tar 1.32.90 - en to sv translation catalogue (579 entries)

en: invalid argument %s for %s
sv: ogiltigt argument %s för %s

en: ambiguous argument %s for %s
sv: tvetydigt argument %s för %s

en: Valid arguments are:
sv: Giltiga argument är:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
sv: ARGP_HELP_FMT: %s värde är mindre eller lika med %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
sv: %.*s: Parameter från ARGP_HELP_FMT kräver ett värde

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
sv: %.*s: Okänd ARGP_HELP_FMT-parameter

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
sv: Skräp i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
sv: Obligatoriska respektive valfria argument för långa flaggor är obligatoriska respektive valfria även för motsvarande korta.

en: Usage:
sv: Användning:

en:   or:
sv:   eller:

en:  [OPTION...]
sv:  [FLAGGA…]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
sv: Försök med ”%s --help” eller ”%s --usage” för mer information.

en: Report bugs to %s.
sv: Rapportera fel till %s.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: give this help list
sv: visa denna hjälptext

en: give a short usage message
sv: ge ett kort hjälpmeddelande

en: NAME
sv: NAMN

en: set the program name
sv: ange programnamnet

en: SECS
sv: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
sv: vänta i SEK sekunder (standardvärde 3600)

en: print program version
sv: visa programversion

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
sv: (PROGRAMFEL) Ingen version känd!?

en: %s: Too many arguments
sv: %s: För många argument

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
sv: (PROGRAMFEL) Flagga borde ha känts igen!?

en: write error
sv: skrivfel

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan ”%s%s” är tvetydig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
sv: %s: flaggan ”%s%s” är tvetydig, alternativ:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
sv: %s: okänd flagga ”%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”%s%s” tar inget argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
sv: %s: flaggan ”%s%s” kräver ett argument

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: ogiltig flagga -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- ”%c”

en: memory exhausted
sv: minnet slut

en: unable to record current working directory
sv: kan inte lagra nuvarande arbetskatalog

en: failed to return to initial working directory
sv: kan inte gå tillbaka till initial arbetskatalog

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
sv: ”

en: '
sv: ”

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
sv: ^[yYjJ]

en: Packaged by %s (%s)
sv: Paketerad av %s (%s)

en: Packaged by %s
sv: Paketerad av %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
sv: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
sv: Skrivet av %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
sv: Skrivet av %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s och andra.

en: Report %s bugs to: %s
sv: Rapportera fel på %s till %s.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: %s home page: <%s>
sv: hemsida för %s: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
sv: %s: Funktion ”%s” misslyckades

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
sv: %s: Varning: Funktion ”%s” misslyckades

en: %s: Cannot change mode to %s
sv: %s: Kan inte ändra rättigheter till %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
sv: %s: Kan inte byta ägare till uid %lu, gid %lu

en: %s: Cannot hard link to %s
sv: %s: Kan inte skapa hård länk till %s

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
sv[0]: %s: Läsfel vid byte %s, när %lu byte lästes
sv[1]: %s: Läsfel vid byte %s, när %lu byte lästes

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
sv[0]: %s: Varning: Läsfel vid byte %s, när %lu byte lästes
sv[1]: %s: Varning: Läsfel vid byte %s, när %lu byte lästes

en: %s: Cannot seek to %s
sv: %s: Kunde inte flytta (seek) till %s

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
sv: %s: Varning: Kunde inte flytta (seek) till %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
sv: %s: Kan inte skapa symbolisk länk till %s

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
sv[0]: %s: Skrev bara %lu av %lu byte
sv[1]: %s: Skrev bara %lu av %lu byte

en: Removing leading `%s' from member names
sv: Tar bort inledande ”%s” från namnen i arkivet

en: Removing leading `%s' from hard link targets
sv: Tar bort inledande ”%s” från mål för hårda länkar

en: Substituting `.' for empty member name
sv: Ersätter tomma namn i arkivet med ”.”

en: Substituting `.' for empty hard link target
sv: Ersätter tomt mål för hård länk med ”.”

en: exec/tcp: Service not available
sv: exec/tcp: Tjänsten är inte tillgänglig

en: stdin
sv: standard in

en: stdout
sv: standard ut

en: Cannot connect to %s: resolve failed
sv: Kan inte ansluta till %s: namnuppslagning misslyckades

en: Cannot redirect files for remote shell
sv: Kan inte omdirigera filer för fjärrskal

en: Cannot execute remote shell
sv: Kan inte exekvera fjärrskal

en: Seek direction out of range
sv: Positioneringsriktning har ogiltigt värde

en: Invalid seek direction
sv: Ogiltig sökriktning

en: Invalid seek offset
sv: Ogiltigt positioneringsvärde

en: Seek offset out of range
sv: Positioneringsvärde är utanför giltigt intervall

en: Invalid byte count
sv: Ogiltigt byte-antal

en: Byte count out of range
sv: Byte-antal är utanför giltigt intervall

en: Premature eof
sv: För tidigt filslut

en: Invalid operation code
sv: Felaktig operationskod

en: Operation not supported
sv: Operationsläge stöds inte

en: Unexpected arguments
sv: Oväntade argument

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
sv: Styr en bandstation, acceptera kommandon från en fjärrprocess

en: NUMBER
sv: NUMMER

en: set debug level
sv: sätt felsökningsnivå

en: FILE
sv: FIL

en: set debug output file name
sv: sätt felsökningsfilnamn

en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: too many arguments
sv: för många argument

en: Garbage command
sv: Okänt kommando

en: This does not look like a tar archive
sv: Det här ser inte ut som ett tar-arkiv

en: Total bytes read
sv: Summa lästa byte

en: Total bytes written
sv: Summa skrivna byte

en: Total bytes deleted
sv: Summa borttagna byte

en: (pipe)
sv: (rör)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
sv: Vägrar att läsa arkivinnehåll från terminal (saknad -f-flagga?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
sv: Vägrar att skriva arkivinnehåll till terminal (saknad -f-flagga?)

