parted 3.1.90 - en to ja translation catalogue (471 entries)

en: invalid argument %s for %s
ja: %s は %s の不正な引数です

en: ambiguous argument %s for %s
ja: %s は %s には曖昧な引数です

en: Valid arguments are:
ja: 利用可能な引数は以下の通りです：

en: write error
ja: 書き込みエラー

en: Unknown system error
ja: 不明なシステムエラー

en: %s: invalid option -- '%c'
ja: %s: '%c' は不正なオプションです

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ja: %s: '%c' には引数が必要です

en: Success
ja: 成功

en: No match
ja: マッチなし

en: Invalid regular expression
ja: 不正な正規表現

en: Invalid collation character
ja: 不正な順序文字

en: Invalid character class name
ja: 不正な文字クラス名

en: Trailing backslash
ja: 余分なバックスラッシュ

en: Invalid back reference
ja: 不正な後方参照

en: Unmatched ( or \(
ja: 対応のない ( あるいは \(

en: Unmatched \{
ja: 対応のない \{

en: Invalid content of \{\}
ja: \{\} の中身が不正

en: Invalid range end
ja: 不正な終了値

en: Memory exhausted
ja: メモリ不足

en: Invalid preceding regular expression
ja: 先行する正規表現が不正

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現が途中で終わっている

en: Regular expression too big
ja: 大きすぎる正規表現

en: Unmatched ) or \)
ja: 対応のない ) または \)

en: No previous regular expression
ja: これより前に正規表現がない

en: Packaged by %s (%s)
ja: パッケージ作成者 %s (%s)

en: Packaged by %s
ja: パッケージ作成者 %s

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ja: %s によって作られました。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ja: %s と %s によって作られました。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ja: %s、%s と %s によって作られました。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ja: %s、%s、%s、
    および、%s によって作られました。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: %s、%s、%s、
    %s、および、%sによって作られました。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ja: %s、%s、%s、
    %s、%s、および、%sによって作られました。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ja: %s、%s、%s、
    %s、%s、%s、および、%sによって作られました。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ja: %s、%s、%s、
    %s、%s、%s、%s、
    および%sによって作られました。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: %s、%s、%s、
    %s、%s、%s、%s、
    %s、および、%sによって作られました。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ja: %s、%s、%s、
    %s、%s、%s、%s、
    %s、%sといった人々によって作られました。

en: Report %s bugs to: %s
ja: %s のバグレポートは %s へ。

en: %s home page: <%s>
ja: %s ホームページ: <%s>

en: memory exhausted
ja: メモリ不足

en: invalid %s%s argument '%s'
ja: 不正な %s%s の引数 '%s' です

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
ja: 不正な接尾辞が %s%s の引数 `%s' にあります

en: %s%s argument '%s' too large
ja: %s%s の引数 `%s' は大きすぎます

en: Disk Image
ja: ディスクイメージ

en: Error opening %s: %s
ja: %s をオープン中にエラー: %s

en: Unable to open %s read-write (%s).  %s has been opened read-only.
ja: %s を読み書き可能な状態にオープンできません(%s)。%s は読み込みのみ可能な状態でオープンされました。

en: %s during seek for read on %s
ja: %s: %s から読み込み中のシークでエラーが発生しました。

en: %s during read on %s
ja: %s: %s から読み込み中にエラーが発生しました。

en: Can't write to %s, because it is opened read-only.
ja: 読み込みのみが可能なようにオープンされているので、%sに書きこめません。

en: %s during seek for write on %s
ja: %s: %s に書きこみ中のシークでエラーが発生しました。

en: %s during write on %s
ja: %s: %s に書きこみ中にエラーが発生しました。

en: Try `%s --help' for more information.
ja: より詳しく知るには `%s --help' を使ってみてください。

en: Usage: %s [OPTION] [DEVICE]...
ja: 使い方: %s [オプション] [デバイス]...

en: Inform the operating system about partition table changes.
    
      -d, --dry-run    do not actually inform the operating system
      -s, --summary    print a summary of contents
      -h, --help       display this help and exit
      -v, --version    output version information and exit
ja: OS にパーティションテーブルの変更を通知します。
    
      -d, --dry-run    カーネルに変更を通知しない
      -s, --summary    内容のサマリを表示
      -h, --help       このヘルプを表示して終了
      -v, --version    バージョン情報を表示して終了

en: 
    When no DEVICE is given, probe all partitions.
ja: 
    デバイスの指定がない場合は、全パーティションを調べます。

en: 
    Report bugs to <%s>.
ja: 
    バグレポートは <%s> へ。

en: Unable to open %s.
ja: %s を開けません。

en: Unable to probe store.
ja: デバイスのプローブに失敗しました。

en: The partition table cannot be re-read.  This means you need to reboot before mounting any modified partitions.  You also need to reinstall your boot loader before you reboot (which may require mounting modified partitions).  It is impossible do both things!  So you'll need to boot off a rescue disk, and reinstall your boot loader from the rescue disk.  Read section 4 of the Parted User documentation for more information.
ja: カーネルはパーティションテーブルの再読み込みができませんでしたので、変更を加えたパーティションを mount する前に再起動する必要があります。また、再起動する前にブートローダを再インストールする必要があります(このことは、変更したパーティションの mount が必要となるかもしれません)。でもそれらを両方同時にはできません! レスキューディスクを使ってブートして、ブートローダをいれなおしてください。より詳しいことは Parted のユーザドキュメントの4章を読んでください。

en: The partition table on %s cannot be re-read (%s).  This means the Hurd knows nothing about any modifications you made.  You should reboot your computer before doing anything with %s.
ja: カーネルは %s のパーティションテーブルの内容を再読み込みできません(%s)。これは Hurd はあなたが行った変更を関知していないことを意味しています。%s に対して何か操作をする前にコンピュータを再起動するべきです。

en: You should reinstall your boot loader before rebooting.  Read section 4 of the Parted User documentation for more information.
ja: 再起動する前にブートローダをいれなおすべきです。詳細は Parted ユーザドキュメントの4章を読んでください。

en: %s trying to sync %s to disk
ja: %s: %s を同期中にエラーが発生しました。

en: Could not stat device %s - %s.
ja: デバイス %s を調べられません: %s

en: Unable to determine the dm type of %s.
ja: %s の dm タイプを特定できません

en: Could not determine sector size for %s: %s.
    Using the default sector size (%lld).
ja: %s のセクタサイズが決定できません: %s
    デフォルトのセクタサイズ (%lld) を使います。

en: Could not determine physical sector size for %s.
    Using the logical sector size (%lld).
ja: %s の物理セクタサイズが決定できません。
    論理セクタサイズ (%lld) を使います。

en: Unable to determine the size of %s (%s).
ja: %s のサイズを決定できません(%s)

en: Generic IDE
ja: 一般的な IDE

en: Could not get identity of device %s - %s
ja: デバイス %s の identity を取得できません: %s

en: Device %s has multiple (%d) logical sectors per physical sector.
    GNU Parted supports this EXPERIMENTALLY for some special disk label/file system combinations, e.g. GPT and ext2/3.
    Please consult the web site for up-to-date information.
ja: デバイス %s には、物理セクタ一つにつき複数 (%dセクタ) の論理セクタがあります。
    GNU Parted は、ある特定のディスクラベルとファイルシステムの組み合わせについて、このような場合を「実験的に」サポートしています。例えば、GPT と ext2/3 といった組み合わせです。
    最新の情報は web サイトをご覧ください。

