Als u een kant-en-klaar pakket wilt downloaden en
    installeren op een GNU/Linux-systeem, dan kunt u beter een pakketbeheerder
    zoals yum(1) of apt-get(1) gebruiken.
    
    Bij de eerste drie aanroepvormen wordt BRON naar DOEL gekopieerd, of BRONnen
    naar een bestaande MAP, terwijl rechten en eigenaar en groep ingesteld worden.
    Bij de vierde vorm worden alle componenten van de gegeven MAP(pen) aangemaakt.

en:       --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -C, --compare       compare each pair of source and destination files, and
                            in some cases, do not modify the destination at all
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
nl:       --backup[=METHODE]  van elk bestemmingsbestand een reservekopie maken
      -b                      zoals '--backup', maar accepteert geen argument
      -c                      (genegeerde optie)
      -C, --compare           elk paar van bron- en bestemmingsbestand vergelijken,
                                en (soms) niets aan bestemmingsbestand wijzigen
      -d, --directory         alle argumenten als mapnamen behandelen;
                                van de gegeven mappen alle componenten aanmaken

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            or all components of --target-directory,
                            then copy SOURCE to DEST
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
nl:   -D                      alle componenten van DOEL aanmaken behalve de laatste,
                                of alle componenten van de --target map,
                                en dan BRON naar DOEL kopiëren
      -g, --group=GROEP       deze groep instellen i.p.v. groep van huidig proces
      -m, --mode=MODUS        deze toegangsrechten instellen i.p.v. 'rwxr-xr-x'
      -o, --owner=GEBRUIKER   deze eigenaar instellen (alleen voor systeembeheerder)

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables
          --strip-program=PROGRAM  program used to strip binaries
      -S, --suffix=SUFFIX  override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory  treat DEST as a normal file
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
nl:   -p, --preserve-timestamps   alle tijdsstempels van bronbestanden overnemen
                                    in de overeenkomstige bestemmingsbestanden
      -s, --strip                 symbooltabellen uit programma's verwijderen
          --strip-program=PRGRMM  te gebruiken programma voor het strippen
      -S, --suffix=ACHTERVOEGSEL  te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën
      -t, --target-directory=MAP  alle BRON-argumenten naar MAP kopiëren
      -T, --no-target-directory   DOEL als een normaal bestand behandelen
      -v, --verbose               de naam van elke aangemaakte map tonen

en:       --preserve-context  preserve SELinux security context
      -Z                      set SELinux security context of destination
                                file and each created directory to default type
          --context[=CTX]     like -Z, or if CTX is specified then set the
                                SELinux or SMACK security context to CTX
nl:       --preserve-context  de SELinux-beveiligingscontext behouden
      -Z                      de SELinux-beveiligingscontext van doelbestand en
                                elke aangemaakte map op standaard instellen
          --context[=CNTXT]   de beveiligingscontext van doelbestand op standaard
                                instellen (of op CNTXT indien gegeven)

en: cannot unlink %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: WARNING: ignoring --preserve-context; this kernel is not SELinux-enabled
nl: Waarschuwing: optie '--preserve-context' wordt genegeerd;
    deze kernel heeft geen SELinux.

en: the strip option may not be used when installing a directory
nl: de strip-optie mag niet gebruikt worden bij het installeren van een map

en: target directory not allowed when installing a directory
nl: een doelmap is niet toegestaan bij het installeren van een map

en: invalid mode %s
nl: ongeldige modus %s

en: WARNING: ignoring --strip-program option as -s option was not specified
nl: Waarschuwing: optie '--strip-program' wordt genegeerd
    want optie '-s' is niet gegeven

en: options --compare (-C) and --preserve-timestamps are mutually exclusive
nl: de opties '--compare' (-C) en '--preserve-timestamps' sluiten elkaar uit

en: options --compare (-C) and --strip are mutually exclusive
nl: de opties '--compare' (-C) en '--strip' sluiten elkaar uit

en: the --compare (-C) option is ignored when you specify a mode with non-permission bits
nl: de optie '--compare' (-C) wordt genegeerd bij een modus met non-toegangsrechten

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited by blanks.
nl: Stuurt voor elk paar invoerregels met identieke samenvoegvelden een regel
    naar standaarduitvoer.  Het standaard samenvoegveld is het eerste veld,
    afgebakend door spaties of tabs.

en: 
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being 'FILENUM.FIELD' or '0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.  If FORMAT is the keyword 'auto', then the first
    line of each file determines the number of fields output for each line.
    
    Important: FILE1 and FILE2 must be sorted on the join fields.
    E.g., use "sort -k 1b,1" if 'join' has no options,
    or use "join -t ''" if 'sort' has no options.
    Note, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
    If the input is not sorted and some lines cannot be joined, a
    warning message will be given.
nl: 
    Standaard is voorloopwitruimte de veldscheiding en wordt verder genegeerd.
    Als '-t TEKEN' gegeven is, worden velden gescheiden door TEKEN.  Elk VELD
    heeft een veldnummer, tellend vanaf 1.
    
    OPMAAK is een komma- of spatiegescheiden lijst aanduidingen, elk van de vorm
    'NUMMER.VELD' of '0', waar NUMMER het bestandsnummer en VELD het veldnummer is.
    De standaardopmaak voert eerst het samenvoegveld uit, dan de overige velden van
    BESTAND1, en dan de overige velden van BESTAND2, alles gescheiden door TEKEN.
    Als OPMAAK het sleutelwoord 'auto' is, dan bepaalt de eerste regel van elk
    bestand hoeveel velden er voor elke regel uitgevoerd worden.
    
    Belangrijk: BESTAND1 en BESTAND2 moeten gesorteerd zijn op de samenvoegvelden.
    Gebruik bijvoorbeeld "sort -k 1b,1" als aan 'join' geen opties gegeven worden
    of gebruik "join -t" als 'sort' geen opties heeft.
    
    Opmerking: het vergelijken volgt de regels gespecificeerd door 'LC_COLLATE'.
    Als de invoer niet gesorteerd is en sommige regels niet samengevoegd kunnen
    worden, dan wordt er een waarschuwing gegeven.

en: %s:%<PRIuMAX>: is not sorted: %.*s
nl: %s:%<PRIuMAX>: is niet gesorteerd: %.*s

en: invalid field number: %s
nl: ongeldig veldnummer: %s

en: invalid field specifier: %s
nl: ongeldige veldspecificatie: %s

en: invalid file number in field spec: %s
nl: ongeldig bestandsnummer in veldspecificatie: %s

en: incompatible join fields %lu, %lu
nl: incompatibele join-velden: %lu, %lu

en: conflicting empty-field replacement strings
nl: conflicterende vervangingstekenreeksen voor lege velden

en: multi-character tab %s
nl: meerdere tekens in scheidingsteken %s

en: incompatible tabs
nl: incompatibele scheidingstekens

en: both files cannot be standard input
nl: niet beide bestanden mogen de standaardinvoer zijn

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
nl: Gebruik:  %s [-s SIGNAAL | -SIGNAAL] PID...
         of:  %s -l [SIGNAAL...]
         of:  %s -t [SIGNAAL...]

en: Send signals to processes, or list signals.
nl: Zendt signalen naar processen, of somt signaalnamen op.

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
nl:   -s, --signal=SIGNAAL, -SIGNAAL
                       naam of nummer van het te verzenden signaal
      -l, --list       alle beschikbare signaalnamen opsommen, of een gegeven
                         signaalnaam converteren naar een nummer of omgekeerd
      -t, --table      een tabel met signaalnummers, -namen en betekenissen tonen

en: 
    SIGNAL may be a signal name like 'HUP', or a signal number like '1',
    or the exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
nl: 
    SIGNAAL mag een signaalnaam zijn zoals 'HUP', of een signaalnummer zoals '1',
    of de afsluitwaarde van een proces dat beëindigd wordt door een signaal.
    PID is een geheel getal; als het negatief is dan duidt het een procesgroep aan.

en: %s: invalid process id
nl: ongeldig proces-ID: %s

en: invalid option -- %c
nl: ongeldige optie: %c

en: %s: multiple signals specified
nl: meer dan één signaal gegeven: %s

en: multiple -l or -t options specified
nl: meer dan één optie '-l' of '-t' gegeven

en: cannot combine signal with -l or -t
nl: een signaal gaat niet samen met optie '-l' of '-t'

en: no process ID specified
nl: geen proces-ID gegeven

en: invalid buffering mode %s for %s
nl: ongeldige bufferingsmodus %s voor %s

en: failed to allocate a %<PRIuMAX> byte stdio buffer
nl: het reserveren van %<PRIuMAX> bytes voor een invoer-/uitvoerbuffer is mislukt

en: could not set buffering of %s to mode %s
nl: kan de buffering van %s niet in modus %s zetten

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s BESTAND1 BESTAND2
         of:  %s OPTIE

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
nl: Maakt een harde koppeling met de naam BESTAND2 naar bestaand BESTAND1.

en: cannot create link %s to %s
nl: kan de koppeling %s naar %s niet aanmaken

en: %s: hard link not allowed for directory
nl: %s: een harde koppeling naar een map is niet toegestaan

en: %s: cannot overwrite directory
nl: %s: kan een map niet overschrijven

en: %s: replace %s?
nl: %s: %s vervangen?

en: failed to create symbolic link %s
nl: kan geen symbolische koppeling %s aanmaken

en: failed to create symbolic link %s -> %s
nl: kan geen symbolische koppeling %s naar %s aanmaken

en: failed to create hard link to %.0s%s
nl: kan geen harde koppeling naar %.0s%s aanmaken

en: failed to create hard link %s
nl: kan geen harde koppeling %s aanmaken

en: failed to create hard link %s => %s
nl: kan geen harde koppeling %s naar %s aanmaken

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] TARGET LINK_NAME
      or:  %s [OPTION]... TARGET
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY TARGET...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [-T] DOEL KOPPELINGSNAAM
         of:  %s [OPTIE...] DOEL
         of:  %s [OPTIE...] DOEL... MAP
         of:  %s [OPTIE...] -t MAP DOEL...

en: In the 1st form, create a link to TARGET with the name LINK_NAME.
    In the 2nd form, create a link to TARGET in the current directory.
    In the 3rd and 4th forms, create links to each TARGET in DIRECTORY.
    Create hard links by default, symbolic links with --symbolic.
    By default, each destination (name of new link) should not already exist.
    When creating hard links, each TARGET must exist.  Symbolic links
    can hold arbitrary text; if later resolved, a relative link is
    interpreted in relation to its parent directory.
nl:   
    In de 1ste vorm: een koppeling naar DOEL maken met de naam KOPPELINGSNAAM.
    In de 2de vorm: een koppeling naar DOEL maken (met zelfde naam, in huidige map).
    In de 3de en 4de vorm: koppelingen maken in MAP naar elk gegeven DOEL.
    
    Standaard wordt een harde koppeling gemaakt, met '-s' een symbolische; en
    standaard hoort de KOPPELINGSNAAM (naam van nieuwe link) nog niet te bestaan.
    Bij het maken van een harde koppeling moet elk DOEL bestaan.  Symbolische
    koppelingen kunnen een willekeurige tekst bevatten.  Bij het later herleiden
    wordt een relatieve koppeling geïnterpreteerd in relatie tot haar ouder-map.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
nl:       --backup[=METHODE]      van elk bestemmingsbestand een reservekopie maken
      -b                          zoals '--backup', maar accepteert geen argument
      -d, -F, --directory         de systeembeheerder toestaan een harde koppeling
                                    te maken naar mappen (hoewel dit waarschijnlijk
                                    niet zal werken, vanwege systeembeperkingen)
      -f, --force                 bestaande bestemmingsbestanden verwijderen

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -T, --no-target-directory   treat LINK_NAME as a normal file always
      -v, --verbose               print name of each linked file
nl:   -S, --suffix=SUFFIX         te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën
      -t, --target-directory=MAP  map waarin de koppelingen gemaakt moeten worden
      -T, --no-target-directory   KOPPELINGSNAAM als een normaal bestand behandelen
      -v, --verbose               naam en doel van elke gemaakte koppeling tonen

en: 
    Using -s ignores -L and -P.  Otherwise, the last option specified controls
    behavior when a TARGET is a symbolic link, defaulting to %s.
nl: 
    Optie '-s' negeert '-L' en '-P'.  Anders bepaalt de laatst gegeven optie het
    gedrag wanneer de bron een symbolische koppeling is; standaard is dit '%s'.

en: cannot do --relative without --symbolic
nl: optie '--relative' kan niet zonder '--symbolic'

en: cannot combine --target-directory and --no-target-directory
nl: opties '--target-directory' en '--no-target-directory' gaan niet samen

en: target %s
nl: doel %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: FIXME: unknown
nl: (onbekend)

en: Usage: %s [OPTION]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]

en: no login name
nl: geen inlognaam

note: TRANSLATORS: ls output needs to be aligned for ease of reading, so be wary of using variable width fields from the locale. Note %b is handled specially by ls and aligned correctly. Note also that specifying a width as in %5b is erroneous as strftime will count bytes rather than characters in multiby
en: %b %e  %Y
nl: %e %b  %Y

note: TRANSLATORS: ls output needs to be aligned for ease of reading, so be wary of using variable width fields from the locale. Note %b is handled specially by ls and aligned correctly. Note also that specifying a width as in %5b is erroneous as strftime will count bytes rather than characters in multiby
en: %b %e %H:%M
nl: %e %b %H:%M

en: invalid line width
nl: ongeldige regelbreedte

en: invalid tab size
nl: ongeldige tab-grootte

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
nl: genegeerd: ongeldige breedte %s in omgevingsvariabele COLUMNS

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
nl: genegeerd: ongeldige tab-grootte %s in omgevingsvariabele TABSIZE

en: invalid time style format %s
nl: ongeldige opmaakstijl %s voor de tijd

en: Valid arguments are:
nl: Geldige argumenten zijn:

en:   - +FORMAT (e.g., +%H:%M) for a 'date'-style format
nl:   - +OPMAAK (bijvoorbeeld: +%H:%M) voor een opmaak zoals met 'date'

en: unrecognized prefix: %s
nl: niet-herkend voorvoegsel: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
nl: niet-ontleedbare waarde in omgevingsvariabele LS_COLORS

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
nl: genegeerd: ongeldige waarde %s van omgevingsvariabele QUOTING_STYLE

en: cannot open directory %s
nl: kan map %s niet openen

en: cannot determine device and inode of %s
nl: kan het apparaat en de inode van %s niet bepalen

en: %s: not listing already-listed directory
nl: reeds getoonde map %s wordt niet opnieuw getoond

en: error canonicalizing %s
nl: fout bij canoniseren van %s

en: reading directory %s
nl: lezen van map %s

en: closing directory %s
nl: sluiten van map %s

en: cannot compare file names %s and %s
nl: kan bestandsnamen %s en %s niet vergelijken

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuvSUX nor --sort is specified.
nl: Toont informatie over de gegeven BESTANDen (standaard over de huidige map).
    
    De items worden alfabetisch gesorteerd als geen van de opties '-cftuvSUX'
    noch '--sort' gegeven is.

en:   -a, --all                  do not ignore entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               with -l, print the author of each file
      -b, --escape               print C-style escapes for nongraphic characters
nl:   -a, --all                  ook de namen tonen die beginnen met een '.'
      -A, --almost-all           als '-a', maar de items '.' en '..' weglaten
          --author               (met '-l') de auteur van elk bestand tonen
      -b, --escape               niet-grafische tekens tonen als codes in C-stijl

en:       --block-size=SIZE      with -l, scale sizes by SIZE when printing them;
                                   e.g., '--block-size=M'; see SIZE format below
nl:       --block-size=GROOTTE   de te tonen groottes schalen naar deze waarde;
                                   '--block-size=M' bijvoorbeeld toont de groottes
                                   in eenheden van 1.048.576 bytes; zie hieronder

en:   -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information);
                                   with -l: show ctime and sort by name;
                                   otherwise: sort by ctime, newest first
nl:   -B, --ignore-backups       geen namen tonen die eindigen op '~'
      -c                         met '-lt': op 'ctime' sorteren en deze tonen (de
                                   tijd van de laatste statusinformatiewijziging);
                                   met '-l': op naam sorteren en 'ctime' tonen;
                                   anders: op 'ctime' sorteren, recentste eerst

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         colorize the output; WHEN can be 'always' (default
                                   if omitted), 'auto', or 'never'; more info below
      -d, --directory            list directories themselves, not their contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
nl:   -C                         de items in kolommen presenteren
          --color[=WANNEER]      bestandstypen met kleuren onderscheiden;
                                   WANNEER is 'always' (altijd), 'never' (nooit),
                                   of 'auto' (uitvoerapparaatafhankelijk);
                                   zie hieronder voor meer informatie
      -d, --directory            alleen mapnamen tonen, niet hun inhoud,
                                   en symbolische koppelingen niet volgen
      -D, --dired                uitvoer produceren voor de 'dired'-modus van Emacs

en:   -g                         like -l, but do not list owner
nl:   -g                         als '-l', maar geen eigenaar tonen

en:       --group-directories-first
                                 group directories before files;
                                   can be augmented with a --sort option, but any
                                   use of --sort=none (-U) disables grouping
nl:       --group-directories-first
                                 mappen vóór bestanden groeperen; kan aangevuld
                                   worden met een '--sort', maar gebruik van
                                   '--sort=none' of '-U' deactiveert groepering

en:   -G, --no-group             in a long listing, don't print group names
nl:   -G, --no-group             bij een uitgebreide lijst geen groepsnaam tonen

en:   -h, --human-readable       with -l and -s, print sizes like 1K 234M 2G etc.
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
nl:   -h, --human-readable       groottes in leesbare vorm tonen (samen met -l/-s))
          --si                   idem, maar machten van 1000 i.p.v. 1024 gebruiken

en:   -H, --dereference-command-line
                                 follow symbolic links listed on the command line
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 follow each command line symbolic link
                                   that points to a directory
          --hide=PATTERN         do not list implied entries matching shell PATTERN
                                   (overridden by -a or -A)
nl:   -H, --dereference-command-line
                                 symbolische koppelingen op opdrachtregel volgen
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 symbolische koppelingen op opdrachtregel die naar
                                   een map verwijzen volgen
          --hide=PATROON         de namen die voldoen aan PATROON niet tonen
                                   (geldt niet samen met '-a' of '-A')

en:       --hyperlink[=WHEN]     hyperlink file names; WHEN can be 'always'
                                   (default if omitted), 'auto', or 'never'
nl:       --hyperlink[=WANNEER]  bestandsnamen linken; WANNEER kan zijn: 'always'
                                   (altijd, standaard), 'auto', of 'never' (nooit)

en:       --indicator-style=WORD  append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), slash (-p),
                                   file-type (--file-type), classify (-F)
      -i, --inode                print the index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
nl:       --indicator-style=WIJZE  op deze wijze achter elk item het type aanduiden;
                                   WIJZE kan zijn: 'none' (standaard), 'slash' (-p),
                                   'file-type' (--file-type) of 'classify' (-F)
      -i, --inode                het indexnummer van elk bestand tonen
      -I, --ignore=PATROON       de namen die voldoen aan PATROON niet tonen

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
nl:   -l                         uitgebreide bestandsinformatie tonen
      -L, --dereference          bij het tonen van bestandsinformatie voor een
                                   symbolische koppeling, de informatie over het
                                   bestand waar de koppeling naar verwijst tonen
                                   in plaats van over de koppeling zelf
      -m                         geen kolommen maar kommagescheiden lijst tonen

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric user and group IDs
      -N, --literal              print entry names without quoting
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --indicator-style=slash
                                 append / indicator to directories
nl:   -n, --numeric-uid-gid      als '-l', met numerieke gebruikers- en groeps-ID's
      -N, --literal              de itemnamen tonen zonder aanhalingen of escapes
      -o                         als '-l', maar groepsinformatie niet tonen
      -p, --indicator-style=slash
                                 een '/'-indicator achter mapnamen toevoegen

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of nongraphic characters
          --show-control-chars   show nongraphic characters as-is (the default,
                                   unless program is 'ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always,
                                   shell-escape, shell-escape-always, c, escape
                                   (overrides QUOTING_STYLE environment variable)
nl:   -q, --hide-control-chars   een '?' tonen in plaats van niet-grafische tekens
          --show-control-chars   niet-grafische tekens tonen zoals ze zijn
                                   (standaard, tenzij uitvoer naar terminal gaat)
      -Q, --quote-name           itemnamen omsluiten met aanhalingstekens
          --quoting-style=STIJL  te gebruiken aanhalingsstijl voor items;
                                   STIJL kan zijn: 'literal' (-N), 'locale',
                                   'shell', 'shell-always', 'shell-escape',
                                   'shell-escape-always', 'c' (-Q), 'escape' (-b)

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print the allocated size of each file, in blocks
nl:   -r, --reverse              de sorteervolgorde omdraaien
      -R, --recursive            submappen recursief tonen
      -s, --size                 toegewezen aantal blokken tonen voor ieder bestand

en:       --time-style=TIME_STYLE  time/date format with -l; see TIME_STYLE below
nl:       --time-style=TIJDSTIJL   tijd-/datumopmaak bij '-l'; zie TIME_STYLE hieronder

en:   -t                         sort by time, newest first; see --time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
nl:   -t                         op tijd sorteren; zie '--time'
      -T, --tabsize=AANTAL       te gebruiken tabbreedte in plaats van 8

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time;
                                   with -l: show access time and sort by name;
                                   otherwise: sort by access time, newest first
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         natural sort of (version) numbers within text
nl:   -u                         met -lt: op toegangstijd sorteren en deze tonen;
                                   met -l: toegangstijd tonen en op naam sorteren;
                                   anders: op toegangstijd sorteren (nieuwste eerst)
      -U                         de items ongesorteerd tonen, op plaatsingsvolgorde
      -v                         logisch sorteren op (versie)nummers in de naam

en: 
    Using color to distinguish file types is disabled both by default and
    with --color=never.  With --color=auto, ls emits color codes only when
    standard output is connected to a terminal.  The LS_COLORS environment
    variable can change the settings.  Use the dircolors command to set it.
nl: 
    Het gebruik van kleuren om bestandstypes te onderscheiden kan uitgeschakeld
    worden met '--color=never' (standaard).  Met '--color=auto' produceert 'ls'
    alleen kleurcodes als standaarduitvoer verbonden is met een terminal.
    Omgevingsvariabele LS_COLORS kan deze instellingen wijzigen.  Gebruik
    het commando 'dircolors' om deze variabele in te stellen.