en: Invalid value for record_size
sv: Ogiltigt värde på record_size

en: No archive name given
sv: Arkivnamn saknas

en: Cannot verify stdin/stdout archive
sv: Kan inte verifiera standard in/ut-arkiv

en: Archive is compressed. Use %s option
sv: Arkivet är komprimerat. Använd flaggan %s

en: Cannot update compressed archives
sv: Komprimerade arkiv kan inte uppdateras

en: At beginning of tape, quitting now
sv: Vid bandets början, avslutar nu

en: Too many errors, quitting
sv: För många fel, avslutar

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
sv[0]: Poststorlek = %lu block
sv[1]: Poststorlek = %lu block

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
sv[0]: Block ej vid blockgräns (%lu byte) i arkivet
sv[1]: Block ej vid blockgräns (%lu byte) i arkivet

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
sv: Kunde inte söka bakåt i arkivfilen, den kan vara oläsbar utan -i

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
sv: rmtlseek stannade inte på en postgräns

en: %s: contains invalid volume number
sv: %s: innehåller ogiltigt volymnummer

en: Volume number overflow
sv: Volymnummer flödade över

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
sv: Gör i ordning volym nummer %d för %s och tryck vagnretur:

en: EOF where user reply was expected
sv: Filslut vid förväntat användarsvar

en: WARNING: Archive is incomplete
sv: VARNING: Arkivet är ofullständigt

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
sv:  n namn         Ge ett nytt filnamn för nästa (och efterföljande) volym(er)
     q              Avsluta programmet
     y eller nyrad  Fortsätt

en:  !             Spawn a subshell
sv:  !              Starta ett underskal

en:  ?             Print this list
sv:  ?              Skriv denna lista

en: No new volume; exiting.
sv: Ingen ny volym; avslutar.

en: File name not specified. Try again.
sv: Filnamn inte angivet, försök igen.

en: Invalid input. Type ? for help.
sv: Ogiltig indata. Skriv ? för hjälp.

en: %s command failed
sv: kommandot ”%s” misslyckades

en: %s is not continued on this volume
sv: %s fortsätter inte i denna volym

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
sv: %s fortsätter möjligen i denna volym: huvudet innehåller ett trunkerat namn

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
sv: %s har fel storlek (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
sv: Denna volym kommer inte i rätt ordning (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
sv: Arkivet är inte märkt för att stämma med %s

en: Volume %s does not match %s
sv: Volym %s överensstämmer inte med %s

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
sv: %s: filnamnet är för långt för att lagras i huvudet för ett GNU flervolymsarkiv, trunkerat

en: write did not end on a block boundary
sv: skrivning stannade inte på en blockgräns

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
sv[0]: Kunde bara läsa %lu av %lu byte
sv[1]: Kunde bara läsa %lu av %lu byte

en: Contents differ
sv: Innehållet är olika

en: Unexpected EOF in archive
sv: Oväntat filslut i arkivet

en: File type differs
sv: Filtyper är olika

en: Mode differs
sv: Rättigheterna är olika

en: Uid differs
sv: Uid är olika

en: Gid differs
sv: Gid är olika

en: Mod time differs
sv: Modifieringstiderna är olika

en: Size differs
sv: Storlekarna är olika

en: Not linked to %s
sv: Inte länkad till %s

en: Symlink differs
sv: Symboliska länkar är olika

en: Device number differs
sv: Enhetsnummer är olika

en: Verify
sv: Verifierar

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
sv: %s: Okänd filtyp ”%c” jämförd som en normal fil

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
sv: Arkivet innehåller filnamn med inledande prefix borttaget.

en: Archive contains transformed file names.
sv: Arkivet innehåller konverterade filnamn.

en: Verification may fail to locate original files.
sv: Verifiering kan misslyckas med att hitta originalfiler.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
sv[0]: VERIFIKATIONSFEL: %d felaktigt arkivhuvud upptäckt
sv[1]: VERIFIKATIONSFEL: %d felaktiga arkivhuvuden upptäckta

en: A lone zero block at %s
sv: Ett ensamt nollblock vid %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
sv: %s: innehåller en cachekatalog-tagg %s; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
sv: %s är utanför intervallet för %s: %s..%s, byter till %s

en: value %s out of %s range %s..%s
sv: %s är utanför intervallet för %s: %s..%s

en: Generating negative octal headers
sv: Genererar negativa oktala värden i arkivhuvudet

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
sv: %s: filnamnet är för långt (max %d); inte arkiverad

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
sv: %s: filnamnet är för långt (kan ej delas); inte arkiverad

en: %s: link name is too long; not dumped
sv: %s: länknamn är för långt; inte arkiverad

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
sv[0]: %s: Fil krympte med %s byte, fyller ut med nolltecken
sv[1]: %s: Fil krympte med %s byte, fyller ut med nolltecken

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
sv: %s: filen finns på ett annat filsystem; inte arkiverad

en: contents not dumped
sv: innehållet inte arkiverat

en: %s: Unknown file type; file ignored
sv: %s: Okänd filtyp; filen ignorerad

en: Missing links to %s.
sv: Det fattas länkar till %s.

en: %s: file is unchanged; not dumped
sv: %s: filen är oförändrad; inte arkiverad

en: %s: file is the archive; not dumped
sv: %s: filen är själva arkivet; inte arkiverad

en: directory not dumped
sv: katalog inte arkiverad

en: %s: file changed as we read it
sv: %s: fil ändrades under tiden vi läste den

en: %s: socket ignored
sv: %s: socketfil ignorerad

en: %s: door ignored
sv: %s: door-fil ignorerad

en: Skipping to next header
sv: Hoppar till nästa filhuvud

en: Deleting non-header from archive
sv: Tar bort icke-huvuddata från arkivet

en: %s: implausibly old time stamp %s
sv: %s: orimligt gammal tidsstämpel %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
sv: %s: tidsvärde %s är %s sekunder i framtiden