en: Error initialising SCSI device %s - %s
ja: SCSI デバイス %s の初期化に失敗しました: %s

en: The device %s is so small that it cannot possibly store a file system or partition table.  Perhaps you selected the wrong device?
ja: デバイス %s のサイズがとても小さいので、ファイルシステムやパーティションテーブルを記録できません。デバイスの選択を間違っていないか確認してください。

en: Unable to determine geometry of file/device %s.  You should not use Parted unless you REALLY know what you're doing!
ja: ファイルまたはデバイス %s の geometry を決定できません。自分で何をしているかよく理解していなければ Parted を使うべきではありません。

en: Generic SD/MMC Storage Card
ja: SD/MMC カード

en: DAC960 RAID controller
ja: DAC960 RAID コントローラ

en: Promise SX8 SATA Device
ja: Promise SX8 SATA デバイス

en: ATA over Ethernet Device
ja: ATA over Ethernetデバイス

en: IBM S390 DASD drive
ja: IBM S390 DASD ドライブ

en: ATARAID Controller
ja: ATA RAID コントローラ

en: I2O Controller
ja: I2O コントローラ

en: Loopback device
ja: Loopback デバイス

en: Unknown
ja: 不明

en: ped_device_new()  Unsupported device type
ja: ped_device_new()  サポートされていない種類のデバイスです。

en: Error fsyncing/closing %s: %s
ja: %s を fsync/close 中にエラー: %s

en: %0.0send of file while reading %s
ja: %0.0s%s を読み込み中にファイルの終わりに達しました

en: Error informing the kernel about modifications to partition %s -- %s.  This means Linux won't know about any changes you made to %s until you reboot -- so you shouldn't mount it or use it in any way before rebooting.
ja: カーネルにパーティション %s への変更を伝えることができませんでした -- %s。従って、カーネルは再起動するまで %s に行った変更を認識しません。再起動するまでそのパーティションをマウントしたり何かしたりしてはいけません。

en: Unable to determine the start and length of %s.
ja: %s の開始位置と長さを決定できません

en: Partition(s) %s on %s have been written, but we have been unable to inform the kernel of the change, probably because it/they are in use.  As a result, the old partition(s) will remain in use.  You should reboot now before making further changes.
ja: パーティション %s (%s 上) に書きこまれましたが、カーネルに変更を伝えることができませんでした。おそらく、使用中だったのが原因だと思われます。そのため、古いパーティション情報がそのまま使われます。さらなる変更をする前に再起動してください。

en: Can't have the end before the start! (start sector=%jd length=%jd)
ja: 終了位置を開始位置の前には動かせません(開始セクタ=%jd 長さ=%jd)。

en: Attempt to write sectors %ld-%ld outside of partition on %s.
ja: 書き込もうとしたセクタ (%ld-%ld) は %s 上のパーティションの外にあります。

en: checking for bad blocks
ja: 不良ブロックをチェック中

en: %s: unrecognised disk label
ja: %s: ディスクラベルが認識できません。

en: This libparted doesn't have write support for %s.  Perhaps it was compiled read-only.
ja: 使用している libparted は %s の書きこみをサポートしていません。読み込み専用でコンパイルされていると思われます。

en: Partition %d is %s, but the file system is %s.
ja: パーティション %d は %s であるのに、ファイルシステムは %s です。

en: Unknown disk flag, %d.
ja: %d は不明なディスクフラグです。

en: %s disk labels do not support extended partitions.
ja: %s のディスクラベルは拡張パーティションをサポートしていません。

en: %s disk labels don't support logical or extended partitions.
ja: %s のディスクラベルは論理パーティションや拡張パーティションをサポートしてません

en: Too many primary partitions.
ja: プライマリパーティションが多すぎます。

en: Can't add a logical partition to %s, because there is no extended partition.
ja: 拡張パーティションがないので、論理パーティションを %s に作れません。

en: Can't have more than one extended partition on %s.
ja: %s には 1 個しか拡張パーティションを作れません。

en: Can't have logical partitions outside of the extended partition.
ja: 論理パーティションを拡張パーティションの外には持てません。

en: Can't have a logical partition outside of the extended partition on %s.
ja: %s の拡張パーティションの外に論理パーティションは作れません。

en: Can't have a primary partition inside an extended partition.
ja: 拡張パーティション内にプライマリパーティションは作れません。

en: Can't have a partition outside the disk!
ja: ディスクの外側にパーティションは作れません。

en: Can't have overlapping partitions.
ja: 重なりのあるパーティションは持てません。

en: metadata
ja: メタ情報

en: free
ja: 空き

en: extended
ja: 拡張

en: logical
ja: 論理

en: primary
ja: プライマリ

en: Unknown partition flag, %d.
ja: %d は不明なパーティションフラグです。

en: Information
ja: 通知

en: Warning
ja: 警告

en: Error
ja: エラー

en: Fatal
ja: 致命的エラー

en: Bug
ja: バグ

en: No Implementation
ja: 未実装

en: Fix
ja: 修正

en: Yes
ja: はい(Y)

en: No
ja: いいえ(N)

en: Retry
ja: やりなおし(R)

en: Ignore
ja: 無視(I)

en: Cancel
ja: 取消(C)

en: A bug has been detected in GNU Parted.  Refer to the web site of parted http://www.gnu.org/software/parted/parted.html for more information of what could be useful for bug submitting!  Please email a bug report to %s containing at least the version (%s) and the following message:
ja: GNU parted にバグが見つかりました。parted のウェブサイト http://www.gnu.org/software/parted/parted.html に何を報告すればバグレポートとして役立つか載せてあります。%s に最低限どのバージョンか (%s) と以下のメッセージを含めてメールで送ってください:

en: Support for reading AIX disk labels is is not implemented yet.
ja: AIX ディスクラベルの読み込みは未実装です。

en: Support for writing AIX disk labels is is not implemented yet.
ja: AIX ディスクラベルの書き込みは未実装です。

en: Support for adding partitions to AIX disk labels is not implemented yet.
ja: AIX ディスクラベルへのパーティションの追加は未実装です。

en: Support for duplicating partitions in AIX disk labels is not implemented yet.
ja: AIX ディスクラベルでのパーティションの複製は未実装です。

en: Support for setting system type of partitions in AIX disk labels is not implemented yet.
ja: AIX ディスクラベルのパーティションのシステムタイプの設定は未実装です。

en: Support for setting flags in AIX disk labels is not implemented yet.
ja: AIX ディスクラベルのフラグの設定は未実装です。

en: Unable to satisfy all constraints on the partition.
ja: このパーティションで全ての制約を満たせません。

en: Unable to allocate a partition number.
ja: パーティション番号を割り当てられません。

en: Unable to allocate a bsd disklabel slot.
ja: BSDディスクラベルのスロットを確保できません。

en: Unable to allocate a dasd disklabel slot
ja: dasd ディスクラベルのスロットを確保できません。

en: Invalid partition table on %s -- wrong signature %x.
ja: %s のパーティションテーブルが不正です。%x というシグネチャはあやまりです。

en: Invalid partition table - recursive partition on %s.
ja: パーティションテーブルが不正です。再帰的なパーティションが %s にあります。

en: Extended partitions cannot be hidden on msdos disk labels.
ja: MSDOS ディスクラベルで拡張パーティションは隠せません。

en: Parted can't resize partitions managed by Windows Dynamic Disk.
ja: ダイナミックディスクに使われているパーティションは Parted ではリサイズできません。