en: 
    Exit status:
     0  if OK,
     1  if minor problems (e.g., cannot access subdirectory),
     2  if serious trouble (e.g., cannot access command-line argument).
nl: 
    De afsluitwaarde is:
     0  indien OK,
     1  bij kleine problemen (bijv. geen toegang tot een submap),
     2  bij serieuze problemen  (bijv. geen toegang tot argument op opdrachtregel).

en: %s: too many checksum lines
nl: %s: te veel regels met controlesommen

en: %s: %<PRIuMAX>: improperly formatted %s checksum line
nl: %s: %<PRIuMAX>: onjuist opgemaakte regel met %s-controlesom

en: FAILED open or read
nl: openen of lezen is MISLUKT

en: FAILED
nl: VERKEERD

en: OK
nl: goed

en: WARNING: %<PRIuMAX> line is improperly formatted | WARNING: %<PRIuMAX> lines are improperly formatted
nl[0]: WAARSCHUWING: %<PRIuMAX> regel is onjuist opgemaakt
nl[1]: WAARSCHUWING: %<PRIuMAX> regels zijn onjuist opgemaakt

en: WARNING: %<PRIuMAX> listed file could not be read | WARNING: %<PRIuMAX> listed files could not be read
nl[0]: WAARSCHUWING: %<PRIuMAX> getoond bestand kan niet gelezen worden
nl[1]: WAARSCHUWING: %<PRIuMAX> getoonde bestanden kunnen niet gelezen worden

en: WARNING: %<PRIuMAX> computed checksum did NOT match | WARNING: %<PRIuMAX> computed checksums did NOT match
nl[0]: WAARSCHUWING: %<PRIuMAX> berekende controlesom komt NIET overeen
nl[1]: WAARSCHUWING: %<PRIuMAX> berekende controlesommen komen NIET overeen

en: %s: no file was verified
nl: %s: geen enkel bestand werd gecontroleerd

en: invalid length
nl: ongeldige lengte

en: invalid length: %s
nl: ongeldige lengte: %s

en: length is not a multiple of 8
nl: lengte is geen veelvoud van 8

en: --tag does not support --text mode
nl: optie '--tag' gaat niet samen met '--text'

en: the --zero option is not supported when verifying checksums
nl: de optie '--zero' wordt niet ondersteund bij het verifiëren van controlesommen

en: the --tag option is meaningless when verifying checksums
nl: de optie '--tag' geldt niet voor het verifiëren van controlesommen

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
nl: de opties '--binary' en '--text' gelden niet voor het verifiëren van controlesommen

en: the --ignore-missing option is meaningful only when verifying checksums
nl: de optie '--ignore-missing' geldt alleen voor het verifiëren van controlesommen

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
nl: de optie '--status' geldt alleen voor het verifiëren van controlesommen

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
nl: de optie '--warn' geldt alleen voor het verifiëren van controlesommen

en: the --quiet option is meaningful only when verifying checksums
nl: de optie '--quiet' geldt alleen voor het verifiëren van controlesommen

en: the --strict option is meaningful only when verifying checksums
nl: de optie '--strict' geldt alleen voor het verifiëren van controlesommen

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] MAP...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
nl: Maakt de gegeven MAP(pen) aan (als ze nog niet bestaan).

en:   -Z                   set SELinux security context of each created directory
                             to the default type
          --context[=CTX]  like -Z, or if CTX is specified then set the SELinux
                             or SMACK security context to CTX
nl:   -Z                        de SELinux-beveiligingscontext van doelbestand op
                                  standaard instellen
          --context[=CNTXT]     de beveiligingscontext van doelbestand op standaard
                                  instellen (of op CNTXT indien gegeven)

en: created directory %s
nl: map %s is aangemaakt

en: warning: ignoring --context; it requires an SELinux/SMACK-enabled kernel
nl: Waarschuwing: optie '--context' (-Z) wordt genegeerd;
    het vereist een kernel met SELinux of SMACK.

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] NAAM...

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
nl: Maakt voor elke gegeven NAAM een benoemde pijp (FIFO) aan.

en:   -m, --mode=MODE    set file permission bits to MODE, not a=rw - umask
nl:   -m, --mode=MODUS   in te stellen rechten (zie 'chmod'), i.p.v. 'a=rw - umask'

en:   -Z                   set the SELinux security context to default type
          --context[=CTX]  like -Z, or if CTX is specified then set the SELinux
                             or SMACK security context to CTX
nl:   -Z                       de SELinux-beveiligingscontext van doelbestand op
                                 standaard instellen
          --context[=CNTXT]    de beveiligingscontext van doelbestand op standaard
                                 instellen (of op CNTXT indien gegeven)

en: invalid mode
nl: ongeldige modus

en: mode must specify only file permission bits
nl: de modus mag alleen bestandstoegangsrechten bevatten

en: cannot set permissions of %s
nl: kan de toegangsrechten van %s niet instellen

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] NAAM TYPE [HOOFDNUMMER SUBNUMMER]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
nl: Maakt het speciale bestand NAAM aan van het gegeven TYPE.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
nl: 
    Zowel HOOFD- als SUBNUMMER moeten gegeven worden wanneer TYPE 'b', 'c' of 'u'
    is, en weggelaten als TYPE 'p' is.  Als HOOFD- of SUBNUMMER begint met '0x'
    of '0X', dan is de interpretatie hexadecimaal; anders, als het begint met 0,
    octaal; anders decimaal.  TYPE mag zijn:

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
nl: 
      b      een blok-apparaatbestand aanmaken (gebufferd)
      c, u   een byte-apparaatbestand aanmaken (ongebufferd)
      p      een FIFO aanmaken

en: Special files require major and minor device numbers.
nl: Speciale bestanden vereisen hoofd- en subapparaatnummers.

en: Fifos do not have major and minor device numbers.
nl: FIFO's hebben geen hoofd- en subapparaatnummers.

en: block special files not supported
nl: blok-apparaatbestanden worden niet ondersteund

en: character special files not supported
nl: byte-apparaatbestanden worden niet ondersteund

en: invalid major device number %s
nl: ongeldig hoofdapparaatnummer %s

en: invalid minor device number %s
nl: ongeldig subapparaatnummer %s

en: invalid device %s %s
nl: ongeldig apparaat %s %s

en: invalid device type %s
nl: ongeldig apparaattype %s

en: Usage: %s [OPTION]... [TEMPLATE]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [SJABLOON]

en: Create a temporary file or directory, safely, and print its name.
    TEMPLATE must contain at least 3 consecutive 'X's in last component.
    If TEMPLATE is not specified, use tmp.XXXXXXXXXX, and --tmpdir is implied.
nl: Een tijdelijk bestand of map op een veilige manier aanmaken en de naam tonen.
    SJABLOON moet minstens 3 elkaar opvolgende X-en bevatten in de laatste component.
    Als geen SJABLOON gegeven is, wordt 'tmp.XXXXXXXXXX' gebruikt en is '--tmpdir'
    impliciet.

en: Files are created u+rw, and directories u+rwx, minus umask restrictions.
nl: Bestanden worden aangemaakt met de toegangsrechten u+rw,
    en mappen met u+rwx, minus de 'umask'-restricties.

en:   -d, --directory     create a directory, not a file
      -u, --dry-run       do not create anything; merely print a name (unsafe)
      -q, --quiet         suppress diagnostics about file/dir-creation failure
nl:   -d, --directory     een map aanmaken, geen bestand
      -u, --dry-run       niets aanmaken; enkel een naam tonen (onveilig)
      -q, --quiet         foutmeldingen over mislukte aanmakingen onderdrukken

en:       --suffix=SUFF   append SUFF to TEMPLATE; SUFF must not contain a slash.
                            This option is implied if TEMPLATE does not end in X
nl:       --suffix=VGSL   dit achtervoegsel achter SJABLOON plakken; VGSL mag geen
                            schuine streep bevatten; deze optie is impliciet als
                            SJABLOON niet op een X eindigt

en:   -p DIR, --tmpdir[=DIR]  interpret TEMPLATE relative to DIR; if DIR is not
                            specified, use $TMPDIR if set, else /tmp.  With
                            this option, TEMPLATE must not be an absolute name;
                            unlike with -t, TEMPLATE may contain slashes, but
                            mktemp creates only the final component
nl:   -p MAP, --tmpdir[=MAP]  SJABLOON relatief ten opzichte van MAP interpreteren;
                            als geen MAP gegeven is, dan $TMPDIR gebruiken indien
                            ingesteld, anders /tmp; met deze optie mag SJABLOON geen
                            absoluut pad zijn; het mag wel schuine strepen bevatten,
                            maar 'mktemp' zal slechts de laatste component aanmaken

en:   -t                  interpret TEMPLATE as a single file name component,
                            relative to a directory: $TMPDIR, if set; else the
                            directory specified via -p; else /tmp [deprecated]
nl:   -t                  SJABLOON als een enkele bestandsnaamcomponent
                            gebruiken, relatief ten opzichte een map: $TMPDIR,
                            indien ingesteld; anders de map gegeven via '-p';
                            anders /tmp [verouderd]

en: too many templates
nl: te veel sjablonen

en: with --suffix, template %s must end in X
nl: met '--suffix' moet sjabloon %s eindigen op een X

en: invalid suffix %s, contains directory separator
nl: ongeldig achtervoegsel %s; het bevat een mapscheidingsteken

en: too few X's in template %s
nl: te weinig X'en in sjabloon %s

en: invalid template, %s, contains directory separator
nl: ongeldig sjabloon %s; het bevat een mapscheidingsteken

en: invalid template, %s; with --tmpdir, it may not be absolute
nl: ongeldig sjabloon %s; met '--tmpdir' mag deze niet absoluut zijn

en: failed to create directory via template %s
nl: kan geen map aanmaken via sjabloon %s

en: failed to create file via template %s
nl: kan geen bestand aanmaken via sjabloon %s

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
nl: Hernoemt BRON naar BESTEMMING, of verplaatst BRON(nen) naar MAP.

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file
    If you specify more than one of -i, -f, -n, only the final one takes effect.
nl:       --backup[=METHODE]       van elk bestemmingsbestand een reservekopie maken
      -b                           als '--backup', maar accepteert geen argument
      -f, --force                  niets vragen alvorens te overschrijven
      -i, --interactive            voor overschrijven om toestemming vragen
      -n, --no-clobber             geen bestaand bestand overschrijven
    Als u meer dan één van -i, -f, -n specificeert dan is alleen de laatste effectief.

en:       --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
nl:       --strip-trailing-slashes   schuine strepen achter elke BRON verwijderen
      -S, --suffix=ACHTERVOEGSEL   te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën

en:   -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -Z, --context                set SELinux security context of destination
                                     file to default type
nl:   -t, --target-directory=MAP   alle BRON-argumenten naar deze map verplaatsen
      -T, --no-target-directory    BESTEMMING als een normaal bestand behandelen
      -u, --update                 alleen verplaatsen als BRON nieuwer is dan de
                                     bestemming of wanneer deze niet bestaat
      -v, --verbose                tonen wat er gedaan wordt
      -Z, --context                de SELinux-beveiligingscontext van doelbestand
                                     op standaardtype instellen

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] [COMMANDO [ARGUMENT...]]

en: Run COMMAND with an adjusted niceness, which affects process scheduling.
    With no COMMAND, print the current niceness.  Niceness values range from
    %d (most favorable to the process) to %d (least favorable to the process).
nl: Voert het gegeven COMMANDO uit met een aangepaste procesbeleefdheid;
    als geen COMMANDO gegeven is, dan de huidige procesbeleefdheid tonen.
    Beleefdheidswaarden lopen van %d (krijgt meeste tijd) tot %d (minste tijd).

en:   -n, --adjustment=N   add integer N to the niceness (default 10)
nl:   -n, --adjustment=GETAL  dit getal (standaard 10) optellen bij de beleefdheid

en: invalid adjustment %s
nl: ongeldige aanpassing %s

en: a command must be given with an adjustment
nl: bij een aanpassing moet er een commando gegeven worden

en: cannot get niceness
nl: kan de huidige beleefdheidswaarde niet verkrijgen

en: cannot set niceness
nl: kan beleefdheidswaarde niet instellen

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
nl: Stuurt elk gegeven BESTAND naar standaarduitvoer, met regelnummers toegevoegd.

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for logical page delimiters
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
nl:   -b, --body-numbering=STIJL     te gebruiken stijl voor regelnummering
      -d, --section-delimiter=TT     te gebruiken tekenpaar voor paginascheiding
      -f, --footer-numbering=STIJL   stijl voor de nummering van voetregels

en:   -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --line-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers for each section
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
nl:   -h, --header-numbering=STIJL   stijl voor de nummering van kopregels
      -i, --page-increment=GETAL     regelnummer na elke regel met dit getal ophogen
      -l, --join-blank-lines=AANTAL  dit aantal lege regels als één regel tellen
      -n, --number-format=OPMAAK     te gebruiken OPMAAK voor regelnummers
      -p, --no-renumber              regelnummer niet resetten voor elke sectie
      -s, --number-separator=TEKST   toe te voegen tekst na (mogelijk) regelnummer

en:   -v, --starting-line-number=NUMBER  first line number for each section
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
nl:   -v, --starting-line-number=GETAL  eerste regelnummer voor elke sectie
      -w, --number-width=AANTAL      aantal te gebruiken kolommen voor regelnummers

en: 
    STYLE is one of:
    
      a      number all lines
      t      number only nonempty lines
      n      number no lines
      pBRE   number only lines that contain a match for the basic regular
             expression, BRE
nl: 
    STIJL is één van:
    
      a       alle regels nummeren
      t       alleen niet-lege regels nummeren
      n       geen regels nummeren
      pBRE    alleen regels nummeren waarvan een deel voldoet aan deze
                gewone reguliere expressie (BRE)

en: 
    FORMAT is one of:
    
      ln     left justified, no leading zeros
      rn     right justified, no leading zeros
      rz     right justified, leading zeros
nl: 
    OPMAAK is één van:
    
      ln    links uitgelijnd, geen voorloopnullen
      rn    rechts uitgelijnd, geen voorloopnullen
      rz    rechts uitgelijnd, met voorloopnullen

en: line number overflow
nl: regelnummer loopt over

en: invalid header numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor kopregelnummering: %s

en: invalid body numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor regelnummers: %s

en: invalid footer numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor voetregelnummering: %s

en: invalid starting line number
nl: ongeldig regelnummer voor beginregel

en: invalid line number increment
nl: ongeldige ophoging voor regelnummers

en: invalid line number of blank lines
nl: ongeldig aantal lege regels

en: invalid line number field width
nl: ongeldige veldbreedte voor regelnummer

en: invalid line numbering format: %s
nl: ongeldige opmaak voor nummering: %s

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s COMMANDO [ARGUMENT...]
         of:  %s OPTIE

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
nl: Voert het gegeven COMMANDO uit, 'hangup'-signalen negerend.

en: 
    If standard input is a terminal, redirect it from an unreadable file.
    If standard output is a terminal, append output to 'nohup.out' if possible,
    '$HOME/nohup.out' otherwise.
    If standard error is a terminal, redirect it to standard output.
    To save output to FILE, use '%s COMMAND > FILE'.
nl: 
    Als standaardinvoer een terminal is, dan de invoer naar '/dev/null' omleiden.
    Als standaarduitvoer een terminal is, dan eventuele uitvoer zo mogelijk aan
    'nohup.out' toevoegen, anders aan '$HOME/nohup.out'.  Als standaardfoutuitvoer
    een terminal is, dan deze naar standaarduitvoer omleiden.
    Gebruik '%s COMMANDO > BESTAND' om de uitvoer naar een BESTAND te sturen.

en: failed to render standard input unusable
nl: kan standaardinvoer niet onbruikbaar maken

en: ignoring input
nl: invoer wordt genegeerd

en: ignoring input and appending output to %s
nl: invoer wordt genegeerd en uitvoer wordt aan %s toegevoegd

en: appending output to %s
nl: uitvoer wordt aan %s toegevoegd

en: ignoring input and redirecting stderr to stdout
nl: invoer wordt genegeerd en standaardfoutuitvoer gaat naar standaarduitvoer

en: redirecting stderr to stdout
nl: standaardfoutuitvoer gaat naar standaarduitvoer

en: failed to redirect standard error
nl: kan standaardfoutuitvoer niet omleiden

en: Usage: %s [OPTION]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...]

en: Print the number of processing units available to the current process,
    which may be less than the number of online processors
nl: Toont het aantal processoreenheden dat beschikbaar is voor het huidige proces;
    dit kan minder zijn dan het aantal processoren dat online is.

en:       --all      print the number of installed processors
          --ignore=N  if possible, exclude N processing units
nl:       --all       het aantal geïnstalleerde processoren tonen
          --ignore=N  indien mogelijk, N processoreenheden uitsluiten

en: value too large to be converted: %s
nl: waarde is te groot om geconverteerd te kunnen worden: %s

en: invalid number: %s
nl: ongeldig getal: %s

en: rejecting suffix in input: %s (consider using --from)
nl: afgewezen achtervoegsel in invoer: %s (overweeg om '--from' te gebruiken)

en: invalid suffix in input: %s
nl: ongeldig achtervoegsel in invoer: %s

en: missing 'i' suffix in input: %s (e.g Ki/Mi/Gi)
nl: ontbrekend achtervoegsel 'i' in invoer: %s (bijvoorbeeld Ki/Mi/Gi)

en: failed to prepare value '%Lf' for printing
nl: voorbereiden van waarde '%Lf' voor tonen is mislukt

en: invalid unit size: %s
nl: ongeldige eenheidsgrootte: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [NUMBER]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [GETAL...]

en: Reformat NUMBER(s), or the numbers from standard input if none are specified.
nl: Maakt gegeven GETAL(len) opnieuw op,
    of de getallen van standaardinvoer als er geen gegeven zijn.

en:       --debug          print warnings about invalid input
nl:       --debug          waarschuwingen tonen bij ongeldige invoer

en:   -d, --delimiter=X    use X instead of whitespace for field delimiter
nl:   -d, --delimiter=X    te gebruiken scheidingsteken (in plaats van witruimte)

en:       --format=FORMAT  use printf style floating-point FORMAT;
                             see FORMAT below for details
nl:       --format=OPMAAK  deze drijvende-komma opmaak gebruiken;
                             zie FORMAT hieronder voor details

en:       --from=UNIT      auto-scale input numbers to UNITs; default is 'none';
                             see UNIT below
nl:       --from=EENHEID   invoergetallen herschalen naar deze EENHEID (zie onder);
                             standaard is 'none'

en:       --from-unit=N    specify the input unit size (instead of the default 1)
nl:       --from-unit=GETAL  de grootte van de invoereenheid (in plaats van 1)

en:       --grouping       use locale-defined grouping of digits, e.g. 1,000,000
                             (which means it has no effect in the C/POSIX locale)
nl:       --grouping       door de taalregio bepaalde cijfergroepering gebruiken
                             (heeft dus geen effect in C- of POSIX-taalregio)

en:       --header[=N]     print (without converting) the first N header lines;
                             N defaults to 1 if not specified
nl:       --header[=N]     de eerste N kopregels zonder converteren tonen;
                             N is 1 wanneer niet opgegeven

en:       --invalid=MODE   failure mode for invalid numbers: MODE can be:
                             abort (default), fail, warn, ignore
nl:       --invalid=MODUS  wat te doen bij ongeldige getallen; MODUS kan zijn:
                             'abort' (standaard), 'fail', 'warn', 'ignore'

en:       --padding=N      pad the output to N characters; positive N will
                             right-align; negative N will left-align;
                             padding is ignored if the output is wider than N;
                             the default is to automatically pad if a whitespace
                             is found
nl:       --padding=GETAL  de uitvoer uitvullen tot dit aantal tekens; een positief
                             getal lijnt rechts uit, een negatief getal links;
                             uitvulling wordt genegeerd als de uitvoer breder is;
                             standaard wordt uitgevuld als witruimte gevonden wordt

en:       --round=METHOD   use METHOD for rounding when scaling; METHOD can be:
                             up, down, from-zero (default), towards-zero, nearest
nl:       --round=METHODE  te gebruiken afrondingsmethode bij herschalen;
                             METHODE kan zijn: 'up', 'down',
                             'from-zero' (standaard), 'towards-zero', 'nearest'

en:       --suffix=SUFFIX  add SUFFIX to output numbers, and accept optional
                             SUFFIX in input numbers
nl:       --suffix=SUFFIX  dit achtervoegsel toevoegen aan uitvoergetallen,
                             en accepteren bij invoergetallen

en:       --to=UNIT        auto-scale output numbers to UNITs; see UNIT below
nl:       --to=EENHEID     uitvoergetallen herschalen naar deze EENHEID (zie onder)

en:       --to-unit=N      the output unit size (instead of the default 1)
nl:       --to-unit=GETAL  de grootte van de uitvoereenheid (in plaats van 1)

en: 
    UNIT options:
nl: 
    Mogelijkheden voor EENHEID zijn:

en:   none       no auto-scaling is done; suffixes will trigger an error
nl:   none       geen automatische herschaling; achtervoegsels geven een fout

en:   auto       accept optional single/two letter suffix:
                   1K = 1000,
                   1Ki = 1024,
                   1M = 1000000,
                   1Mi = 1048576,
nl:   auto       een optioneel achtervoegsel van één of twee letters accepteren:
                   1K = 1000, 1Ki = 1024, 1M = 1000000, 1Mi = 1048576, ...

en:   si         accept optional single letter suffix:
                   1K = 1000,
                   1M = 1000000,
                   ...
nl:   si         een optioneel achtervoegsel van één letter accepteren:
                   1K = 1000, 1M = 1000000, ...