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
sv: %s: Oväntad inkonsistens när katalog skapades

en: %s: skipping existing file
sv: %s: hoppar över existerande fil

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
sv: %s: Katalog bytte namn innan dess status kunde extraheras

en: Extracting contiguous files as regular files
sv: Extraherar sammanhängande filer som vanliga filer

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
sv: Försöker extrahera symboliska länkar som hårda länkar

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
sv: %s: Kan inte extrahera -- filen fortsätter från en annan volym

en: Unexpected long name header
sv: Oväntat huvud för långt filnamn

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
sv: %s: Okänd filtyp ”%c”, extraherad som en normal fil

en: Current %s is newer or same age
sv: Nuvarande ”%s” är nyare eller lika gammal

en: %s: Member name contains '..'
sv: %s: Medlemsnamn innehåller ”..”

en: %s: Was unable to backup this file
sv: %s: Kunde inte säkerhetskopiera denna fil

en: Cannot rename %s to %s
sv: Kan inte byta namn på %s till %s

en: %s: Directory has been renamed from %s
sv: %s: Katalogen har bytt namn från %s

en: %s: Directory is new
sv: %s: Katalogen är ny

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
sv: %s: katalogen finns på ett annat filsystem; inte arkiverad

en: %s: Directory has been renamed
sv: %s: Katalogen har bytt namn

en: Invalid time stamp
sv: Ogiltigt värde på tidsvärde

en: Invalid modification time
sv: Ogiltig modifikationstid

en: Invalid modification time (nanoseconds)
sv: Ogiltig modifikationstid (nanosekunder)

en: Invalid device number
sv: Ogiltigt enhetsnummer

en: Invalid inode number
sv: Ogiltigt inodnummer

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
sv: %s: byte %s: %s %.*s... för lång

en: Unexpected EOF in snapshot file
sv: Oväntat filslut i ögonblicksfil

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
sv: %s: byte %s: %s %s följs av ogiltig byte 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
sv: %s: byte %s: (giltigt intervall %s..%s)
    	%s %s

en: Missing record terminator
sv: Postavslutare fattas

en: Bad incremental file format
sv: Felaktigt filformat för inkrementell säkerhetskopiering

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
sv: Formatversion för inkrementell säkerhetskopiering stöds inte: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
sv: Felaktig dumpkatalog: förväntade ”%c” men hittade %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
sv: Felaktig dumpkatalog: ”X” duplicerad

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
sv: Felaktig dumpkatalog: tomt namn i ”R”

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
sv: Felaktig dumpkatalog: "T" föregås inte av "R"

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
sv: Felaktig dumpkatalog: tomt namn i ”T”

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
sv: Felaktig dumpkatalog: förväntade ”%c” men hittade dataslut

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
sv: Felaktig dumpkatalog: ”X” används inte

en: Cannot create temporary directory using template %s
sv: Kan inte skapa temporärkatalog med mall %s

en: %s: Not purging directory: unable to stat
sv: %s: Rensar inte katalog: kunde inte ta status

en: %s: directory is on a different device: not purging
sv: %s: katalogen finns på ett annat filsystem; inte rensad

en: %s: Deleting %s
sv: %s: Tar bort %s

en: %s: Cannot remove
sv: %s: Kan inte ta bort

en: %s: Omitting
sv: %s: Utelämnad

en: block %s: ** Block of NULs **
sv: block %s: ** Block av nolltecken **

en: block %s: ** End of File **
sv: block %s: ** Filslut **

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
sv: Blanka i huvud där numeriskt värde av typ %s förväntades

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
sv: Arkivets oktala värde %.*s är utanför intervallet för %s, antar två-komplement

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
sv: Arkivets oktala värde %.*s är utanför intervallet för %s

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
sv: Arkivet innehåller föråldrade ”base-64”-huvuden

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
sv: Arkivets ”base-64”-sträng ”%s” är utanför intervallet för %s

en: Archive base-256 value is out of %s range
sv: Arkivets ”base-256”-värde är utanför intervallet för %s

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
sv: Arkivet innehåller %.*s där ett numeriskt värde av typ %s förväntades

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
sv: Arkivets värde %s är utanför intervallet för %s: %s..%s

en:  link to %s
sv:  länk till %s

en:  unknown file type %s
sv:  okänd filtyp ”%s”

en: --Long Link--
sv: --Lång länk--

en: --Long Name--
sv: --Långt namn--

en: --Volume Header--
sv: --Volymhuvud--

en: --Continued at byte %s--
sv: --Fortsätter vid byte %s--

en: Creating directory:
sv: Skapar katalog:

en: Renaming %s to %s
sv: Byter namn på %s till %s

en: %s: Cannot rename to %s
sv: %s: Kan inte byta namn till %s

en: Renaming %s back to %s
sv: Byter namn på %s tillbaka till %s

en: %s: File removed before we read it
sv: %s: Fil borttagen innan vi läste den

en: child process
sv: barnprocess

en: interprocess channel
sv: interprocesskanal

en: Local file name selection:
sv: Lokalt filnamnsval:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
sv: lägg till angiven FIL till arkivet (användbart om FIL börjar med ”-”)

en: DIR
sv: KATALOG

en: change to directory DIR
sv: byt katalog till KATALOG

en: get names to extract or create from FILE
sv: hämta namn att extrahera eller skapa från FIL