en: cannot create any more partitions
ja: パーティションを追加できません。

en: %s has no extended partition (volume header partition).
ja: %s は一つも拡張パーティション（ボリュームヘッダパーティション）を持っていません。

en: Checksum is wrong, indicating the partition table is corrupt.
ja: チェックサムの値が違います。パーティションテーブルが壊れています。

en: Only primary partitions can be root partitions.
ja: プライマリパーティションだけがルートパーティションになれます。

en: Only primary partitions can be swap partitions.
ja: プライマリパーティションだけがスワップパーティションになれます。

en: Only logical partitions can be a boot file.
ja: 論理パーティションだけがブートファイルになれます。

en: failed to set dvh partition name to %s:
    Only logical partitions (boot files) have a name.
ja: dvh パーティション名を %s に設定するのに失敗しました:
    論理パーティション(ブートファイル)だけが名前を持ちます。

en: Too many primary partitions
ja: プライマリパーティションが多すぎます。

en: open error
ja: オープンエラー

en: seek error
ja: シークエラー

en: read error
ja: 読み込みエラー

en: ioctl() error
ja: ioctl()エラー

en: API version mismatch
ja: API バージョン不整合

en: Unsupported disk type
ja: サポートされていないディスクタイプ

en: Unsupported disk format
ja: サポートされていないディスクフォーマット

en: Disk is in use
ja: ディスク使用中

en: Syntax error in config file
ja: コンフィグファイルの文法エラー

en: Volume label is corrupted
ja: ボリュームラベルが壊れています

en: A data set name is corrupted
ja: データセット名が壊れています

en: Memory allocation failed
ja: メモリの確保に失敗しました。

en: Device verification failed
ja: デバイスのベリファイに失敗しました。

en: The specified device is not a valid DASD device
ja: 指定されたデバイスは有効な DASD デバイスではありません

en: Fatal error
ja: 致命的なエラー

en: No room for volume label.
ja: ボリュームラベルのための領域がありません。

en: No room for partition info.
ja: パーティション情報のための領域がありません。

en: Invalid VTOC.
ja: 不正なVTOCです。

en: Could not retrieve API version.
ja: API バージョンが取得できません。

en: The current API version '%d' doesn't match dasd driver API version '%d'!
ja: 現在の API のバージョンは '%d' で、dasd ドライバ API のバージョン '%d' と一致しません!

en: Could not retrieve disk geometry information.
ja: ディスクのジオメトリ情報が取得できません。

en: Could not retrieve blocksize information.
ja: ブロックサイズ情報が取得できません。

en: device is too small for GPT
ja: デバイスは GPT を使うには小さすぎます

en: The format of the GPT partition table is version %x, which is newer than what Parted can recognise.  Please report this!
ja: GPT パーティションテーブルのフォーマットのバージョンが %x で parted の理解できるものより新しいです。報告してください。

en: Not all of the space available to %s appears to be used, you can fix the GPT to use all of the space (an extra %llu blocks) or continue with the current setting?
ja: %s で利用可能な領域の一部が利用されていません。GPT を修正して全ての領域を利用可能にするか(%llu ブロック増えます)、このままで続行することができますが、どうしますか？

en: The backup GPT table is not at the end of the disk, as it should be.  Fix, by moving the backup to the end (and removing the old backup)?
ja: あるべき GPT テーブルのバックアップがディスクの最後にありません。バックアップを最後に持ってきて（古いバックアップを削除して）修復しますか？

en: Both the primary and backup GPT tables are corrupt.  Try making a fresh table, and using Parted's rescue feature to recover partitions.
ja: プライマリ GPT テーブルとバックアップの両方が壊れています。新たにテーブルを作りなおして、Parted の修復機能を用いてパーティションの修復を試みます。

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
ja: バックアップ GPT テーブルは壊れていますが、プライマリは問題ないようなので、そちらを使います。

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
ja: プライマリ GPT テーブルは壊れていますが、バックアップは問題ないようなので、そちらを使います。

en: primary partition table array CRC mismatch
ja: プライマリパーティションテーブルの CRC が一致しません

en: failed to translate partition name
ja: パーティション名を変換できません

en: Invalid signature %x for Mac disk labels.
ja: Mac ディスクラベルのシグネチャ %x は不正です。

en: Partition map has no partition map entry!
ja: パーティションマップにエントリがありません。

en: %s is too small for a Mac disk label!
ja: %s は Mac ディスクラベルには小さすぎます。

en: Partition %d has an invalid signature %x.
ja: パーティション %d のシグネチャ %x は不正です。

en: Partition %d has an invalid length of 0 bytes!
ja: パーティション %d の長さが 0 なのは不正です。

en: The data region doesn't start at the start of the partition.
ja: データ領域がパーティションの開始位置から始まってません。

en: The boot region doesn't start at the start of the partition.
ja: ブート領域がパーティションの開始位置から始まってません。

en: The partition's boot region doesn't occupy the entire partition.
ja: パーティションのブート領域が、パーティション全体を占有してません。

en: The partition's data region doesn't occupy the entire partition.
ja: パーティションのデータ領域が、パーティション全体を占有してません。

en: Weird block size on device descriptor: %d bytes is not divisible by 512.
ja: デバイスディスクリプタに書いてあるブロックサイズはおかしいです。%d バイトは 512 で割り切れません。

en: The driver descriptor says the physical block size is %d bytes, but Linux says it is %d bytes.
ja: ドライバは物理ブロックサイズが %d バイトであると言っていますが、Linux は %d バイトだと言っています。

en: No valid partition map found.
ja: 正しいパーティションマップが見つかりません。

en: Conflicting partition map entry sizes!  Entry 1 says it is %d, but entry %d says it is %d!
ja: パーティションマップのエントリのサイズが一致しません。エントリ 1 によれば %d ですが、エントリ %d によれば %d です。

en: Weird!  There are 2 partitions map entries!
ja: おかしいです。パーティションマップエントリが2つあります。

en: Changing the name of a root or swap partition will prevent Linux from recognising it as such.
ja: root に使われているパーティションや swap パーティションの名前を変更すると Linux がそれらをそうと認識できなくなります。

en: Can't add another partition -- the partition map is too small!
ja: パーティションを追加できません。パーティションマップが小さすぎます。

en: Invalid partition table on %s.
ja: %s のパーティションテーブルが不正です。

en: Partition %d isn't aligned to cylinder boundaries.  This is still unsupported.
ja: パーティション %d はシリンダ境界上にありません。これはまだサポートされていません。

en: Can't add another partition.
ja: パーティションを追加できません。

en: partition length of %jd sectors exceeds the %s-partition-table-imposed maximum of %jd
ja: パーティション長 %jd セクタは %s パーティションテーブルによって決められた最大長 %jd を越えています

en: starting sector number, %jd exceeds the %s-partition-table-imposed maximum of %jd
ja: 開始セクタ番号 %jd は %s パーティションテーブルによって決められた最大値 %jd を越えています

en: %s : Bad checksum on block %llu of type %s.
ja: %s : ブロック %llu (type %s) のチェックサムが不正です。

en: %s : Didn't find rdb block, should never happen.
ja: %s : rdb ブロックが見つかりませんでした。これはあってはならないことです。