en:   iec        accept optional single letter suffix:
                   1K = 1024,
                   1M = 1048576,
                   ...
nl:   iec        een optioneel achtervoegsel van één letter accepteren:
                   1K = 1024, 1M = 1048576, ...

en:   iec-i      accept optional two-letter suffix:
                   1Ki = 1024,
                   1Mi = 1048576,
                   ...
nl:   iec-i      een optioneel achtervoegsel van twee letters accepteren:
                   1Ki = 1024, 1Mi = 1048576, ...

en: 
    FIELDS supports cut(1) style field ranges:
      N    N'th field, counted from 1
      N-   from N'th field, to end of line
      N-M  from N'th to M'th field (inclusive)
      -M   from first to M'th field (inclusive)
      -    all fields
    Multiple fields/ranges can be separated with commas
nl: 
    VELDEN kan zijn:  N     N-de veld (tellend vanaf 1)
      N-    van N-de veld tot het einde van de regel
      N-M   van N-de tot en met M-de veld
      -M    van eerste tot en met M-de veld
      -     alle velden
    Meerdere velden en/of bereiken zijn mogelijk, gescheiden door komma's.

en: 
    Examples:
      $ %s --to=si 1000
                -> "1.0K"
      $ %s --to=iec 2048
               -> "2.0K"
      $ %s --to=iec-i 4096
               -> "4.0Ki"
      $ echo 1K | %s --from=si
               -> "1000"
      $ echo 1K | %s --from=iec
               -> "1024"
      $ df -B1 | %s --header --field 2-4 --to=si
      $ ls -l  | %s --header --field 5 --to=iec
      $ ls -lh | %s --header --field 5 --from=iec --padding=10
      $ ls -lh | %s --header --field 5 --from=iec --format %%10f
nl: 
    Voorbeelden:
      $ %s --to=si 1000
                -> "1.0K"
      $ %s --to=iec 2048
               -> "2.0K"
      $ %s --to=iec-i 4096
               -> "4.0Ki"
      $ echo 1K | %s --from=si
               -> "1000"
      $ echo 1K | %s --from=iec
               -> "1024"
      $ df -B1 | %s --header --field 2-4 --to=si
      $ ls -l  | %s --header --field 5 --to=iec
      $ ls -lh | %s --header --field 5 --from=iec --padding=10
      $ ls -lh | %s --header --field 5 --from=iec --format %%10f

en: format %s has no %% directive
nl: opmaakspecificatie %s bevat geen '%%'

en: invalid format %s (width overflow)
nl: ongeldige opmaak %s (breedte is te groot)

en: --format padding overriding --padding
nl: de opvulling van '--format' overtroeft '--padding'

en: format %s ends in %%
nl: opmaakspecificatie %s eindigt in '%%'

en: invalid precision in format %s
nl: ongeldige precisie in opmaakspecificatie %s

en: invalid format %s, directive must be %%[0]['][-][N][.][N]f
nl: ongeldige opmaak %s; een opmaakspecificatie moet %%[0]['][-][N][.][N]f zijn

en: format %s has too many %% directives
nl: opmaakspecificatie %s bevat te veel '%%'

en: invalid suffix in input %s: %s
nl: ongeldig achtervoegsel in invoer %s: %s

en: value/precision too large to be printed: '%Lg/%<PRIuMAX>' (consider using --to)
nl: waarde/precisie is te groot om weer te kunnen geven: '%Lg/%<PRIuMAX>' (overweeg om '--to' te gebruiken)

en: value too large to be printed: '%Lg' (consider using --to)
nl: waarde is te groot om weer te kunnen geven: '%Lg' (overweeg om '--to' te gebruiken)

en: value too large to be printed: '%Lg' (cannot handle values > 999Y)
nl: waarde is te groot om weer te kunnen geven: '%Lg' (kan geen waardes > 999Y aan)

en: large input value %s: possible precision loss
nl: grote invoerwaarde %s: mogelijk verlies van precisie

en: invalid padding value %s
nl: ongeldige opvulwaarde %s

en: multiple field specifications
nl: meerdere veldspecificaties

en: invalid header value %s
nl: ongeldige kopregelwaarde %s

en: --grouping cannot be combined with --format
nl: de opties '--grouping' en '--format' gaan niet samen

en: failed to set locale
nl: instellen van taalregio is mislukt

en: no conversion option specified
nl: geen conversie-optie gegeven

en: grouping cannot be combined with --to
nl: groepering gaat niet samen met optie '--to'

en: grouping has no effect in this locale
nl: groepering heeft geen effect in deze taalregio

en: --header ignored with command-line input
nl: optie '--header' wordt genegeerd met invoer op de opdrachtregel

en: error reading input
nl: fout bij lezen van invoer

en: failed to convert some of the input numbers
nl: enkele van de invoergetallen zijn niet geconverteerd

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [-abcdfilosx]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b]]
      or:  %s --traditional [OPTION]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [BESTAND...]
         of:  %s [-abcdfilosx] [BESTAND] [[+]POSITIE[.][b]]
         of:  %s --traditional [OPTIES] [BSTND] [[+]POSITIE[.][b] [+][LABEL][.][b]]

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
nl: 
    Stuurt een eenduidige representatie (standaard in octale bytes) van het
    gegeven BESTAND naar standaarduitvoer.  Bij meer dan één BESTAND, plakt
    het deze in de gegeven volgorde achter elkaar om de invoer te vormen.

en: 
    If first and second call formats both apply, the second format is assumed
    if the last operand begins with + or (if there are 2 operands) a digit.
    An OFFSET operand means -j OFFSET.  LABEL is the pseudo-address
    at first byte printed, incremented when dump is progressing.
    For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates hexadecimal;
    suffixes may be . for octal and b for multiply by 512.
nl: 
    Als niet '--traditional' gebruikt is, dan geldt de tweede vorm van 'Gebruik'
    wanneer het laatste argument met een '+' begint of (bij twee argumenten) met
    een cijfer.  Een POSITIE-argument betekent hetzelfde als '-j POSITIE'.
    LABEL is een pseudo-adres voor de eerste getoonde byte, wordt tussen haakjes
    getoond, en wordt net als het echte adres opgehoogd tijdens de voortgang.
    Voor POSITIE en LABEL betekenen een voorgevoegde '0x' of '0X' hexadecimaal;
    het achtervoegsel '.' betekent octaal en 'b' vermenigvuldiging met 512.

en:   -A, --address-radix=RADIX   output format for file offsets; RADIX is one
                                    of [doxn], for Decimal, Octal, Hex or None
          --endian={big|little}   swap input bytes according the specified order
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first
nl:   -A, --address-radix=GROND  te gebruiken grondtal voor adressen; 'x' voor hex,
                                   'd' voor decimaal, 'o' voor octaal, 'n' voor geen
          --endian={big|little}  invoerbytes verwisselen volgens aangeven volgorde
      -j, --skip-bytes=BYTES     dit aantal bytes aan begin van invoer overslaan

en:   -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes
      -S BYTES, --strings[=BYTES]  output strings of at least BYTES graphic chars;
                                    3 is implied when BYTES is not specified
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w[BYTES], --width[=BYTES]  output BYTES bytes per output line;
                                    32 is implied when BYTES is not specified
          --traditional           accept arguments in third form above
nl:   -N, --read-bytes=BYTES     de uitvoer beperken tot dit aantal bytes van invoer
      -S, --strings[=LENGTE]     alleen symboolnamen tonen, van minstens deze lengte
      -t, --format=TYPE          te gebruiken type opmaak voor de uitvoer
      -v, --output-duplicates    duplicaten tonen, i.p.v. '*' voor regelweglating
      -w, --width[=GETAL]        aantal te tonen bytes per uitvoerregel
          --traditional          ook argumenten in traditionele vorm accepteren

en: 
    
    Traditional format specifications may be intermixed; they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters, ignoring high-order bit
      -b   same as -t o1, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select printable characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal 2-byte units
nl: 
    Traditionele opmaakspecificaties mogen ook gebruikt worden; zij accumuleren:
      -a   als '-t a',  tekennamen tonen, het hoogste bit negerend
      -b   als '-t o1', octale getallen van 1 byte tonen
      -c   als '-t c',  afdrukbare tekens of backslash-codes tonen
      -d   als '-t u2', decimale getallen van 2 bytes zonder teken tonen

en:   -f   same as -t fF, select floats
      -i   same as -t dI, select decimal ints
      -l   same as -t dL, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal 2-byte units
      -s   same as -t d2, select decimal 2-byte units
      -x   same as -t x2, select hexadecimal 2-byte units
nl:   -f   als '-t fF', drijvendekommagetallen tonen
      -i   als '-t dI', decimale korte gehele getallen tonen
      -l   als '-t dL', decimale lange gehele getallen tonen
      -o   als '-t o2', octale getallen van 2 bytes tonen
      -s   als '-t d2', decimale getallen van 2 bytes tonen
      -x   als '-t x2', hexadecimale getallen van 2 bytes tonen

en: 
    
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
      a          named character, ignoring high-order bit
      c          printable character or backslash escape
nl: 
    TYPE bestaat uit één of meer van de volgende aanduidigen:
      a          tekennaam, het hoogste bit negerend
      c          ASCII-teken of backslash-code

en:   d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per float
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
nl:   d[AANTAL]  decimaal getal met plus- of minteken, met AANTAL bytes per getal
      f[AANTAL]  drijvendekommagetal, met AANTAL bytes per getal
      o[AANTAL]  octaal getal, met AANTAL bytes per getal
      u[AANTAL]  decimaal getal zonder teken, met AANTAL bytes per getal
      x[AANTAL]  hexadecimaal getal, met AANTAL bytes per getal

en: 
    SIZE is a number.  For TYPE in [doux], SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
nl: 
    AANTAL is een getal.  Als TYPE een van [doux] is, dan mag AANTAL ook zijn:
    C voor sizeof(char), S voor sizeof(short), I voor sizeof(int), of L voor
    sizeof(long).  Als TYPE 'f' is, mag AANTAL ook zijn: F voor sizeof(float),
    D voor sizeof(double), of L voor sizeof(long double).  (De machineafhankelijke
    functie sizeof() geeft de lengte in bytes aan van de gegeven eenheid.)

en: 
    Adding a z suffix to any type displays printable characters at the end of
    each output line.
nl: 
    Met het achtervoegsel 'z' achter een TYPE, worden aan het eind
    van elke uitvoerregel als extra de afdrukbare tekens getoond.

en: 
    
    BYTES is hex with 0x or 0X prefix, and may have a multiplier suffix:
      b    512
      KB   1000
      K    1024
      MB   1000*1000
      M    1024*1024
    and so on for G, T, P, E, Z, Y.
    Binary prefixes can be used, too: KiB=K, MiB=M, and so on.
nl: 
    Het getal BYTES kan hexadecimaal zijn met met voorvoegsel '0x' of '0X'
    en mag gevolgd worden door een vermenigvuldigingsachtervoegsel:
    b = 512, kB = 1000, K = 1024, MB = 1000*1000, M = 1024*1024,
    GB = 1000*1000*1000, G = 1024*1024*1024, en zo verder voor T, P, E, Z en Y.
    Ook binaire voorvoegsels mogen gebruikt worden: KiB = K, MiB = M, enzovoort.

en: invalid type string %s
nl: ongeldig type: %s

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
nl: ongeldig type: %s;
    dit systeem kent geen geheelgetaltype van %lu bytes

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
nl: ongeldig type: %s;
    dit systeem kent geen drijvendekommagetal van %lu bytes

en: invalid character '%c' in type string %s
nl: ongeldig teken '%c' in opmaakreeks %s

en: cannot skip past end of combined input
nl: kan niet voorbij het einde van de gecombineerde invoer springen

en: invalid output address radix '%c'; it must be one character from [doxn]
nl: ongeldige grondtalcode '%c' voor adressen; kies een teken uit [doxn]

en: %s is too large
nl: %s is te groot

en: no type may be specified when dumping strings
nl: er mag geen opmaaktype gegeven worden als symboolnamen getoond worden

en: compatibility mode supports at most one file
nl: compatibiliteitsmodus mag met hooguit één bestand

en: skip-bytes + read-bytes is too large
nl: de som van de argumenten van '-j' en '-N' is te groot

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
nl: waarschuwing: ongeldige breedte %lu; zal %d gebruiken

en: standard input is closed
nl: standaardinvoer is gesloten

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
nl: Scheidt de overeenkomstige regels uit de gegeven BESTANDen met tabs en stuurt
    ze naar standaarduitvoer -- oftewel: voegt de bestanden als kolommen samen.

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
nl:   -d, --delimiters=LIJST  te gebruiken scheidingstekens in plaats van tabs
      -s, --serial            de bestanden als rijen samenvoegen

en: delimiter list ends with an unescaped backslash: %s
nl: lijst met scheidingstekens eindigt met onaangehaalde backslash: %s

en: Diagnose invalid or unportable file names.
    
      -p                  check for most POSIX systems
      -P                  check for empty names and leading "-"
          --portability   check for all POSIX systems (equivalent to -p -P)
nl: Controleert op ongeldige of niet-overdraagbare bestandsnamen.
    
      -p                  controle uitvoeren voor de meeste POSIX-systemen
      -P                  controle uitvoeren op lege namen of "-" vooraan
          --portability   controle voor alle POSIX-systemen (hetzelfde als -p -P)

en: leading '-' in a component of file name %s
nl: een '-' aan het begin van een component in bestandsnaam %s

en: nonportable character %s in file name %s
nl: niet-overdraagbaar teken %s in bestandsnaam %s

en: empty file name
nl: lege bestandsnaam

en: %s: unable to determine maximum file name length
nl: %s: kan maximum lengte van een bestandsnaam niet bepalen

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name %s
nl: limiet %lu is overschreden door de lengte %lu van bestandsnaam %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name component %s
nl: limiet %lu is overschreden door de lengte %lu van bestandsnaamcomponent %s

note: TRANSLATORS: Idle time is unknown; at most 5 characters.
en: ?????
nl: (onbekend)

en: Login name:
nl: Gebruikersnaam:

en: In real life:
nl: Echte naam:

note: TRANSLATORS: Real name is unknown; no hard limit.
en: ???
nl: (onbekend)

en: Directory:
nl: Map:

en: Login
nl: Gbruikr

en: Name
nl: Volledige naam

en: Idle
nl: Ledig

en: When
nl: Ingelogd

en: Where
nl: Waar

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
nl: 
      -l    de lange uitvoer tonen (voor de gegeven GEBRUIKER(s))
      -b    de standaardmap en -shell weglaten in de lange uitvoer
      -h    het projectbestand weglaten in de lange uitvoer
      -p    het planbestand weglaten in de lange uitvoer
      -s    de korte uitvoer tonen (standaard)

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
nl:   -f    de kopregel weglaten in de korte uitvoer
      -w    de volledige naam van de gebruiker weglaten in de korte uitvoer
      -i    de volledige naam en de externe host weglaten in de korte uitvoer
      -q    volledige naam, externe host en inactief weglaten in de korte uitvoer

en: 
    A lightweight 'finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
nl: 
    Een lichtgewicht 'finger'-programma dat gebruikersinformatie toont.
    Het geraadpleegde 'utmp'-bestand is %s.

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
nl: als '-l' wordt gebruikt, moet minstens één gebruikersnaam gegeven worden

en: integer overflow
nl: integer-overflow

en: '--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
nl: ontbrekend argument in '--pages=EERSTE[:LAATSTE]'

en: invalid page range %s
nl: ongeldige paginareeks %s

en: '-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines
nl: '-l PAGINALENGTE', ongeldig aantal regels

en: '-N NUMBER' invalid starting line number
nl: '-N AANTAL', ongeldig beginregelnummer

en: '-o MARGIN' invalid line offset
nl: '-o MARGE', ongeldige regelpositie

en: '-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters
nl: '-w PAGINABREEDTE', ongeldig aantal tekens

en: '-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters
nl: '-W PAGINABREEDTE', ongeldig aantal tekens

en: cannot specify number of columns when printing in parallel
nl: bij horizontaal afdrukken kan het aantal kolommen niet worden opgegeven

en: cannot specify both printing across and printing in parallel
nl: kan niet zowel verticaal als horizontaal afdrukken

en: '-%c' extra characters or invalid number in the argument: %s
nl: '-%c', overtollige tekens of ongeldig getal in het argument: %s

en: page width too narrow
nl: te smalle paginabreedte

en: starting page number %<PRIuMAX> exceeds page count %<PRIuMAX>
nl: startpaginanummer %<PRIuMAX> is hoger dan het aantal pagina's %<PRIuMAX>

en: page number overflow
nl: paginanummer loopt over

en: Page %<PRIuMAX>
nl: Pagina %<PRIuMAX>

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
nl: Maakt van de gegeven BESTAND(en) pagina's of kolommen, om ze af te drukken.

en:   +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        output COLUMN columns and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page
nl:   +EERSTE_PAGINA[:LAATSTE_PAGINA], --pages=EERSTE_PAGINA[:LAATSTE_PAGINA]
                        met afdrukken beginnen bij EERSTE_PAGINA
                        (en stoppen bij LAATSTE_PAGINA)
      -KOLOMMEN, --columns=KOLOMMEN
                        dit aantal kolommen gebruiken, en verticaal afdrukken
                        tenzij '-a' gegeven is; het aantal regels per kolom
                        voor elke pagina gelijk houden

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
nl:   -a, --across      kolommen horizontaal i.p.v. verticaal afdrukken
                        (wordt samen met -KOLOMMEN gebruikt)
      -c, --show-control-chars
                        dakje-notatie (^G) en octale backslash-notatie gebruiken
      -d, --double-space
                        tussen elk paar regels een lege regel toevoegen

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
nl:   -D, --date-format=OPMAAK
                        te gebruiken opmaak voor de kopdatum
      -e, --expand-tabs[=TEKEN[BREEDTE]]
                        elk TEKEN (standaard de tab) in de invoer vervangen door
                        BREEDTE (standaard 8) aan spaties
      -F, -f, --form-feed
                        nieuwepagina-tekens i.p.v. nieuweregel-tekens gebruiken om
                        pagina's te scheiden; paginakop bekorten van 5 tot 3 regels
                        en geen paginavoet printen

en:   -h, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, --sep-string[=STRING] sets separators
nl:   -h, --header=KOPTEKST
                        gecentreerde tekst ipv bestandsnaam gebruiken in paginakop;
                        '-h ""' zou een blanco regel printen; gebruik niet '-h""'
      -i[TEKEN[BREEDTE]], --output-tabs[=TEKEN[BREEDTE]]
                        BREEDTE (standaard 8) aan spaties vervangen door TEKEN
                        (standaard een tab)
      -J, --join-lines  volle regels aan elkaar plakken; schakelt regelafbreking
                        van '-W' uit; kolommen worden niet uitgelijnd;
                        '--sep-string[=TEKST]' stelt scheidingstekens in

en:   -l, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63).
                        implies -t if PAGE_LENGTH <= 10
nl:   -l, --length=PAGINALENGTE
                        te gebruiken paginalengte (standaard 66 regels,
                        waarvan 56 regels tekst, of met '-F' 63)

en:   -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
nl:   -m, --merge       de bestanden naast elkaar printen, elk in een kolom;
                        lange regels afkappen, tenzij '-J' gegeven is

en:   -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
nl:   -n[TEKEN[AANTAL]], --number-lines[=TEKEN[AANTAL]]
                        regels nummeren (met gegeven AANTAL cijfers (standaard 5)
                        en daarna TEKEN (standaard een tab)); het tellen begint
                        standaard bij de eerste regel van het invoerbestand
      -N, --first-line-number=GETAL
                        te gebruiken regelnummer voor de eerste te printen regel
                        op de eerste te printen pagina (zie +EERSTEPAGINA)

en:   -o, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
nl:   -o, --indent=MARGE
                        elke regel dit aantal spaties (standaard nul) naar rechts
                        verschuiven; heeft geen invloed op '-w' en '-W'; de MARGE
                        wordt opgeteld bij PAGINABREEDTE
      -r, --no-file-warnings
                        geen waarschuwing geven als bestand niet geopend kan worden

en:   -s[CHAR], --separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w.
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
nl:   -s[TEKEN], --separator[=TEKEN]
                        kolommen scheiden door een enkel TEKEN; dit teken is
                        standaard het TAB-teken (zonder '-w') of geen (met '-w');
                        -s[TEKEN] schakelt regelafkapping uit voor de
                        drie kolomopties ('-KOLOMMEN'|'-a -KOLOMMEN'|'-m')
                        behalve als ook '-w' gegeven is

en:   -S[STRING], --sep-string[=STRING]
                        separate columns by STRING,
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
nl:   -S[TEKST], --sep-string[=TEKST]
                         kolommen scheiden door TEKST; zonder '-S' is deze tekst
                         standaard een TAB-teken als met '-J', anders een spatie
                         (hetzelfde als '-S" "'); heeft geen invloed op kolomopties

en:   -t, --omit-header  omit page headers and trailers;
                         implied if PAGE_LENGTH <= 10
nl:   -t, --omit-header  paginakop- en voetteksten weglaten;
                         standaard wanneer PAGINALENGTE <= 10

en:   -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
nl:   -T, --omit-pagination
                        paginakop- en voetteksten weglaten en nieuwepagina-tekens
                        in de invoer negeren
      -v, --show-nonprinting
                        octale backslash- notatie gebruiken voor stuurcodes
      -w, --width=PAGINABREEDTE
                        te gebruiken paginabreedte (standaard 72) bij meerdere
                        tekstkolommen; -s[TEKEN] schakelt de standaardbreedte uit

en:   -W, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
nl:   -W, --page-width=PAGINABREEDTE
                        te gebruiken paginabreedte (standaard 72);
                        lange regels afkappen, tenzij '-J' gegeven is;
                        '-S' en '-s' hebben geen invloed

en: Usage: %s [OPTION]... [VARIABLE]...
    Print the values of the specified environment VARIABLE(s).
    If no VARIABLE is specified, print name and value pairs for them all.
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [VARIABELE...]
    