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
sv: -T läser namn åtskilda med nolltecken; implicerar --verbatim-files-from

en: disable the effect of the previous --null option
sv: ta bort effekten av föregående --null-flagga

en: unquote input file or member names (default)
sv: avcitera infil eller namnen i arkivet (standardvärde)

en: do not unquote input file or member names
sv: avcitera inte infil eller namnen i arkivet

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
sv: -T läser filnamn ordagrant (ingen hantering av kontrollsekvenser eller flaggor)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
sv: -T behandlar filnamn som startar med bindestreck som flaggor (standard)

en: PATTERN
sv: MÖNSTER

en: exclude files, given as a PATTERN
sv: utelämna filer som matchar MÖNSTER

en: exclude patterns listed in FILE
sv: utelämna filer som matchar mönster i FIL

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
sv: utelämna innehållet i kataloger som innehåller CACHEDIR.TAG, förutom CACHEDIR.TAG själv

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
sv: utelämna allt i kataloger som innehåller CACHEDIR.TAG

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
sv: utelämna kataloger som innehåller CACHEDIR.TAG

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
sv: utelämna innehållet i kataloger som innehåller FIL, förutom FIL själv

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
sv: läs exkluderingsmönster för varje katalog från FIL om den finns

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
sv: läs exkluderingsmönster för varje katalog och dess underkataloger från FIL om den finns

en: exclude everything under directories containing FILE
sv: utelämna allting i kataloger som innehåller FIL

en: exclude directories containing FILE
sv: utelämna kataloger som innehåller FIL

en: exclude version control system directories
sv: utelämna kataloger från versionshanteringssystem

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
sv: läs exkluderingsmönster från versionkontrollsystemets ”ignore”-filer

en: exclude backup and lock files
sv: utelämna säkerhetskopior och låsfiler

en: recurse into directories (default)
sv: gå rekursivt ned i kataloger (standardvärde)

en: avoid descending automatically in directories
sv: gå inte automatiskt ned i kataloger

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
sv: Flaggor för filnamnsmatchning (påverkar både uteslutnings- och inkluderingsmönster):

en: patterns match file name start
sv: mönster måste matcha i början på filnamn

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
sv: mönster matchas efter ”/” i filnamn (standardvärde vid uteslutning)

en: ignore case
sv: matcha gemener och versaler lika

en: case sensitive matching (default)
sv: matcha gemener och versaler olika (standardvärde)

en: use wildcards (default for exclusion)
sv: använd jokertecken (standardvärde för uteslutning)

en: verbatim string matching
sv: ordagrann strängjämförelse

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
sv: jokertecken matchar ”/” (standardvärde för uteslutning)

en: wildcards do not match '/'
sv: jokertecken matchar inte ”/”

en: The following options were used after any non-optional arguments in archive create or update mode.  These options are positional and affect only arguments that follow them.  Please, rearrange them properly.
sv: Följande flaggor användes efter något obligatoriskt argument i läge för skapande eller uppdatering av arkiv. Dessa flaggor är positionsberoende och påverkar endast efterföljande argument. Arrangera dem i rätt ordning.

en: -C %s has no effect
sv: -C %s har ingen effekt

en: --%s %s has no effect
sv: --%s %s har ingen effekt

en: --%s has no effect
sv: --%s har ingen effekt

en: command line
sv: kommandorad

en: %s: file list requested from %s already read from %s
sv: %s: fillista begärd från %s redan läst från %s

en: cannot split string '%s': %s
sv: kan inte dela sträng ”%s”: %s

en: %s: file name read contains nul character
sv: %s: filnamnet som lästes innehåller nolltecken

en: Pattern matching characters used in file names
sv: Mönstermatchningstecken används i filnamn

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
sv: Använd --wildcards för att slå på mönstermatchning, eller --no-wildcards för att undertrycka denna varning

en: %s: Not found in archive
sv: %s: Fanns inte i arkivet

en: %s: Required occurrence not found in archive
sv: %s: Nödvändig förekomst hittades inte i arkivet

en: Archive label mismatch
sv: Arkivmärkning stämmer inte överens

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
sv: Att används -C i en fillista är inte tillåtet med --listed-incremental

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
sv: Bara en -C-flagga är tillåtet med --listed-incremental

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
sv: Flaggorna ”%s” och ”%s” vill båda läsa från standard in

en: %s: Invalid archive format
sv: %s: Ogiltigt arkivformat

en: GNU features wanted on incompatible archive format
sv: GNU-tillägg önskade i ett inkompatibelt arkivformat

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
sv: Okänd citeringsstil ”%s”. Gör ”%s --quoting-style=help” för att få en lista.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
sv: GNU tar sparar många filer tillsammans i ett band- eller fil-arkiv och kan
    återskapa individuella filer från arkivet.
    
    Exempel:
      tar -cf arkiv.tar foo bar  # Skapa arkiv.tar med filerna foo och bar.
      tar -tvf arkiv.tar         # Visa filer i arkiv.tar, all information.
      tar -xf arkiv.tar          # Extrahera alla filer i arkiv.tar.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
sv: Säkerhetskopieändelse är ”~”, om den inte sätts med --suffix eller
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    Versionshanteringen kan styras med --backup eller VERSION_CONTROL,
    där värdena kan vara:
    
      none, off       gör aldrig säkerhetskopior
      t, numbered     gör numrerade säkerhetskopior
      nil, existing   numrerade säkerhetskopior om sådana redan finns, enkla annars
      never, simple   gör alltid enkla säkerhetskopior

en: Main operation mode:
sv: Operationsläge:

en: list the contents of an archive
sv: visa innehållet i arkivet

en: extract files from an archive
sv: extrahera filer från arkivet

en: create a new archive
sv: skapa ett nytt arkiv

en: find differences between archive and file system
sv: visa skillnader mellan filsystemet och arkivet

en: append files to the end of an archive
sv: lägg till filer på slutet av arkivet

en: only append files newer than copy in archive
sv: lägg till filer som är nyare än de i arkivet

en: append tar files to an archive
sv: lägg till innehållet i en arkivfil till arkivet