en: %s : Loop detected at block %d.
ja: %s : ブロック %d にループが発見されました。

en: %s : The %s list seems bad at block %s.
ja: %s : %s リストがおかしいようです(ブロック %s)。

en: %s : Failed to list bad blocks.
ja: %s : 不正なブロックの一覧を得られませんでした。

en: %s : Failed to list partition blocks.
ja: %s : パーティションブロックの一覧を得られませんでした。

en: %s : Failed to list file system blocks.
ja: %s : ファイルシステムブロックの一覧を得られませんでした。

en: %s : Failed to list boot blocks.
ja: %s : ブートブロックの一覧を得られませんでした。

en: Failed to write partition block at %d.
ja: パーティションブロック(ブロック %d)の書きこみに失敗しました。

en: Corrupted Sun disk label detected.
ja: Sunディスクラベルの破損を検出しました。

en: The disk CHS geometry (%d,%d,%d) reported by the operating system does not match the geometry stored on the disk label (%d,%d,%d).
ja: ディスクの geometry(CHS) (%d,%d,%d) が、ディスクラベルのもの (%d,%d,%d) と一致しません。

en: The disk label describes a disk bigger than %s.
ja: ディスクレベルによると、ディスクは %s より大きいことになっています。

en: The disk has %d cylinders, which is greater than the maximum of 65536.
ja: このディスクは %d シリンダあります。これは最大値の 65536 を越えています。

en: The Whole Disk partition is the only available one left.  Generally, it is not a good idea to overwrite this partition with a real one.  Solaris may not be able to boot without it, and SILO (the sparc boot loader) appreciates it as well.
ja: Whole Disk パーティションしか残されてません。だいたいの場合において、このパーティションを上書きするのはよくありません。Solaris が起動しなくなるかもしれませんし、SILO(the sparc boot loader)にも都合がよくありません。

en: Sun disk label is full.
ja: Sunディスクラベルがいっぱいです。

en: opening of device failed
ja: デバイスのオープンに失敗しました。

en: seeking on device failed
ja: デバイスのシークに失敗しました。

en: writing to device failed
ja: デバイスへの書き込みに失敗しました。

en: reading from device failed
ja: デバイスからの読み込みに失敗しました。

en: Could not read volume label.
ja: ボリュームラベルが読めません。

en: Could not write volume label.
ja: ボリュームラベルが書けません。

en: Could not read VTOC labels.
ja: VTOC ラベルが読めません。

en: Could not read VTOC FMT1 DSCB.
ja: VTOC FMT1 DSCB が読めません。

en: Could not read VTOC FMT4 DSCB.
ja: VTOC FMT4 DSCB が読めません。

en: Could not read VTOC FMT5 DSCB.
ja: VTOC FMT5 DSCB が読めません。

en: Could not read VTOC FMT7 DSCB.
ja: VTOC FMT7 DSCB が読めません。

en: Could not write VTOC labels.
ja: VTOC ラベルが書けません。

en: Could not write VTOC FMT1 DSCB.
ja: VTOC FMT1 DSCB が書けません。

en: Could not write VTOC FMT4 DSCB.
ja: VTOC FMT4 DSCB が書けません。

en: Could not write VTOC FMT5 DSCB.
ja: VTOC FMT5 DSCB が書けません。

en: Could not write VTOC FMT7 DSCB.
ja: VTOC FMT7 DSCB が書けません。

en: Could not write VTOC FMT9 DSCB.
ja: VTOC FMT9 DSCB が書けません。

en: Out of memory.
ja: メモリ不足です。

en: Cannot get unit size for special unit 'COMPACT'.
ja: 特別な単位である 'COMPACT' の単位あたりのサイズを得られません。

en: "%s" has invalid syntax for locations.
ja: "%s" には位置について誤りがあります。

en: The maximum head value is %d.
ja: 最大ヘッド値は %d です。

en: The maximum sector value is %d.
ja: 最大セクタ値は %d です。

en: The location %s is outside of the device %s.
ja: %s は、デバイス %s の外です。

en: Invalid number.
ja: 不正な値です。

en: Use a smaller unit instead of a value < 1
ja: 1未満の値の変わりに、より小さなユニットを使ってください

en: %s : Failed to allocate partition block
ja: %s : パーティションブロックの確保に失敗しました。

en: %s : Failed to allocate block
ja: %s : ブロックの確保に失敗しました。

en: %s : Couldn't read boot block %llu
ja: %s : ブートブロック %llu が読めません

en: %s : Couldn't read root block %llu
ja: %s : ルートブロック %llu が読めません

en: %s : Failed to allocate id list element
ja: %s : id list element が確保できません

en: %s : Couldn't read block %llu
ja: %s : ブロック %llu が読めません

en: %s : Bad checksum on block %llu of type %s
ja: %s : ブロック %llu (タイプ %s) のチェックサムが不正です

en: %s : Couldn't write block %d
ja: %s : ブロック %d に書きこめません

en: %s : Failed to allocate disk_specific rdb block
ja: %s : disk_specific rdb ブロックが確保できません

en: %s : Didn't find rdb block, should never happen
ja: %s : rdb ブロックが見つかりません。起こるはずのないことです。

en: %s : Failed to read partition block %llu
ja: %s : パーティションブロック %llu が読めません

en: GNU Parted was miscompiled: the FAT boot sector should be 512 bytes.  FAT support will be disabled.
ja: GNU parted がちゃんとコンパイルされていません。FAT のブートセクタは 512 バイトであるべきです。FAT サポートを無効にします。

en: File system has an invalid signature for a FAT file system.
ja: ファイルシステムのシグネチャが FAT ファイルシステムのものではありません。

en: File system has an invalid sector size for a FAT file system.
ja: ファイルシステムのセクタサイズが FAT ファイルシステムのものではありません。

en: File system has an invalid cluster size for a FAT file system.
ja: ファイルシステムのクラスタサイズが FAT ファイルシステムのものではありません。

en: File system has an invalid number of reserved sectors for a FAT file system.
ja: ファイルシステムの予約セクタの数が FAT ファイルシステムとしては不正です。

en: File system has an invalid number of FATs.
ja: ファイルシステムの FAT の数が不正です。

en: The file system's CHS geometry is (%d, %d, %d), which is invalid.  The partition table's CHS geometry is (%d, %d, %d).
ja: ファイルシステムの CHS ジオメトリが (%d, %d, %d) で不正です。パーティションテーブルの CHS ジオメトリは (%d, %d, %d) です。

en: FAT boot sector says logical sector size is 0.  This is weird.
ja: FAT のブートセクタには論理セクタサイズが 0 と書かれています、これはおかしいです。

en: FAT boot sector says there are no FAT tables.  This is weird.
ja: FAT のブートセクタに FAT テーブルがありません。これはおかしいです。

en: FAT boot sector says clusters are 0 sectors.  This is weird.
ja: FAT のブートセクタにクラスタは 0 セクタであると書かれています。これはおかしいです。

en: File system is FAT12, which is unsupported.
ja: FAT12 はサポートしていません。

en: Unrecognised old style linux swap signature '%10s'.
ja: 古いタイプの Linux swap signature '%10s' を認識できません。

en: Unrecognised new style linux swap signature '%10s'.
ja: 新しいタイプの Linux swap signature '%10s' を認識できません。

en: Unrecognised swsusp linux swap signature '%9s'.
ja: Linux swsusp signature '%9s' を認識できません。

en: Parted can't use HFS file systems on disks with a sector size not equal to %d bytes.
ja: Parted は、セクタサイズが %d バイトでないディスクでは HFS ファイルシステムを使えません。