    Toont de waarde van de gegeven omgevingsvariabele(n).
    
    Zonder VARIABELE worden de waarden van alle omgevingsvariabelen getoond.

en:   -0, --null     end each output line with NUL, not newline
nl:   -0, --null     elke regel afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
nl: waarschuwing: %s: tekens na tekenconstante zijn genegeerd

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s OPMAAK [ARGUMENT...]
         of:  %s OPTIE

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT, or execute according to OPTION:
nl: Toont de ARGUMENTen volgens de gegeven OPMAAK.

en: 
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
nl: 
    De OPMAAK bestuurt de uitvoer net als bij printf() in de taal C.
    Begrepen sequenties zijn:
    
      \"      een aanhalingsteken (")

en:   \NNN    byte with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
      \uHHHH  Unicode (ISO/IEC 10646) character with hex value HHHH (4 digits)
      \UHHHHHHHH  Unicode character with hex value HHHHHHHH (8 digits)
nl:   \NNN    byte met octale waarde NNN (1 tot 3 cijfers)
      \xHH    byte met hexadecimale waarde HH (1 of 2 cijfers)
      \uHHHH  Unicode-teken (ISO/IEC 10646) met hexadecimale waarde HHHH (4 cijfers)
      \UHHHHHHHH  Unicode-teken met hexadecimale waarde HHHHHHHH (8 cijfers)

en:   %%      a single %
      %b      ARGUMENT as a string with '\' escapes interpreted,
              except that octal escapes are of the form \0 or \0NNN
      %q      ARGUMENT is printed in a format that can be reused as shell input,
              escaping non-printable characters with the proposed POSIX $'' syntax.
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
nl:   %%      een enkel %-teken
      %b      ARGUMENT interpreteren als tekenreeks met bovenstaande '\'-codes,
              behalve dat octale codes van de vorm \0 of \0NNN zijn
      %q      ARGUMENT weergeven in een vorm die hergebruikt kan worden als
              shell-invoer, niet-afdrukbare tekens tonend met de $''-syntax
    
    Verder worden alle C-opmaakcodes begrepen die eindigen op een van de tekens
    uit 'diouxXfeEgGcs', waarbij de ARGUMENTen eerst geconverteerd worden naar
    het juiste type.  Variabele breedtes worden begrepen.

en: %s: expected a numeric value
nl: %s: een numerieke waarde werd verwacht

en: %s: value not completely converted
nl: %s: waarde is niet volledig geconverteerd

en: missing hexadecimal number in escape
nl: ontbrekende hexadecimale cijfers

en: invalid universal character name \%c%0*x
nl: ongeldige universele tekennaam \%c%0*x

en: invalid field width: %s
nl: ongeldige veldbreedte: %s

en: invalid precision: %s
nl: ongeldige precisie: %s

en: %.*s: invalid conversion specification
nl: %.*s: ongeldige conversiespecificatie

en: warning: ignoring excess arguments, starting with %s
nl: waarschuwing: overbodige argumenten worden genegeerd, beginnend bij %s

note: TRANSLATORS: Please translate "F. Pinard" to "François Pinard" if "ç" (c-with-cedilla) is available in the translation's character set and encoding. This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: F. Pinard
nl: François Pinard

en: %s (for regexp %s)
nl: %s (voor reguliere expressie %s)

en: error: regular expression has a match of length zero: %s
nl: fout: reguliere expressie heeft een overeenkomst met lengte nul: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [INVOER...]    (zonder -G)
         of:  %s -G [OPTIE...] [INVOER [UITVOER]]

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
nl: Produceert een gepermuteerde index, inclusief context,
    van de woorden in de invoerbestanden.

en:   -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -G, --traditional              behave more like System V 'ptx'
nl:   -A, --auto-reference           bestandsnaam- en regelnummer toevoegen
      -G, --traditional              meer zoals de oude 'ptx' van System V

en:   -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations.
                                     The default is '/'
nl:   -F, --flag-truncation=TEKST    tekenreeks die zinsafbrekingen aangeeft;
                                     standaard is '/'

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of 'xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
nl:   -M, --macro-name=NAAM          te gebruiken macronaam in plaats van 'xx'
      -O, --format=roff              als uitvoer 'nroff'-directieven produceren
      -R, --right-side-refs          referenties rechts, niet meetellen in '-w'
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   definieert eind van regels of eind van zinnen
      -T, --format=tex               als uitvoer 'TeX'-directieven produceren

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
nl:   -W, --word-regexp=REGEXP       REGEXP definieert sleutelwoorden
      -b, --break-file=BESTAND       woordafbreektekens staan in dit BESTAND
      -f, --ignore-case              kleine letters als hoofdletters beschouwen
      -g, --gap-size=GETAL           ruimte (in kolommen) tussen uitvoervelden
      -i, --ignore-file=BESTAND      BESTAND met woorden die niet meedoen
      -o, --only-file=BESTAND        BESTAND met woorden die alleen meedoen

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
nl:   -r, --references               eerste veld van elke regel is een referentie
      -t, --typeset-mode             (niet geïmplementeerd)
      -w, --width=GETAL              uitvoerbreedte in kolommen, zonder referentie

en: invalid gap width: %s
nl: ongeldige breedte van tussenruimte: %s

en: invalid line width: %s
nl: ongeldige regelbreedte: %s

en: Print the full filename of the current working directory.
nl: Toont de volledige bestandsnaam van de huidige werkmap.

en:   -L, --logical   use PWD from environment, even if it contains symlinks
      -P, --physical  avoid all symlinks
nl:   -L, --logical   PWD uit de omgeving gebruiken, zelfs als deze symbolische
                        koppelingen bevat
      -P, --physical  alle symbolische koppelingen vermijden

en: 
    If no option is specified, -P is assumed.
nl: 
    Als geen optie gegeven is, dan wordt '-P' aangenomen.

en: failed to chdir to %s
nl: kan niet naar map %s gaan

en: failed to stat %s
nl: kan status van %s niet opvragen

en: couldn't find directory entry in %s with matching i-node
nl: kan geen mapitem vinden in %s met een overeenkomende inode

en: ignoring non-option arguments
nl: argumenten die geen optie zijn worden genegeerd

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] BESTAND...

en: Print value of a symbolic link or canonical file name
nl: Toont de waarde van een symbolische koppeling of een canonieke naam.

en:   -f, --canonicalize            canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively;
                                    all but the last component must exist
      -e, --canonicalize-existing   canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively,
                                    all components must exist
nl:   -f, --canonicalize            canoniek maken door elke koppeling in elke
                                    component van het pad recursief te volgen;
                                    alle behalve laatste component moeten bestaan
      -e, --canonicalize-existing   canoniek maken door elke koppeling in elke
                                    component van het pad recursief te volgen;
                                    alle componenten moeten bestaan

en:   -m, --canonicalize-missing    canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively,
                                    without requirements on components existence
      -n, --no-newline              do not output the trailing delimiter
      -q, --quiet
      -s, --silent                  suppress most error messages (on by default)
      -v, --verbose                 report error messages
      -z, --zero                    end each output line with NUL, not newline
nl:   -m, --canonicalize-missing    canoniek maken door elke koppeling in elke
                                    component van het pad recursief te volgen;
                                    geen van de componenten hoeft te bestaan
      -n, --no-newline   geen scheidingsteken achtervoegen
      -q, --quiet        de meeste foutmeldingen onderdrukken  (standaard)
      -s, --silent       de meeste foutmeldingen onderdrukken  (standaard)
      -v, --verbose      meer foutmeldingen tonen
      -z, --zero         elke regel afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en: ignoring --no-newline with multiple arguments
nl: optie '--no-newline' met meerdere argumenten wordt genegeerd

en: Print the resolved absolute file name;
    all but the last component must exist
nl: Toont de herleide absolute bestandsnaam;
    alleen de laatste component hoeft niet te bestaan.

en: generating relative path
nl: aanmaken van relatief pad

en: %s: descend into write-protected directory %s?
nl: %s: afdalen in voor schrijven beschermde map %s?

en: %s: descend into directory %s?
nl: %s: afdalen in map %s?

note: TRANSLATORS: In the next two strings the second %s is replaced by the type of the file.  To avoid grammatical problems, it may be more convenient to translate these strings instead as: "%1$s: %3$s is write-protected and is of type '%2$s' -- remove it? ".
en: %s: remove write-protected %s %s?
nl: %s: %s %s (schrijfbeveiligd) verwijderen?

en: %s: remove %s %s?
nl: %s: %s %s verwijderen?

en: removed directory %s
nl: map %s is verwijderd

en: refusing to remove %s or %s directory: skipping %s
nl: zal de mappen %s en %s niet verwijderen;  %s wordt overgeslagen

en: failed to stat %s: skipping %s
nl: kan status van %s niet opvragen: %s wordt overgeslagen

en: skipping %s, since it's on a different device
nl: %s wordt overgeslagen, omdat deze zich op een ander apparaat bevindt

en: and --preserve-root=all is in effect
nl: en '--preserve-root=all' is actief

en: traversal failed: %s
nl: doorlopen is mislukt: %s

en: unexpected failure: fts_info=%d: %s
    please report to %s
nl: onverwachte fout: fts_info=%d: %s
    gaarne rapporteren aan %s

en: Try '%s ./%s' to remove the file %s.
nl: Typ '%s ./%s' om het bestand %s te verwijderen.

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -f, --force           ignore nonexistent files and arguments, never prompt
      -i                    prompt before every removal
nl: Verwijdert de gegeven BESTAND(en).
    
      -f, --force             niet-bestaande argumenten negeren, geen vragen stellen
      -i                      voor elke verwijdering om bevestiging vragen

en:   -I                    prompt once before removing more than three files, or
                              when removing recursively; less intrusive than -i,
                              while still giving protection against most mistakes
          --interactive[=WHEN]  prompt according to WHEN: never, once (-I), or
                              always (-i); without WHEN, prompt always
nl:   -I                      voor het verwijderen van meer dan drie bestanden, of
                                bij recursieve verwijdering, om bevestiging vragen;
                                dit is minder beperkend dan '-i', maar biedt toch
                                bescherming tegen de meeste vergissingen
          --interactive[=WANNEER]  al dan niet om bevestiging vragen;
                                   WANNEER kan zijn: 'never' (nooit), 'once' (-I),
                                   of 'always' (-i); zonder WANNEER altijd vragen

en:       --one-file-system  when removing a hierarchy recursively, skip any
                              directory that is on a file system different from
                              that of the corresponding command line argument
nl:       --one-file-system   bij recursief verwijderen, mappen overslaan die
                                zich op een ander bestandssysteem bevinden dan
                                het bijbehorende opdrachtregelargument

en:       --no-preserve-root  do not treat '/' specially
          --preserve-root[=all]  do not remove '/' (default);
                                  with 'all', reject any command line argument
                                  on a separate device from its parent
nl:       --no-preserve-root     '/' niet speciaal behandelen
          --preserve-root[=all]  '/' niet verwijderen (standaard); met 'all'
                                   elk argument op een ander apparaat verwerpen

en:   -r, -R, --recursive   remove directories and their contents recursively
      -d, --dir             remove empty directories
      -v, --verbose         explain what is being done
nl:   -r, -R, --recursive     mappen en hun inhoud recursief verwijderen
      -d, --dir               lege mappen verwijderen
      -v, --verbose           tonen wat er gedaan wordt

en: 
    By default, rm does not remove directories.  Use the --recursive (-r or -R)
    option to remove each listed directory, too, along with all of its contents.
nl: 
    Standaard verwijdert 'rm' geen mappen.  Gebruik de optie '--recursive'
    ('-r' of '-R') om ook iedere genoemde map en diens inhoud te verwijderen.

en: 
    To remove a file whose name starts with a '-', for example '-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
nl: 
    Om een bestand te verwijderen dat begint met een '-', bijvoorbeeld '-foo',
    kunt u een van deze commando's gebruiken:
      %s -- -foo
      %s ./-foo

en: you may not abbreviate the --no-preserve-root option
nl: optie '--no-preserve-root' mag niet afgekort worden

en: unrecognized --preserve-root argument: %s
nl: niet-herkend argument van '--preserve-root': %s

en: %s: remove %<PRIuMAX> argument recursively?  | %s: remove %<PRIuMAX> arguments recursively?
nl[0]: %s: %<PRIuMAX> argument recursief verwijderen?
nl[1]: %s: %<PRIuMAX> argumenten recursief verwijderen?

en: %s: remove %<PRIuMAX> argument?  | %s: remove %<PRIuMAX> arguments?
nl[0]: %s: %<PRIuMAX> argument verwijderen?
nl[1]: %s: %<PRIuMAX> argumenten verwijderen?

en: removing directory, %s
nl: verwijderen van map %s

en: failed to remove directory %s
nl: kan map %s niet verwijderen

en: failed to remove %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                        is non-empty
nl: Verwijdert de gegeven MAP(pen), als ze leeg zijn.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      fouten waarvan enkel een niet-lege map de oorzaak is negeren

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY and its ancestors; e.g., 'rmdir -p a/b/c' is
                        similar to 'rmdir a/b/c a/b a'
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
nl:   -p, --parents   de gegeven MAP en ieder onderdeel van diens pad verwijderen;
                        bijv. 'rmdir -p a/b/c' is gelijk aan 'rmdir a/b/c a/b a'
      -v, --verbose   tonen wat er gedaan wordt

en: Usage: %s CONTEXT COMMAND [args]
      or:  %s [ -c ] [-u USER] [-r ROLE] [-t TYPE] [-l RANGE] COMMAND [args]
nl: Gebruik:  %s CONTEXT COMMANDO [ARGUMENTEN]
         of:  %s [OPTIE...] COMMANDO [ARGUMENTEN]

en: Run a program in a different SELinux security context.
    With neither CONTEXT nor COMMAND, print the current security context.
nl: Voert het gegeven COMMANDO in een andere SELinux-beveiligingscontext uit.
    
    Zonder CONTEXT of COMMANDO, wordt de huidige beveiligingscontext getoond.

en: multiple roles
nl: meerdere rollen gegeven

en: multiple types
nl: meerdere typen gegeven

en: multiple users
nl: meerdere gebruikers gegeven

en: multiple levelranges
nl: meerdere niveaubereiken gegeven

en: failed to get current context
nl: kan de huidige context niet verkrijgen

en: you must specify -c, -t, -u, -l, -r, or context
nl: u moet -c, -l, -r, -t, -u, of een context opgeven

en: no command specified
nl: geen commando gegeven

en: %s may be used only on a SELinux kernel
nl: %s kan alleen worden gebruikt in een SELinux-kernel

en: failed to compute a new context
nl: kan geen nieuwe context berekenen

en: failed to set new user: %s
nl: kan nieuwe gebruiker %s niet instellen

en: failed to set new type: %s
nl: kan nieuw type %s niet instellen

en: failed to set new range: %s
nl: kan nieuw bereik %s niet instellen

en: failed to set new role: %s
nl: kan nieuwe rol %s niet instellen

en: unable to set security context %s
nl: kan beveiligingscontext %s niet instellen

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] LAATSTE
         of:  %s [OPTIE...] EERSTE LAATSTE
         of:  %s [OPTIE...] EERSTE STAP LAATSTE

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
nl: Toont de getallen van EERSTE tot LAATSTE, met stapgrootte STAP.

en:   -f, --format=FORMAT      use printf style floating-point FORMAT
      -s, --separator=STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
nl:   -f, --format=OPMAAK     te gebruiken drijvendekomma-opmaak (als bij 'printf')
      -s, --separator=TEKST   te gebruiken getallenscheiding (standaard: \n)
      -w, --equal-width       breedte gelijkmaken door toevoegen van voorloopnullen

en: 
    If FIRST or INCREMENT is omitted, it defaults to 1.  That is, an
    omitted INCREMENT defaults to 1 even when LAST is smaller than FIRST.
    The sequence of numbers ends when the sum of the current number and
    INCREMENT would become greater than LAST.
    FIRST, INCREMENT, and LAST are interpreted as floating point values.
    INCREMENT is usually positive if FIRST is smaller than LAST, and
    INCREMENT is usually negative if FIRST is greater than LAST.
    INCREMENT must not be 0; none of FIRST, INCREMENT and LAST may be NaN.
nl: 
    Als EERSTE of STAP weggelaten wordt, dan wordt 1 gebruikt.  Dat betekent
    dat een weggelaten STAP ook 1 is als LAATSTE kleiner is dan EERSTE.
    De rij getallen eindigt wanneer de som van het huidige getal plus de STAP
    groter zou zijn dan LAATSTE.
    EERSTE, STAP en LAATSTE worden geïnterpreteerd als drijvendekommagetallen.
    STAP zal gewoonlijk positief zijn als EERSTE kleiner is dan LAATSTE,
    en negatief als EERSTE kleiner is dan LAATSTE.  STAP mag niet 0 zijn; engeen van EERSTE, STAP en LAATSTE mag iets anders dan een getal zijn.

en: FORMAT must be suitable for printing one argument of type 'double';
    it defaults to %.PRECf if FIRST, INCREMENT, and LAST are all fixed point
    decimal numbers with maximum precision PREC, and to %g otherwise.
nl: OPMAAK moet passend zijn voor het tonen van één argument van het type 'double';
    de standaardopmaak is %.PRECf als EERSTE, STAP en LAATSTE allemaal decimale
    vastekommagetallen zijn met een maximale precisie PREC, anders %g.

en: invalid floating point argument: %s
nl: ongeldig drijvendekomma-argument: %s

en: invalid %s argument: %s
nl: ongeldig argument van '%s': %s

en: format %s has unknown %%%c directive
nl: opmaakspecificatie %s bevat onbekende '%%%c'

en: format string may not be specified when printing equal width strings
nl: een opmaak gaat niet samen met uitvoer van gelijke breedte

en: invalid Zero increment value: %s
nl: ongeldige stapwaarde: %s

en: invalid byte or character range
nl: ongeldig bereik voor bytes of tekens

en: invalid field range
nl: ongeldig bereik voor velden

en: byte/character positions are numbered from 1
nl: byte- en tekenposities worden genummerd vanaf 1

en: fields are numbered from 1
nl: velden worden genummerd vanaf 1

en: invalid range with no endpoint: -
nl: ongeldig bereik zonder eindpunt: -

en: invalid decreasing range
nl: ongeldig aflopend bereik

en: byte/character offset %s is too large
nl: byte- of tekenpositie %s is te groot

en: field number %s is too large
nl: veldnummer %s is te groot

en: invalid byte/character position %s
nl: ongeldige byte- of tekenpositie %s

en: invalid field value %s
nl: ongeldige veldwaarde %s

en: missing list of byte/character positions
nl: ontbrekende lijst van byte- en tekenposities

en: missing list of fields
nl: ontbrekende lijst van velden

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
nl: Overschrijft gegeven BESTAND(en) meerdere malen, om het zelfs voor heel
    dure apparatuur moeilijk te maken de inhoud ervan te herstellen.

en: 
    If FILE is -, shred standard output.
nl: 
    Als BESTAND '-' is, dan wordt standaarduitvoer ge-shred.

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  overwrite N times instead of the default (%d)
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
nl:   -f, --force    zo nodig toegangsrechten wijzigen om schrijven toe te staan
      -n, --iterations=N  dit aantal malen overschijven (i.p.v. de standaard %d)
          --random-source=BSTND  bestand BSTND is bron van willekeurige bytes
      -s, --size=N   dit aantal bytes vernietigen (achtervoegsels als K, M, G mogen)

en:   -u             deallocate and remove file after overwriting
          --remove[=HOW]  like -u but give control on HOW to delete;  See below
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block;
                       this is the default for non-regular files
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
nl:   -u,            na het overschrijven het bestand ontreserveren en verwijderen
          --remove[=HOE]  als '-u', maar zie hieronder voor verwijderingsmethode
      -v, --verbose  tonen wat er gedaan wordt
      -x, --exact    bestandslengtes niet naar boven op een vol blok afronden;
                       dit is standaard voor niet-reguliere bestanden
      -z, --zero     tot slot met nullen overschrijven om vernietiging te verhullen

en: %s: fdatasync failed
nl: %s: synchronisatie van data in geheugen en op schijf (fdatasync) is mislukt

en: %s: fsync failed
nl: %s: synchronisatie van data in geheugen en op schijf (fsync) is mislukt

en: %s: cannot rewind
nl: %s: kan niet terugspoelen

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
nl: %s: doorloop %lu/%lu (%s)...

en: %s: error writing at offset %s
nl: %s: fout tijdens schrijven op positie %s

en: %s: lseek failed
nl: %s: 'lseek' is mislukt

en: %s: file too large
nl: %s: bestand is te groot

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
nl: %s: doorloop %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
nl: %s: doorloop %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: fstat failed
nl: %s: opvragen van bestandsstatus is mislukt

en: %s: invalid file type
nl: %s: ongeldig bestandstype

en: %s: file has negative size
nl: %s: bestand heeft een negatieve grootte

en: %s: error truncating
nl: %s: fout bij inkorten

en: %s: fcntl failed
nl: %s: manipuleren van bestandsdescriptor is mislukt

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
nl: %s: kan een alleen-toevoegen-bestand niet vernietigen

en: %s: removing
nl: verwijderen van %s

en: %s: renamed to %s
nl: %s is hernoemd tot %s

en: %s: failed to remove
nl: verwijderen van %s is mislukt

en: %s: removed
nl: %s is verwijderd

en: %s: failed to close
nl: sluiten van %s is mislukt

en: %s: failed to open for writing
nl: openen voor schrijven van %s is mislukt

en: invalid number of passes
nl: ongeldig aantal doorlopen

en: multiple random sources specified
nl: meer dan één bron van willekeurige bytes gegeven

en: invalid file size
nl: ongeldige bestandsgrootte

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
      or:  %s -e [OPTION]... [ARG]...
      or:  %s -i LO-HI [OPTION]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] BESTAND
         of:  %s -e [OPTIE...] [ARGUMENT...]
         of:  %s -i LAAG-HOOG [OPTIE...]

en: Write a random permutation of the input lines to standard output.
nl: Stuurt een willekeurige husseling van de invoerregels naar standaarduitvoer.

en:   -e, --echo                treat each ARG as an input line
      -i, --input-range=LO-HI   treat each number LO through HI as an input line
      -n, --head-count=COUNT    output at most COUNT lines
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE
      -r, --repeat              output lines can be repeated
nl:   -e, --echo                 gegeven ARGUMENTen als invoerregels gebruiken
      -i, --input-range=LG-HG    getallenreeks van LG tot HG als invoerregels zien
      -n, --head-count=AANTAL    maximum aantal uit te voeren regels
      -o, --output=BESTAND       uitvoer naar BESTAND i.p.v. naar standaarduitvoer
          --random-source=BSTND  bestand BSTND is bron van willekeurige bytes
      -r, --repeat               uitvoerregels mogen herhaald worden

en:   -z, --zero-terminated     line delimiter is NUL, not newline
nl:   -z, --zero-terminated      regels afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en: too many input lines
nl: te veel invoerregels

en: multiple -i options specified
nl: meer dan één optie '-i' gegeven

en: invalid input range
nl: ongeldig invoerbereik

en: invalid line count: %s
nl: ongeldig aantal regels: %s

en: multiple output files specified
nl: meer dan één uitvoerbestand gegeven

en: cannot combine -e and -i options
nl: opties '-e' en '-i' gaan niet samen

en: no lines to repeat
nl: geen regels om te herhalen

en: Usage: %s NUMBER[SUFFIX]...
      or:  %s OPTION
    Pause for NUMBER seconds.  SUFFIX may be 's' for seconds (the default),
    'm' for minutes, 'h' for hours or 'd' for days.  NUMBER need not be an
    integer.  Given two or more arguments, pause for the amount of time
    specified by the sum of their values.
nl: Gebruik:  %s AANTAL[ACHTERVOEGSEL]...
         of:  %s OPTIE
    
    Pauzeert gedurende het gegeven AANTAL seconden.
    