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
sv: ta bort från arkivet (inte för arkiv på magnetband!)

en: test the archive volume label and exit
sv: verifiera arkivets volymnamn och avsluta

en: Operation modifiers:
sv: Modifiera operationslägen:

en: handle sparse files efficiently
sv: hantera filer med hål mer effektivt

en: TYPE
sv: TYP

en: technique to detect holes
sv: teknik för att upptäcka hål

en: MAJOR[.MINOR]
sv: ÖVRE[.UNDRE]

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
sv: ange vilken formatversion som ska hantera filer med hål (implicerar --sparse)

en: handle old GNU-format incremental backup
sv: hantera gamla GNU-formatet för inkrementell säkerhetskopiering

en: handle new GNU-format incremental backup
sv: hantera nya GNU-formatet för inkrementell säkerhetskopiering

en: dump level for created listed-incremental archive
sv: dumpa nivå för skapat ”listed-incremental”-arkiv

en: do not exit with nonzero on unreadable files
sv: avsluta inte med felslutstatus p.g.a. oläsbara filer

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
sv: behandla endast förekomst NUMMER av varje fil i arkivet. Denna flagga är endast giltig med ett av underkommandona --delete, --diff, --extract eller --list och när en lista av filer anges antingen på kommandoraden eller med flaggan -T. Standardvärde för NUMMER är 1

en: archive is seekable
sv: arkivet är sökbart

en: archive is not seekable
sv: arkivet är inte sökbart

en: do not check device numbers when creating incremental archives
sv: kontrollera inte enhetsnummer när inkrementella arkiv skapas

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
sv: kontrollera enhetsnummer när inkrementella arkiv skapas (standardvärde)

en: Overwrite control:
sv: Kontrollera överskrivning:

en: attempt to verify the archive after writing it
sv: försök verifiera arkivet efter det skapats

en: remove files after adding them to the archive
sv: ta bort filer efter de sparats i arkivet

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
sv: ersätt inte befintliga filer vid extrahering, behandla dem som fel

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
sv: ersätt inte befintliga filer vid extrahering, hoppa tyst över dem

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
sv: ersätt inte befintliga filer som är nyare än de som finns i arkivet

en: overwrite existing files when extracting
sv: skriv över befintliga filer vid extrahering

en: remove each file prior to extracting over it
sv: ta bort befintliga filer innan de nya extraheras

en: empty hierarchies prior to extracting directory
sv: töm kataloghierarkier före extrahering av katalog

en: preserve metadata of existing directories
sv: bevara befintliga katalogers metadata

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
sv: skriv över metadata för befintliga kataloger vid extrahering (standardvärde)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
sv: bevara befintliga symboliska länkar till kataloger vid extrahering

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
sv: skapa en underkatalog för att undvika att kataloglösa filer extraheras

en: Select output stream:
sv: Välj utdataström:

en: extract files to standard output
sv: extrahera filer till standard ut

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: pipe extracted files to another program
sv: extrahera filer till standard in för ett annat program

en: ignore exit codes of children
sv: ignorera barnprocessers slutstatus

en: treat non-zero exit codes of children as error
sv: behandla slutstatus från barnprocesser skiljt ifrån noll som fel

en: Handling of file attributes:
sv: Hantering av filattribut:

en: force NAME as owner for added files
sv: sätt NAMN som ägare för adderade filer

en: force NAME as group for added files
sv: sätt NAMN som grupp för adderade filer

en: use FILE to map file owner UIDs and names
sv: använd FIL för att mappa filägares UID och namn

en: use FILE to map file owner GIDs and names
sv: använd FIL för att mappa filägares GID och namn

en: DATE-OR-FILE
sv: DATUM-ELLER-FIL

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
sv: sätt modifieringstid på adderade filer från DATUM-ELLER-FIL

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
sv: ställ endast in tid då filen är nyare än vad som angavs med --mtime

en: CHANGES
sv: RÄTTIGHET

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
sv: sätt (symbolisk) RÄTTIGHET för adderade filer

en: METHOD
sv: METOD

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
sv: bevara accesstider på arkiverade filer, antingen genom att återställa tiderna efter läsning (METOD="replace", standardvärde) eller genom att inte sätta tiderna alls (METOD="system")

en: don't extract file modified time
sv: extrahera inte filers modifieringstid

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
sv: försök extrahera filer med samma ägare som i arkivet (standardvärde för superanvändaren)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
sv: extrahera filer med dig själv som ägare (standardvärde för vanliga användare)

en: always use numbers for user/group names
sv: använd alltid tal för användar- och gruppnamn

en: extract information about file permissions (default for superuser)
sv: extrahera information om filrättigheter (standardvärde för superanvändare)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
sv: applicera användarens umask när rättigheter extraheras från arkivet (standardvärde för vanliga användare)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
sv: namnargument är givna i samma ordning som filerna förekommer i arkivet

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
sv: fördröj sättandet av modifikationstider och rättigheter på extraherade kataloger till slutet på arkivextraheringen

