libidn2-2.1.1 - en to da translation catalogue (35 entries)

en: success
da: lykkedes

en: out of memory
da: ikke nok hukommelse

en: could not determine locale encoding format
da: kunne ikke bestemme kodningsformat for sproget

en: could not convert string to UTF-8
da: kunne ikke omdanne streng til UTF-8

en: string encoding error
da: kodningsfejl for streng

en: string could not be NFC normalized
da: streng kunne ikke blive NFC-normaliseret

en: string contains invalid punycode data
da: streng indeholder ugyldige punycode-data

en: punycode encoded data will be too large
da: punycode-kodede data vil være for store

en: punycode conversion resulted in overflow
da: puyncode-omdannelse medførte overløb

en: domain name longer than 255 characters
da: domænenavn længere end 255 tegn

en: domain label longer than 63 characters
da: domæneetiket længere end 63 tegn

en: input A-label is not valid
da: angivne A-etiket er ikke gyldig

en: input A-label and U-label does not match
da: angivne A-etiket og U-etiket matcher ikke

en: string is not in Unicode NFC format
da: streng er ikke i Unicode NFC-format

en: string contains forbidden two hyphens pattern
da: streng indeholder forbudt mønster med to bindestreger

en: string start/ends with forbidden hyphen
da: streng starter/slutter med forbudt bindestreg

en: string contains a forbidden leading combining character
da: streng indeholder et forbudt foranstillet kombinationstegn

en: string contains a disallowed character
da: streng indeholder et forbudt tegn

en: string contains a forbidden context-j character
da: streng indeholder et forbudt kontekst-j tegn

en: string contains a context-j character with null rule
da: streng indeholder et kontekst-j tegn med nul-regel

en: string contains a forbidden context-o character
da: streng indeholder et forbudt kontekst-o tegn

en: string contains a context-o character with null rule
da: streng indeholder et kontekst-o tegn med nul-regel

en: string contains unassigned code point
da: streng indeholder ikke-tildelt kodepunkt

en: string has forbidden bi-directional properties
da: streng har forbudte tovejsegenskaber

en: domain label has forbidden dot (TR46)
da: domæneetiket har forbudt punktum (TR46)

en: domain label has character forbidden in transitional mode (TR46)
da: domæneetiket har tegn forbudt i overgangstilstand (TR46)

en: domain label has character forbidden in non-transitional mode (TR46)
da: domæneetiket har tegn forbudt i ikke-overgangstilstand (TR46)

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv »%s --help« for yderligere information.

en: Usage: %s [OPTION]... [STRINGS]...
da: Brug: %s [TILVALG]... [STRENGE]...

en: Internationalized Domain Name (IDNA2008) convert STRINGS, or standard input.
da: Internationalized Domain Name (IDNA2008) omdan STRENGE - eller standardinddata.

en: Command line interface to the Libidn2 implementation of IDNA2008.
    
    All strings are expected to be encoded in the locale charset.
    
    To process a string that starts with `-', for example `-foo', use `--'
    to signal the end of parameters, as in `idn2 --quiet -- -foo'.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
da: Kommandolinjebrugerflade til Libidn2-implementeringen af IDNA2008.
    
    Alle tekststrenge forventes at være kodet i sprogets tegnsæt.
    
    For at behandle en tekststreng der begynder med »-«, f.eks. »-foo«, så
    brug »--« for at signalere at der ikke følger flere parametre, som i
    »idn2 --quiet -- -foo«.
    
    Obligatoriske parametre som gælder for langforms-tilvalg er ligeledes
    obligatoriske for kortforms-tilvalg.

en: Charset: %s
da: Tegnsæt: %s

en: Type each input string on a line by itself, terminated by a newline character.
da: Indtast hver streng på en særskilt linje - afsluttet med et nylinje-tegn.

en: input error
da: fejl i inddata