    Het ACHTERVOEGSEL mag respectievelijk 's' zijn voor seconden (standaard),
    'm' voor minuten, 'h' voor uren, of 'd' voor dagen.  AANTAL hoeft geen
    geheel getal te zijn.  Bij twee of meer AANTALlen wordt er gepauzeerd
    gedurende een tijd die de som is van de waarden.

en: invalid time interval %s
nl: ongeldig tijdsinterval: %s

en: cannot read realtime clock
nl: kan de realtime-klok niet lezen

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
nl: Stuurt gegeven BESTAND(en samengevoegd en) gesorteerd naar standaarduitvoer.

en: Ordering options:
nl: Sorteeropties:

en:   -b, --ignore-leading-blanks  ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
nl:   -b, --ignore-leading-blanks   voorloopwitruimte negeren
      -d, --dictionary-order      alleen witruimte, letters en cijfers beschouwen
      -f, --ignore-case           kleine letters als hoofdletters beschouwen

en:   -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < 'JAN' < ... < 'DEC'
nl:   -g, --general-numeric-sort  volgens algemene numerieke waarden vergelijken
      -i, --ignore-nonprinting    alleen afdrukbare tekens beschouwen
      -M, --month-sort            ordenen: (onbekend) < 'JAN' < ... < 'DEC'

en:   -h, --human-numeric-sort    compare human readable numbers (e.g., 2K 1G)
nl:   -h, --human-numeric-sort    leesbare getallen vergelijken (bijv.: 2K 1G)

en:   -n, --numeric-sort          compare according to string numerical value
      -R, --random-sort           shuffle, but group identical keys.  See shuf(1)
          --random-source=FILE    get random bytes from FILE
      -r, --reverse               reverse the result of comparisons
nl:   -n, --numeric-sort          ordenen volgens numerieke waarden
      -R, --random-sort           husselen, maar identieke sleutels groeperen;
                                    zie shuf(1)
          --random-source=BSTND   willekeurige bytes uit dit bestand halen
      -r, --reverse               het resultaat van de vergelijking omkeren

en:       --sort=WORD             sort according to WORD:
                                    general-numeric -g, human-numeric -h, month -M,
                                    numeric -n, random -R, version -V
      -V, --version-sort          natural sort of (version) numbers within text
nl:       --sort=WOORD            volgens deze  methode sorteren; WOORD kan zijn:
                                    general-numeric (-g), human-numeric (-h), month
                                    (-M), numeric (-n), random (-R), version (-V)
      -V, --version-sort          (versie)nummers in de tekst natuurlijk sorteren

en: Other options:
nl: Andere opties:

en:       --batch-size=NMERGE   merge at most NMERGE inputs at once;
                                for more use temp files
nl:       --batch-size=AANTAL    hoogstens dit aantal invoeren ineens samenvoegen;
                                   bij meer, tijdelijke bestanden gebruiken

en:   -c, --check, --check=diagnose-first  check for sorted input; do not sort
      -C, --check=quiet, --check=silent  like -c, but do not report first bad line
          --compress-program=PROG  compress temporaries with PROG;
                                  decompress them with PROG -d
nl:   -c, --check, --check=diagnose-first  controleren of invoer gesorteerd is;
                                             niet sorteren
      -C, --check=quiet, --check=silent  als '-c', maar geen melding geven bij
                                           de eerste verkeerde regel
          --compress-program=PROG  tijdelijke bestanden met PROG comprimeren;
                                     decomprimeren met 'PROG -d'

en:       --debug               annotate the part of the line used to sort,
                                  and warn about questionable usage to stderr
          --files0-from=F       read input from the files specified by
                                NUL-terminated names in file F;
                                If F is - then read names from standard input
nl:       --debug                het regeldeel markeren waarop gesorteerd wordt,
                                   en waarschuwingen geven bij vreemd gebruik
          --files0-from=BESTAND  de invoer lezen uit bestanden die opgesomd staan in
                                   BESTAND (elke naam eindigt op NUL); als BESTAND
                                   '-' is, dan de namen van standaardinvoer lezen

en:   -k, --key=KEYDEF          sort via a key; KEYDEF gives location and type
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
nl:   -k, --key=SLEUTELOPGAVE    sorteren via een sleutel; de SLEUTELOPGAVE geeft
                                   locatie en type (zie hieronder)
      -m, --merge                gesorteerde bestanden samenvoegen; niet sorteren

en:   -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
nl:   -o, --output=BESTAND       resultaat naar BESTAND i.p.v. naar standaarduitvoer
      -s, --stable               het sorteren stabiliseren door uitschakelen van de
                                   noodvergelijking als niets werkt
      -S, --buffer-size=GROOTTE  te gebruiken grootte voor hoofdgeheugenbuffer

en:   -t, --field-separator=SEP  use SEP instead of non-blank to blank transition
      -T, --temporary-directory=DIR  use DIR for temporaries, not $TMPDIR or %s;
                                  multiple options specify multiple directories
          --parallel=N          change the number of sorts run concurrently to N
      -u, --unique              with -c, check for strict ordering;
                                  without -c, output only the first of an equal run
nl:   -t, --field-separator=TKN  veldscheidingsteken i.p.v. overgang naar witruimte
      -T, --temporary-directory=MAP  te gebruiken map voor tijdelijke bestanden,
                                       in plaats van $TMPDIR of %s;
                                       meerdere opties geven meerdere mappen
          --parallel=AANTAL      te gebruiken aantal parallelle sorteerprocessen
      -u, --unique               zonder '-c': van gelijken alleen de eerste tonen;
                                   met '-c': op strikte ordening controleren

en: 
    KEYDEF is F[.C][OPTS][,F[.C][OPTS]] for start and stop position, where F is a
    field number and C a character position in the field; both are origin 1, and
    the stop position defaults to the line's end.  If neither -t nor -b is in
    effect, characters in a field are counted from the beginning of the preceding
    whitespace.  OPTS is one or more single-letter ordering options [bdfgiMhnRrV],
    which override global ordering options for that key.  If no key is given, use
    the entire line as the key.  Use --debug to diagnose incorrect key usage.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
nl: 
    SLEUTELOPGAVE is van de vorm VN[.TP][OPTIES][,VN[.TP][OPTIES]] voor de start-
    en stopposities, waarin VN het veldnummer is en TP de tekenpositie in het veld,
    beide tellend vanaf 1, en de stoppositie is standaard het eind van de regel.
    Als noch '-t' noch '-b' gegeven is, worden tekens in een veld geteld vanaf het
    begin van de voorafgaande witruimte.  OPTIES bestaat uit één of meer éénletter
    sorteeropties [bdfgiMnRrV], die globale sorteeropties voor die sorteersleutel
    overstijgen.  Als er geen enkele sleutel gegeven is, dan wordt de hele regel
    als sleutel gebruikt.  Gebruik '--debug' om sleutelgebruik te diagnosticeren.
    
    GROOTTE mag gevolgd worden door een vermenigvuldigingsachtervoegsel:

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
nl: % =1% van het geheugen, b =1, K =1024 (standaard), M =1024*1024,
    G ==1024*1024*1024, en zo verder voor T, P, E, Z, en Y.
    
    **WAARSCHUWING**: De taalregio gespecificeerd in de omgeving beïnvloedt de
    sorteervolgorde.  Stel 'LC_ALL=C' in voor de traditionele sorteervolgorde
    die de gewone bytewaarde gebruikt.

en: waiting for %s [-d]
nl: wachten op %s [-d]

en: %s [-d] terminated abnormally
nl: %s [-d] is niet normaal geëindigd

en: cannot create temporary file in %s
nl: kan tijdelijk bestand %s niet aanmaken

en: open failed
nl: openen is mislukt

en: fflush failed
nl: alles naar schijf wegschrijven (fflush) is mislukt

en: close failed
nl: sluiten is mislukt

en: couldn't create temporary file
nl: kan geen tijdelijk bestand aanmaken

en: couldn't create process for %s -d
nl: kan geen proces voor '%s -d' aanmaken

en: warning: cannot remove: %s
nl: waarschuwing: kan %s niet verwijderen

en: invalid --%s argument %s
nl: ongeldig argument van '--%s': %s

en: minimum --%s argument is %s
nl: minimum argument van '--%s' is %s

en: --%s argument %s too large
nl: argument %2$s van '--%1$s' is te groot

en: maximum --%s argument with current rlimit is %s
nl: met huidige 'rlimit' is maximum argument van '--%s': %s

en: number in parallel must be nonzero
nl: maximaal aantal parallelle processen mag niet nul zijn

en: stat failed
nl: opvragen van bestandsstatus is mislukt

en: read failed
nl: lezen is mislukt

en: string transformation failed
nl: transformatie van tekenreeks is mislukt

en: the untransformed string was %s
nl: de niet-getransformeerde tekenreeks was %s

en: ^ no match for key
nl: ^ geen overeenkomst voor sleutel

en: obsolescent key %s used; consider %s instead
nl: verouderde sleutel %s is gebruikt; gebruik liever %s

en: key %lu has zero width and will be ignored
nl: sleutel %lu heeft breedte nul en wordt genegeerd

en: leading blanks are significant in key %lu; consider also specifying 'b'
nl: leidende witruimte is significant in sleutel %lu; misschien ook '-b' opgeven?

en: key %lu is numeric and spans multiple fields
nl: sleutel %lu is numeriek en beslaat meerdere velden

en: option '-%s' is ignored | options '-%s' are ignored
nl[0]: optie '-%s' wordt genegeerd
nl[1]: opties '-%s' worden genegeerd

en: option '-r' only applies to last-resort comparison
nl: optie '-r' betreft alleen de noodvergelijking

en: write failed
nl: schrijven is mislukt

en: %s: %s:%s: disorder:
nl: %s: %s:%s: wanorde:

en: standard error
nl: standaardfoutuitvoer

en: cannot read
nl: kan niet lezen

en: %s: invalid field specification %s
nl: %s: ongeldige veldspecificatie %s

en: options '-%s' are incompatible
nl: opties '-%s' gaan niet samen

en: %s: invalid count at start of %s
nl: %s: ongeldig aantal bij het begin van %s

en: invalid number after '-'
nl: ongeldig getal na '-'

en: invalid number after '.'
nl: ongeldig getal na '.'

en: stray character in field spec
nl: verdwaald teken in veldspecificatie

en: multiple compress programs specified
nl: meer dan één compressieprogramma opgegeven

en: invalid number at field start
nl: ongeldig getal aan het begin van een veld

en: field number is zero
nl: veldnummer is nul

en: character offset is zero
nl: tekenpositie is nul

en: invalid number after ','
nl: ongeldig getal na ','

en: empty tab
nl: lege tab

en: cannot read file names from %s
nl: kan geen bestandsnamen uit %s lezen

en: %s:%lu: invalid zero-length file name
nl: %s:%lu: ongeldige bestandsnaam (lengte nul)

en: no input from %s
nl: geen invoer van %s

en: text ordering performed using %s sorting rules
nl: sorteerregels van %s worden gebruikt

en: text ordering performed using simple byte comparison
nl: eenvoudige byte-vergelijking wordt gebruikt

en: extra operand %s not allowed with -%c
nl: extra argument %s is niet toegestaan bij optie '-%c'

en: the suffix length needs to be at least %<PRIuMAX>
nl: de lengte van het achtervoegsel moet minstens %<PRIuMAX> zijn

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE [PREFIX]]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [INVOER [VOORVOEGSEL]]

en: Output pieces of FILE to PREFIXaa, PREFIXab, ...;
    default size is 1000 lines, and default PREFIX is 'x'.
nl: Schrijft stukken van de INVOER met een vaste grootte naar VOORVOEGSELaa,
    VOORVOEGSELab, VOORVOEGSELac, ...; de standaardgrootte is 1000 regels en
    het standaard VOORVOEGSEL is 'x'.

en:   -a, --suffix-length=N   generate suffixes of length N (default %d)
          --additional-suffix=SUFFIX  append an additional SUFFIX to file names
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of records per output file
      -d                      use numeric suffixes starting at 0, not alphabetic
          --numeric-suffixes[=FROM]  same as -d, but allow setting the start value
      -x                      use hex suffixes starting at 0, not alphabetic
          --hex-suffixes[=FROM]  same as -x, but allow setting the start value
      -e, --elide-empty-files  do not generate empty output files with '-n'
          --filter=COMMAND    write to shell COMMAND; file name is $FILE
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines/records per output file
      -n, --number=CHUNKS     generate CHUNKS output files; see explanation below
      -t, --separator=SEP     use SEP instead of newline as the record separator;
                                '\0' (zero) specifies the NUL character
      -u, --unbuffered        immediately copy input to output with '-n r/...'
nl:   -a, --suffix-length=L   achtervoegsels gebruiken met deze lengte (standaard %d)
          --additional-suffix=AVGSL  dit achtervoegsel achter bestandsnamen plakken
      -b, --bytes=N           dit aantal bytes in elk uitvoerbestand plaatsen
      -C, --line-bytes=N      als '-b' maar bij voorkeur afbreken op regeleinden
      -d                      cijfers i.p.v. letters als achtervoegsels gebruiken
          --numeric-suffixes[=VANAF]    als '-d', maar met VANAF als startwaarde
      -x                      hex-achtervoegsels gebruiken, vanaf 0, niet alfabetisch
          --hex-suffixes[=VANAF]  als '-x', maar met VANAF als startwaarde
      -e, --elide-empty-files     met '-n': geen lege bestanden produceren
          --filter=COMMANDO   naar dit commando schrijven; bestandsnaam is $FILE
      -l, --lines=AANTAL      dit aantal regels in elk uitvoerbestand plaatsen
      -n, --number=BROKKEN    dit soort uitvoerbestanden produceren; zie hieronder
      -t, --separator=TEKEN   te gebruiken record-scheidingsteken in plaats van
                                nieuweregel; '\0' (nul) geeft het NUL-teken aan
      -u, --unbuffered        invoer direct naar uitvoer kopiëren met '-n r/...'

en:       --verbose           print a diagnostic just before each
                                output file is opened
nl:       --verbose           een melding tonen vóór openen van elk uitvoerbestand

en: 
    CHUNKS may be:
      N       split into N files based on size of input
      K/N     output Kth of N to stdout
      l/N     split into N files without splitting lines/records
      l/K/N   output Kth of N to stdout without splitting lines/records
      r/N     like 'l' but use round robin distribution
      r/K/N   likewise but only output Kth of N to stdout
nl: 
    BROKKEN mag zijn:
      N       in N bestanden splitsen afhankelijk van invoergrootte
      K/N     de K-de uit N naar standaarduitvoer sturen
      l/N     in N bestanden splitsen zonder regels of records af te breken
      l/K/N   de K-de uit N naar standaarduitvoer sturen zonder dingen af te breken
      r/N     als 'l/N' maar roundrobin-verdeling gebruiken
      r/K/N   als 'r/N' maar alleen de K-de uit N naar standaarduitvoer sturen

en: output file suffixes exhausted
nl: achtervoegsels voor uitvoerbestanden zijn verbruikt

en: creating file %s
nl: aanmaken van bestand %s

en: %s would overwrite input; aborting
nl: %s zou invoer overschrijven -- gestopt

en: failed to set FILE environment variable
nl: instellen van omgevingsvariabele FILE is mislukt

en: executing with FILE=%s
nl: wordt uitgevoerd met FILE=%s

en: failed to create pipe
nl: aanmaken van pijp is mislukt

en: closing prior pipe
nl: sluiten van eerdere pijp

en: closing output pipe
nl: sluiten van uitvoerpijp

en: moving input pipe
nl: verplaatsen van invoerpijp

en: closing input pipe
nl: sluiten van invoerpijp

en: failed to run command: "%s -c %s"
nl: kan commando "%s -c %s" niet uitvoeren

en: failed to close input pipe
nl: kan invoerpijp niet sluiten

en: waiting for child process
nl: wachten op dochterproces

en: with FILE=%s, signal %s from command: %s
nl: met FILE=%s, signaal %s van commando: %s

en: with FILE=%s, exit %d from command: %s
nl: met FILE=%s, afsluitwaarde %d van commando: %s

en: unknown status from command (0x%X)
nl: onbekende afsluitwaarde (0x%X) van commando

en: cannot split in more than one way
nl: kan niet op meerdere manieren splitsen

en: invalid number of chunks
nl: ongeldig aantal brokken

en: invalid chunk number
nl: ongeldig broknummer

en: invalid suffix length
nl: ongeldige lengte voor achtervoegsel

en: empty record separator
nl: leeg scheidingsteken

en: multi-character separator %s
nl: meerdere tekens in scheidingsteken %s

en: multiple separator characters specified
nl: er zijn meerdere scheidingstekens gegeven

en: line count option -%s%c... is too large
nl: regelaantal '-%s%c...' is te groot

en: %s: invalid start value for numerical suffix
nl: %s: ongeldige startwaarde voor numeriek achtervoegsel

en: %s: invalid start value for hexadecimal suffix
nl: %s: ongeldige startwaarde voor hexadecimaal achtervoegsel

en: invalid IO block size
nl: ongeldige IO-blokgrootte

en: --filter does not process a chunk extracted to stdout
nl: optie '--filter' bewerkt geen brokken die naar standaarduitvoer gaan

en: numerical suffix start value is too large for the suffix length
nl: numerieke startwaarde is te groot voor lengte van achtervoegsel

en: %s: cannot determine file size
nl: %s: kan de bestandsgrootte niet achterhalen

en: failed to canonicalize %s
nl: canoniseren van %s is mislukt

en: warning: unrecognized escape '\%c'
nl: waarschuwing: onbekende stuurcode '\%c'

en: %s: invalid directive
nl: %s: ongeldige directief

en: warning: backslash at end of format
nl: waarschuwing: backslash aan eind van opmaakaanduiding

en: using %s to denote standard input does not work in file system mode
nl: gebruik van %s om standaardinvoer aan te duiden werkt niet in bestandssysteem-modus

en: cannot read file system information for %s
nl: kan informatie in bestandssysteem niet lezen voor %s

en: cannot stat standard input
nl: kan 'stat' niet toepassen op standaardinvoer

en: cannot statx %s
nl: kan status van %s niet opvragen

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' with --file-system, and NOT from printf.
en:   File: "%n"
        ID: %-8i Namelen: %-7l Type: %T
    Block size: %-10s Fundamental block size: %S
    Blocks: Total: %-10b Free: %-10f Available: %a
    Inodes: Total: %-10c Free: %d
nl:   Bestand: "%n"
           ID: %-8i   Naamlengte: %-7l   Type: %T
    Blokgrootte: %-10s   Fundamentele blokgrootte: %S
    Blokkken: totaal: %-10b   vrij: %-10f   beschikbaar: %a
    Inodes:   totaal: %-10c   vrij: %d

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en:   File: %N
      Size: %-10s	Blocks: %-10b IO Block: %-6o %F
nl:   Bestand: %N
      Grootte: %-10s     Blokken: %-10b IO-blok: %-6o %F

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Access: (%04a/%10.10A)  Uid: (%5u/%8U)   Gid: (%5g/%8G)
nl:   Rechten: (%04a/%10.10A)   UID: (%5u/%8U)   GID: (%5g/%8G)

en: Access: %x
    Modify: %y
    Change: %z
     Birth: %w
nl:   Toegang: %x
    Gewijzigd: %y
    Veranderd: %z
     Ontstaan: %w

en: Display file or file system status.
nl: Toont de status van een bestand (of van een bestandssysteem).

en:   -L, --dereference     follow links
      -f, --file-system     display file system status instead of file status
nl:   -L, --dereference     symbolische koppelingen volgen
      -f, --file-system     status tonen van bestandssysteem i.p.v. van bestand

en:       --cached=MODE     specify how to use cached attributes;
                              useful on remote file systems. See MODE below
nl:       --cached=MODUS    de behandelwijze voor gecachete kenmerken; nuttig bij
                              bestandssystemen op afstand; zie MODE hieronder

en:   -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default;
                              output a newline after each use of FORMAT
          --printf=FORMAT   like --format, but interpret backslash escapes,
                              and do not output a mandatory trailing newline;
                              if you want a newline, include \n in FORMAT
      -t, --terse           print the information in terse form
nl:   -c  --format=OPMAAK   te gebruiken opmaak in plaats van de standaardopmaak;
                              elk gebruik van OPMAAK met nieuweregel afsluiten
          --printf=OPMAAK   als '--format', maar backslash-codes interpreteren,
                              en geen automatische nieuweregel toevoegen; als u
                              een nieuweregel wilt, voeg dan \n toe in OPMAAK
      -t, --terse           de informatie in beknopte vorm tonen

en: 
    The valid format sequences for files (without --file-system):
    