en: The file system's CHS geometry is (%d, %d, %d), which is invalid.  The partition table's CHS geometry is (%d, %d, %d).  If you select Ignore, the file system's CHS geometry will be left unchanged.  If you select Fix, the file system's CHS geometry will be set to match the partition table's CHS geometry.
ja: このファイルシステムの CHS geometry は (%d, %d, %d) で不正です。パーティションテーブルの CHS geometry は (%d, %d, %d) です。無視(I)を選べばファイルシステムの CHS geometry はそのままになります。修正(F)を選べば、ファイルシステムの CHS geometry は、パーティションの CHS geometry と合うよう修正されます。

en: The information sector has the wrong signature (%x).  Select cancel for now, and send in a bug report.  If you're desperate, it's probably safe to ignore.
ja: information セクタのシグネチャ(%x)はまちがっています。取消(C) してバグレポートを送ってください。もしどうなってもいいのであれば 無視(I) してもいいでしょう。

en: You need %s of free disk space to shrink this partition to this size.  Currently, only %s is free.
ja: このパーティションをこのサイズに縮小するには %s の空き容量が必要です。%s しか空いてません。

en: Cluster start delta = %d, which is not a multiple of the cluster size %d.
ja: クラスタ開始デルタが %d で、クラスタサイズ %d の倍数ではありません。

en: Bad directory entry for %s: first cluster is the end of file marker.
ja: %s のディレクトリエントリは不正です: 最初のクラスタがファイルの終端を示しています。

en: Bad FAT: unterminated chain for %s.  You should run dosfsck or scandisk.
ja: 不正な FAT: %s のチェインが終端していません。dosfsck や scandisk を走らせるべきです。

en: Bad FAT: cluster %d outside file system in chain for %s.  You should run dosfsck or scandisk.
ja: 不正な FAT: クラスタ %d は %s のチェインにありますが、ファイルシステムの外にあります。dosfsck や scandisk を走らせるべきです。

en: Bad FAT: cluster %d is cross-linked for %s.  You should run dosfsck or scandisk.
ja: 不正な FAT: クラスタ %d は %s でクロスリンクしています。dosfsck や scandisk を走らせるべきです。

en: %s is %dk, but it has %d clusters (%dk).
ja: %s は %dk ですが、%d クラスタ (%dk 分) あります。

en: The file %s is marked as a system file.  This means moving it could cause some programs to stop working.
ja: ファイル %s はシステムファイルです。このファイルを移動させると動かなくなるプログラムがあるかもしれません。

en: Partition too big/small for a %s file system.
ja: パーティションがファイルシステム %s に対して大きすぎ、あるいは小さすぎます。

en: The FATs don't match.  If you don't know what this means, then select cancel, run scandisk on the file system, and then come back.
ja: FAT が複製と一致しません。このことの意味がすることがわからないようなら、キャンセルして scandisk をこのファイルシステムに対して実行して、もう一度実行してください。

en: There are no possible configurations for this FAT type.
ja: この FAT タイプに対する可能な設定がありません。

en: File system doesn't have expected sizes for Windows to like it.  Cluster size is %dk (%dk expected); number of clusters is %d (%d expected); size of FATs is %d sectors (%d expected).
ja: ファイルシステムが Windows に合うような想定するサイズになっていません。クラスタサイズは %dk (想定 %dk)で、クラスタ数は %d (想定 %d)、FAT のサイズは %d セクタ (想定 %d)です。

en: File system is reporting the free space as %d clusters, not %d clusters.
ja: ファイルシステムの情報によれば空き容量は %d クラスタで、 %d クラスタではありません。

en: There's not enough room in the root directory for all of the files.  Either cancel, or ignore to lose the files.
ja: 全てのファイルを置くだけの空きがルートディレクトリにありません。キャンセルするか、ファイルを失ってもいい場合は無視してください。

en: Error writing to the root directory.
ja: ルートディレクトリへの書きこみ中にエラーが発生しました。

en: If you leave your file system as FAT16, then you will have no problems.
ja: ファイルシステムを FAT16 のままにしておくなら、問題ありません。

en: If you convert to FAT16, and MS Windows is installed on this partition, then you must re-install the MS Windows boot loader.  If you want to do this, you should consult the Parted manual (or your distribution's manual).
ja: FAT16 に変換し、しかもこのパーティションに MS Windows がインストールされているなら、MS Windows ブートローダを再インストールする必要があります。そうしたい場合は、 Parted のマニュアルかディトリビューションのマニュアルを参照してください。

en: If you leave your file system as FAT32, then you will not introduce any new problems.
ja: ファイルシステムを FAT32 のままにすれば、問題は発生しません。

en: If you convert to FAT32, and MS Windows is installed on this partition, then you must re-install the MS Windows boot loader.  If you want to do this, you should consult the Parted manual (or your distribution's manual).  Also, converting to FAT32 will make the file system unreadable by MS DOS, MS Windows 95a, and MS Windows NT.
ja: FAT16 に変換し、しかもこのパーティションに MS Windows がインストールされているなら、MS Windows ブートローダを再インストールする必要があります。そうしたい場合は、 Parted のマニュアルかディトリビューションのマニュアルを参照してください。また、FAT32 に変換すると、そのファイルシステムは MS DOS、MS Windows 95a、MS Windows NT で読めなくなります。

en: Would you like to use FAT32?
ja: FAT32 にしたいですか？

en: The file system can only be resized to this size by converting to FAT16.
ja: ファイルシステムをこのサイズに変換するには FAT16 にしなければなりません。

en: The file system can only be resized to this size by converting to FAT32.
ja: ファイルシステムをこのサイズに変換するには FAT32 にしなければなりません。

en: GNU Parted cannot resize this partition to this size.  We're working on it!
ja: GNU Parted ではこのパーティションをこのサイズにリサイズできません。現在開発中です。

en: FAT %d media %x doesn't match the boot sector's media %x.  You should probably run scandisk.
ja: FAT %d メディア %x はブートセクタのメディア %x と一致しません。scandisk を走らせるべきです。

en: fat_table_set: cluster %ld outside file system
ja: fat_table_set: クラスタ %ld はファイルシステムの外にあります

en: fat_table_get: cluster %ld outside file system
ja: fat_table_get: クラスタ %ld はファイルシステムの外にあります

en: fat_table_alloc_cluster: no free clusters
ja: fat_table_alloc_cluster: 空きクラスタがありません

en: Could not detect file system.
ja: ファイルシステムが見つけられません。

en: resizing %s file systems is not supported
ja: ファイルシステム %s のリサイズはサポートしていません

en: The file system is bigger than its volume!
ja: ファイルシステムがボリュームより大きいです！

en: The file system contains errors.
ja: ファイルシステムにエラーがあります。

en: Bad blocks could not be read.
ja: バッドブロックが読みだせません。

en: Trying to register an extent starting at block 0x%X, but another one already exists at this position.  You should check the file system!
ja: ブロック 0x%X から始まる extent を登録しようとしましたが、ここには既に別のものがあります。ファイルシステムのチェックを実行すべきです！

en: Could not update the extent cache for HFS file with CNID %X.
ja: CNID %X の HFS ファイルの extent キャッシュを更新できませんでした。

en: Trying to read HFS file with CNID %X behind EOF.
ja: CNID %X の HFS ファイルを EOF を越えて読もうとしました。

en: Could not find sector %lli of HFS file with CNID %X.
ja: CNID %2$X の HFS ファイルに含まれるセクタ %1$lli が見つかりません。

en: Trying to write HFS file with CNID %X behind EOF.
ja: CNID %X の HFS ファイルを EOF を越えて書きこもうとしました。