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
sv: ta bort effekten av flaggan --delay-directory-restore

en: ORDER
sv: ORDNING

en: directory sorting order: none (default), name or inode
sv: sorteringsordning för kataloger: ingen (standard), namn eller inod

en: directory sorting order: none (default) or name
sv: sorteringsordning för kataloger: ingen (standard) eller namn

en: Handling of extended file attributes:
sv: Hantering av utökade filattribut:

en: Enable extended attributes support
sv: Aktivera stöd för utökade attribut

en: Disable extended attributes support
sv: Avaktivera stöd för utökade attribut

en: MASK
sv: MÖNSTER

en: specify the include pattern for xattr keys
sv: ange inkluderingsmönster för xattr-nycklar

en: specify the exclude pattern for xattr keys
sv: ange exkluderingsmönster för xattr-nycklar

en: Enable the SELinux context support
sv: Aktivera stöd för SELinux-omgivningar

en: Disable the SELinux context support
sv: Avaktivera stöd för SELinux-omgivningar

en: Enable the POSIX ACLs support
sv: Aktivera stöd för POSIX ACL

en: Disable the POSIX ACLs support
sv: Avaktivera stöd för POSIX ACL

en: Device selection and switching:
sv: Enhetsval och enhetsbyte:

en: ARCHIVE
sv: ARKIV

en: use archive file or device ARCHIVE
sv: använd arkivfil eller enhet ARKIV

en: specify drive and density
sv: ange enhet och densitet

en: archive file is local even if it has a colon
sv: arkivfilen är lokal även om namnet har kolon

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
sv: använd KOMMANDO istället för rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
sv: använd KOMMANDO istället för rsh

en: create/list/extract multi-volume archive
sv: skapa/visa/extrahera ett flervolymsarkiv

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
sv: byt band efter det att NUMMER x 1024 byte skrivits

en: run script at end of each tape (implies -M)
sv: kör kommandofil vid slutet av varje band (flaggan -M sätts också)

en: use/update the volume number in FILE
sv: använd/uppdatera volymnummer i FIL

en: Device blocking:
sv: Blockhantering:

en: BLOCKS
sv: BLOCK

en: BLOCKS x 512 bytes per record
sv: BLOCK x 512 byte per post

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
sv: NUMMER byte per post, multipel av 512

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
sv: ignorera block med enbart nolltecken (betyder filslut)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
sv: omblocka vid läsning (för 4.2BSD-rör)

en: Archive format selection:
sv: Val av arkivformat:

en: create archive of the given format
sv: skapa ett arkiv med givet format

en: FORMAT is one of the following:
sv: FORMAT är ett av följande:

en: old V7 tar format
sv: gammalt V7 format

en: GNU format as per tar <= 1.12
sv: GNU-format enligt tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
sv: Format från GNU tar 1.13.x

en: same as pax
sv: samma som pax

en: same as --format=v7
sv: samma som --format=v7

en: same as --format=posix
sv: samma som --format=posix

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
sv: nyckelord[[:]=värde][,nyckelord[[:]=värde], …]

en: control pax keywords
sv: ange nyckelord för pax

en: TEXT
sv: NAMN

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
sv: skapa ett arkiv med volymnamnet NAMN. Vid visning/extrahering är NAMN ett skalmönster (”globbing”)

en: Compression options:
sv: Komprimeringsflaggor:

en: use archive suffix to determine the compression program
sv: använd arkivsuffix för att bestämma komprimeringsprogram

en: do not use archive suffix to determine the compression program
sv: använd inte arkivsuffix för att bestämma komprimeringsprogram

en: filter through PROG (must accept -d)
sv: filtrera genom PROG (måste förstå -d)

en: Local file selection:
sv: Filval:

en: stay in local file system when creating archive
sv: byt inte filsystem när arkivet skapas

en: don't strip leading '/'s from file names
sv: tag inte bort inledande ”/” från namn

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
sv: följ symboliska länkar, arkivera filerna de pekar på

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
sv: följ hårda länkar, arkivera filerna de pekar på

en: MEMBER-NAME
sv: NAMN

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
sv: börja med fil NAMN när arkivet läses

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
sv: arkivera bara filer nyare än DATUM-ELLER-FIL

en: DATE
sv: DATUM

en: compare date and time when data changed only
sv: jämför datum och tid endast för dataändringar

en: CONTROL
sv: KONTROLL

en: backup before removal, choose version CONTROL
sv: gör säkerhetskopior före borttagning, välj typ av versionshantering

en: STRING
sv: STRÄNG

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
sv: gör säkerhetskopior före borttagning, ersätt den normala säkerhetskopieändelsen (”~” om inte ändrad med miljövariabeln SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: File name transformations:
sv: Filnamnstransformationer:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
sv: ta bort NUMMER stycken inledande komponenter från filnamn före extrahering

en: EXPRESSION
sv: UTTRYCK

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
sv: använd seds ersättnings-UTTRYCK för att transformera filnamn

en: Informative output:
sv: Informativ utskrift:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
sv: visa förloppsmeddelande efter varje grupp om NUMMER poster (standardvärde 10)

en: ACTION
sv: ÅTGÄRD

en: execute ACTION on each checkpoint
sv: utför ÅTGÄRD vid varje kontrollpunkt

en: print a message if not all links are dumped
sv: visa ett meddelande om inte alla länkar arkiverats

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
sv: skriv totalt antal byte efter arkivet hanterats. Med ett argument skrivs totalt antal byte när SIGNAL levereras. Tillåta signaler är: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 och SIGUSR2. Namn utan SIG-prefix accepteras också

en: print file modification times in UTC
sv: visa filers modifieringstid i UTC

en: print file time to its full resolution
sv: visa full upplösning på filtider

en: send verbose output to FILE
sv: skicka informativa meddelanden till FIL

en: show block number within archive with each message
sv: visa blocknummer inom arkivet för varje meddelande

en: show tar defaults
sv: visa standardvärden för ”tar”

en: show valid ranges for snapshot-file fields
sv: visa giltiga intervall för fält i ögonblicksfil