      %a   permission bits in octal (note '#' and '0' printf flags)
      %A   permission bits and file type in human readable form
      %b   number of blocks allocated (see %B)
      %B   the size in bytes of each block reported by %b
      %C   SELinux security context string
nl: 
    Geldige opmaakspecificaties voor bestanden (zonder '--file-system') zijn:
    
      %a   toegangsrechten in octale vorm  (opmaak met '#' en '0' van printf(2))
      %A   toegangsrechten in leesbare vorm
      %b   aantal toegewezen blokken (zie %B)
      %B   de grootte in bytes van elk blok gerapporteerd door %b
      %C   SELinux-beveiligingscontext-tekenreeks

en:   %u   user ID of owner
      %U   user name of owner
      %w   time of file birth, human-readable; - if unknown
      %W   time of file birth, seconds since Epoch; 0 if unknown
      %x   time of last access, human-readable
      %X   time of last access, seconds since Epoch
      %y   time of last data modification, human-readable
      %Y   time of last data modification, seconds since Epoch
      %z   time of last status change, human-readable
      %Z   time of last status change, seconds since Epoch
nl:   %u   gebruikers-ID van eigenaar
      %U   gebruikersnaam van eigenaar
      %w   tijdstip van ontstaan van bestand, of '-' als onbekend
      %W   tijdstip van ontstaan, in seconden sinds Epoch, of 0 als onbekend
      %x   tijdstip van laatste toegang
      %X   tijdstip van laatste toegang, in seconden sinds Epoch
      %y   tijdstip van laatste gegevenswijziging
      %Y   tijdstip van laatste gegevenswijziging, in seconden sinds Epoch
      %z   tijdstip van laatste statusverandering
      %Z   tijdstip van laatste statusverandering, in seconden sinds Epoch

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a   free blocks available to non-superuser
      %b   total data blocks in file system
      %c   total file nodes in file system
      %d   free file nodes in file system
      %f   free blocks in file system
nl: Geldige opmaakspecificaties voor bestandssystemen zijn:
    
      %a   beschikbare vrije blokken voor niet-systeembeheerders
      %b   totaal aantal blokken met gegevens in bestandssysteem
      %c   totaal aantal inodes in bestandssysteem
      %d   aantal vrije inodes in bestandssysteem
      %f   aantal vrije blokken in bestandssysteem

en:   %i   file system ID in hex
      %l   maximum length of filenames
      %n   file name
      %s   block size (for faster transfers)
      %S   fundamental block size (for block counts)
      %t   file system type in hex
      %T   file system type in human readable form
nl:   %i   bestandssysteem-ID in hex
      %l   maximum lengte van bestandsnamen
      %n   bestandsnaam
      %s   optimale grootte van transportblok
      %S   fundamentele blokgrootte (voor blokaantallen)
      %t   bestandssysteemtype in hex
      %T   bestandssysteemtype in leesbare vorm

en: 
    --terse is equivalent to the following FORMAT:
        %s
nl: 
    '--terse' is equivalent aan de volgende OPMAAK:
        %s

en: --terse --file-system is equivalent to the following FORMAT:
        %s
nl: '--terse --file-system' is equivalent aan de volgende OPMAAK:
        %s

en: Usage: %s OPTION... COMMAND
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] COMMANDO

en: Run COMMAND, with modified buffering operations for its standard streams.
nl: Voert COMMANDO uit met gewijzigde buffering voor zijn standaard streams.

en:   -i, --input=MODE   adjust standard input stream buffering
      -o, --output=MODE  adjust standard output stream buffering
      -e, --error=MODE   adjust standard error stream buffering
nl:   -i, --input=MODUS   de standaardinvoer-streambuffering aanpassen
      -o, --output=MODUS  de standaarduitvoer-streambuffering aanpassen
      -e, --error=MODUS   de standaardfoutuitvoer-streambuffering aanpassen

en: 
    If MODE is 'L' the corresponding stream will be line buffered.
    This option is invalid with standard input.
nl: 
    Als MODUS 'L' is, zal de overeenkomende stream regelgebufferd zijn.
    Deze modus is ongeldig voor standaardinvoer.

en: 
    If MODE is '0' the corresponding stream will be unbuffered.
nl: 
    Als MODUS '0' is, zal de overeenkomstige stream ongebufferd zijn.

en: 
    Otherwise MODE is a number which may be followed by one of the following:
    KB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
    Binary prefixes can be used, too: KiB=K, MiB=M, and so on.
    In this case the corresponding stream will be fully buffered with the buffer
    size set to MODE bytes.
nl: 
    Anders is MODUS een geheel getal gevolgd door één van de volgende:
    KB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, enz. voor G, T, P, E, Z en Y.
    (Ook binaire voorvoegsels mogen gebruikt worden: KiB = K, MiB = M, enzovoort.)
    In deze gevallen zal de overeenkomstige stream volledig gebufferd zijn
    met de grootte ingesteld op MODUS bytes.

en: 
    NOTE: If COMMAND adjusts the buffering of its standard streams ('tee' does
    for example) then that will override corresponding changes by 'stdbuf'.
    Also some filters (like 'dd' and 'cat' etc.) don't use streams for I/O,
    and are thus unaffected by 'stdbuf' settings.
nl: 
    OPMERKING: Als COMMANDO de buffering van zijn standaard streams aanpast (zoals
    bijvoorbeeld 'tee' doet), dan zal dat de overeenkomstige instellingen die zijn
    gewijzigd door 'stdbuf' overvleugelen.  Ook sommige filters (zoals 'dd', 'cat',
    enzovoort) gebruiken geen streams voor invoer/uitvoer, en worden dus niet
    beïnvloed door instellingen van 'stdbuf'.

en: failed to find %s
nl: kan %s niet vinden

en: failed to update the environment with %s
nl: het bijwerken van de omgeving met %s is mislukt

en: line buffering stdin is meaningless
nl: regelbuffering van standaardinvoer is zinloos

en: you must specify a buffering mode option
nl: u moet een bufferingsmodusoptie opgeven

en: Usage: %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-g|--save]
nl: Gebruik:  %s [-F APPARAAT | --file=APPARAAT] [INSTELLING...]
         of:  %s [-F APPARAAT | --file=APPARAAT] [-a|--all]
         of:  %s [-F APPARAAT | --file=APPARAAT] [-g|--save]

en: Print or change terminal characteristics.
nl: Toont terminalkarakteristieken of stelt ze in.

en:   -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
nl:   -a, --all            alle huidige instellingen in leesbare vorm tonen
      -g, --save           alle huidige instellingen in herbruikbare vorm tonen
      -F, --file=APPARAAT  te gebruiken apparaat in plaats van standaardinvoer

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
nl: 
    De optionele '-' voor een INSTELLING betekent negatie (oftewel 'niet-').
    Niet-POSIX-instellingen zijn met een '*' gemarkeerd.  Het hangt van het
    onderliggende systeem af welke instellingen beschikbaar zijn.

en: 
    Special characters:
nl: 
    Speciale tekens:

en:  * discard CHAR  CHAR will toggle discarding of output
nl:  * discard TEKEN    TEKEN schakelt het verwerpen van de uitvoer om

en:  * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
nl:  * dsusp TEKEN      TEKEN zendt een terminal-stopsignaal zodra invoer leeg is

en:    eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
       eol CHAR      CHAR will end the line
nl:    eof TEKEN        TEKEN zendt een einde van bestand (beëindigt de invoer)
       eol TEKEN        TEKEN beëindigt de regel

en:  * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
nl:  * eol2 TEKEN       alternatief TEKEN voor regelbeëindiging

en:    erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
       intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
       kill CHAR     CHAR will erase the current line
nl:    erase TEKEN      TEKEN verwijdert het laatst getypte teken
       intr TEKEN       TEKEN zendt een interruptsignaal
       kill TEKEN       TEKEN verwijdert de huidige regel

en:  * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
nl:  * lnext TEKEN      TEKEN voert het volgende teken aangehaald in

en:  * status CHAR   CHAR will send an info signal
nl:  * status TEKEN     TEKEN zendt een INFO-signaal

en:    quit CHAR     CHAR will send a quit signal
nl:    quit TEKEN       TEKEN zendt een QUIT-signaal

en:  * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
nl:  * rprnt TEKEN      TEKEN herschrijft de huidige regel

en:    start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
       stop CHAR     CHAR will stop the output
       susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
nl:    start TEKEN      TEKEN herstart de uitvoer als deze gestopt is
       stop TEKEN       TEKEN stopt de uitvoer
       susp TEKEN       TEKEN zendt een terminal-stopsignaal

en:  * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
nl:  * swtch TEKEN      TEKEN schakelt naar een andere shell-laag

en:  * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
nl:  * werase TEKEN     TEKEN verwijdert het laatst getypte woord

en: 
    Special settings:
       N             set the input and output speeds to N bauds
nl: 
    Speciale instellingen:
       N             de in- en uitvoersnelheid op N bits per seconde zetten

en:  * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
     * columns N     same as cols N
nl:  * cols N        de kernel laten weten dat de terminal N kolommen heeft
     * columns N     hetzelfde als 'cols N'

en:  * [-]drain      wait for transmission before applying settings (%s by default)
nl:  * [-]drain      op verzending wachten vóór toepassen van instellingen (standaard %s)

en: on
nl: aan

en: off
nl: uit

en:    ispeed N      set the input speed to N
nl:    ispeed N      de invoersnelheid op N zetten

en:  * line N        use line discipline N
nl:  * line N        lijnprotocol N gebruiken

en:    min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
       ospeed N      set the output speed to N
nl:    min N         met '-icanon': minimum voor complete leesopdracht is N tekens
       ospeed N      de uitvoersnelheid op N zetten

en:  * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
     * size          print the number of rows and columns according to the kernel
nl:  * rows N        de kernel laten weten dat de terminal N rijen heeft
     * size          het aantal rijen en kolommen volgens de kernel tonen

en:    speed         print the terminal speed
       time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
nl:    speed         de snelheid van de terminal tonen
       time N        met '-icanon': leestijdslimiet op N tiende seconde instellen

en: 
    Control settings:
       [-]clocal     disable modem control signals
       [-]cread      allow input to be received
nl: 
    Besturingsinstellingen:
       [-]clocal     modem-besturingssignalen uitschakelen
       [-]cread      het ontvangen van invoer toestaan

en:  * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
nl:  * [-]crtscts    RTS/CTS-handshake inschakelen

en:  * [-]cdtrdsr    enable DTR/DSR handshaking
nl:  * [-]cdtrdsr    DTR/DSR-handshake inschakelen

en:    csN           set character size to N bits, N in [5..8]
nl:    csN           tekengrootte op N bits instellen; N in [5..8]

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with '-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (or even parity with '-')
nl:    [-]cstopb     twee stopbits per teken gebruiken (één met '-')
       [-]hup        'opgehangen'-signaal sturen wanneer laatste proces de TTY sluit
       [-]hupcl      hetzelfde als '[-]hup'
       [-]parenb     pariteitsbit in uitvoer genereren en in invoer verwachten
       [-]parodd     oneven pariteit instellen (of even pariteit met '-')

en:  * [-]cmspar     use "stick" (mark/space) parity
nl:  * [-]cmspar     "stick"-pariteit (altijd aan of uit) gebruiken

en: 
    Input settings:
       [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
       [-]icrnl      translate carriage return to newline
       [-]ignbrk     ignore break characters
       [-]igncr      ignore carriage return
       [-]ignpar     ignore characters with parity errors
nl: 
    Invoerinstellingen:
       [-]brkint     een break veroorzaakt een interruptsignaal
       [-]icrnl      CR-teken (naar regelbegin) omzetten in LF-teken (nieuweregel)
       [-]ignbrk     break-tekens negeren
       [-]igncr      CR-tekens negeren
       [-]ignpar     tekens met een pariteitsfout negeren

en:  * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
nl:  * [-]imaxbel    piep geven en een volle invoerbuffer niet legen bij een teken

en:    [-]inlcr      translate newline to carriage return
       [-]inpck      enable input parity checking
       [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
nl:    [-]inlcr      LF-teken (nieuweregel) omzetten in CR-teken (naar regelbegin)
       [-]inpck      controle op invoerpariteit inschakelen
       [-]istrip     hoogste bit (het achtste) van invoertekens nul maken

en:  * [-]iutf8      assume input characters are UTF-8 encoded
nl:  * [-]iutf8      aannemen dat invoertekens in UTF-8 gecodeerd zijn

en:  * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
nl:  * [-]iuclc      hoofdletters omzetten in kleine letters

en:  * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
nl:  * [-]ixany      elk teken de uitvoer laten herstarten, niet alleen startteken

en:    [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
       [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
       [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
       [-]tandem     same as [-]ixoff
nl:    [-]ixoff      het zenden van start-/stoptekens inschakelen
       [-]ixon       XON/XOFF-besturing inschakelen
       [-]parmrk     pariteitsfouten markeren (met een 255-0-tekencombinatie)
       [-]tandem     hetzelfde als '[-]ixoff'

en: 
    Output settings:
nl: 
    Uitvoerinstellingen:

en:  * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
nl:  * bsN           backspace-vertragingsstijl; N in [0..1]

en:  * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
nl:  * crN           'carriage return'-vertragingsstijl, N in [0..3]

en:  * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
nl:  * ffN           'form feed'-vertragingsstijl; N in [0..1]

en:  * nlN           newline delay style, N in [0..1]
nl:  * nlN           nieuweregel-vertragingsstijl; N in [0..1]

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
nl:  * [-]ocrnl      CR-teken (naar regelbegin) omzetten in LF-teken (nieuweregel)

en:  * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of NUL characters
nl:  * [-]ofdel      als opvulling DEL-tekens gebruiken in plaats van NUL-tekens

en:  * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
nl:  * [-]ofill      voor vertragingen opvultekens gebruiken in plaats van pauzes

en:  * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
nl:  * [-]olcuc      kleine letters omzetten in hoofdletters

en:  * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
nl:  * [-]onlcr      LF-teken (nieuweregel) omzetten in CR- + LF-tekens

en:  * [-]onlret     newline performs a carriage return
nl:  * [-]onlret     'nieuweregel' voert een 'naar regelbegin' uit

en:  * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
nl:  * [-]onocr      geen 'naar regelbegin' uitvoeren wanneer in de eerste kolom

en:    [-]opost      postprocess output
nl:    [-]opost      uitvoer nabewerken

en:  * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
     * tabs          same as tab0
     * -tabs         same as tab3
nl:  * tabN          vertragingsstijl voor horizontale tab; N in [0..3]
     * tabs          hetzelfde als 'tab0'
     * -tabs         hetzelfde als 'tab3'

en:  * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
nl:  * vtN           vertragingsstijl voor verticale tab; N in [0..1]

en: 
    Local settings:
       [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
nl: 
    Lokale instellingen:
       [-]crterase   erase-tekens echoën als backspace-spatie-backspace

en:  * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
     * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
nl:  * crtkill       gehele regel verwijderen via 'echoprt' en 'echoe'
     * -crtkill      gehele regel verwijderen via 'echoctl' en 'echok'

en:  * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation ('^c')
nl:  * [-]ctlecho    stuurtekens in dakjesnotatie echoën (^c)

en:    [-]echo       echo input characters
nl:    [-]echo       invoertekens echoën

en:  * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
nl:  * [-]echoctl    hetzelfde als '[-]ctlecho'

en:    [-]echoe      same as [-]crterase
       [-]echok      echo a newline after a kill character
nl:    [-]echoe      hetzelfde als '[-]crterase'
       [-]echok      een nieuweregel-teken echoën na een kill-teken

en:  * [-]echoke     same as [-]crtkill
nl:  * [-]echoke     hetzelfde als '[-]crtkill'

en:    [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
nl:    [-]echonl     nieuweregel echoën zelfs als geen andere tekens worden geëchood

en:  * [-]echoprt    echo erased characters backward, between '\' and '/'
nl:  * [-]echoprt    verwijderde tekens achterwaarts echoën, tussen '\' en '/'

en:  * [-]extproc    enable "LINEMODE"; useful with high latency links
nl:  * [-]extproc    "LINEMODE" inschakelen; nuttig bij zeer trage verbindingen

en:  * [-]flusho     discard output
nl:  * [-]flusho     uitvoer verwerpen

en:    [-]icanon     enable special characters: %s
       [-]iexten     enable non-POSIX special characters
nl:    [-]icanon     speciale tekens inschakelen: %s
       [-]iexten     niet-POSIX speciale tekens inschakelen

en:    [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
       [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
nl:    [-]isig       speciale tekens voor interrupt, quit, en suspend inschakelen
       [-]noflsh     legen van buffer na interrupt of quit uitschakelen

en:  * [-]prterase   same as [-]echoprt
nl:  * [-]prterase   hetzelfde als '[-]echoprt'

en:  * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
nl:  * [-]tostop     achtergrondtaken stoppen die naar de terminal willen schrijven

en:  * [-]xcase      with icanon, escape with '\' for uppercase characters
nl:  * [-]xcase      met 'icanon': '\' voor kleine letter maakt hoofdletter

en: 
    Combination settings:
nl: 
    Combinatie-instellingen:

en:  * [-]LCASE      same as [-]lcase
nl:  * [-]LCASE      hetzelfde als '[-]lcase'

en:    cbreak        same as -icanon
       -cbreak       same as icanon
nl:    cbreak        hetzelfde als '-icanon'
       -cbreak       hetzelfde als 'icanon'

en:    cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof and eol characters to their default values
       -cooked       same as raw
nl:    cooked        hetzelfde als 'brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                       icanon', met eof- en eol-tekens op hun standaardwaarden
       -cooked       hetzelfde als 'raw'

en:    crt           same as %s
nl:    crt           hetzelfde als '%s'

en:    dec           same as %s intr ^c erase 0177
                     kill ^u
nl:    dec           hetzelfde als '%s intr ^c
                       erase 0177 kill ^u'

en:  * [-]decctlq    same as [-]ixany
nl:  * [-]decctlq    hetzelfde als '[-]ixany'

en:    ek            erase and kill characters to their default values
       evenp         same as parenb -parodd cs7
       -evenp        same as -parenb cs8
nl:    ek            de erase- en kill-tekens op hun standaardwaarden zetten
       evenp         hetzelfde als 'parenb -parodd cs7'
       -evenp        hetzelfde als '-parenb cs8'

en:  * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
nl:  * [-]lcase      hetzelfde als 'xcase iuclc olcuc'

en:    litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       same as parenb istrip opost cs7
nl:    litout        hetzelfde als '-parenb -istrip -opost cs8'
       -litout       hetzelfde als 'parenb istrip opost cs7'

en:    nl            same as %s
       -nl           same as %s
nl:    nl            hetzelfde als '%s'
       -nl           hetzelfde als '%s'

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
nl:    oddp          hetzelfde als 'parenb parodd cs7'
       -oddp         hetzelfde als '-parenb cs8'
       [-]parity     hetzelfde als '[-]evenp'
       pass8         hetzelfde als '-parenb -istrip cs8'
       -pass8        hetzelfde als 'parenb istrip cs7'

en:    raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl -ixon -ixoff -icanon -opost
                     -isig%s min 1 time 0
       -raw          same as cooked
nl:    raw           hetzelfde als '-ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck
                       -istrip -inlcr -igncr -icrnl -ixon -ixoff -icanon
                       -opost -isig%s min 1 time 0'
       -raw          hetzelfde als 'cooked'

en:    sane          same as cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                     icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     %s
                     %s
                     %s,
                     all special characters to their default values
nl:    sane          hetzelfde als 'cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                       icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                       %s
                       %s
                       %s',
                       met alle speciale tekens op hun standaardwaarden

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
nl: 
    Bestuurt de TTY die met standaardinvoer verbonden is.
    
    Zonder argumenten worden baudrate, lijnprotocol, en afwijkingen van 'stty sane'
    getoond.  Bij instellingen wordt TEKEN letterlijk gebruikt, of gecodeerd als
    in ^c, 0x37, 0177 of 127; de speciale waarden '^-' of 'undef' kunnen gebruikt
    worden om speciale tekens inactief te maken.

en: missing argument to %s
nl: ontbrekend argument bij %s

en: invalid argument %s
nl: ongeldig argument: %s

en: %s: error setting %s
nl: %s: fout bij instellen van %s

en: invalid line discipline %s
nl: ongeldig lijnprotocol: %s

en: only one device may be specified
nl: er mag slechts één apparaat gegeven worden

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
nl: de opties voor duidelijke en voor 'stty'-leesbare uitvoer gaan niet samen

en: when specifying an output style, modes may not be set
nl: als een uitvoerstijl gegeven is mogen geen modussen ingesteld worden

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
nl: %s: kan niet-blokkerende modus niet herstellen

en: %s: unable to perform all requested operations
nl: %s: kan niet alle gevraagde acties uitvoeren

en: %s: no size information for this device
nl: %s: er is geen grootte-informatie voor dit apparaat

en: invalid integer argument
nl: ongeldig geheelgetal-argument

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [BESTAND...]

en: Synchronize cached writes to persistent storage
    
    If one or more files are specified, sync only them,
    or their containing file systems.
nl: Nog uitstaande schrijfoperaties naar persistente opslag nu uitvoeren.
    