en: Could not update the extent cache for HFS+ file with CNID %X.
ja: CNID %X の HFS+ ファイルの extent キャッシュを更新できませんでした。

en: Trying to read HFS+ file with CNID %X behind EOF.
ja: CNID %X の HFS+ ファイルを EOF を越えて読もうとしました。

en: Could not find sector %lli of HFS+ file with CNID %X.
ja: CNID %2$X の HFS+ ファイルに含まれるセクタ %1$lli が見つかりません。

en: Trying to write HFS+ file with CNID %X behind EOF.
ja: CNID %X の HFS+ ファイルを EOF を越えて書きこもうとしました。

en: Sorry, HFS cannot be resized that way yet.
ja: 残念ながら、まだ HFS はそのようにリサイズすることはできません。

en: shrinking
ja: 縮小中

en: Data relocation has failed.
ja: データの再配置に失敗しました。

en: Data relocation left some data in the end of the volume.
ja: データを再配置してもボリュームの最後にデータが残りました。

en: writing HFS Master Directory Block
ja: HFS マスターディレクトリブロックを書込中

en: No valid HFS[+X] signature has been found while opening.
ja: オープン中に正しい HFS[+X] のシグネチャが見つかりませんでした。

en: Version %d of HFS+ isn't supported.
ja: Version %d の HFS+ はサポートしていません。

en: Version %d of HFSX isn't supported.
ja: Version %d の HFSX はサポートしていません。

en: Data relocation left some data at the end of the volume.
ja: データを再配置してもボリュームの最後にデータが残りました。

en: Error while writing the allocation file.
ja: allocation ファイルの書込中にエラーが発生しました。

en: Error while writing the compatibility part of the allocation file.
ja: allocation ファイルの互換性部分に書込中にエラーが発生しました。

en: writing HFS+ Volume Header
ja: HFS+ ボリュームヘッダの書込中

en: An error occurred while looking for the mandatory bad blocks file.
ja: 必須バッドブロックファイルを探している時にエラーが発生しました。

en: It seems there is an error in the HFS wrapper: the bad blocks file doesn't contain the embedded HFS+ volume.
ja: HFS ラッパーにエラーがあるようです：バッドブロックファイルに埋めこみ HFS+ ボリュームが含まれていません。

en: Sorry, HFS+ cannot be resized that way yet.
ja: 残念ながら、まだ HFS+ はそのようにリサイズすることはできません。

en: shrinking embedded HFS+ volume
ja: 埋めこみ HFS+ ボリュームを縮小中

en: Resizing the HFS+ volume has failed.
ja: HFS+ ボリュームのリサイズに失敗しました。

en: shrinking HFS wrapper
ja: HFS ラッパーを縮小中

en: Updating the HFS wrapper has failed.
ja: HFS ラッパーの更新に失敗しました。

en: This is not a real %s check.  This is going to extract special low level files for debugging purposes.
ja: これは本物の %s チェックではありません。デバッグ目的に特別な低レベルファイルを抽出します。

en: Bad block list header checksum.
ja: ブロックリストヘッダのチェックサムが不正です。

en: Invalid size of a transaction block while replaying the journal (%i bytes).
ja: ジャーナル(%i バイト)のリプレイ中に不正なサイズのトランザクションブロックがありました。

en: Journal offset or size is not multiple of the sector size.
ja: ジャーナルのオフセットかサイズがセクタサイズの倍数ではありません。

en: Incorrect magic values in the journal header.
ja: ジャーナルヘッダのマジックナンバーが正しくありません。

en: Journal size mismatch between journal info block and journal header.
ja: ジャーナルのサイズがジャーナル情報ブロックとジャーナルヘッダとで異なります。

en: Some header fields are not multiple of the sector size.
ja: ヘッダのフィールドの中にセクタサイズの倍数でないものがあります。

en: The sector size stored in the journal is not 512 bytes.  Parted only supports 512 bytes length sectors.
ja: ジャーナルに書かれたセクタサイズが 512 バイトではありません。Parted は 512 バイトのセクタしかサポートしていません。

en: Bad journal checksum.
ja: 不正なジャーナルのチェックサムです。

en: The journal is not empty.  Parted must replay the transactions before opening the file system.  This will modify the file system.
ja: ジャーナルが空ではありません。Parted はファイルシステムをオープンする前にトランザクションをリプレイしなければなりません。ファイルシステムを修正することになります。

en: The volume header or the master directory block has changed while replaying the journal.  You should restart Parted.
ja: ジャーナルがリプレイされて、ボリュームヘッダかマスターディレクトリブロックが変更されました。Parted を再起動してください。

en: An extent has not been relocated.
ja: extent は再配置されませんでした。

en: A reference to an extent comes from a place it should not.  You should check the file system!
ja: あるべきではないところから extent への参照があります。ファイルシステムのチェックを実行するべきです！

en: This HFS volume has no catalog file.  This is very unusual!
ja: この HFS ボリュームにはカタログファイルがありません。滅多にないことです！

en: This HFS volume has no extents overflow file.  This is quite unusual!
ja: この HFS ボリュームには extent オーバーフローファイルがありません。滅多にありえないことです！

en: The extents overflow file should not contain its own extents!  You should check the file system.
ja: extent オーバーフローファイルは、その extent 自身を含んではいけません！ファイルシステムのチェックを実行するべきです。

en: Could not cache the file system in memory.
ja: ファイルシステムをメモリにキャッシュできません。

en: Bad blocks list could not be loaded.
ja: バッドブロックリストを読みこめませんでした。

en: An error occurred during extent relocation.
ja: extent の再配置中にエラーが発生しました。

en: This HFS+ volume has no catalog file.  This is very unusual!
ja: この HFS+ ボリュームにはカタログファイルがありません。滅多にないことです！

en: This HFS+ volume has no extents overflow file.  This is quite unusual!
ja: この HFS+ ボリュームには extent オーバーフローファイルがありません。滅多にありえないことです！

en: displays this help message
ja: このヘルプを表示する

en: lists partition layout on all block devices
ja: 全ブロックデバイスのパーティションレイアウトを表示

en: displays machine parseable output
ja: 機械が解釈可能な出力をする

en: never prompts for user intervention
ja: ユーザに介入させない

en: displays the version
ja: バージョンを表示する

en: alignment for new partitions
ja: 新規パーティションのアライメント

en: NUMBER is the partition number used by Linux.  On MS-DOS disk labels, the primary partitions number from 1 to 4, logical partitions from 5 onwards.
ja: NUMBER は Linux カーネルによってパーティション番号として使われます。MS-DOS ディスクラベルでは、基本パーティション番号は 1 から 4 までで、論理パーティションは 5 以降となります。

en: LABEL-TYPE is one of:
ja: ラベルの種類は次のうちから選びます:

en: FLAG is one of:
ja: フラグは次のうちから選びます:

en: UNIT is one of:
ja: UNIT は次のうちから選びます:

en: desired alignment: minimum or optimal
ja: 望ましいアライメント: minimum(最小) か optimal(最適)

en: PART-TYPE is one of: primary, logical, extended
ja: パーティションの種類は次のうちのどれかとなります: プライマリ、論理、拡張

en: FS-TYPE is one of:
ja: ファイルシステムの種類は次のうちから選びます:

en: START and END are disk locations, such as 4GB or 10%.  Negative values count from the end of the disk.  For example, -1s specifies exactly the last sector.
ja: START と END は、ディスク上の位置を 4GB や 10% などで表わします。負の値はディスクの終わりからの値になります。例えば、-1s は、最後のセクタを指します。

en: END is disk location, such as 4GB or 10%.  Negative value counts from the end of the disk.  For example, -1s specifies exactly the last sector.
ja: END は、ディスク上の位置を 4GB や 10% などで表わします。負の値はディスクの終わりからの値になります。例えば、-1s は、最後のセクタを指します。

en: STATE is one of: on, off
ja: 状態は on か off のどちらか

en: DEVICE is usually /dev/hda or /dev/sda
ja: デバイスはたいてい /dev/hda か /dev/sda です。

en: NAME is any word you want
ja: 名前の部分は任意の単語

en: Copyright (C) 1998 - 2006 Free Software Foundation, Inc.
    This program is free software, covered by the GNU General Public License.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ja: Copyright (C) 1998 - 2006 Free Software Foundation, Inc.
    このプログラムは GPL に基づいたフリーソフトウェアです。
    日本語訳に関しては Hiroshi Takekawa <sian@big.or.jp> までおねがいします。
    