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
sv: vid visning eller extrahering, visa varje katalog som inte matchar sökkriterium

en: show file or archive names after transformation
sv: visa fil- eller arkivnamn efter transformering

en: STYLE
sv: STIL

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
sv: sätt citatstil för namn. Se nedan för giltiga värden på STIL

en: additionally quote characters from STRING
sv: citera även tecken i STRÄNG

en: disable quoting for characters from STRING
sv: citera inte tecken i STRÄNG

en: ask for confirmation for every action
sv: fråga efter bekräftelse för varje steg

en: verbosely list files processed
sv: visa namn på alla filer som behandlas

en: KEYWORD
sv: NYCKELORD

en: warning control
sv: varningskontroll

en: Compatibility options:
sv: Kompatibilitetsflaggor:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
sv: vid skapande, samma som --old-archive.  Vid extrahering, samma som --no-same-owner

en: Other options:
sv: Andra flaggor:

en: disable use of some potentially harmful options
sv: begränsa användningen av eventuellt farliga flaggor

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
sv: flaggan ”%s” kan inte användas med ”%s”

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
sv: Du kan endast ange en av flaggorna ”-Acdtrux, ”--delete” eller ”--test-label”

en: Conflicting compression options
sv: Motstridiga komprimeringsflaggor

en: Unknown signal name: %s
sv: Okänt signalnamn: %s

en: Date sample file not found
sv: Tidsfil hittades inte

en: Substituting %s for unknown date format %s
sv: Använder %s istället för okänt datumformat %s

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
sv: Flagga %s: Tolkar tidsangivelse ”%s” som %s

en: filter the archive through %s
sv: filtrera arkivet genom %s

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
sv: Giltiga argument till flaggan --quoting-style är:

en: 
    *This* tar defaults to:
sv: 
    *Denna* tar har standardvärdena:

en: Invalid owner or group ID
sv: Ogiltig ägare eller grupp-id

en: Invalid blocking factor
sv: Ogiltig blockfaktor

en: Malformed density argument: %s
sv: Ogiltig densitetsangivelse: %s

en: Unknown density: '%c'
sv: Okänd densitet: ”%c”

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
sv: Flaggorna ”-[0-7][lmh]” stöds inte av *detta* tar-program

en: Invalid tape length
sv: Ogiltig bandlängd

en: Invalid incremental level value
sv: Felaktigt värde för inkrementell nivå

en: More than one threshold date
sv: Mer än en datumgräns

en: Invalid sparse version value
sv: Ogiltig version för filer med hål

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
sv: --atime-preserve="system" stöds inte på denna plattform

en: --checkpoint value is not an integer
sv: --checkpoint-värdet är inte ett heltal

en: Invalid mode given on option
sv: Ogiltiga rättigheter givna för flagga

en: Invalid number
sv: Ogiltigt nummer

en: Invalid record size
sv: Ogiltig poststorlek

en: Record size must be a multiple of %d.
sv: Poststorlek måste vara en multipel av %d.

en: Invalid number of elements
sv: Ogiltigt antal element

en: Only one --to-command option allowed
sv: Endast en --to-command flagga tillåten

en: %s:%lu: location of the error
sv: %s:%lu: plats för felet

en: error parsing %s
sv: fel vid parsning av %s

en: [FILE]...
sv: [FIL]…

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
sv: kan inte dela TAR_OPTIONS: %s

en: non-option arguments in %s
sv: argument som ej är flagga i %s

en: Old option '%c' requires an argument.
sv: Gammal flagga ”%c” kräver ett argument.

en: --occurrence is meaningless without a file list
sv: --occurrence är meningslöst utan en fillista

en: Multiple archive files require '-M' option
sv: Multipla arkivfiler kräver ”-M” flaggan

en: --level is meaningless without --listed-incremental
sv: --level är meningslös utan --listed-incremental

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
sv[0]: %s: Volymnamn är för långt (maxlängd är %lu byte)
sv[1]: %s: Volymnamn är för långt (maxlängd är %lu byte)

en: Cannot verify multi-volume archives
sv: Flervolymsarkiv kan inte verifieras

en: Cannot verify compressed archives
sv: Komprimerade arkiv kan inte verifieras

en: Cannot use multi-volume compressed archives
sv: Kan inte använda komprimerade flervolymsarkiv

en: Cannot concatenate compressed archives
sv: Komprimerade arkiv kan inte slås samman

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
sv: --clamp-mtime behöver ett datum angivet med --mtime

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
sv: --pax-option kan bara användas på POSIX-arkiv

en: --acls can be used only on POSIX archives
sv: --acls kan bara användas på POSIX-arkiv

en: --selinux can be used only on POSIX archives
sv: --selinux kan bara användas på POSIX-arkiv

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
sv: --xattrs kan bara användas på POSIX-arkiv

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
sv: Kan inte lista ut namnet på toppkatalogen, sätt det explicit med --one-top-level=KATALOG

en: Volume length cannot be less than record size
sv: Volymlängden kan inte vara mindre än poststorleken

en: Cowardly refusing to create an empty archive
sv: Vägrar fegt att skapa ett tomt arkiv

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
sv: Flaggorna ”-Aru” är inkompatibla med ”-f -”

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
sv: Du måste ange en av flaggorna ”-Acdtrux”, ”--delete” eller ”--test-label”

en: Exiting with failure status due to previous errors
sv: Avslutar med felstatus på grund av tidigare fel

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
sv[0]: %s: Filen krympte med %s byte
sv[1]: %s: Filen krympte med %s byte