    Als één of meer bestanden gegeven zijn, dan alleen deze syncen
    (of, met '-f', de bestandssystemen waar ze op staan).

en:   -d, --data             sync only file data, no unneeded metadata
nl:   -d, --data           alleen de bestandsgegevens syncen, geen onnodige metadata

en:   -f, --file-system      sync the file systems that contain the files
nl:   -f, --file-system    de bestandssystemen syncen waarop gegeven bestanden staan

en: error opening %s
nl: fout bij openen van %s

en: couldn't reset non-blocking mode %s
nl: kan niet-blokkerende modus %s niet herstellen

en: error syncing %s
nl: fout bij het syncen van %s

en: cannot specify both --data and --file-system
nl: opties '--data' en '--file-system' gaan niet samen

en: --data needs at least one argument
nl: optie '--data' vereist minstens één argument

en: 
    NOTE: your shell may have its own version of %s, which usually supersedes
    the version described here.  Please refer to your shell's documentation
    for details about the options it supports.
nl: 
    Opmerking: Uw shell kan een eigen versie van %s hebben, die gewoonlijk
    prevaleert boven de hier beschreven versie.  Kijk in de documentatie van
    uw shell voor details over de ondersteunde opties.

en:       --help     display this help and exit
nl:       --help      deze hulptekst tonen en stoppen

en:       --version  output version information and exit
nl:       --version   programmaversie tonen en stoppen

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: 
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND '-' is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
nl: 
    (Een verplicht argument bij een lange optie geldt ook voor de korte vorm.)

en: 
    The SIZE argument is an integer and optional unit (example: 10K is 10*1024).
    Units are K,M,G,T,P,E,Z,Y (powers of 1024) or KB,MB,... (powers of 1000).
    Binary prefixes can be used, too: KiB=K, MiB=M, and so on.
nl: 
    GROOTTE is een geheel getal met een optionele eenheid (bijv. 10K is 10*1024).
    Mogelijke eenheden zijn: K, M, G, T, P, E, Z, Y (machten van 1024)
    of KB, MB, ... (machten van 1000).  Bijvoorbeeld: 10MB is 10*1000*1000.
    Ook binaire voorvoegsels mogen gebruikt worden: KiB = K, MiB = M, enzovoort.

en: 
    Display values are in units of the first available SIZE from --block-size,
    and the %s_BLOCK_SIZE, BLOCK_SIZE and BLOCKSIZE environment variables.
    Otherwise, units default to 1024 bytes (or 512 if POSIXLY_CORRECT is set).
nl: 
    Getoonde waarden zijn in eenheden van de eerst beschikbare GROOTTE uit
    '--block-size' en de omgevingsvariabelen %s_BLOCK_SIZE, BLOCK_SIZE en
    BLOCKSIZE.  Anders is de eenheid standaard 1024 bytes (of 512 als
    POSIXLY_CORRECT gezet is).

en: 
    The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
nl: 
    Het reservekopie-achtervoegsel is '~', tenzij anders ingesteld met '--suffix'
    of via omgevingsvariable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Het versiebeheer kan worden
    ingesteld met de optie '--backup' of via omgevingsvariabele VERSION_CONTROL;
    dit zijn de mogelijke waarden (methodes):

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
nl:   none, off        nooit reservekopieën maken (zelfs niet met '--backup')
      numbered, t      genummerde reservekopieën maken
      existing, nil    genummerde reserves maken als er al zijn, anders simpele
      simple, never    altijd simpele reservekopieën maken

en: 
    %s online help: <%s>
nl: 
    Online hulp bij %s: <%s>

note: TRANSLATORS: Replace LANG_CODE in this URL with your language code <https://translationproject.org/team/LANG_CODE.html> to form one of the URLs at https://translationproject.org/team/.  Otherwise, replace the entire URL with your translation team's email address.
en: Report any translation bugs to <https://translationproject.org/team/>
nl: Meld vertalingsfouten aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: Full documentation <%s%s>
nl: Volledige documentatie: <%s%s>

en: or available locally via: info '(coreutils) %s%s'
nl: of lokaal via: info '(coreutils) %s%s'

en: Try '%s --help' for more information.
nl: Typ '%s --help' voor meer informatie.

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
nl: WAARSCHUWING: Oneindige lus gevonden in de mappenstructuur.
    Dit betekent vrijwel zeker dat het bestandssysteem beschadigd is.
    ** MELD DIT AAN UW SYSTEEMBEHEERDER. **
    De volgende map is onderdeel van de lus:
      %s

en: Write each FILE to standard output, last line first.
nl: Schrijft elk gegeven BESTAND naar standaarduitvoer, laatste regel eerst.

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
nl:   -b, --before            scheider vóór i.p.v. achter de regel plaatsen
      -r, --regex             scheider als reguliere expressie interpreteren
      -s, --separator=TEKST   deze scheider gebruiken in plaats van nieuweregel

en: %s: seek failed
nl: %s: 'seek' is mislukt

en: record too large
nl: record is te groot

en: failed to create temporary file in %s
nl: kan geen tijdelijk bestand aanmaken in %s

en: failed to open %s for writing
nl: openen voor schrijven van %s is mislukt

en: failed to rewind stream for %s
nl: terugspringen in stroom voor %s is mislukt

en: %s: write error
nl: %s: fout bij schrijven

en: failed to open %s for reading
nl: kan %s niet openen om te lezen

en: separator cannot be empty
nl: scheidingsteken mag niet leeg zijn

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
nl: Kopieert de laatste %d regels van elk gegeven BESTAND naar standaarduitvoer.
    
    Als meer dan één BESTAND gegeven is, wordt de uitvoer van elk bestand
    voorafgegaan door een kopje met de bestandsnaam.

en:   -c, --bytes=[+]NUM       output the last NUM bytes; or use -c +NUM to
                                 output starting with byte NUM of each file
nl:   -c, --bytes=[+]GETAL     de laatste GETAL bytes uitvoeren; bij '-c +GETAL'
                                 uitvoeren vanaf byte GETAL van elk bestand

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                                 an absent option argument means 'descriptor'
      -F                       same as --follow=name --retry
nl:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               toegevoegde gegevens tonen terwijl bestand groeit;
                                 '--follow' is hetzelfde als '--follow=descriptor'
      -F                       hetzelfde als '--follow=name --retry'

en:   -n, --lines=[+]NUM       output the last NUM lines, instead of the last %d;
                                 or use -n +NUM to output starting with line NUM
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                                 changed size after N (default %d) iterations
                                 to see if it has been unlinked or renamed
                                 (this is the usual case of rotated log files);
                                 with inotify, this option is rarely useful
nl:   -n, --lines=[+]GETAL     de laatste GETAL (i.p.v. %d) regels uitvoeren; bij
                                 +GETAL uitvoeren vanaf regel GETAL van elk bestand
          --max-unchanged-stats=N
                               met '--follow=name', een BESTAND heropenen als diens
                                 grootte na N iteraties (standaard %d) onveranderd
                                 is, om te zien of het is ontkoppeld of hernoemd
                                 (gebruikelijk bij roterende logbestanden);
                                 met 'inotify' is deze optie zelden nuttig

en:       --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
          --retry              keep trying to open a file if it is inaccessible
nl:       --pid=PID            met '-f': afsluiten wanneer proces PID eindigt
      -q, --quiet, --silent    geen bestandsnaamkopjes tonen
          --retry              blijven proberen om een bestand te openen zelfs als
                                 het ontoegankelijk is of wordt; nuttig wanneer op
                                 naam gevolgd wordt (bij '--follow=name' dus)

en:   -s, --sleep-interval=N   with -f, sleep for approximately N seconds
                                 (default 1.0) between iterations;
                                 with inotify and --pid=P, check process P at
                                 least once every N seconds
      -v, --verbose            always output headers giving file names
nl:   -s, --sleep-interval=N   met '-f': tussen twee iteraties ongeveer
                                 N seconden slapen (standaard 1 seconde);
                                 met 'inotify' en '--pid=P': dit proces P
                                 minstens eens per N seconden controleren
      -v, --verbose            altijd bestandsnaamkopjes tonen

en: 
    NUM may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Binary prefixes can be used, too: KiB=K, MiB=M, and so on.
nl: 
    Het GETAL mag gevolgd worden door een vermenigvuldigingsachtervoegsel:
    b = 512, kB = 1000, K = 1024, MB = 1000*1000, M = 1024*1024,
    GB = 1000*1000*1000, G = 1024*1024*1024, en zo verder voor T, P, E, Z en Y.
    Ook binaire voorvoegsels mogen gebruikt worden: KiB = K, MiB = M, enzovoort.

en: With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.  This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file in a way that accommodates renaming, removal and creation.
nl: Met '--follow' (-f) volgt 'tail' de bestandsdescriptor, wat betekent dat het
    bestand nog steeds gevolgd wordt als de bestandsnaam wijzigt.  Dit standaard-
    gedrag is ongewenst als u echt de naam wilt volgen en niet de descriptor,
    bijvoorbeeld bij rotatie van logbestanden.  Gebruik dan '--follow=name'; dit
    maakt dat 'tail' het genoemde bestand volgt op een manier die rekening houdt
    met hernoemen, verwijderen en opnieuw aanmaken.

en: closing %s (fd=%d)
nl: sluiten van %s (bestandsdescriptor=%d)

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
nl: %s: kan niet naar eind-relatieve positie %s springen

en: cannot determine location of %s. reverting to polling
nl: kan de locatie van '%s' niet bepalen; teruggevallen op polsen

en: %s has been replaced with an untailable symbolic link
nl: %s is vervangen door een symbolische koppeling die niet gevolgd kan worden

en: %s has become inaccessible
nl: %s is ontoegankelijk geworden

en: %s has been replaced with an untailable file%s
nl: %s is vervangen door een bestand dat niet gevolgd kan worden%s

en: ; giving up on this name
nl: ; gestopt met volgen van deze naam

en: %s has been replaced with an untailable remote file
nl: %s is vervangen door een bestand-op-afstand dat niet gevolgd kan worden

en: %s has become accessible
nl: %s is toegankelijk geworden

en: %s has appeared;  following new file
nl: %s is verschenen;  het nieuwe bestand wordt gevolgd

en: %s has been replaced;  following new file
nl: %s is vervangen;  het nieuwe bestand wordt gevolgd

en: %s: cannot change nonblocking mode
nl: %s: kan niet-blokkerende modus niet wijzigen

en: %s: file truncated
nl: %s: bestand is ingekort

en: no files remaining
nl: geen bestanden meer over

en: cannot watch parent directory of %s
nl: kan de bovenliggende map van %s niet monitoren

en: inotify resources exhausted
nl: onvoldoende hulpbronnen beschikbaar voor 'inotify'

en: cannot watch %s
nl: kan %s niet monitoren

en: %s was replaced
nl: %s werd vervangen

en: error waiting for inotify and output events
nl: fout bij wachten op 'inotify'- en uitvoergebeurtenissen

en: error reading inotify event
nl: fout bij lezen van 'inotify'-gebeurtenis

en: directory containing watched file was removed
nl: de map die het gemonitorde bestand bevatte werd verwijderd

en: %s: cannot follow end of this type of file%s
nl: %s: kan het einde van dit type bestand niet volgen%s

en: invalid maximum number of unchanged stats between opens
nl: ongeldig maximum aantal onveranderde statusopvragingen

en: invalid PID
nl: ongeldig procesnummer

en: invalid number of seconds: %s
nl: ongeldig aantal seconden: %s

en: option used in invalid context -- %c
nl: optie is gebruikt in een ongeldige context -- %c

en: warning: --retry ignored; --retry is useful only when following
nl: waarschuwing: '--retry' wordt genegeerd;
    optie '--retry' is alleen zinvol bij volgen

en: warning: --retry only effective for the initial open
nl: waarschuwing: '--retry' is alleen effectief bij de initiële opening

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
nl: waarschuwing: procesnummer is genegeerd;
    '--pid=PID' is alleen zinvol bij volgen

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
nl: waarschuwing: '--pid=PID' wordt niet ondersteund op dit systeem

en: cannot follow %s by name
nl: kan %s niet op naam volgen

en: warning: following standard input indefinitely is ineffective
nl: waarschuwing: het onbeperkt volgen van standaardinvoer is ineffectief

en: inotify cannot be used, reverting to polling
nl: 'inotify' kan niet worden gebruikt; teruggevallen op polsen

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
nl: Kopieert standaardinvoer naar elk gegeven BESTAND, én naar standaarduitvoer.
    
      -a, --append              aan BESTAND(en) toevoegen, niet overschrijven
      -i, --ignore-interrupts   interruptsignalen negeren

en:   -p                        diagnose errors writing to non pipes
          --output-error[=MODE]   set behavior on write error.  See MODE below
nl:   -p                        schrijffouten naar niet-pijpen diagnosticeren
          --output-error[=MODUS]    gedrag bij schrijffout instellen; zie hieronder

en: missing argument after %s
nl: ontbrekend argument na %s

en: invalid integer %s
nl: ongeldig geheel getal: %s

en: %s expected
nl: %s werd verwacht

en: %s expected, found %s
nl: %s werd verwacht, %s gevonden

en: -nt does not accept -l
nl: '-nt' accepteert geen '-l'

en: -ef does not accept -l
nl: '-ef' accepteert geen '-l'

en: -ot does not accept -l
nl: '-ot' accepteert geen '-l'

en: %s: unknown binary operator
nl: %s: onbekende tweezijdige operator

en: %s: unary operator expected
nl: eenzijdige operator werd verwacht, %s gevonden

en: %s: binary operator expected
nl: tweezijdige operator werd verwacht, %s gevonden

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  test
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ ]
      or:  [ OPTION
nl: Gebruik:  test EXPRESSIE
         of:  test
         of:  [ EXPRESSIE ]
         of:  [ ]
         of:  [ OPTIE

en: Exit with the status determined by EXPRESSION.
nl: Eindigt met de afsluitwaarde die bepaald wordt door de gegeven EXPRESSIE.

en: 
    An omitted EXPRESSION defaults to false.  Otherwise,
    EXPRESSION is true or false and sets exit status.  It is one of:
nl: 
    Een ontbrekende EXPRESSIE evalueert tot onwaar.  Voor het overige kan de
    EXPRESSIE waar of onwaar zijn, en mag één van de volgende zijn:

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
nl: 
      ( EXPRESSIE )               waar als EXPRESSIE waar is
      ! EXPRESSIE                 waar als EXPRESSIE onwaar is
      EXPRESSIE1 -a EXPRESSIE2    waar als beide expressies waar zijn
      EXPRESSIE1 -o EXPRESSIE2    onwaar als beide expressies onwaar zijn

en: 
      -n STRING            the length of STRING is nonzero
      STRING               equivalent to -n STRING
      -z STRING            the length of STRING is zero
      STRING1 = STRING2    the strings are equal
      STRING1 != STRING2   the strings are not equal
nl: 
      -n TEKST            waar als de lengte van TEKST niet nul is
      TEKST               hetzelfde als '-n TEKST'
      -z TEKST            waar als de lengte van TEKST nul is
      TEKST1 = TEKST2     waar als de twee teksten gelijk zijn
      TEKST1 != TEKST2    waar als de twee teksten verschillend zijn

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
nl: 
      GETAL1 -eq GETAL2    waar als de twee gehele getallen gelijk zijn
      GETAL1 -ge GETAL2    waar als GETAL1 groter of gelijk is aan GETAL2
      GETAL1 -gt GETAL2    waar als GETAL1 groter is dan GETAL2
      GETAL1 -le GETAL2    waar als GETAL1 kleiner of gelijk is aan GETAL2
      GETAL1 -lt GETAL2    waar als GETAL1 kleiner is dan GETAL2
      GETAL1 -ne GETAL2    waar als GETAL1 en GETAL2 verschillend zijn

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
nl: 
      BESTAND1 -ef BESTAND2    waar als hun apparaat- en inode-nummers gelijk zijn
      BESTAND1 -nt BESTAND2    waar als BESTAND1 nieuwer is dan BESTAND2
      BESTAND1 -ot BESTAND2    waar als BESTAND1 ouder is dan BESTAND2

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
nl: 
      -b BESTAND    waar als bestand een blok-apparaat is
      -c BESTAND    waar als bestand een byte-apparaat is
      -d BESTAND    waar als bestand een map is
      -e BESTAND    waar als bestand bestaat

en:   -f FILE     FILE exists and is a regular file
      -g FILE     FILE exists and is set-group-ID
      -G FILE     FILE exists and is owned by the effective group ID
      -h FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -L)
      -k FILE     FILE exists and has its sticky bit set
nl:   -f BESTAND    waar als bestand een gewoon bestand is
      -g BESTAND    waar als het bestand SETGUID is
      -G BESTAND    waar als uw effectieve groep het bestand bezit
      -h BESTAND    waar als bestand een symbolische koppeling is (== '-L')
      -k BESTAND    waar als bestand het "sticky"-bit aan heeft staan

en:   -L FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -h)
      -N FILE     FILE exists and has been modified since it was last read
      -O FILE     FILE exists and is owned by the effective user ID
      -p FILE     FILE exists and is a named pipe
      -r FILE     FILE exists and read permission is granted
      -s FILE     FILE exists and has a size greater than zero
nl:   -L BESTAND    waar als bestand een symbolische koppeling is (== '-h')
      -N BESTAND    waar als bestand gewijzigd is sinds het laatst gelezen werd
      -O BESTAND    waar als uw effectieve gebruikers-ID het bestand bezit
      -p BESTAND    waar als bestand een benoemde pijp is
      -r BESTAND    waar als bestand voor u leesbaar is
      -s BESTAND    waar als bestand niet leeg is

en:   -S FILE     FILE exists and is a socket
      -t FD       file descriptor FD is opened on a terminal
      -u FILE     FILE exists and its set-user-ID bit is set
      -w FILE     FILE exists and write permission is granted
      -x FILE     FILE exists and execute (or search) permission is granted
nl:   -S BESTAND    waar als bestand een socket is
      -t DSCRIPTR   waar als deze bestandsdescriptor geopend is op een terminal
      -u BESTAND    waar als bestand SETUID is
      -w BESTAND    waar als bestand voor u schrijfbaar is
      -x BESTAND    waar als bestand door u uitvoerbaar (of doorzoekbaar) is

en: 
    Except for -h and -L, all FILE-related tests dereference symbolic links.
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
nl: 
    Behalve bij '-h' en '-L', volgen alle testen op BESTANDen eventuele
    symbolische koppelingen.  Wees erop bedacht dat in de meeste shells
    haakjes aangehaald moeten worden (bijvoorbeeld met backslashes).
    GETAL mag ook '-l TEKST' zijn, wat evalueert tot de lengte van TEKST.

en: 
    NOTE: Binary -a and -o are inherently ambiguous.  Use 'test EXPR1 && test
    EXPR2' or 'test EXPR1 || test EXPR2' instead.
nl: 
    Opmerking: een tweezijdige '-a' of '-o' is inherent meerduidig.
    Gebruik liever 'test EXPR1 && test EXPR2' of 'test EXPR1 || test EXPR2'.

en: 
    NOTE: [ honors the --help and --version options, but test does not.
    test treats each of those as it treats any other nonempty STRING.
nl: 
    Opmerking: '[' kent de opties '--help' en '--version', maar 'test' niet; 'test'
    behandelt deze opties zoals het elke andere niet-lege tekenreeks behandelt.

en: test and/or [
nl: 'test'/'['

en: missing %s
nl: ontbrekende %s

en: extra argument %s
nl: overtollig argument: %s

en: warning: timer_settime
nl: Waarschuwing: kan timertijd niet instellen

en: warning: timer_create
nl: Waarschuwing: kan timer niet aanmaken

en: sending signal %s to command %s
nl: signaal %s wordt gestuurd naar commando %s

en: Usage: %s [OPTION] DURATION COMMAND [ARG]...
      or:  %s [OPTION]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] DUUR COMMANDO [ARGUMENT...]
         of:  %s [OPTIE]

en: Start COMMAND, and kill it if still running after DURATION.
nl: Start het gegeven COMMANDO, en beëindigt het als het na DUUR nog actief is.

en:       --preserve-status
                     exit with the same status as COMMAND, even when the
                       command times out
          --foreground
                     when not running timeout directly from a shell prompt,
                       allow COMMAND to read from the TTY and get TTY signals;
                       in this mode, children of COMMAND will not be timed out
      -k, --kill-after=DURATION
                     also send a KILL signal if COMMAND is still running
                       this long after the initial signal was sent
      -s, --signal=SIGNAL
                     specify the signal to be sent on timeout;
                       SIGNAL may be a name like 'HUP' or a number;
                       see 'kill -l' for a list of signals
nl:       --preserve-status
                       altijd eindigen met de afsluitwaarde van COMMANDO, ook als
                       het commando de tijdsduur overschrijdt
          --foreground
                       wanneer niet direct vanaf een shell-prompt aangeroepen, het
                       COMMANDO toestaan van de terminal te lezen en signalen ervan
                       te ontvangen; in deze modus worden dochterprocessen van het
                       COMMANDO niet door DUUR begrensd
      -k, --kill-after=DUUR
                       een KILL-signaal verzenden als COMMANDO nog steeds actief
                       is na DUUR nadat het eerste signaal verzonden is
      -s, --signal=SIGNAAL
                       het te zenden signaal als de tijdsduur verlopen is;
                       SIGNAAL kan een naam zijn als 'HUP' of een nummer;
                       zie 'kill -l' voor een lijst van mogelijke signalen

en:   -v, --verbose  diagnose to stderr any signal sent upon timeout
nl:   -v, --verbose  bij tijdsoverschrijding het gegeven signaal rapporteren

en: 
    DURATION is a floating point number with an optional suffix:
    's' for seconds (the default), 'm' for minutes, 'h' for hours or 'd' for days.
    A duration of 0 disables the associated timeout.
nl: 
    DUUR is een drijvendekommagetal met een optioneel achtervoegsel: 's' voor
    seconden (standaard), 'm' voor minuten, 'h' voor uren, 'd' voor dagen.
    Een DUUR van 0 schakelt de betreffende tijdslimiet uit.

en: warning: sigprocmask
nl: waarschuwing: kan signaal niet deblokkeren

en: warning: disabling core dumps failed
nl: waarschuwing: uitschakelen van geheugendumps is mislukt

en: error waiting for command
nl: fout bij het wachten op commando

en: the monitored command dumped core
nl: het gemonitorde commando heeft een geheugendump gemaakt

en: unknown status from command (%d)
nl: onbekende afsluitwaarde (%d) van commando

en: invalid date format %s
nl: ongeldige datumopmaak %s

en: cannot touch %s
nl: kan tijdsstempels van %s niet wijzigen

en: setting times of %s
nl: instellen van tijdsstempels van %s

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
    
    A FILE argument that does not exist is created empty, unless -c or -h
    is supplied.
    