    本プログラムは有用とは思いますが、頒布にあたっては、
    市場性及び特定目的適合性についての暗黙の保証を含めて、
    いかなる保証も行ないません。詳細についてはGNU 一般公有使用許諾書をお読みください。

en: %0.f%%	(time left %.2d:%.2d)
ja: %0.f%%	(残り時間 %.2d:%.2d)

en: Partition %s is being used. Are you sure you want to continue?
ja: パーティション %s は使用中です。それでも実行しますか？

en: Partition(s) on %s are being used.
ja: %s のパーティションが使用中です。

en: The existing disk label on %s will be destroyed and all data on this disk will be lost. Do you want to continue?
ja: いま存在している %s のディスクラベルは破壊され、このディスクの全データが失われます。続行しますか？

en: New disk label type?
ja: 新しいディスクラベル?

en: Partition type?
ja: パーティションの種類?

en: Partition name?
ja: パーティションの名前?

en: File system type?
ja: ファイルシステムの種類?

en: Start?
ja: 開始?

en: End?
ja: 終了?

en: You requested a partition from %s to %s (sectors %llu..%llu).
    The closest location we can manage is %s to %s (sectors %llu..%llu).%s
ja: %s から %s (%llu から %llu セクタ)までのパーティションを指定されました。
    可能な中で最も近いものは %s から %s (%llu から %llu セクタ)になります。%s

en: 
    Is this still acceptable to you?
ja: 
    それでもかまいませんか？

en: Partition number?
ja: パーティション番号?

en: BIOS cylinder,head,sector geometry: %d,%d,%d.  Each cylinder is %s.
ja: BIOS シリンダ、ヘッド、セクタ geometry: %d,%d,%d.  1シリンダは %s。

en: Model: %s (%s)
ja: モデル: %s (%s)

en: Disk %s: %s
ja: ディスク %s: %s

en: Sector size (logical/physical): %lldB/%lldB
ja: セクタサイズ (論理/物理): %lldB/%lldB

en: Partition Table: %s
ja: パーティションテーブル: %s

en: Disk Flags: %s
ja: ディスクフラグ: %s

en: Number
ja: 番号

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Size
ja: サイズ

en: Type
ja: タイプ

en: File system
ja: ファイルシステム

en: Name
ja: 名前

en: Flags
ja: フラグ

en: Free Space
ja: 空き容量

en: A %s %s partition was found at %s -> %s.  Do you want to add it to the partition table?
ja: %s %s パーティションが %s → %s の場所に発見されました。このパーティションをパーティションテーブルに追加しますか？

en: searching for file systems
ja: ファイルシステムを探しています

en: The resize command has been removed in parted 3.0
ja: resize コマンドは parted 3.0 で削除されました

en: Shrinking a partition can cause data loss, are you sure you want to continue?
ja: パーティションを縮小するとデータを失うかもしれませんが、それでも実行しますか？

en: New device?
ja: 新しいデバイス?

en: alignment type(min/opt)
ja: アライメントタイプ(min/opt)

en: %d aligned
ja: %d アライメント済

en: Flag to Invert?
ja: 反転するフラグ?

en: New state?
ja: 新しい状態?

en: Unit?
ja: 単位は?

en: help [COMMAND]                           print general help, or help on COMMAND
ja: help [コマンド]               ヘルプ表示。コマンド指定でそのヘルプを表示

en: mklabel,mktable LABEL-TYPE               create a new disklabel (partition table)
ja: mklabel,mktable ラベルの種類  新しいラベル(パーティションテーブル)を作る

en: mkpart PART-TYPE [FS-TYPE] START END     make a partition
ja: mkpart パーティションの種類 [ファイルシステムの種類] 開始 終了
    　　　　　　　　　　　　パーティションを作る

en: 'mkpart' makes a partition without creating a new file system on the partition.  FS-TYPE may be specified to set an appropriate partition ID.
ja: mkpart はパーティションだけ作り、新しいファイルシステムは作りません。ファイルシステムの種類を指定すると、正しいIDが設定されます。

en: name NUMBER NAME                         name partition NUMBER as NAME
ja: name NUMBER 名前              パーティションに名前をつける

en: print [devices|free|list,all|NUMBER]     display the partition table, available devices, free space, all found partitions, or a particular partition
ja: print [devices|free|list,all|NUMBER]
    　　　　　　　　　　　  パーティションテーブルや、利用可能なデバイス、空き領域、
    　　　　　　　　　　　  見つかった全てのパーティション、あるいは特定のパーティションについて表示する

en: Without arguments, 'print' displays the entire partition table. However with the following arguments it performs various other actions.
ja: 引数をつけない場合、'print' コマンドは、全パーティションテーブルを表示します。次の引数をつけることが可能です。

en:   devices   : display all active block devices
ja:   devices   : 全てのアクティブなブロックデバイスを表示

en:   free      : display information about free unpartitioned space on the current block device
ja:   free      : カレントブロックデバイスのパーティションに含まれていない空き領域情報を表示

en:   list, all : display the partition tables of all active block devices
ja:   list, all : アクティブな全ブロックデバイスのパーティションテーブルを表示

en:   NUMBER    : display more detailed information about this particular partition
ja:   NUMBER    : 指定したパーティションについてより詳しい情報を表示

en: quit                                     exit program
ja: quit                          プログラムを終了する

en: rescue START END                         rescue a lost partition near START and END
ja: rescue 開始 終了              開始、終了で指定した範囲付近にあるパーティションを復活させる

en: The resize command was removed in parted 3.0
ja: resize コマンドは parted 3.0 で削除されました

en: resizepart NUMBER END                    resize partition NUMBER
ja: resizepart NUMBER END         パーティション NUMBER を END にリサイズする

en: rm NUMBER                                delete partition NUMBER
ja: rm NUMBER                     パーティションを削除する

en: select DEVICE                            choose the device to edit
ja: select デバイス               操作するデバイスを選択

en: disk_set FLAG STATE                      change the FLAG on selected device
ja: disk_set FLAG STATE           選択したデバイスの FLAG を変更

en: disk_toggle [FLAG]                       toggle the state of FLAG on selected device
ja: disk_toggle [FLAG]            選択したデバイスの FLAG の状態をトグル

en: set NUMBER FLAG STATE                    change the FLAG on partition NUMBER
ja: set NUMBER フラグ 状態        ファイルシステムのフラグと状態を設定する

en: toggle [NUMBER [FLAG]]                   toggle the state of FLAG on partition NUMBER
ja: toggle [NUMBER [FLAG]]        パーティションのフラグの状態を反転する

en: unit UNIT                                set the default unit to UNIT
ja: unit UNIT                     デフォルトの単位を UNIT にする

en: version                                  display the version number and copyright information of GNU Parted
ja: version                       GNU Parted のバージョンと著作権情報を表示

en: 'version' displays copyright and version information corresponding to this copy of GNU Parted
ja: version は、実行中の GNU Parted のバージョンと著作権情報を表示します。

en: Usage: %s [-hlmsv] [-a<align>] [DEVICE [COMMAND [PARAMETERS]]...]
ja: 使い方: %s [-hlmsv] [-a<アライン>] [デバイス [コマンド [パラメータ]]...]