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
sv: Nyckelordet %s är okänt eller inte ännu implementerat

en: Time stamp is out of allowed range
sv: Tidsstämpel är utanför giltigt intervall

en: Malformed pax option: %s
sv: Felformaterade pax-flaggor: %s

en: Pattern %s cannot be used
sv: Mönster %s kan inte användas

en: Keyword %s cannot be overridden
sv: Nyckelord %s kan inte ersättas

en: can't update global extended header record
sv: det går inte att uppdatera en global utökad huvudpost

en: Malformed extended header: missing length
sv: Felaktigt utökat huvud: längd saknas

en: Extended header length %*s is out of range
sv: Längd %.*s på utökat huvud är utanför giltigt intervall

en: Malformed extended header: missing blank after length
sv: Felaktigt utökat huvud: blanktecken efter längdangivelse saknas

en: Malformed extended header: missing equal sign
sv: Felaktigt utökat huvud: likamedtecken saknas

en: Malformed extended header: missing newline
sv: Felaktigt utökat huvud: nyrad saknas

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
sv: Ignorerar nyckelord ”%s” i utökat huvud

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
sv: Genererat nyckel/värde-par är för långt (nyckel=%s, längd=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
sv: Utökat huvud %s=%s är utanför intervallet %s..%s

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
sv: Felaktigt utökat huvud: ogiltig %s=%s

en: Malformed extended header: excess %s=%s
sv: Felaktigt utökat huvud: för många %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
sv: Felaktigt utökat huvud: ogiltigt %s: oväntad avskiljare %c

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
sv: Felaktigt utökat huvud: ogiltigt %s: udda antal värden

en: %s: not a valid timeout
sv: %s: ogiltig timeout

en: %s: unknown checkpoint action
sv: %s: okänd kontrollpunktsåtgärd

en: write
sv: skriv

en: read
sv: läs

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
sv: Kontrollpunkt för skrivning %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
sv: Kontrollpunkt för läsning %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
sv: genfile bearbetar datafiler i testsviten för GNU paxutils.
    FLAGGOR är:

en: File creation options:
sv: Flaggor för filskapande:

en: SIZE
sv: STORLEK

en: Create file of the given SIZE
sv: Skapa ett arkiv med given STORLEK

en: Write to file NAME, instead of standard output
sv: Skriv till NAMN istället för till standard ut

en: Read file names from FILE
sv: Läs filnamn från FIL

en: -T reads null-terminated names
sv: -T läser namn åtskilda med nolltecken

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
sv: Fyll filen med givet MÖNSTER. MÖNSTER är "default" eller "zeros"

en: Size of a block for sparse file
sv: Storlek för ett block för filer med hål

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
sv: Generera fil med hål. Resten av kommandoraden ger filmappningen.

en: OFFSET
sv: POSITION

en: Seek to the given offset before writing data
sv: Flytta till given position innan data skrivs

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
sv: Undertryck icke-ödesdigra diagnostiska meddelanden

en: File statistics options:
sv: Flaggor för filstatistik:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
sv: Skriv innehållet i ”struct stat” för varje given fil. Standardvärde på FORMAT är:

en: Synchronous execution options:
sv: Flaggor för synkron exekvering:

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
sv: Kör ARGUMENT.  Starta checkpunkter var N:e post (standard 1).  Användbart med --checkpoint och en av --cut, --append, --touch, --unlink

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
sv: Utför angiven åtgärd (se nedan) när kontrollpunkt NUMMER nås

en: Set date for next --touch option
sv: Sätt datum för nästa --touch

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
sv: Visa exekverade kontrollpunkter och slutstatus på KOMMANDO

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
sv: Synkront exekverade åtgärder. Dessa exekveras när kontrollpunktsnumret givet av flaggan --checkpoint nås.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
sv: Trunkera FIL till storleken given av föregående flaggan --length (eller 0 om den inte är given)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
sv: Lägg till STORLEK byte till FIL.  STORLEK är given av föregående flagga --length.

en: Update the access and modification times of FILE
sv: Uppdatera access- och modifikationstider för FIL

en: Execute COMMAND
sv: Exekvera KOMMANDO

en: Delete FILE
sv: Ta bort FIL

en: Invalid size: %s
sv: Ogiltigt storlek: %s

en: Number out of allowed range: %s
sv: Nummer utanför giltigt intervall: %s

en: Negative size: %s
sv: Negativ storlek: %s

en: stat(%s) failed
sv: status (stat) kunde ej tas på %s

en: requested file length %lu, actual %lu
sv: begärd fillängd %lu, verklig %lu

en: created file is not sparse
sv: skapad fil har inte hål

en: Error parsing number near `%s'
sv: Fel vid parsning av tal nära ”%s”

en: Unknown date format
sv: Okänt datumformat

en: [ARGS...]
sv: [ARGUMENT…]

en: cannot open `%s'
sv: kan inte öppna ”%s”

en: cannot seek
sv: kan inte flytta (seek)

en: file name contains null character
sv: filnamnet innehåller nolltecken

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
sv: kan inte skapa filer med hål till standard ut, använd flaggan --file

en: incorrect mask (near `%s')
sv: felaktig mask (nära ”%s”)

en: Unknown field `%s'
sv: Okänt fält ”%s”

en: cannot set time on `%s'
sv: kan inte sätta tid på ”%s”

en: cannot truncate `%s'
sv: kan inte trunkera ”%s”

en: command failed: %s
sv: kommando misslyckades: %s

en: cannot stat `%s'
sv: kan inte ta status på ”%s”

en: cannot remove directory `%s'
sv: kan inte ta bort katalogen ”%s”

en: cannot unlink `%s'
sv: kan inte ta bort ”%s”

en: Command exited successfully
sv: Kommandot avslutades utan fel

en: Command failed with status %d
sv: Kommandot misslyckades med slutstatus %d

en: Command terminated on signal %d
sv: Kommandot terminerades av signal %d

en: Command stopped on signal %d
sv: Kommandot stoppades av signal %d

en: Command dumped core
sv: Kommandot dumpade minnet

en: Command terminated
sv: Kommandot avslutade

en: --stat requires file names
sv: --stat kräver filnamn