    A FILE argument string of - is handled specially and causes touch to
    change the times of the file associated with standard output.
nl: Stelt de toegangs- en wijzigingstijden van elk BESTAND op de huidige tijd.
    
    Elk BESTANDsargument dat niet bestaat wordt als een leeg bestand aangemaakt,
    tenzij '-c' of '-h' wordt meegegeven.
    
    Het BESTANDsargument '-' wordt speciaal behandeld: het zorgt ervoor dat 'touch'
    de tijdsstempels van het bestand verbonden met standaarduitvoer wijzigt.

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
nl:   -a                  alleen de toegangstijd veranderen
      -c, --no-create     geen nieuwe bestanden aanmaken
      -d, --date=TEKST    deze TEKST interpreteren en als tijdsstempel gebruiken
                            in plaats van de huidige tijd
      -f                  (genegeerde optie)

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             timestamps of a symlink)
      -m                     change only the modification time
nl:   -h  --no-dereference   symbolische koppelingen bewerken in plaats van de
                               bestanden waarnaar ze verwijzen (alleen nuttig
                               op systemen waar het tijdsstempel van een
                               symbolische koppeling veranderd kan worden)
      -m                  alleen de wijzigingstijd veranderen

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
          --time=WORD        change the specified time:
                               WORD is access, atime, or use: equivalent to -a
                               WORD is modify or mtime: equivalent to -m
nl:   -r, --reference=BESTAND   de tijdsstempels van dit bestand gebruiken
      -t STEMPEL          [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] gebruiken i.p.v. huidige tijd
          --time=SOORT    alleen dit soort tijdsstempel instellen; SOORT mag zijn:
                            'access', 'atime' of 'use': hetzelfde als '-a';
                            'modify' of 'mtime': hetzelfde als '-m'

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
nl: 
    Merk op dat '-d' en '-t' een verschillende opmaak van datum+tijd verwachten.

en: cannot specify times from more than one source
nl: optie '-t' gaat niet samen met '-d' of '-r'

en: warning: 'touch %s' is obsolete; use 'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
nl: waarschuwing: 'touch %s' is verouderd;
    gebruik 'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] SET1 [SET2]

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, -C, --complement    use the complement of SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace each sequence of a repeated character
                                that is listed in the last specified SET,
                                with a single occurrence of that character
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
nl: Zet tekens van standaardinvoer om, drukt ze samen of verwijdert ze,
    en schrijft het resultaat naar standaarduitvoer.
    
      -c, -C, --complement    het complement van SET1 gebruiken 
      -d, --delete            tekens in SET1 verwijderen, niet omzetten
      -s, --squeeze-repeats   herhalingen van een teken uit SET1 vervangen door
                                slechts één zo'n teken
      -t, --truncate-set1     SET1 eerst afkappen tot de lengte van SET2

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
nl: 
    SETs worden gegeven als tekenreeksen.  De meeste tekens representeren zichzelf.
    Begrepen codes zijn:
    
      \NNN            het teken met ASCII-code NNN (octaal, 1 tot 3 cijfers)
      \\              een backslash (\)
      \a              geluidssignaal
      \b              backspace
      \f              nieuwe pagina (FF-teken)
      \n              nieuwe regel (LF-teken)
      \r              naar begin van regel (CR-teken)
      \t              horizontale tab

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
nl:   \v              verticale tab
      TEKEN1-TEKEN2   alle tekens van TEKEN1 t/m TEKEN2 in oplopende volgorde
      [TEKEN*]        in SET2: kopieën van TEKEN tot de lengte van SET1
      [TEKEN*AANTAL]  een specifiek aantal kopieën van TEKEN;
                        AANTAL is octaal als het begint met 0
      [:alnum:]       alle letters en cijfers
      [:alpha:]       alle letters
      [:blank:]       alle horizontale witruimte
      [:cntrl:]       alle stuurtekens
      [:digit:]       alle cijfers

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
nl:   [:graph:]       alle afdrukbare tekens, exclusief de spatie
      [:lower:]       alle kleine letters
      [:print:]       alle afdrukbare tekens, inclusief spatie
      [:punct:]       alle interpunctietekens
      [:space:]       alle horizontale en verticale witruimte
      [:upper:]       alle hoofdletters
      [:xdigit:]      alle hexadecimale tekens
      [=TEKEN=]       alle tekens die equivalent zijn aan TEKEN

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.  Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.  -s uses the last
    specified SET, and occurs after translation or deletion.
nl: 
    Omzetting treedt op als '-d' niet gegeven is en zowel SET1 als SET2 gegeven
    zijn.  Optie '-t' mag alleen gebruikt worden bij omzetten.  SET2 wordt vergroot
    tot de lengte van SET1 door het laatste teken te herhalen; te veel tekens in
    SET2 worden genegeerd.  Alleen [:lower:] en [:upper:] worden gegarandeerd
    uitgebreid in oplopende volgorde; bij omzetten kunnen zij alleen in paren
    gebruikt worden voor omzetting van hoofd- in kleine letters of omgekeerd.
    Optie '-s' gebruikt de laatst opgegeven set, en het samendrukken gebeurt
    na omzetting of verwijdering.

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, %c
nl: waarschuwing: de octale code \%c%c%c is niet eenduidig en wordt
      hier geïnterpreteerd als de volgende twee bytes: \0%c%c, %c

en: warning: an unescaped backslash at end of string is not portable
nl: waarschuwing: een onaangehaalde backslash aan het eind van een tekenreeks
      is niet overdraagbaar

en: range-endpoints of '%s-%s' are in reverse collating sequence order
nl: de eindpunten van bereik '%s-%s' staan in omgekeerde volgorde

en: invalid repeat count %s in [c*n] construct
nl: ongeldig herhalingsaantal %s in '[teken*aantal]'-constructie

en: missing character class name '[::]'
nl: ontbrekende naam in tekenklasse '[::]'

en: missing equivalence class character '[==]'
nl: ontbrekend teken in equivalentieklasse '[==]'

en: invalid character class %s
nl: ongeldige tekenklasse %s

en: %s: equivalence class operand must be a single character
nl: %s: de inhoud van een equivalentieklasse moet een enkel teken zijn

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
nl: verkeerd uitgelijnde constructie met [:upper:] en/of [:lower:]

en: too many characters in set
nl: te veel tekens in de set

en: when translating with string1 longer than string2,
    the latter string must not end with a character class
nl: tijdens een omzetting met SET1 langer dan SET2,
    mag de laatste tekenreeks niet eindigen op een tekenklasse

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
nl: de '[t*]'-herhalingsconstructie mag niet voorkomen in SET1

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
nl: slechts één '[t*]'-herhalingsconstructie mag voorkomen in SET2

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
nl: bij omzetting mogen '[=t=]'-expressies niet voorkomen in SET2

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are 'upper' and 'lower'
nl: bij omzetting zijn in SET2 alleen de tekenklassen
    'upper' en 'lower' toegestaan

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
nl: als SET1 niet ingekort wordt, mag SET2 niet leeg zijn

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
nl: bij omzetting met gecomplementeerde tekenklassen moet SET2
    alle tekens in het domein naar één afbeelden

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
nl: bij omzetting mag de '[t*]'-constructie alleen in SET2 voorkomen

en: Two strings must be given when both deleting and squeezing repeats.
nl: Er moeten twee tekenreeksen gegeven worden als
    zowel verwijderd wordt als herhalingen samengedrukt.

en: Two strings must be given when translating.
nl: Bij omzetting zijn twee tekenreeksen nodig.

en: Only one string may be given when deleting without squeezing repeats.
nl: Slechts één tekenreeks mag gegeven worden bij verwijderen zonder samendrukken.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [argumenten worden genegeerd]
         of:  %s OPTIE

en: Exit with a status code indicating success.
nl: Eindigt met de afsluitwaarde die succes aangeeft.

en: Exit with a status code indicating failure.
nl: Eindigt met de afsluitwaarde die mislukking aangeeft.

en: Usage: %s OPTION... FILE...
nl: Gebruik:  %s OPTIE... BESTAND...

en: Shrink or extend the size of each FILE to the specified size
    
    A FILE argument that does not exist is created.
    
    If a FILE is larger than the specified size, the extra data is lost.
    If a FILE is shorter, it is extended and the sparse extended part (hole)
    reads as zero bytes.
nl: Vergroot of verkleint elk gegeven BESTAND tot de gespecificeerde grootte.
    
    Een BESTAND dat nog niet bestaat wordt aangemaakt.
    
    Als een BESTAND groter is dan de gespecificeerde grootte, dan gaan de extra
    gegevens verloren.  Als een BESTAND kleiner is, dan wordt het uitgebreid en
    het "toegevoegde" deel (een gat) leest als nul-bytes.

en:   -c, --no-create        do not create any files
nl:   -c, --no-create        geen bestanden aanmaken

en:   -o, --io-blocks        treat SIZE as number of IO blocks instead of bytes
nl:   -o, --io-blocks        GROOTTE zien als aantal IO-blokken in plaats van bytes

en:   -r, --reference=RFILE  base size on RFILE
      -s, --size=SIZE        set or adjust the file size by SIZE bytes
nl:   -r, --reference=BESTAND  de grootte van dit BESTAND gebruiken
      -s, --size=GROOTTE     deze GROOTTE gebruiken

en: 
    SIZE may also be prefixed by one of the following modifying characters:
    '+' extend by, '-' reduce by, '<' at most, '>' at least,
    '/' round down to multiple of, '%' round up to multiple of.
nl: 
    GROOTTE mag ook een voorvoegsel hebben, met de volgende betekenissen:
    '+' vergroten met, '-' verkleinen met, '<' maximaal, '>' minimaal,
    '/' naar beneden afronden op een veelvoud van,
    '%' naar boven afronden op een veelvoud van.

en: overflow in %<PRIdMAX> * %<PRIdPTR> byte blocks for file %s
nl: overloop in %<PRIdMAX> * %<PRIdPTR>-byte blokken voor bestand %s

en: %s has unusable, apparently negative size
nl: %s: bestand heeft een onbruikbare, kennelijk negatieve grootte

en: cannot get the size of %s
nl: kan de grootte van %s niet achterhalen

en: overflow extending size of file %s
nl: overloop bij het vergroten van de grootte van bestand %s

en: failed to truncate %s at %<PRIdMAX> bytes
nl: afkorten van %s op %<PRIdMAX> bytes is mislukt

en: multiple relative modifiers specified
nl: er is meer dan één relatieve wijziging opgegeven

en: Invalid number
nl: ongeldig getal

en: you must specify either %s or %s
nl: u moet ofwel %s ofwel %s opgeven

en: you must specify a relative %s with %s
nl: u moet een relatieve %s opgeven bij %s

en: %s was specified but %s was not
nl: %s is gespecificeerd maar %s niet

en: cannot open %s for writing
nl: kan %s niet openen om te schrijven

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] [BESTAND]
    
    Produceert een volledig, topologisch gesorteerde lijst,
    overeenkomend met de gegeven bestaande volgorde.

en: %s: input contains an odd number of tokens
nl: %s: invoer bevat een oneven aantal elementen

en: %s: input contains a loop:
nl: %s: invoer bevat een lus:

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
nl: Toont de bestandsnaam van de terminal die verbonden is met standaardinvoer.
    
      -s, --silent, --quiet    niets tonen, alleen een afsluitwaarde retourneren

en: not a tty
nl: geen TTY

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order,
                                 except omit -p and -i if unknown:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
nl: Toont bepaalde systeeminformatie.  Geen OPTIE betekent hetzelfde als '-s'.
    
      -a, --all                alle informatie in onderstaande optiesvolgorde tonen
                                 (maar '-p' en '-i' weglaten als deze onbekend zijn)
      -s, --kernel-name        het soort kernel tonen
      -n, --nodename           de hostnaam van de machine tonen
      -r, --kernel-release     het versienummer van de kernel tonen

en:   -v, --kernel-version     print the kernel version
      -m, --machine            print the machine hardware name
      -p, --processor          print the processor type (non-portable)
      -i, --hardware-platform  print the hardware platform (non-portable)
      -o, --operating-system   print the operating system
nl:   -v, --kernel-version     compilatienummer en -datum van de kernel tonen
      -m, --machine            de hardwareklasse van de machine tonen
      -p, --processor          de processornaam tonen  (niet-overdraagbaar)
      -i, --hardware-platform  het hardwareplatform tonen  (niet-overdraagbaar)
      -o, --operating-system   het soort besturingssysteem tonen

en: Print machine architecture.
nl: Toont de machinearchitectuur.

en: cannot get system name
nl: kan de naam van het systeem niet verkrijgen

en: Convert blanks in each FILE to tabs, writing to standard output.
nl: Stuurt elk BESTAND naar standaarduitvoer met witruimte geconverteerd naar tabs.

en:   -a, --all        convert all blanks, instead of just initial blanks
          --first-only  convert only leading sequences of blanks (overrides -a)
      -t, --tabs=N     have tabs N characters apart instead of 8 (enables -a)
nl:   -a, --all           alle witruimte omzetten, niet alleen die aan regelbegin
          --first-only    alleen beginwitruimte omzetten (gaat boven '-a')
      -t, --tabs=GETAL    te gebruiken tabbreedte in plaats van 8 (activeert '-a')

en: tab stop value is too large
nl: tabpositie is te groot

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [INVOER [UITVOER]]

en: Filter adjacent matching lines from INPUT (or standard input),
    writing to OUTPUT (or standard output).
    
    With no options, matching lines are merged to the first occurrence.
nl: Filtert duplicaten van voorgaande regels uit INVOER (of standaardinvoer)
    en schrijft naar UITVOER (of standaarduitvoer).
    
    Zonder opties worden identieke regels samengedrukt tot één voorkomen.

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines, one for each group
nl:   -c, --count            het aantal gelijke regels vooraan de regel zetten
      -d, --repeated         alleen de regels tonen die meerdere keren voorkomen

en:   -D                    print all duplicate lines
          --all-repeated[=METHOD]  like -D, but allow separating groups
                                     with an empty line;
                                     METHOD={none(default),prepend,separate}
nl:   -D                     alle regels tonen die meerdere keren voorkomen
          --all-repeated[=SCHEIDINGSMETHODE]
                             als '-D', maar groepen eventueel scheiden met witregel;
                             SCHEIDINGSMETHODE kan zijn: 'none' (niets, standaard),
                             'prepend' (voorvoegen) of 'separate' (gescheiden);

en:   -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
nl:   -f, --skip-fields=N    de eerste N velden niet vergelijken

en:       --group[=METHOD]  show all items, separating groups with an empty line;
                              METHOD={separate(default),prepend,append,both}
nl:       --group[=SCHEIDINGSMETHODE]
                              alle items tonen; regels scheiden met blanco regel;
                              SCHEIDINGSMETHODE: 'separate' (gescheiden, standaard),
                              'prepend' (voorvoegen), 'append' (achtervoegen),
                              of 'both' (beide, zowel voor- als achtervoegen)

en:   -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
nl:   -i, --ignore-case      verschil tussen hoofd- en kleine letters negeren
      -s, --skip-chars=N     de eerste N tekens niet vergelijken
      -u, --unique           alleen unieke regels tonen

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
nl:   -w, --check-chars=N    niet meer dan N tekens per regel vergelijken

en: 
    A field is a run of blanks (usually spaces and/or TABs), then non-blank
    characters.  Fields are skipped before chars.
nl: 
    Een veld is witruimte (gewoonlijk spaties en/of tabs), daarna tekens die
    geen witruimte zijn.  Eerst worden velden overgeslagen, dan tekens.

en: 
    Note: 'uniq' does not detect repeated lines unless they are adjacent.
    You may want to sort the input first, or use 'sort -u' without 'uniq'.
nl: 
    Opmerking: 'uniq' detecteert herhaalde regels niet als ze niet bij elkaar staan;
    u zou de invoer eerst kunnen sorteren, of 'sort -u' gebruiken zonder 'uniq'.

en: too many repeated lines
nl: te veel herhaalde regels

en: invalid number of fields to skip
nl: ongeldig aantal velden om over te slaan

en: invalid number of bytes to skip
nl: ongeldig aantal bytes om over te slaan

en: invalid number of bytes to compare
nl: ongeldig aantal bytes om te vergelijken

en: --group is mutually exclusive with -c/-d/-D/-u
nl: optie '--group' gaat niet samen met '-c', '-d', '-D' en '-u'

en: grouping and printing repeat counts is meaningless
nl: groeperen én de herhalingsaantallen tonen is onzin

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
nl: alle herhaalde regels én de herhalingsaantallen tonen is onzin

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s BESTAND
         of:  %s OPTIE

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
nl: Verwijdert het gegeven BESTAND via de unlink()-functie.

en: couldn't get boot time
nl: kan de opstarttijd niet vinden

en:  ??:????
nl:  ??:??

en: up ???? days ??:??,
nl: in bedrijf ???? dagen ??:??,

en: up %ld day %2d:%02d,   | up %ld days %2d:%02d,
nl[0]: in bedrijf %ld dag %2d:%02d,
nl[1]: in bedrijf %ld dagen %2d:%02d,

en: up  %2d:%02d,
nl: in bedrijf  %2d:%02d,

en: %lu user | %lu users
nl[0]: %lu gebruiker
nl[1]: %lu gebruikers

en: ,  load average: %.2f
nl: ,  gemiddelde belasting: %.2f

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
nl: Toont de huidige tijd, de tijdsduur dat het systeem in bedrijf is, het aantal
    gebruikers op het systeem, en het gemiddelde aantal taken dat uitgevoerd werd
    in de laatste 1, 5 en 15 minuten.

en:   Processes in
    an uninterruptible sleep state also contribute to the load average.
nl:   Processen in
    een niet-onderbreekbare slaapstatus dragen ook bij aan het belastingsgemiddelde.

en: If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
nl: Als geen BESTAND gegeven is, wordt %s gebruikt.
    Gewoonlijk wordt %s als BESTAND meegegeven.

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
nl: Toont wie er (volgens BESTAND) momenteel ingelogd zijn.
    
    Als geen BESTAND gegeven is, wordt %s gebruikt.
    Gewoonlijk wordt %s als BESTAND meegegeven.

en: 
    The options below may be used to select which counts are printed, always in
    the following order: newline, word, character, byte, maximum line length.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
nl: 
    Met onderstaande opties kunt u kiezen welke aantallen weergeven worden,
    altijd in deze volgorde: regels, woorden, tekens, bytes, maximum regellengte.
    
      -c, --bytes            het aantal bytes tonen
      -m, --chars            het aantal tekens tonen
      -l, --lines            het aantal regels tonen (in feite het aantal LF-tekens)

en:       --files0-from=F    read input from the files specified by
                               NUL-terminated names in file F;
                               If F is - then read names from standard input
      -L, --max-line-length  print the maximum display width
      -w, --words            print the word counts
nl:       --files0-from=LST  invoer lezen uit de bestanden die opgesomd staan in
                               bestand LST, waar elke naam eindigt op een 0-byte;
                               als LST '-' is, dan namen van standaardinvoer lezen
      -L, --max-line-length  de maximum weergavebreedte tonen
      -w, --words            het aantal woorden tonen

en:  old
nl:  oud

en: system boot
nl: gestart

en: clock change
nl: klok is verzet

en: last=
nl: vorige=

en: 
    # users=%lu
nl: 
    aantal gebruikers=%lu

en: NAME
nl: NAAM

en: LINE
nl: TERMINAL

en: TIME
nl: TIJD

en: IDLE
nl: LEDIG

en: COMMENT
nl: NOTITIE

en: EXIT
nl: AFSLUITING

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [ BESTAND | ARGUMENT1 ARGUMENT2 ]

en: Print information about users who are currently logged in.
nl: Toont informatie over gebruikers die nu zijn ingelogd.

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
nl: 
      -a, --all         hetzelfde als '-b -d --login -p -r -t -T -u'
      -b, --boot        tijdstip van de laatste systeemstart tonen
      -d, --dead        dode processen tonen
      -H, --heading     een regel met kolomkoppen tonen

en:   -l, --login       print system login processes
nl:   -l, --login       de inlogprocessen tonen

en:       --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
nl:       --lookup      proberen de echte hostnamen te vinden via DNS
      -m                alleen hostnaam en gebruiker verbonden met standaardinvoer
      -p, --process     de actieve processen gestart door 'init' tonen

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
nl:   -q, --count       de namen van en het totaal aantal ingelogde gebruikers
      -r, --runlevel    het huidige run-level tonen
      -s, --short       alleen naam, terminal, en inlogtijd tonen (standaard)
      -t, --time        de laatste wijziging van de systeemklok tonen

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
nl:   -T, -w, --mesg    berichtenstatus van gebruiker toevoegen als '+', '-' of' ?'
      -u, --users       de ingelogde gebruikers tonen
          --message     hetzelfde als '-T'
          --writable    hetzelfde als '-T'

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: 'am i' or 'mom likes' are usual.
nl: 
    Als geen BESTAND gegeven is, wordt %s gebruikt.
    Gewoonlijk wordt %s als BESTAND meegegeven.
    
    Als ARGUMENT1 ARGUMENT2 gegeven zijn, dan wordt '-m' begrepen;
    de combinaties 'am i' or 'mom likes' zijn gebruikelijk.

en: Print the user name associated with the current effective user ID.
    Same as id -un.
nl: Toont de gebruikersnaam die hoort bij het huidige effectieve gebruikers-ID.
    (Hetzelfde als 'id -un'.)

en: cannot find name for user ID %lu
nl: kan geen naam vinden bij gebruikers-ID %lu

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [TEKST]
         of:  %s OPTIE

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or 'y'.
nl: Produceert voortdurend een regel met de gegeven TEKST (of anders 'y').