en: No device found
ja: デバイスがみつかりません。

en: WARNING: You are not superuser.  Watch out for permissions.
ja: 警告: 管理者権限がありません。パーミッションに注意してください。

en: You may need to update /etc/fstab.
ja: 必要であれば /etc/fstab を更新するのを忘れないようにしてください。

en: Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.
ja: GNU Parted へようこそ！ コマンド一覧を見るには 'help' と入力してください。

en: Usage: parted [OPTION]... [DEVICE [COMMAND [PARAMETERS]...]...]
    Apply COMMANDs with PARAMETERS to DEVICE.  If no COMMAND(s) are given, run in
    interactive mode.
ja: 使い方: parted [オプション]... [デバイス [コマンド [パラメータ]...]...]
    デバイスに対してパラメータに従ってコマンドを実行します。もしコマンドが指定されなければ、対話モードに入ります。

en: 
    
    You found a bug in GNU Parted! Here's what you have to do:
    
    Don't panic! The bug has most likely not affected any of your data.
    Help us to fix this bug by doing the following:
    
    Check whether the bug has already been fixed by checking
    the last version of GNU Parted that you can find at:
    
    	http://ftp.gnu.org/gnu/parted/
    
    Please check this version prior to bug reporting.
    
    If this has not been fixed yet or if you don't know how to check,
    please visit the GNU Parted website:
    
    	http://www.gnu.org/software/parted
    
    for further information.
    
    Your report should contain the version of this release (%s)
    along with the error message below, the output of
    
    	parted DEVICE unit co print unit s print
    
    and the following history of commands you entered.
    Also include any additional information about your setup you
    consider important.
ja: 
    
    GNU Parted のバグを発見しました！
    
    パニックを起こさないでください！ このバグはおそらくデータには影響ありません。
    次のことをしてこのバグの修正にご協力ください。
    
    次のサイトに最新バージョンがあります。
    既にこのバグが修正されていないか確認してください。
    
    	http://ftp.gnu.org/gnu/parted/
    
    バグレポートをする前に最新バージョンで確認してください。
    
    まだバグが修正されていないか、確認の仕方がわからない場合、
    GNU Parted の web サイト
    
    	http://www.gnu.org/software/parted
    
    を開いて、詳しい情報を調べてください。
    
    レポートには、この Parted のバージョン情報 (%s) と、
    下に表示されているエラーメッセージ、次のコマンド
    
    	parted DEVICE unit co print unit s print
    
    の出力と、コマンド履歴、
    その他重要と思う情報を記述してください。

en: 
    Command History:
ja: 
    コマンド履歴:

en: 
    Error: SEGV_MAPERR (Address not mapped to object)
ja: 
    エラー: SEGV_MAPERR (アドレスがオブジェクトに変換されませんでした)

en: 
    Error: SEGV_ACCERR (Invalid permissions for mapped object)
ja: 
    エラー: SEGV_ACCERR (マップされたオブジェクトのパーミッションが不正です)

en: 
    Error: A general SIGSEGV signal was encountered.
ja: 
    エラー: SIGSEGV シグナルを受けとりました。

en: 
    Error: FPE_INTDIV (Integer: divide by zero)
ja: 
    エラー: FPE_INTDIV (整数: 0による除算)

en: 
    Error: FPE_INTOVF (Integer: overflow)
ja: 
    エラー: FPE_INTOVF (整数: オーバーフロー)

en: 
    Error: FPE_FLTDIV (Float: divide by zero)
ja: 
    エラー: FPE_FLTDIV (浮動小数点: 0による除算)

en: 
    Error: FPE_FLTOVF (Float: overflow)
ja: 
    エラー: FPE_FLTOVF (浮動小数点: オーバーフロー)

en: 
    Error: FPE_FLTUND (Float: underflow)
ja: 
    エラー: FPE_FLTUND (浮動小数点: アンダーフロー)

en: 
    Error: FPE_FLTRES (Float: inexact result)
ja: 
    エラー: FPE_FLTRES (浮動小数点: 正しくない結果)

en: 
    Error: FPE_FLTINV (Float: invalid operation)
ja: 
    
    エラー: FPE_FLTINV (浮動小数点: 不正な操作)

en: 
    Error: FPE_FLTSUB (Float: subscript out of range)
ja: 
    エラー: FPE_FLTSUB (浮動小数点: 添字が範囲を越えました)

en: 
    Error: A general SIGFPE signal was encountered.
ja: 
    エラー: SIGFPE シグナルを受けとりました。

en: 
    Error: ILL_ILLOPC (Illegal Opcode)
ja: 
    エラー: ILL_ILLOPC (不正なオペコード)

en: 
    Error: ILL_ILLOPN (Illegal Operand)
ja: 
    エラー: ILL_ILLOPN (不正なオペランド)

en: 
    Error: ILL_ILLADR (Illegal addressing mode)
ja: 
    エラー: ILL_ILLADR (不正なアドレスモード)

en: 
    Error: ILL_ILLTRP (Illegal Trap)
ja: 
    エラー: ILL_ILLTRP (不正なトラップ)

en: 
    Error: ILL_PRVOPC (Privileged Opcode)
ja: 
    エラー: ILL_PRVOPC (特権が必要なオペコード)

en: 
    Error: ILL_PRVREG (Privileged Register)
ja: 
    エラー: ILL_PRVREG (特権が必要なレジスタ)

en: 
    Error: ILL_COPROC (Coprocessor Error)
ja: 
    エラー: ILL_COPROC (コプロセッサエラー)

en: 
    Error: ILL_BADSTK (Internal Stack Error)
ja: 
    エラー: ILL_BADSTK (インターナルスタックエラー)

en: 
    Error: A general SIGILL signal was encountered.
ja: 
    エラー: SIGILL シグナルを受けとりました。

en: invalid token: %s
ja: 不正なトークンです: %s

en: Expecting a partition number.
ja: パーティション番号を入力してください。

en: Partition doesn't exist.
ja: パーティションがありません。

en: Expecting a file system type.
ja: ファイルシステムの種類を入力してください。

en: Unknown file system type "%s".
ja: ファイルシステムの種類 "%s" は不明です。

en: Expecting a disk label type.
ja: ディスクラベルの種類を入力してください。

en: Can't create any more partitions.
ja: パーティションを追加できません。

en: Expecting a partition type.
ja: パーティションの種類を入力してください。

en: optimal
ja: 最適(optimal)

en: minimal
ja: 最小(minimal)

en: OPTIONs:
ja: オプション

en: COMMANDs:
ja: コマンド:

en: 
    Report bugs to %s
ja: 
    バグレポートは %s へ。

en: Using %s
ja: %s を使用

en: This command does not make sense in non-interactive mode.
ja: このコマンドは対話操作モードでなければ意味がありません。
